Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (7926 entries)

en: File path is not a valid upload path.
pt_BR: O caminho do arquivo não é um caminho de upload válido.

en: Unix timestamp representing when the incentive was dismissed.
pt_BR: Carimbo de data/hora Unix representando quando o incentivo foi dispensado.

en: The dismissals list for the incentive. Each dismissal entry includes a context and a timestamp. The `all` entry means the incentive was dismissed for all contexts.
pt_BR: A lista de dispensas para o incentivo. Cada entrada de dispensa inclui um contexto e um carimbo de data/hora. A entrada all significa que o incentivo foi dispensado para todos os contextos.

en: Return to shipping
pt_BR: Voltar para o envio

[ctx: Font size name]
en: extra-large
pt_BR: extragrande

[ctx: Font size name]
en: large
pt_BR: grande

[ctx: Font size name]
en: medium
pt_BR: médio

[ctx: Font size name]
en: small
pt_BR: pequeno

[ctx: block description]
en: Display the gallery pager in format "current image/total images".
pt_BR: Exibir o pager da galeria no formato "imagem atual/total de imagens".

[ctx: block keyword]
en: clear filters
pt_BR: limpar filtros

[ctx: block title]
en: Clear filters (Experimental)
pt_BR: Limpar filtros (Experimental)

[ctx: block description]
en: Display a product's description, attributes, and reviews
pt_BR: Exibir a descrição, os atributos e as avaliações de um produto

[ctx: block title]
en: Blockified Product Details
pt_BR: Detalhes do produto bloqueado

[ctx: block description]
en: Display a group of products that can be added to the cart.
pt_BR: Exiba um grupo de produtos que podem ser adicionados ao carrinho.

[ctx: block title]
en: Grouped Product Selector (Experimental)
pt_BR: Seletor de produtos agrupados (experimental)

[ctx: block description]
en: A list item template that represents a child product within the Grouped Product Selector block.
pt_BR: Um modelo de item de lista que representa um produto filho dentro do bloco Seletor de produtos agrupados.

[ctx: block title]
en: Grouped Product Selector Item Template (Experimental)
pt_BR: Modelo de item de seleção de produtos agrupados (experimental)

[ctx: block description]
en: Accordion Panel
pt_BR: Painel de acordeão

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
pt_BR: Painel de acordeão

[ctx: block description]
en: A single accordion that displays a header and expandable content.
pt_BR: Um único acordeão que exibe um cabeçalho e conteúdo expansível.

[ctx: block title]
en: Accordion
pt_BR: Acordeão

[ctx: block description]
en: Accordion header.
pt_BR: Cabeçalho de acordeão.

[ctx: block title]
en: Accordion Header
pt_BR: Cabeçalho de acordeão

[ctx: block description]
en: A group of headers and associated expandable content.
pt_BR: Um grupo de cabeçalhos e conteúdo expansível associado.

[ctx: block title]
en: Accordion Group
pt_BR: Grupo de Acordeão

note: translators: %1$s: Product name. %2$s: Product price
en: Buy one of %1$s for %2$s
pt_BR: Compre um de %1$s por %2$s

note: translators: %1$s: Product name. %2$s: Sale price. %3$s: Regular price
en: Buy one of %1$s on sale for %2$s, original price was %3$s
pt_BR: Compre um de %1$s em promoção por %2$s, o preço original era %3$s

note: translators: %1$s: Order ID. %2$s: Order date
en: Order #%1$s (%2$s)
pt_BR: Pedido nº%1$s (%2$s)

note: translators: %s: Username
en: Username: %s.
pt_BR: Nome de usuário: %s.

en: If you didn’t make this request, just ignore this email. If you’d like to proceed, reset your password via the link below:
pt_BR: Se você não fez essa solicitação, ignore este e-mail. Se quiser prosseguir, redefina sua senha através do link abaixo:

note: translators: %s: Site title
en: Your order from %s has been refunded.
pt_BR: Seu pedido de %s foi reembolsado.

note: translators: %s: Site title
en: Your order from %s has been partially refunded.
pt_BR: Seu pedido de %s foi parcialmente reembolsado.

en: We’ve received your order and will let you know when it’s on its way to you!
pt_BR: Recebemos seu pedido e avisaremos quando ele estiver a caminho!

en: We’ve received your order and it’s currently on hold until we can confirm your payment has been processed.
pt_BR: Recebemos seu pedido e ele está em espera até que possamos confirmar se seu pagamento foi processado.

en: You can access your account area to view orders, change your password, and more via the link below:
pt_BR: Você pode acessar sua área de conta para visualizar pedidos, alterar sua senha e muito mais através do link abaixo:

en: Set your new password.
pt_BR: Defina sua nova senha.

note: translators: %s: Username
en: Username: <b>%s</b>
pt_BR: Nome de usuário: <b>%s</b>

note: translators: %s: Site title
en: Thanks for creating an account on %s. Here’s a copy of your user details.
pt_BR: Obrigado por criar uma conta em %s. Aqui está uma cópia dos seus dados de usuário.

en: Here’s a reminder of what you’ve ordered:
pt_BR: Aqui está um lembrete do que você pediu:

en: We’ve successfully processed your order, and it’s on its way to you.
pt_BR: Processamos seu pedido com sucesso e ele já está a caminho.

en: Hi,
pt_BR: Oi,

note: translators: %s: Customer billing full name
en: Woo! You’ve received a new order from %s:
pt_BR: Uau! Você recebeu um novo pedido de %s:

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Unfortunately, the payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
pt_BR: Infelizmente, o pagamento do pedido #%1$s de %2$s falhou. O pedido foi o seguinte:

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name
en: We’re getting in touch to let you know that order #%1$s from %2$s has been cancelled.
pt_BR: Estamos entrando em contato para informar que o pedido #%1$s de %2$s foi cancelado.

en: Enter your coupon code
pt_BR: Insira seu código de cupom

note: translators: %s: Invalid value that was input by the user
en: %s is not a valid numeric value.
pt_BR: %s não é um valor numérico válido.

note: translators: %s: Invalid value that was input by the user
en: %s is not a valid numeric value: there should be one decimal separator and it has to be after the thousands separator.
pt_BR: %s não é um valor numérico válido: deve haver um separador decimal e ele precisa estar depois do separador de milhares.

note: translators: %1$s: Invalid value that was input by the user, %2$s: thousand separator, %3$s: decimal separator
en: %1$s is not a valid numeric value. Allowed characters are numbers, the thousand (%2$s), and decimal (%3$s) separators.
pt_BR: %1$s não é um valor numérico válido. Os caracteres permitidos são números, separadores de milhar (%2$s) e decimais (%3$s).

en: List of grouped product ids.
pt_BR: Lista de IDs de produtos agrupados.

en: List of grouped product IDs, if applicable.
pt_BR: Lista de IDs de produtos agrupados, se aplicável.

en: Brand link
pt_BR: Link da marca

en: Brand slug
pt_BR: Marca slug

en: Brand name
pt_BR: Marca

en: Brand ID
pt_BR: Identificação da marca

en: List of brands, if applicable.
pt_BR: Lista de marcas, se aplicável.

en: Brand URL.
pt_BR: URL da marca.

en: Number of reviews for products of this brand.
pt_BR: Número de avaliações de produtos desta marca.

en: Brand image.
pt_BR: Imagem da marca.

en: Limit result set to products assigned a set of tag IDs or slugs, separated by commas.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados a produtos atribuídos a um conjunto de IDs de tags ou slugs, separados por vírgulas.

en: Operator to compare product taxonomies terms.
pt_BR: Operador para comparar termos de taxonomias de produtos.

en: Limit result set to products assigned a set of taxonomies IDs or slugs, separated by commas.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados aos produtos atribuídos a um conjunto de IDs de taxonomias ou slugs, separados por vírgulas.

en: Operator to compare product brand terms.
pt_BR: Operador para comparar termos de marca de produtos.

en: Limit result set to products assigned a set of brand IDs or slugs, separated by commas.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados a produtos atribuídos a um conjunto de IDs de marca ou slugs, separados por vírgulas.

en: Limit result set to products assigned a set of category IDs or slugs, separated by commas.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados aos produtos atribuídos a um conjunto de IDs de categoria ou slugs, separados por vírgulas.

en: Invalid brand slug.
pt_BR: Marca de slug inválida.

en: Invalid brand ID.
pt_BR: ID de marca inválida.

en: Order notes.
pt_BR: Notas do pedido.

en: Selected payment method for the order.
pt_BR: Método de pagamento selecionado para o pedido.

en: Additional fields related to the order.
pt_BR: Campos adicionais relacionados ao pedido.

note: translators: %s is an email address.
en: Billing email updated to %s.
pt_BR: E-mail de cobrança atualizado para %s.

en: Order already has a billing email.
pt_BR: O pedido já tem um e-mail de cobrança.

note: translators: 1. The name of an email template; 2. Email address; 3. User-agent that requested the action.
en: Email template "%1$s" sent to %2$s, via %3$s.
pt_BR: Modelo de e-mail "%1$s" enviado para %2$s, via %3$s.

note: translators: %s is a string ID for an email template.
en: %s is not a valid template for this order.
pt_BR: %s não é um modelo válido para este pedido.

en: Order Actions
pt_BR: Ações de ordem

en: A description of the purpose of the email template.
pt_BR: Uma descrição da finalidade do modelo de e-mail.

en: The display name of the email template.
pt_BR: O nome de exibição do modelo de e-mail.

en: A unique ID string for the email template.
pt_BR: Uma sequência de ID exclusiva para o modelo de e-mail.

en: Email Template
pt_BR: Modelo de e-mail

en: The ID of the template to use for sending the email.
pt_BR: O ID do modelo a ser usado para enviar o e-mail.

en: Whether to update the billing email of the order, even if it already has one.
pt_BR: Se deve atualizar o e-mail de cobrança do pedido, mesmo que já tenha um.

en: Enable the block-based email editor for transactional emails
pt_BR: Habilitar o editor de e-mail baseado em blocos para e-mails transacionais

en: Block Email Editor (alpha)
pt_BR: Editor de e-mail em bloco (alfa)

en: Enable the new payments settings experience
pt_BR: Habilitar a nova experiência de configurações de pagamento

en: Payments Settings (beta)
pt_BR: Configurações de pagamentos (beta)

en: Enable blueprint to import and export settings in bulk
pt_BR: Habilitar blueprint para importar e exportar configurações em massa

en: Enable modern email design for transactional emails
pt_BR: Habilitar design de e-mail moderno para e-mails transacionais

en: ⚠ Usage tracking must be enabled to use remote logging.
pt_BR: ⚠ O rastreamento de uso deve estar habilitado para usar o registro remoto.

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Allow WooCommerce to send error logs and non-sensitive diagnostic data to help improve WooCommerce. This feature requires %1$susage tracking%2$s to be enabled.
pt_BR: Permita que o WooCommerce envie logs de erros e dados de diagnóstico não confidenciais para ajudar a melhorar o WooCommerce. Este recurso requer que o %1$susage tracking%2$s esteja habilitado.

en: Homepage URL
pt_BR: URL da página inicial

en: Site Title
pt_BR: Título do site

en: Shopper
pt_BR: Comprador

en: Shopper Email
pt_BR: E-mail do comprador

en: Search Woo Emails
pt_BR: Pesquisar e-mails Woo

en: View Woo Email
pt_BR: Ver e-mail do Woo

en: New Woo Email
pt_BR: Novo e-mail Woo

en: Edit Woo Email
pt_BR: Editar e-mail Woo

en: Add New Woo Email
pt_BR: Adicionar novo e-mail Woo

en: Basic template for WooCommerce transactional emails used in the email editor
pt_BR: Modelo básico para e-mails transacionais WooCommerce usado no editor de e-mail

en: Woo Email Template
pt_BR: Modelo de e-mail Woo

note: translators: Name of a content pattern used as starting content of an email
en: Woo Email Content Pattern
pt_BR: Padrão de conteúdo de e-mail Woo

en: This tool will generate the necessary Cost of Goods Sold (COGS) related columns in the product meta lookup table, and populate them from existing product data.
pt_BR: Esta ferramenta gerará as colunas necessárias relacionadas ao Custo dos Produtos Vendidos (CPV) na metatabela de pesquisa de produtos e as preencherá com dados de produtos existentes.

en: Woo Email
pt_BR: E-mail do Woo

en: Woo Emails
pt_BR: E-mails do Woo

en: This tool will remove the Cost of Goods Sold (COGS) related columns from the product meta lookup table. COGS will continue working (if the feature is enabled) but some functionality will not be available.
pt_BR: Esta ferramenta removerá as colunas relacionadas ao Custo dos Produtos Vendidos (CPV) da metatabela de pesquisa de produtos. O CPV continuará funcionando (se o recurso estiver habilitado), mas algumas funcionalidades não estarão disponíveis.

en: Create columns
pt_BR: Criar colunas

en: Remove columns
pt_BR: Remover colunas

en: Create COGS columns in the product meta lookup table
pt_BR: Crie colunas de COGS na tabela de meta pesquisa de produtos

en: Accept Direct Debit, ACH Pull, and open baking payments.
pt_BR: Aceite débito direto, ACH Pull e pagamentos bancários abertos.

en: Billie is the leading provider of Buy Now, Pay Later payment methods for B2B stores.
pt_BR: Billie é a principal fornecedora de métodos de pagamento Compre Agora, Pague Depois para lojas B2B.

en: Accept Cards, Apple Pay, Google Pay, Bizum, PayPal, and many more payment methods in your store.
pt_BR: Aceite cartões, Apple Pay, Google Pay, Bizum, PayPal e muitos outros métodos de pagamento em sua loja.

en: MONEI
pt_BR: DINHEIRO

en: Effortlessly accept cryptocurrency payments in your store.
pt_BR: Aceite pagamentos em criptomoedas em sua loja sem esforço.

en: A full checkout experience embedded on your site that includes all popular payment methods (Pay Now, Pay Later, Financing, Installments).
pt_BR: Uma experiência de checkout completa incorporada ao seu site que inclui todos os métodos de pagamento populares (Pagar agora, Pagar depois, Financiamento, Parcelamento).

en: Accept all popular payment methods for Finnish B2C and B2B customers
pt_BR: Aceite todos os métodos de pagamento populares para clientes B2C e B2B finlandeses

en: The URL to attach the suggestion.
pt_BR: O URL para anexar a sugestão.

en: The link to mark the suggestion as attached. This should be called when an extension is installed.
pt_BR: O link para marcar a sugestão como anexada. Este link deve ser chamado quando uma extensão for instalada.

en: Wallets & Express checkouts
pt_BR: Carteiras e checkouts expressos

en: Sync your sales data across platforms and manage everything from a unified dashboard.
pt_BR: Sincronize seus dados de vendas entre plataformas e gerencie tudo a partir de um painel unificado.

en: Multichannel for WooCommerce
pt_BR: Multicanal para WooCommerce

en: Dummy Product Variation
pt_BR: Variação de produto fictício

en: Dummy Product
pt_BR: Produto fictício

en: Template used to display the Add to Cart with Options form for Variable Products.
pt_BR: Modelo usado para exibir o formulário Adicionar ao carrinho com opções para produtos variáveis.

[ctx: Template name]
en: Variable Product Add to Cart with Options
pt_BR: Adicionar produto variável ao carrinho com opções

en: Template used to display the Add to Cart with Options form for Simple Products.
pt_BR: Modelo usado para exibir o formulário Adicionar ao carrinho com opções para produtos simples.

[ctx: Template name]
en: Simple Product Add to Cart with Options
pt_BR: Adicionar produto ao carrinho com opções simples

en: Template used to display the Add to Cart with Options form for Grouped Products.
pt_BR: Modelo usado para exibir o formulário Adicionar ao carrinho com opções para produtos agrupados.

[ctx: Template name]
en: Grouped Product Add to Cart with Options
pt_BR: Adicionar produto agrupado ao carrinho com opções

en: Template used to display the Add to Cart with Options form for External Products.
pt_BR: Modelo usado para exibir o formulário Adicionar ao carrinho com opções para produtos externos.

[ctx: Template name]
en: External Product Add to Cart with Options
pt_BR: Adicionar produto externo ao carrinho com opções

en: Invalid field.
pt_BR: Campo inválido.

en: Validation failed.
pt_BR: A validação falhou.

note: translators: %s: Error message.
en: An error occurred while saving address details: %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar os detalhes do endereço: %s

note: translators: %s: is the field label
en: Please provide a valid %s
pt_BR: Por favor, forneça um %s válido

en: The Add to Cart with Options templates allow defining a different layout for each product type.
pt_BR: Os modelos Adicionar ao carrinho com opções permitem definir um layout diferente para cada tipo de produto.

en: Add to Cart with Options
pt_BR: Adicionar ao carrinho com opções

note: translators: 1: Disconnected user email
en: Successfully connected to <b>%s</b>.
pt_BR: Conectado com sucesso a <b>%s</b>.

en: Access discounted shipping rates with USPS, UPS, and DHL.
pt_BR: Acesse taxas de envio com desconto com USPS, UPS e DHL.

en: Visit the Official WooCommerce Marketplace to access hundreds of vetted products and services
pt_BR: Visite o Marketplace oficial do WooCommerce para acessar centenas de produtos e serviços verificados

en: Power up your store with business-critical features
pt_BR: Potencialize sua loja com recursos essenciais para os negócios

note: Translators: %s is the maximum file size in megabytes.
en: Blueprint step definition size exceeds maximum limit of %s MB
pt_BR: O tamanho da definição da etapa do Blueprint excede o limite máximo de %s MB

en: The step definition to import
pt_BR: A definição da etapa para importar

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Tax.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Imposto.

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Shipping.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Envio.

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Visibility.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Visibilidade.

en: Site Visibility
pt_BR: Visibilidade do site

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Products.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Produtos.

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Integrations.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Integrações.

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Emails.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | E-mails.

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Advanced.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Avançado.

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Account and Privacy.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Conta e Privacidade.

en: Account and Privacy
pt_BR: Conta e Privacidade

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | General.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Geral.

en: It includes all settings in WooCommerce | Settings | Payments.
pt_BR: Inclui todas as configurações em WooCommerce | Configurações | Pagamentos.

en: Settings section.
pt_BR: Seção de configurações.

en: Settings tab.
pt_BR: Aba Configurações.

note: translators: %s: error message.
en: Failed to save settings: %s
pt_BR: Falha ao salvar as configurações: %s

en: You are not allowed to make this request.
pt_BR: Você não tem permissão para fazer esta solicitação.

en: Invalid country code.
pt_BR: Código de país inválido.

en: Country code.
pt_BR: Código do país.

en: Great things are coming soon
pt_BR: Grandes coisas virão em breve

note: translators: %1$s is the current parameter and %2$s a comma-separated list of the allowed types.
en: %1$s is not of type %2$s.
pt_BR: %1$s não é do tipo %2$s.

en: A general template for emails.
pt_BR: Um modelo geral para e-mails.

en: General Email
pt_BR: E-mail geral

en: A collection of email content layouts.
pt_BR: Uma coleção de layouts de conteúdo de e-mail.

[ctx: Block pattern category]
en: Email Contents
pt_BR: Conteúdo do e-mail

en: Custom Email Styles
pt_BR: Estilos de e-mail personalizados

en: Invalid post
pt_BR: Postagem inválida

en: Invalid email
pt_BR: E-mail inválido

en: Missing required data
pt_BR: Dados obrigatórios ausentes

en: Detailed information about registered sources is not currently available.
pt_BR: Informações detalhadas sobre fontes registradas não estão disponíveis no momento.

note: translators: %1$d: count of actions evaluated. %2$s: type of action evaluated.
en: %1$d action %2$s. | %1$d actions %2$s.
pt_BR[0]: %1$d ação %2$s.
pt_BR[1]: %1$d ações %2$s.

note: translators: %d is action ID.
en: Unable to retrieve action %d.
pt_BR: Não foi possível recuperar a ação %d.

note: translators: %2$d: number of actions deletions failed
en: %2$d failure. | %2$d failures.
pt_BR[0]: %2$d falha.
pt_BR[1]: %2$d falhas.

note: translators: %s refers to the exception error message.
en: There was an error creating the scheduled action: %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao criar a ação agendada: %s

note: translators: %1$s: type of action, %2$d: ID of the created action
en: %1$s action (%2$d) scheduled.
pt_BR: Ação %1$s (%2$d) agendada.

en: Unable to create a scheduled action.
pt_BR: Não é possível criar uma ação agendada.

en: scheduled action
pt_BR: ação programada

en: scheduled actions
pt_BR: ações programadas

note: translators: %1$s: singular or plural %2$s: refers to the exception error message.
en: There was an error cancelling the %1$s: %2$s
pt_BR: Ocorreu um erro ao cancelar %1$s: %2$s

en: Scheduled action cancelled.
pt_BR: Ação agendada cancelada.

en: Request to cancel scheduled actions completed.
pt_BR: Solicitação de cancelamento de ações agendadas concluída.

en: Please specify hook and/or group of actions to cancel.
pt_BR: Por favor, especifique o gancho e/ou grupo de ações a serem canceladas.

en: Unable to cancel scheduled action: check the logs.
pt_BR: Não é possível cancelar a ação agendada: verifique os logs.

en: Please specify hook of action to cancel.
pt_BR: Por favor, especifique o gancho de ação para cancelar.

note: translators: %1$s is WP CLI command (not translatable)
en: WP CLI commands are available: execute %1$s for a list of available commands.
pt_BR: Os comandos WP CLI estão disponíveis: execute %1$s para obter uma lista de comandos disponíveis.

en: Action Scheduler is currently being loaded from the following location. This can be useful when debugging, or if requested by the support team.
pt_BR: O Agendador de Ações está sendo carregado no seguinte local. Isso pode ser útil durante a depuração ou se solicitado pela equipe de suporte.

en: Cart is not available. This may indicate that the function is being called before woocommerce_init or in an admin context.
pt_BR: O carrinho não está disponível. Isso pode indicar que a função está sendo chamada antes de woocommerce_init ou em um contexto de administrador.

note: translators: %s: admin email
en: Enter Bcc recipients (comma-separated) for this email.
pt_BR: Insira os destinatários Cco (separados por vírgula) para este e-mail.

note: translators: %s: admin email
en: Enter Cc recipients (comma-separated) for this email.
pt_BR: Insira os destinatários Cc (separados por vírgula) para este e-mail.

en: Congratulations on the sale!
pt_BR: Parabéns pela venda!

en: New order: #{order_number}
pt_BR: Novo pedido: #{order_number}

en: [{site_title}]: Cha-ching! You’ve got a new order: #{order_number}
pt_BR: [{site_title}]: Cha-ching! Você recebeu um novo pedido: #{order_number}

en: Bcc(s)
pt_BR: CCo

en: Cc(s)
pt_BR: Cc

note: translators: %d: number of executed actions
en: Executed %d action. | Executed %d actions.
pt_BR[0]: Executou %d ação.
pt_BR[1]: Executou %d ações.

note: translators: %d: number of actions
en: Executing %d action | Executing %d actions
pt_BR[0]: Executando %d ação
pt_BR[1]: Executando %d ações

note: translators: %1$d refers to the total number of tasks added, %2$s is the action type
en: %1$d %2$s action scheduled. | %1$d %2$s actions scheduled.
pt_BR[0]: %1$d ação de %2$s agendada.
pt_BR[1]: %1$d ações de %2$s agendadas.

note: translators: %d is number of actions to create
en: Creating %d action | Creating %d actions
pt_BR[0]: Criando %d ação
pt_BR[1]: Criando %d ações

note: translators: %1$d: number of actions deleted
en: Deleted %1$d action | Deleted %1$d actions
pt_BR[0]: %1$d ação excluída
pt_BR[1]: %1$d ações excluídas

note: translators: %d: number of actions to be deleted
en: Deleting %d action | Deleting %d actions
pt_BR[0]: Excluindo %d ação
pt_BR[1]: Excluindo %d ações

en: Choose who gets notified when a new order is received.
pt_BR: Escolha quem será notificado quando um novo pedido for recebido.

en: We hope they’ll be back soon! Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
pt_BR: Esperamos que voltem em breve! Saiba mais sobre <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">solução de problemas com pagamentos com falha</a>.

en: Order failed: #{order_number}
pt_BR: Falha no pedido: #{order_number}

en: Select who should be notified if an order that was previously processing or on-hold has failed.
pt_BR: Selecione quem deve ser notificado caso um pedido que estava sendo processado ou em espera falhe.

en: Reset your password
pt_BR: Redefinir sua senha

en: Reset your password for {site_title}
pt_BR: Redefina sua senha para {site_title}

en: Order refunded: {order_number}
pt_BR: Pedido reembolsado: {order_number}

en: Partial refund: Order {order_number}
pt_BR: Reembolso parcial: Pedido {order_number}

en: Let shoppers know when a full or partial refund is on its way to them.
pt_BR: Informe aos compradores quando um reembolso total ou parcial estiver a caminho.

en: Let your shoppers know that you’re processing their order following successful payment.
pt_BR: Informe aos seus compradores que você está processando o pedido deles após o pagamento ser efetuado com sucesso.

en: This order notification will be sent to shoppers after an order is placed on-hold from a Pending, Cancelled, or Failed order status.
pt_BR: Esta notificação de pedido será enviada aos compradores depois que um pedido for colocado em espera com status Pendente, Cancelado ou Falha.

en: A note has been added to your order from {site_title}
pt_BR: Uma nota foi adicionada ao seu pedido de {site_title}

en: Let your shoppers know when you’ve added a note to their order.
pt_BR: Informe seus compradores quando você adicionar uma observação ao pedido deles.

en: Manually send an email to your shoppers containing their order information and payment links.
pt_BR: Envie manualmente um e-mail aos seus compradores contendo informações do pedido e links de pagamento.

en: If you need any help with your order, please contact us at {store_email}.
pt_BR: Se precisar de ajuda com seu pedido, entre em contato conosco pelo e-mail {store_email}.

en: Let shoppers know when their order has failed and what to do next.
pt_BR: Informe aos compradores quando o pedido falhar e o que fazer em seguida.

en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at {store_email}.
pt_BR: Obrigado novamente! Se precisar de ajuda com seu pedido, entre em contato conosco pelo e-mail {store_email}.

en: Good things are heading your way!
pt_BR: Boas coisas estão a caminho!

en: Your order from {site_title} is on its way!
pt_BR: Seu pedido do {site_title} está a caminho!

en: Let shoppers know once their order is complete and is being shipped.
pt_BR: Informe os compradores quando o pedido for concluído e enviado.

en: Order cancelled: #{order_number}
pt_BR: Pedido cancelado: #{order_number}

en: Select who should be notified if an order that was previously processing or on-hold gets cancelled.
pt_BR: Selecione quem deve ser notificado caso um pedido que estava em processamento ou em espera seja cancelado.

note: translators: 1: SKU.
en: The product with SKU (%1$s) you are trying to insert is already present in the lookup table
pt_BR: O produto com SKU (%1$s) que você está tentando inserir já está presente na tabela de consulta

en: WC_Session is not available, customer data cannot be saved to session.
pt_BR: WC_Session não está disponível, os dados do cliente não podem ser salvos na sessão.

note: translators: %s: Error message.
en: An error occurred while saving account details: %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar os detalhes da conta: %s

en: The selected product is invalid.
pt_BR: O produto selecionado é inválido.

en: Brands:
pt_BR: Marcas:

en: Cost value
pt_BR: Valor de custo

note: translators: %s = cost value (formatted as currency)
en: Enter cost value (%s)
pt_BR: Insira o valor do custo (%s)

en: Automatically update email styles when theme styles change
pt_BR: Atualizar automaticamente os estilos de e-mail quando os estilos do tema forem alterados

en: Auto-sync with theme
pt_BR: Sincronização automática com o tema

en: Logo width (px)
pt_BR: Largura do logotipo (px)

en: Retain refunded orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
pt_BR: Mantenha os pedidos reembolsados ​​por um período específico antes de tornar anônimos os dados pessoais contidos neles.

en: Retain refunded orders
pt_BR: Manter pedidos reembolsados

note: Translators: %s = cost of the item (monetary value)
en: %s (default)
pt_BR: %s (padrão)

en: Add the amount it costs you to buy or make this product. Leave blank to use the default value from "General".
pt_BR: Adicione o valor que você gasta para comprar ou fabricar este produto. Deixe em branco para usar o valor padrão de "Geral".

note: translators: %s: currency symbol
en: Cost (%s)
pt_BR: Custo (%s)

en: Remove custom costs
pt_BR: Remover custos personalizados

en: Add the amount it costs you to buy or make this product.
pt_BR: Adicione o valor que custa para você comprar ou fabricar este produto.

en: Add the amount it costs you to buy or make this product. This will be applied as the default value for variations.
pt_BR: Adicione o valor que você gasta para comprar ou fabricar este produto. Este valor será aplicado como padrão para variações.

en: Cost of goods
pt_BR: Custo das mercadorias

en: The custom cost of goods sold values will revert back to their defaults for all the variations. Would you like to continue?
pt_BR: Os valores personalizados de custo de mercadorias vendidas retornarão aos valores padrão para todas as variações. Deseja continuar?

note: Translators: %s: comma-separated email addresses to which the email is sent.
en: <b>To</b>: %s
pt_BR: <b>Para</b>: %s

note: Translators: %s: comma-separated email addresses to which the email is bcc-ed.
en: <b>Bcc</b>: %s
pt_BR: <b>Cco</b>: %s

note: translators: %s: URL to WooCommerce marketplace
en: Visit the <a href="%s" id="settings-other-payment-methods" style="text-decoration: underline;">Official WooCommerce Marketplace</a> to find additional payment providers.
pt_BR: Visite o <a href="%s" id="settings-other-payment-methods" style="text-decoration: underline;">Marketplace Oficial WooCommerce</a> para encontrar provedores de pagamento adicionais.

[ctx: block description]
en: Display a dropdown to select a variation to add to cart.
pt_BR: Exiba um menu suspenso para selecionar uma variação para adicionar ao carrinho.

[ctx: block description]
en: Allow customers to create an account after their purchase.
pt_BR: Permita que os clientes criem uma conta após a compra.

[ctx: block title]
en: Variation Selector (Experimental)
pt_BR: Seletor de Variação (Experimental)

en: Grow and retain customers with email, SMS, automations, and a consolidated view of customer interactions.
pt_BR: Aumente e retenha clientes com e-mail, SMS, automações e uma visão consolidada das interações com os clientes.

en: Crypto Payments
pt_BR: Pagamentos criptográficos

en: Offer cryptocurrency payment options to your shoppers.
pt_BR: Ofereça opções de pagamento em criptomoedas aos seus compradores.

en: Installments without cards
pt_BR: Parcelamento sem cartão

en: Credit and debit cards
pt_BR: Cartões de crédito e débito

en: Invoice
pt_BR: Fatura

en: Applies to variations only. If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
pt_BR: Aplica-se somente a variações. Se true, o valor efetivo é o valor base do produto pai mais o valor definido; se false, o valor definido é o valor efetivo final.

en: If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
pt_BR: Se verdadeiro, o valor efetivo é o valor base do produto pai mais o valor definido; se falso, o valor definido é o valor efetivo final.

en: Invalid nonce.
pt_BR: Nonce inválido.

en: Usage tracking activated
pt_BR: Rastreamento de uso ativado

en: This is a customer note. Customers can add a note to their order on checkout.
    
    It can be multiple lines. If there’s no note, this section is hidden.
pt_BR: Esta é uma nota do cliente. Os clientes podem adicionar uma nota ao pedido no checkout. 
    
    Pode ter várias linhas. Se não houver nenhuma nota, esta seção ficará oculta.

en: Tax Rates
pt_BR: Taxas de imposto

note: translators: 1: Disconnected user email
en: Successfully disconnected from <b>%1$s</b>.
pt_BR: Desconectado com sucesso de <b>%1$s</b>.

[ctx: Used in the paragraph of the coming soon page]
en: Dedicated to providing top-quality bikes, accessories, and expert advice for riders of all experience levels. Stay tuned.
pt_BR: Dedicado a fornecer bicicletas, acessórios e conselhos de especialistas de alta qualidade para ciclistas de todos os níveis de experiência. Fique ligado.

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: Where cycling dreams take flight.
pt_BR: Onde os sonhos do ciclismo ganham vida.

en: Onboarding Configuration
pt_BR: Configuração de integração

en: It includes onboarding configuration options
pt_BR: Inclui opções de configuração de integração

en: Task Configurations
pt_BR: Configurações de tarefas

en: It includes the task configurations for WooCommerce.
pt_BR: Inclui as configurações de tarefas para WooCommerce.

en: It includes all the items featured in WooCommerce | Settings.
pt_BR: Inclui todos os itens apresentados em WooCommerce | Configurações.

en: It includes all the installed plugins and extensions.
pt_BR: Inclui todos os plugins e extensões instalados.

en: Plugins and extensions
pt_BR: Plugins e extensões

en: It includes all the installed themes.
pt_BR: Inclui todos os temas instalados.

en: Core Profiler Options
pt_BR: Opções do Core Profiler

en: Order cancelled
pt_BR: Pedido cancelado

en: Order refunded
pt_BR: Pedido reembolsado

en: Order completed
pt_BR: Pedido concluído

en: Order failed
pt_BR: O pedido falhou

note: translators:  {{label}} is the label of the active filter item.
en: Remove filter: {{label}}
pt_BR: Remover filtro: {{label}}

note: translators: %s: item label.
en: Filter item: %s
pt_BR: Filtrar item: %s

note: translators: %1$s and %2$s are the formatted minimum and maximum prices respectively.
en: Price: %1$s - %2$s
pt_BR: Preço: %1$s - %2$s

note: translators: %s is the formatted maximum price.
en: Price: Up to %s
pt_BR: Preço: Até %s

note: translators: %s is the formatted minimum price.
en: Price: From %s
pt_BR: Preço: A partir de %s

note: translators: {{min}} and {{max}} are the formatted minimum and maximum prices respectively.
en: Price: {{min}} - {{max}}
pt_BR: Preço: {{min}} - {{max}}

note: translators: {{max}} is the formatted maximum price.
en: Price: Up to {{max}}
pt_BR: Preço: Até {{max}}

note: translators: {{min}} is the formatted minimum price.
en: Price: From {{min}}
pt_BR: Preço: A partir de {{min}}

note: translators: %s is referring to rating value. Example: Rated 4 out of 5.
en: Rating: Rated %d out of 5
pt_BR: Classificação: Classificado com %d de 5

note: translators: {{labe}} is the rating filter item label.
en: Rating: {{label}}
pt_BR: Classificação: {{label}}

note: translators: %s: item label.
en: Remove filter: %s
pt_BR: Remover filtro: %s

note: translators: %s: status.
en: Status: %s
pt_BR: Situação: %s

note: translators: {{label}} is the status filter item label.
en: Status: {{label}}
pt_BR: Situação: {{label}}

en: Warning: Sale prices will be removed if they are not lower than regular prices.
pt_BR: Aviso: Os preços de venda serão removidos se não forem inferiores aos preços normais.

en: Show password
pt_BR: Mostrar senha

en: Hide password
pt_BR: Ocultar senha

en: 1 of 5 stars
pt_BR: 1 de 5 estrelas

en: 2 of 5 stars
pt_BR: 2 de 5 estrelas

en: 3 of 5 stars
pt_BR: 3 de 5 estrelas

en: 4 of 5 stars
pt_BR: 4 de 5 estrelas

en: 5 of 5 stars
pt_BR: 5 de 5 estrelas

en: Limit result set to virtual product variations.
pt_BR: Limitar o conjunto de resultados a variações de produtos virtuais.

en: Limit result set to downloadable product variations.
pt_BR: Limitar o conjunto de resultados a variações de produtos para download.

en: Limit result set to product variations with any of the statuses.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados a variações de produtos com qualquer um dos status.

en: Exclude product variations with any of the statuses from result set.
pt_BR: Exclua variações de produtos com qualquer um dos status do conjunto de resultados.

note: translators: %s: site name.
en: Your account with %s is using a temporary password. We emailed you a link to change your password.
pt_BR: Sua conta com %s está usando uma senha temporária. Nós lhe enviamos um link para alterar sua senha.

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: opening soon
pt_BR: inauguração em breve

[ctx: block title]
en: Product Summary
pt_BR: Resumo do produto

[ctx: block description]
en: Create an "Add To Cart" composition by using blocks
pt_BR: Crie uma composição "Adicionar ao carrinho" usando blocos

[ctx: block title]
en: Add to Cart with Options (Experimental)
pt_BR: Adicionar ao carrinho com opções (experimental)

[ctx: block description]
en: Display a short description about a product.
pt_BR: Exibir uma breve descrição sobre um produto.

[ctx: block description]
en: Display an input field to select the number of products to add to cart.
pt_BR: Exibir um campo de entrada para selecionar o número de produtos a serem adicionados ao carrinho.

[ctx: block title]
en: Quantity Selector (Experimental)
pt_BR: Seletor de quantidade (experimental)

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link translators: %1$s: Site title, %2$s: Order pay link
en: Sorry, your order on %1$s was unsuccessful. Your order details are below, with a link to try your payment again: %2$s
pt_BR: Desculpe, seu pedido em %1$s não foi bem-sucedido. Os detalhes do seu pedido estão abaixo, com um link para tentar seu pagamento novamente: %2$s

en: WooCommerce Settings
pt_BR: Configurações do WooCommerce

en: Rate limit Checkout
pt_BR: Limite de taxa na finalização de compra

en: Enable order data caching in the datastore. This feature only works with high-performance order storage.
pt_BR: Habilitar cache de dados de pedidos no datastore. Esse recurso só funciona com armazenamento de pedidos de alto desempenho.

note: translators: %s is the URL to the rate limiting documentation.
en: Enables rate limiting for Checkout place order and Store API /checkout endpoint. To further control this, refer to <a href="%s" target="_blank">rate limiting documentation</a>.
pt_BR: Habilita a limitação de taxa para Checkout place order e Store API /checkout endpoint. Para controlar isso melhor, consulte a <a href="%s" target="_blank">documentação de limitação de taxa</a>.

en: HPOS Data Caching
pt_BR: Cache de dados HPOS

en: Information about the product's availability.
pt_BR: Informações sobre a disponibilidade do produto.

en: Order status slug.
pt_BR: Slug de status do pedido.

en: Order statuses not found
pt_BR: Status do pedido não encontrado

en: Stock availability class.
pt_BR: Classe de disponibilidade de estoque.

en: Stock availability text.
pt_BR: Texto de disponibilidade de estoque.

en: ⚠ This feature is currently only suggested with the use of external object caching.
pt_BR: ⚠ Atualmente, esse recurso só é sugerido com o uso de cache de objetos externos.

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today's hyper-competitive global market.
pt_BR: O Payoneer Checkout é a próxima geração de plataformas de processamento de pagamentos, oferecendo aos comerciantes do mundo todo as soluções e a direção necessárias para ter sucesso no mercado global hipercompetitivo de hoje.

en: Enable PayU's exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
pt_BR: Ative o plugin exclusivo do PayU para WooCommerce para começar a aceitar pagamentos em mais de 100 métodos de pagamento disponíveis na Índia, incluindo cartões de crédito, cartões de débito, UPI e muito mais!

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell in store and track sales and inventory in one place.
pt_BR: Aceite cartões de crédito e débito com segurança, com uma taxa baixa, sem taxas surpresa (taxas personalizadas disponíveis). Venda na loja e acompanhe as vendas e o estoque em um só lugar.

en: Accept credit and debit cards on your WooCommerce store with advanced features like partial refunds, full/partial captures, and 3D Secure security.
pt_BR: Aceite cartões de crédito e débito em sua loja WooCommerce com recursos avançados como reembolsos parciais, capturas totais/parciais e segurança 3D Secure.

en: Viva.com Smart Checkout
pt_BR: Viva.com Checkout Padrão

en: A European payments solution that allows you to accept payments in over 25 countries and multiple currencies.
pt_BR: Viva.com é uma solução de pagamentos europeia que permite aceitar pagamentos em 24 países e em diversas moedas.

en: Accept payments with Woo
pt_BR: Aceite pagamentos com Woo

en: Credit/debit cards, Apple Pay, Google Pay, and more.
pt_BR: Cartões de crédito/débito, Apple Pay, Google Pay e muito mais.

en: Affirm's tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
pt_BR: Os programas personalizados Compre Agora e Pague Depois da Affirm eliminam o preço como barreira, transformando visitantes em compradores, aumentando o valor médio do pedido e expandindo sua base de clientes.

en: Clearpay
pt_BR: Pagamento claro

en: Clearpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
pt_BR: O Clearpay permite que os clientes recebam os produtos imediatamente e paguem as compras em quatro parcelas, sempre sem juros.

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa's most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
pt_BR: A extensão Payfast para WooCommerce permite que você aceite pagamentos por Cartão de Crédito e EFT por meio de um dos gateways de pagamento mais populares da África do Sul. Sem taxas de configuração ou custos de assinatura mensal. Selecionar esta extensão configurará sua loja para usar rands sul-africanos como a moeda selecionada.

en: Paymob is a leading payment gateway in the Middle East and Africa. Accept payments online and in-store with Paymob.
pt_BR: Paymob é um gateway de pagamento líder no Oriente Médio e na África. Aceite pagamentos online e em loja com Paymob.

en: PayPal Payments lets you offer PayPal, Venmo (US only), Pay Later options and more.
pt_BR: O PayPal Payments permite que você ofereça opções de PayPal, Venmo (somente EUA), Pagar depois e muito mais.

en: Safe and secure payments using your customer's PayPal account.
pt_BR: Pagamentos seguros e protegidos usando a conta PayPal do seu cliente.

en: The incentive promo ID. This ID need to be fed into the onboarding flow.
pt_BR: O ID da promoção de incentivo. Este ID precisa ser inserido no fluxo de integração.

en: The incentive title. It can contain stylistic HTML.
pt_BR: O título de incentivo. Pode conter HTML estilístico.

en: The incentive description. It can contain stylistic HTML.
pt_BR: A descrição do incentivo. Pode conter HTML estilístico.

en: The short description of the incentive. It can contain stylistic HTML.
pt_BR: A breve descrição do incentivo. Pode conter HTML estilístico.

en: The call to action label for the incentive.
pt_BR: O rótulo de chamada para ação do incentivo.

en: The URL to the terms and conditions for the incentive.
pt_BR: A URL para os termos e condições do incentivo.

en: The badge label for the incentive.
pt_BR: O selo do emblema para o incentivo.

en: Context ID in which the incentive was dismissed.
pt_BR: ID do contexto em que o incentivo foi descartado.

en: The link to dismiss the incentive.
pt_BR: O link para dispensar o incentivo.

en: The URL to dismiss the incentive.
pt_BR: A URL para dispensar o incentivo.

en: The link to hide the suggestion.
pt_BR: O link para ocultar a sugestão.

en: The URL to hide the suggestion.
pt_BR: A URL para ocultar a sugestão.

en: A suggestion with full details.
pt_BR: Uma sugestão com todos os detalhes.

en: The unique identifier for the suggestion.
pt_BR: O identificador exclusivo da sugestão.

en: The priority of the suggestion.
pt_BR: A prioridade da sugestão.

en: The type of the suggestion.
pt_BR: O tipo da sugestão.

en: The title of the suggestion.
pt_BR: O título da sugestão.

en: The description of the suggestion.
pt_BR: A descrição da sugestão.

en: The URL of the image.
pt_BR: O URL da imagem.

en: The URL of the icon (square aspect ratio).
pt_BR: A URL do ícone (proporção quadrada).

en: The tags associated with the suggestion.
pt_BR: As tags associadas à sugestão.

en: The category of the suggestion.
pt_BR: A categoria da sugestão.

en: Your trusted payments partner in Asia and around the world.
pt_BR: Seu parceiro de pagamentos confiável na Ásia e no mundo todo.

en: The plugin main file. This is a relative path to the plugins directory.
pt_BR: O arquivo principal do plugin. Este é um caminho relativo para o diretório de plugins.

en: The status of the plugin.
pt_BR: O status do plugin.

en: The URL of the provider image.
pt_BR: A URL da imagem do provedor.

en: The URL of the provider icon (square aspect ratio - 72px by 72px).
pt_BR: A URL do ícone do provedor (proporção quadrada - 72px por 72px).

en: Links for the provider.
pt_BR: Links para o provedor.

en: The type of the link.
pt_BR: O tipo do link.

en: The URL of the link.
pt_BR: A URL do link.

en: The general state of the provider with regards to it's payments processing.
pt_BR: O estado geral do provedor em relação ao processamento de pagamentos.

en: Whether the provider is enabled for use on checkout.
pt_BR: Se o provedor está habilitado para uso na finalização da compra.

en: Whether the provider has a payments processing account connected.
pt_BR: Se o provedor tem uma conta de processamento de pagamentos conectada.

en: Whether the provider needs setup.
pt_BR: Se o provedor precisa de configuração.

en: Whether the provider is in test mode for payments processing.
pt_BR: Se o provedor está em modo de teste para processamento de pagamentos.

en: Whether the provider is in dev mode. Having this true usually leads to forcing test payments.
pt_BR: Se o provedor está em modo dev. Ter isso como verdadeiro geralmente leva a forçar pagamentos de teste.

en: The management details of the provider.
pt_BR: Os detalhes de gerenciamento do provedor.

en: The link to the settings page for the payment gateway.
pt_BR: O link para a página de configurações do gateway de pagamento.

en: The URL to the settings page for the payment gateway.
pt_BR: A URL para a página de configurações do gateway de pagamento.

en: Onboarding-related details for the provider.
pt_BR: Detalhes relacionados à integração do provedor.

en: The state of the onboarding process.
pt_BR: O estado do processo de integração.

en: Whether the onboarding process has been started.
pt_BR: Se o processo de integração foi iniciado.

en: Whether the onboarding process has been completed.
pt_BR: Se o processo de integração foi concluído.

en: Whether the onboarding process happens in test mode (aka sandbox or test-drive).
pt_BR: Se o processo de integração acontece no modo de teste (também conhecido como sandbox ou test-drive).

en: The start/continue onboarding link for the payment gateway.
pt_BR: O link de início/continuação da integração para o gateway de pagamento.

en: The URL to start/continue onboarding for the payment gateway.
pt_BR: A URL para iniciar/continuar a integração do gateway de pagamento.

en: The list of recommended payment methods details for the payment gateway.
pt_BR: A lista de detalhes dos métodos de pagamento recomendados para o gateway de pagamento.

en: The details for a recommended payment method.
pt_BR: Os detalhes de um método de pagamento recomendado.

en: The unique identifier for the payment method.
pt_BR: O identificador exclusivo para o método de pagamento.

en: The sort order of the payment method.
pt_BR: A ordem de classificação do método de pagamento.

en: Whether the payment method should be recommended as enabled or not.
pt_BR: Se o método de pagamento deve ser recomendado como habilitado ou não.

en: Whether the payment method should be required (and force-enabled) or not.
pt_BR: Se o método de pagamento deve ser obrigatório (e habilitado à força) ou não.

en: The title of the payment method. Does not include HTML tags.
pt_BR: O título do método de pagamento. Não inclui tags HTML.

en: The description of the payment method. It can contain basic HTML.
pt_BR: A descrição do método de pagamento. Pode conter HTML básico.

en: The URL of the payment method icon or a base64-encoded SVG image.
pt_BR: A URL do ícone do método de pagamento ou uma imagem SVG codificada em base64.

en: The tags associated with the provider.
pt_BR: As tags associadas ao provedor.

en: Tag associated with the provider.
pt_BR: Etiqueta associada ao provedor.

en: The suggestion ID matching this provider.
pt_BR: O ID da sugestão correspondente a este provedor.

en: The active incentive for the provider.
pt_BR: O incentivo ativo para o provedor.

en: The incentive unique ID. This ID needs to be used for incentive dismissals.
pt_BR: O ID exclusivo do incentivo. Este ID precisa ser usado para demissões de incentivo.

en: Accept payments offline using multiple different methods. These can also be used to test purchases.
pt_BR: Aceite pagamentos offline usando vários métodos diferentes. Eles também podem ser usados ​​para testar compras.

en: The ISO3166 alpha-2 country code to save for the current user.
pt_BR: O código de país ISO3166 alfa-2 para salvar para o usuário atual.

en: ISO3166 alpha-2 country code. Defaults to WooCommerce's base location country.
pt_BR: Código de país ISO3166 alpha-2. O padrão é o país de localização base do WooCommerce.

en: A map of provider ID to integer values representing the sort order.
pt_BR: Um mapa de ID do provedor para valores inteiros que representam a ordem de classificação.

en: The context ID for which to dismiss the incentive. If not provided, will dismiss the incentive for all contexts.
pt_BR: O ID de contexto para o qual dispensar o incentivo. Se não fornecido, dispensará o incentivo para todos os contextos.

en: The location argument must be a string.
pt_BR: O argumento de localização deve ser uma string.

en: The location argument must be a valid ISO3166 alpha-2 country code.
pt_BR: O argumento de localização deve ser um código de país ISO3166 alfa-2 válido.

en: The ordering argument must be an object.
pt_BR: O argumento de ordenação deve ser um objeto.

en: The ordering argument must be an object with provider IDs as keys and numeric values as values.
pt_BR: O argumento de ordenação deve ser um objeto com IDs de provedor como chaves e valores numéricos como valores.

en: The provider ID must be a valid string.
pt_BR: O ID do provedor deve ser uma sequência de caracteres válida.

en: The order value must be an integer.
pt_BR: O valor do pedido deve ser um inteiro.

en: The ordered providers list. This includes registered payment gateways, suggestions, and offline payment methods group entry. The individual offline payment methods are separate.
pt_BR: A lista de provedores ordenados. Isso inclui gateways de pagamento registrados, sugestões e entrada de grupo de métodos de pagamento offline. Os métodos de pagamento offline individuais são separados.

en: The ordered offline payment methods providers list.
pt_BR: A lista de provedores de métodos de pagamento offline ordenados.

en: The list of suggestions, excluding the ones part of the providers list.
pt_BR: A lista de sugestões, excluindo aquelas que fazem parte da lista de provedores.

en: The suggestion categories.
pt_BR: As categorias de sugestões.

en: A suggestion category.
pt_BR: Uma categoria de sugestão.

en: The unique identifier for the category.
pt_BR: O identificador exclusivo da categoria.

en: The priority of the category.
pt_BR: A prioridade da categoria.

en: The title of the category.
pt_BR: O título da categoria.

en: The description of the category.
pt_BR: A descrição da categoria.

en: A payment provider in the context of the main Payments Settings page list.
pt_BR: Um provedor de pagamento no contexto da lista da página principal Configurações de pagamentos.

en: The unique identifier for the provider.
pt_BR: O identificador exclusivo do provedor.

en: The sort order of the provider.
pt_BR: A ordem de classificação do provedor.

en: The type of payment provider. Use this to differentiate between the various items in the list and determine their intended use.
pt_BR: O tipo de provedor de pagamento. Use isso para diferenciar entre os vários itens na lista e determinar seu uso pretendido.

en: The title of the provider.
pt_BR: O título do provedor.

en: The description of the provider.
pt_BR: A descrição do provedor.

en: Supported features for this provider.
pt_BR: Recursos suportados por este provedor.

en: The corresponding plugin details of the provider.
pt_BR: Os detalhes do plugin correspondente do provedor.

en: The type of the plugin.
pt_BR: O tipo do plugin.

en: The slug of the plugin.
pt_BR: O slug do plugin.

en: Address Line 2
pt_BR: Endereço Linha 2

en: Something big is brewing! Our store is in the works – Launching shortly!
pt_BR: Algo grande está se formando! Nossa loja está em obras – Lançamento em breve!

[ctx: Coming Soon template heading]
en: Stay tuned.
pt_BR: Fique atento.

en: The Core Profiler step to mark as complete.
pt_BR: A etapa do Core Profiler deve ser marcada como concluída.

en: Completed steps in core profiler.
pt_BR: Etapas concluídas no profiler principal.

en: Business choice.
pt_BR: Escolha empresarial.

en: Selling online answer.
pt_BR: Resposta de venda online.

en: Selling platforms.
pt_BR: Plataformas de venda.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
pt_BR: Controla a exibição do campo de telefone no checkout.

en: Phone number
pt_BR: Número de telefone

en: Controls the display of the company field in checkout.
pt_BR: Controla a exibição do campo da empresa no checkout.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
pt_BR: Controla a exibição do campo apartamento (endereço_2) no checkout.

[ctx: Template name]
en: Coming soon social links
pt_BR: Em breve links sociais

en: Reusable template part for displaying social links on the coming soon page.
pt_BR: Parte do modelo reutilizável para exibir links sociais na página em breve.

en: The email type to preview.
pt_BR: O tipo de e-mail a ser visualizado.

en: Email address to send the email preview to.
pt_BR: Endereço de e-mail para onde enviar a pré-visualização do e-mail.

en: The email type to get subject for.
pt_BR: O tipo de e-mail para o qual deseja obter o assunto.

en: A subject for provided email type after filters are applied and placeholders replaced.
pt_BR: Um assunto para o tipo de e-mail fornecido após os filtros serem aplicados e os espaços reservados substituídos.

note: translators: %s: Email address.
en: Test email sent to %s.
pt_BR: E-mail de teste enviado para %s.

en: Error sending test email. Please try again.
pt_BR: Erro ao enviar e-mail de teste. Tente novamente.

en: Error saving transient. Please try again.
pt_BR: Erro ao salvar transiente. Tente novamente.

note: translators: %s: Email settings color key, e.g., "woocommerce_email_base_color".
en: Transient saved for key %s.
pt_BR: Transitório salvo para a chave %s.

en: Invalid suggestion ID.
pt_BR: ID de sugestão inválida.

en: Allow shoppers to fast-track the checkout process with express options like Apple Pay and Google Pay.
pt_BR: Permita que os compradores acelerem o processo de finalização de compra com opções expressas como Apple Pay e Google Pay.

en: Buy Now, Pay Later
pt_BR: Compre agora, pague depois

en: Offer flexible payment options to your shoppers.
pt_BR: Ofereça opções de pagamento flexíveis aos seus compradores.

en: Payment Providers
pt_BR: Provedores de pagamento

en: Give your shoppers additional ways to pay.
pt_BR: Ofereça aos seus compradores formas adicionais de pagamento.

en: Take offline payments
pt_BR: Aceite pagamentos offline

en: Let your shoppers pay upon delivery — by cash or other methods of payment.
pt_BR: Permita que seus compradores paguem na entrega — em dinheiro ou outros métodos de pagamento.

en: Limit result set to products with any of the statuses.
pt_BR: Limitar o conjunto de resultados a produtos com qualquer um dos status.

en: Exclude products with any of the statuses from result set.
pt_BR: Excluir produtos com qualquer um dos status do conjunto de resultados.

en: Limit result set to products with any of the types.
pt_BR: Limitar o conjunto de resultados a produtos com qualquer um dos tipos.

en: Exclude products with any of the types from result set.
pt_BR: Excluir produtos com qualquer um dos tipos do conjunto de resultados.

en: Limit result set to downloadable products.
pt_BR: Limitar o conjunto de resultados a produtos para download.

en: Limit result set to virtual products.
pt_BR: Limitar o conjunto de resultados a produtos virtuais.

note: translators: %s: Site name.
en: %s transforms your home with our curated collection of home decor, bringing inspiration and style to every corner.
pt_BR: %s transforma sua casa com nossa coleção selecionada de decoração, trazendo inspiração e estilo para cada canto.

note: translators: %s: default color
en: Choose a background color for the content area of your emails. Default %s.
pt_BR: Escolha uma cor de fundo para a área de conteúdo dos seus e-mails. Padrão %s.

note: translators: %s: footer default color
en: Choose a color for your secondary text, such as your footer content. Default %s.
pt_BR: Escolha uma cor para seu texto secundário, como o conteúdo do rodapé. Padrão %s.

en: Color palette
pt_BR: Paleta de cores

en: Custom fonts
pt_BR: Fontes personalizadas

note: translators: %s: default color
en: Customize the color of your buttons and links. Default %s.
pt_BR: Personalize a cor dos seus botões e links. Padrão %s.

en: Header alignment
pt_BR: Alinhamento do cabeçalho

en: Preview your email template. You can also test on different devices and send yourself a test email.
pt_BR: Visualize seu modelo de e-mail. Você também pode testar em diferentes dispositivos e enviar um e-mail de teste para si mesmo.

en: Secondary text
pt_BR: Texto secundário

note: translators: %s: default color
en: Select a color for the background of your emails. Default %s.
pt_BR: Selecione uma cor para o fundo dos seus e-mails. Padrão %s.

note: translators: %s: default color
en: Set the color of your headings and text. Default %s.
pt_BR: Defina a cor dos seus títulos e texto. Padrão %s.

en: Set the name and email address you'd like your outgoing emails to use.
pt_BR: Defina o nome e o endereço de e-mail que você gostaria que seus e-mails de saída usassem.

en: Customize your WooCommerce email template and preview it below.
pt_BR: Personalize seu modelo de e-mail WooCommerce e visualize-o abaixo.

en: Add your logo to each of your WooCommerce emails. If no logo is uploaded, your site title will be used instead.
pt_BR: Adicione seu logotipo a cada um dos seus e-mails do WooCommerce. Se nenhum logotipo for carregado, o título do seu site será usado em vez dele.

en: Font family
pt_BR: Família de fontes

note: translators: %s: Available placeholders for use
en: This text will appear in the footer of all of your WooCommerce emails.
pt_BR: Este texto aparecerá no rodapé de todos os seus e-mails do WooCommerce.

en: Email background
pt_BR: Histórico de e-mail

en: Content background
pt_BR: Contexto do conteúdo

en: Heading & text
pt_BR: Título e texto

en: Email preview
pt_BR: Prévia de e-mail

en: Standard fonts
pt_BR: Fontes padrão

en: Accent
pt_BR: Acento

en: There was an error rendering an email preview.
pt_BR: Ocorreu um erro ao renderizar uma visualização de e-mail.

en: Koprivnica-Križevci County
pt_BR: Condado de Koprivnica-Križevci

en: Bjelovar-Bilogora County
pt_BR: Condado de Bjelovar-Bilogora

en: Primorje-Gorski Kotar County
pt_BR: Condado de Primorje-Gorski Kotar

en: Lika-Senj County
pt_BR: Condado de Lika-Senj

en: Virovitica-Podravina County
pt_BR: Condado de Virovitica-Podravina

en: Požega-Slavonia County
pt_BR: Condado de Požega-Eslavônia

en: Brod-Posavina County
pt_BR: Condado de Brod-Posavina

en: Zadar County
pt_BR: Condado de Zadar

en: Osijek-Baranja County
pt_BR: Condado de Osijek-Baranja

en: Šibenik-Knin County
pt_BR: Condado de Šibenik-Knin

en: Vukovar-Srijem County
pt_BR: Condado de Vukovar-Srijem

en: Split-Dalmatia County
pt_BR: Condado de Split-Dalmácia

en: Istria County
pt_BR: Condado de Ístria

en: Dubrovnik-Neretva County
pt_BR: Condado de Dubrovnik-Neretva

en: Međimurje County
pt_BR: Condado de Međimurje

en: Zagreb City
pt_BR: Cidade de Zagreb

en: Zagreb County
pt_BR: Condado de Zagreb

en: Krapina-Zagorje County
pt_BR: Condado de Krapina-Zagorje

en: Sisak-Moslavina County
pt_BR: Condado de Sisak-Moslavina

en: Karlovac County
pt_BR: Condado de Karlovac

en: Varaždin County
pt_BR: Condado de Varaždin

note: translators: 1s: name of the property (email, role), 2: Role of the user (administrator, customer).
en: Sorry, %1$s cannot be updated via this endpoint for a user with role %2$s.
pt_BR: Desculpe, %1$s não pode ser atualizado por meio deste endpoint para um usuário com a função %2$s.

note: translators: 1: Role of the user (administrator, customer), 2: comma separated list of allowed roles. egs customer, subscriber
en: Sorry, users with %1$s role cannot be deleted via this endpoint. Allowed roles: %2$s
pt_BR: Desculpe, usuários com a função %1$s não podem ser excluídos por meio deste endpoint. Funções permitidas: %2$s

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing stock status.
pt_BR: Permita que os clientes filtrem os produtos escolhendo o status do estoque.

[ctx: block description]
en: Display removable active filters as chips.
pt_BR: Exiba filtros ativos removíveis como chips.

[ctx: block title]
en: Rating (Experimental)
pt_BR: Avaliação (Experimental)

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing a price range.
pt_BR: Permita que os clientes filtrem os produtos escolhendo uma faixa de preço.

[ctx: block title]
en: Price (Experimental)
pt_BR: Preço (Experimental)

[ctx: block description]
en: A slider helps shopper choose a price range.
pt_BR: Um controle deslizante ajuda o cliente a escolher uma faixa de preço.

[ctx: block title]
en: Price Slider
pt_BR: Controle deslizante de preço

[ctx: block keyword]
en: by attribute
pt_BR: por atributo

[ctx: block keyword]
en: by tag
pt_BR: por tag

[ctx: block keyword]
en: all products
pt_BR: todos os produtos

[ctx: block description]
en: Display a link to the cart.
pt_BR: Exiba um link para o carrinho.

[ctx: block title]
en: Cart Link
pt_BR: Link do carrinho

[ctx: block description]
en: A notice field for use in the product editor.
pt_BR: Um campo de aviso para uso no editor de produtos.

[ctx: block title]
en: Product notice field
pt_BR: Campo de aviso de produto

en: Clear options
pt_BR: Limpar opções

note: translators: %1$s Action name, %2$s Order number.
en: %1$s order number %2$s
pt_BR: Número do pedido %1$s %2$s

en: Your order details are as follows:
pt_BR: Os detalhes do seu pedido são os seguintes

note: translators: %s: Site title
en: If you'd like to continue with your purchase, please return to %s and try a different method of payment.
pt_BR: Se você gostaria de continuar com sua compra, por favor, volte para %s e tente um método de pagamento diferente.

en: Unfortunately, we couldn't complete your order due to an issue with your payment method.
pt_BR: Infelizmente, não conseguimos completar seu pedido devido a um problema com o seu método de pagamento.

note: translators: 1: product name 2: multiple of
en: The quantity of &quot;%1$s&quot; must be a multiple of %2$s
pt_BR: A quantidade de "%1$s" deve ser um múltiplo de %2$s

note: translators: 1: product name 2: maximum quantity
en: The maximum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
pt_BR: A quantidade máxima de "%1$s" permitida no carrinho é %2$s

note: translators: 1: product name 2: minimum quantity
en: The minimum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
pt_BR: A quantidade mínima de "%1$s" permitida no carrinho é %2$s

note: translators: 1: product name
en: The quantity of &quot;%1$s&quot; cannot be changed
pt_BR: A quantidade de "%1$s" não pode ser alterada

en: Cannot place an order, your cart is empty.
pt_BR: Não é possível realizar o pedido, seu carrinho está vazio.

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Payment status
pt_BR: Status do pagamento

note: translators: %1$s is the customer email, %2$s is the user agent that requested the action.
en: Order details sent to %1$s, via %2$s.
pt_BR: Detalhes do pedido enviados para %1$s, via %2$s

en: Enable compatibility mode (Synchronize orders between High-performance order storage and WordPress posts storage).
pt_BR: Ativar modo de compatibilidade (sincronizar pedidos entre o armazenamento de pedidos de alto desempenho e o armazenamento de posts do WordPress).

en: Email address to send the order details to.
pt_BR: Endereço de e-mail para enviar os detalhes do pedido.

en: Email improvements
pt_BR: Melhorias no e-mail

en: Order does not have an email address.
pt_BR: O pedido não tem um endereço de e-mail.

en: A message indicating that the action completed successfully.
pt_BR: Uma mensagem indicando que a ação foi concluída com sucesso.

en: Allows entering cost of goods sold information for products. Feature under active development, enable only for testing purposes
pt_BR: Permite inserir informações de custo de mercadorias vendidas para produtos. Recurso em desenvolvimento ativo, habilitar somente para fins de teste

en: Cost of Goods Sold
pt_BR: Custo dos produtos vendidos

note: translators: 1: product name 2: image position
en: %1$s - Image %2$s
pt_BR: %1$s - Imagem %2$s

en: Order failed emails are sent to customers when their orders are marked as failed.
pt_BR: E-mails de pedidos com falha são enviados aos clientes quando seus pedidos são marcados como falho.

en: Your order at {site_title} was unsuccessful
pt_BR: Seu pedido em {site_title} não foi bem-sucedido

en: Sorry, your order was unsuccessful
pt_BR: Desculpe, seu pedido não foi bem-sucedido

en: Is this theme a block theme?
pt_BR: Este tema é um tema de bloco?

en: Cost of Goods Sold data.
pt_BR: Dados de custo dos produtos vendidos.

en: Total value of the Cost of Goods Sold for the order.
pt_BR: Valor total do Custo dos Produtos Vendidos do pedido.

en: Cost of Goods Sold data. Only present for product line items.
pt_BR: Dados de Custo de Produtos Vendidos. Presentes apenas para itens de linha de produtos.

en: Value of the Cost of Goods Sold for the order item.
pt_BR: Valor do Custo dos Produtos Vendidos do item do pedido.

note: translators: %s: order number
en: Pay for order %s
pt_BR: Pague pelo pedido %s

note: translators: %s: order number
en: View order %s
pt_BR: Ver pedido %s

note: translators: %s: order number
en: Cancel order %s
pt_BR: Cancelar pedido %s

en: All Products ( new )
pt_BR: Todos os produtos (novo)

en: Hide Price
pt_BR: Ocultar preço

en: Show Price
pt_BR: Mostrar preço

en: Track orders &amp; view shopping history
pt_BR: Rastreie pedidos e visualize o histórico de compras

en: Let your shoppers know your site or part of your site is under construction.
pt_BR: Informe aos seus compradores que seu site ou parte dele está em construção.

en: Meta Ads & Pixel for WooCommerce
pt_BR: Meta Ads e Pixel para WooCommerce

en: Sync your store catalog, set up pixel tracking, and run targeted ad campaigns.
pt_BR: Sincronize o catálogo da sua loja, configure o rastreamento de pixels e execute campanhas de anúncios segmentadas.

en: Grow your business with Facebook and Instagram
pt_BR: Faça seu negócio crescer com o Facebook e o Instagram

en: Cost of Goods Sold values for the product.
pt_BR: Custo dos produtos vendidos Valores do produto.

en: Defined cost value.
pt_BR: Valor de custo definido.

en: Effective monetary cost value.
pt_BR: Valor do custo monetário efetivo.

en: Total monetary value of the Cost of Goods Sold for the product (sum of all the effective values).
pt_BR: Valor monetário total do Custo dos Produtos Vendidos do produto (soma de todos os valores efetivos).

[ctx: Template name]
en: Products by Brand
pt_BR: Produtos por Marca

en: After checkout (recommended)
pt_BR: Após a finalização da compra (recomendado)

en: Block theme
pt_BR: Tema do bloco

en: Classic theme
pt_BR: Tema clássico

en: Displays whether the current active theme is a block theme or a classic theme.
pt_BR: Exibe se o tema ativo atual é um tema de bloco ou um tema clássico.

en: Enable an account creation method to use this feature.
pt_BR: Habilite um método de criação de conta para usar este recurso.

note: translators: %1$s = class and method name.
en: Method %1$s is not implemented. Classes overriding has_cogs must override this method too.
pt_BR: O método %1$s não está implementado. Classes que sobrescrevem has_cogs devem sobrescrever este método também.

en: Theme type
pt_BR: Tipo de tema

note: Translators: %1$s and %2$s are opening and closing <a> tags respectively.
en: This feature is only available with the Cart & Checkout blocks. %1$sLearn more%2$s.
pt_BR: Este recurso está disponível apenas com os blocos Carrinho e Checkout. %1$sSaiba mais%2$s.

en: View full-screen image gallery
pt_BR: Ver galeria de imagens em tela cheia

en: Your selection has been reset. Please select some product options before adding this product to your cart.
pt_BR: Sua seleção foi redefinida. Selecione algumas opções de produtos antes de adicionar este produto ao seu carrinho.

en: Your store is using shortcode checkout. Use the Checkout blocks to activate this option.
pt_BR: Sua loja está usando shortcode checkout. Use os blocos Checkout para ativar esta opção.

note: Translators: %1$s and %2$s are opening and closing <a> tags respectively.
en: Customers can create an account after their order is placed. Customize messaging %1$shere%2$s.
pt_BR: Os clientes podem criar uma conta após o pedido ser feito. Personalize as mensagens %1$shere%2$s.

en: Enable guest checkout to use this feature.
pt_BR: Habilite o checkout de convidado para usar este recurso.

[ctx: block title]
en: Product Image
pt_BR: Imagem do produto

[ctx: block description]
en: Displays an on-sale badge if the product is on-sale.
pt_BR: Exibir um selo de promoção se o produto estiver em promoção.

[ctx: block title]
en: On-Sale Badge
pt_BR: Selo de promoção

[ctx: block description]
en: Display the price of a product.
pt_BR: Exibir o preço de um produto.

[ctx: block description]
en: Display the main product image.
pt_BR: Exibir a imagem principal do produto.

[ctx: block description]
en: Display a list of filter options.
pt_BR: Exibir uma lista de opções de filtro.

[ctx: block title]
en: List
pt_BR: Lista

[ctx: block title]
en: Attribute (Experimental)
pt_BR: Atributo (Experimental)

[ctx: block description]
en: Display filter options as chips.
pt_BR: Exibir opções de filtro como chips.

[ctx: block title]
en: Active (Experimental)
pt_BR: Ativo

[ctx: block title]
en: Account Creation
pt_BR: Criação de conta

en: Securely save payment info
pt_BR: Salvar com segurança as informações de pagamento

en: Faster future purchases
pt_BR: Compras futuras mais rápidas

en: Enable the site visibility badge in the WordPress admin bar
pt_BR: Ativar o selo de visibilidade do site na barra de administração do WordPress

en: Site visibility badge
pt_BR: Selo de visibilidade do site

en: Failed to create FTS index on order address table. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
pt_BR: Falha ao criar índice FTS na tabela de endereços de pedidos. Acesse WooCommerce > Status > Tools e execute a ferramenta "Re-create Order Address FTS index".

en: Failed to modify existing FTS index. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
pt_BR: Falha ao modificar o índice FTS existente. Acesse WooCommerce > Status > Tools e execute a ferramenta "Re-create Order Address FTS index".

en: FTS index recreated.
pt_BR: Índice FTS recriado.

en: Plugin Activation Error
pt_BR: Erro de ativação do plugin

en: Return to the Plugins page
pt_BR: Retornar para a página de plugins

en: This plugin can no longer be activated because its functionality is now included in <strong>WooCommerce</strong>. It is recommended to <strong>delete</strong> it.
pt_BR: Este plugin não pode mais ser ativado porque sua funcionalidade agora está incluída no <strong>WooCommerce</strong>. É recomendado <strong>excluí-lo</strong>.

en: This plugin cannot be activated because its functionality is now included in WooCommerce core.
pt_BR: Este plugin não pode ser ativado porque sua funcionalidade agora está incluída no núcleo do WooCommerce.

en: Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: &uarr; Top
pt_BR: ↑ Topo

note: translators: 1: link to my account page, 2: link to shipping and billing addresses, 3: link to account details, 4: closing tag
en: You can now %1$sview your recent orders%4$s, manage your %2$sshipping and billing addresses%4$s, and edit your %3$spassword and account details%4$s.
pt_BR: Agora você pode %1$s visualizar seus pedidos recentes%4$s, gerenciar seus %2$s endereços de entrega e cobrança%4$s e editar sua %3$s senha e detalhes da conta%4$s.

note: translators: 1) product name
en: You don't have a subscription for <strong>%1$s</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
pt_BR: Você não tem uma assinatura para <strong>%1$s</strong>. Assine para receber atualizações e suporte simplificado.

note: translators: 1) total expired subscriptions
en: You don't have subscriptions for <strong>%1$s Woo extensions</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
pt_BR: Você não tem assinaturas para <strong>%1$s extensões Woo</strong>. Assine para receber atualizações e suporte simplificado.

en: Plugin basename. The path to the main plugin file relative to the plugins directory.
pt_BR: Nome base do plugin. O caminho para o arquivo principal do plugin relativo ao diretório de plugins.

en: Name of the plugin.
pt_BR: Nome do plugin.

en: Current plugin version.
pt_BR: Versão atual do plugin.

en: Latest available plugin version.
pt_BR: Última versão do plugin disponível.

en: Plugin URL.
pt_BR: URL do plugin.

en: Plugin author name.
pt_BR: Nome do autor do plugin.

en: Plugin author URL.
pt_BR: URL do autor do plugin.

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
pt_BR: Se o plugin só pode ser ativado em toda a rede.

en: Sorted by popularity
pt_BR: Classificado por popularidade

en: Sorted by average rating
pt_BR: Classificado por classificação média

en: Sorted by latest
pt_BR: Classificado por mais recente

en: Sorted by price: low to high
pt_BR: Classificado por preço: baixo para alto

en: Sorted by price: high to low
pt_BR: Classificado por preço: alto para baixo

en: WooCommerce Brand Description
pt_BR: Descrição da marca WooCommerce

en: When viewing a brand archive, show the current brands description.
pt_BR: Ao visualizar um arquivo de marca, mostre a descrição atual da marca.

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Shows brands in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing products.
pt_BR: Exibe marcas em um widget que permite restringir a lista de produtos ao visualizá-los.

en: WooCommerce Brand Layered Nav
pt_BR: Navegação em camadas da marca WooCommerce

en: Display Type:
pt_BR: Tipo de exibição:

en: Any Brand
pt_BR: Qualquer marca

en: WooCommerce Brand Thumbnails
pt_BR: Miniaturas da marca WooCommerce

en: Show a grid of brand thumbnails.
pt_BR: Mostrar uma grade de miniaturas de marcas.

en: Number:
pt_BR: Número:

en: Exclude:
pt_BR: Excluir:

en: Hide empty brands:
pt_BR: Ocultar marcas vazias:

en: Order by:
pt_BR: Ordenar por:

en: Unable to create account. Please try again.
pt_BR: Não foi possível criar conta. Por favor, tente novamente.

en: This order is already linked to a user account.
pt_BR: Este pedido já está vinculado a uma conta de usuário.

en: The email address provided does not match the email address on this order.
pt_BR: O endereço de e-mail fornecido não corresponde ao endereço de e-mail neste pedido.

en: Password must be at least 8 characters.
pt_BR: A senha deve ter pelo menos 8 caracteres.

en: Your account has been successfully created
pt_BR: Sua conta foi criada com sucesso

en: Order #:
pt_BR: Pedidor #:

en: Payment:
pt_BR: Pagamento:

en: Filter Options
pt_BR: Opções de filtro

en: Fluid columns:
pt_BR: Colunas fluidas:

en: Create new brand
pt_BR: Criar nova marca

en: No Brands Found
pt_BR: Nenhuma marca encontrada

en: Add New Brand
pt_BR: Adicionar nova marca

en: Update Brand
pt_BR: Atualizar marca

en: All Brands
pt_BR: Todas as marcas

en: Brand
pt_BR: Marca

en: brand
pt_BR: marca

[ctx: slug]
en: brand
pt_BR: marca

en: Filter by brand
pt_BR: Filtrar por marca

en: No brands
pt_BR: Nenhuma marca

en: Brands be added and managed from this screen. You can optionally upload a brand image to display in brand widgets and on brand archives
pt_BR: Marcas podem ser adicionadas e gerenciadas a partir desta tela. Você pode opcionalmente carregar uma imagem de marca para exibir em widgets de marca e em arquivos de marca

en: Choose to show the brand description on the archive page. Turn this off if you intend to use the description widget instead. Please note: this is only for themes that do not show the description.
pt_BR: Escolha mostrar a descrição da marca na página de arquivo. Desative isso se você pretende usar o widget de descrição. Observação: isso é somente para temas que não mostram a descrição.

en: Edit Brand
pt_BR: Editar Marca

en: Limit result set to products assigned a specific brand ID.
pt_BR: Limitar o conjunto de resultados a produtos atribuídos a uma ID de marca específica.

en: Product must not be associated with these brands for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products associated with these brands will not be discounted.
pt_BR: O produto não deve estar associado a essas marcas para que o cupom permaneça válido ou, para "Descontos em produtos", os produtos associados a essas marcas não terão desconto.

en: Search Brands
pt_BR: Pesquisar Marcas

en: Sorry, this coupon is not applicable to the brands of selected products.
pt_BR: Desculpe, este cupom não é aplicável às marcas dos produtos selecionados.

en: Brands Archives
pt_BR: Arquivos de marcas

en: Product brand base
pt_BR: Base de marca do produto

en: e.g. length or weight
pt_BR: por exemplo comprimento ou peso

en: Parent Brand
pt_BR: Marca-mãe

en: Parent Brand:
pt_BR: Marca-mãe:

en: New Brand Name
pt_BR: Nova marca

note: translators: 1: URL to My Subscriptions page
en:  You don't have a subscription, <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">subscribe</a> to update.
pt_BR:  Você não tem uma assinatura, <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">inscreva-se</a> para atualizar.

en: Re-create Order Address FTS index
pt_BR: Recriar índice FTS de endereço de pedido

en: Recreate index
pt_BR: Recriar índice

en: This tool will recreate the full text search index for order addresses. If the index does not exist, it will try to create it.
pt_BR: Esta ferramenta recriará o índice de pesquisa de texto completo para endereços de pedidos. Se o índice não existir, ela tentará criá-lo.

en: &larr; Go to Brands
pt_BR: &larr; Ir para Marcas

en: Exclude brands
pt_BR: Excluir marcas

en: Any brand
pt_BR: Qualquer marca

en: Product brands
pt_BR: Marcas de produtos

en: A product must be associated with this brand for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products with these brands will be discounted.
pt_BR: Um produto deve estar associado a esta marca para que o cupom permaneça válido ou, para "Descontos em produtos", produtos com essas marcas serão descontados.

en: Brands
pt_BR: Marcas

en: Red
pt_BR: Vermelho

note: translators: %s: is the field error message
en: There was a problem with the provided shipping address: %s
pt_BR: Ocorreu um problema com o endereço de entrega fornecido: %s é obrigatório

note: translators: %s: is the field error message
en: There was a problem with the provided billing address: %s
pt_BR: Ocorreu um problema com o endereço de cobrança fornecido: %s é obrigatório

note: translators: %s is the product name
en: &ldquo;%s&rdquo; has been removed from your cart
pt_BR: “%s” foi removido do seu carrinho

en: Product Pagination
pt_BR: Paginação do produto

en: Payments made simple, with no monthly fees – designed exclusively for WooCommerce stores. Accept credit cards, debit cards, and other popular payment methods.
pt_BR: Pagamentos simplificados, sem taxas mensais – projetado exclusivamente para lojas WooCommerce. Aceite cartões de crédito, cartões de débito e outros métodos de pagamento populares.

en: Coming soon
pt_BR: Em breve

en: Payments made simple — including WooPay, a new express checkout feature.
pt_BR: Pagamentos simplificados — incluindo WooPay, um novo recurso de checkout expresso.

en: Invalid file type for a CSV import.
pt_BR: Tipo de arquivo inválido para um importação CSV.

en: Clear system status theme info cache
pt_BR: Limpar cache de informação do tema de status do sistema

note: translators: %s: URL to local pickup settings
en: A shipping zone consists of the region(s) you'd like to ship to and the shipping method(s) offered. A shopper can only be matched to one zone, and we'll use their shipping address to show them the methods available in their area. To offer local pickup, configure your pickup locations in the <a href='%s'>local pickup settings</a>.
pt_BR: Uma zona de envio consiste na(s) região(ões) para as quais você gostaria de enviar e no(s) método(s) de envio oferecidos. Um comprador só pode ser correspondido a uma zona e usaremos o seu endereço de envio para mostrar-lhe os métodos disponíveis para a sua área. Para oferecer levantamento local, configure os seus locais de levantamento nas <a href='%s'>configurações de levantamento no local</a>.

note: translators: %s is a placeholder for a URL.
en: Log PayPal events such as IPN requests and review them on the <a href="%s">Logs screen</a>. Note: this may log personal information. We recommend using this for debugging purposes only and deleting the logs when finished.
pt_BR: Registre eventos do PayPal, como solicitações de IPN, e revise-os na <a href="%s">tela Registros</a> . Observação: isso pode registrar informações pessoais. Recomendamos usar isso apenas para fins de depuração e excluir os registros quando terminar.

note: translators: %s: Product title
en: &ldquo;%s&rdquo; has been added to your cart
pt_BR: “%s” foi adicionado ao seu carrinho

en: System status theme info cache cleared.
pt_BR: Cache de informações do tema de status do sistema limpo.

en: A list of plugins to install
pt_BR: Uma lista de plugins para instalar

en: Export as a zip file
pt_BR: Exportar como um arquivo zip

en: Show more...
pt_BR: Mostrar mais...

en: This tool will empty the system status theme info cache.
pt_BR: Esta ferramenta esvaziará o cache de informações do tema de status do sistema.

en: File path provided for import is invalid.
pt_BR: O caminho de arquivo fornecido para importação é inválido.

en: Footer text color
pt_BR: Cor do texto no rodapé

note: translators: %s: footer default color
en: The footer text color. Default %s.
pt_BR: Cor do texto no rodapé. Padrão %s.

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: Universal Product Code
pt_BR: Código Universal de Produto

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: Global Trade Item Number
pt_BR: Número de Item Comercial Global (GTIN)

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: European Article Number
pt_BR: Número de Artigo Europeu (EAN)

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: International Standard Book Number
pt_BR: Padrão Internacional de Numeração de Livro (ISBN)

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: %1$s, %2$s, %3$s, or %4$s
pt_BR: %1$s, %2$s, %3$s ou %4$s

note: translators: %s: Site title translators: Store name translators: %s: site name
en: Create an account with %s
pt_BR: Crie uma conta com %s

note: Translators: %s Email address.
en: An account is already registered with %s. Please log in or use a different email address.
pt_BR: Já existe uma conta cadastrada com %s. Faça o login ou use um endereço de e-mail diferente.

en: Please create a password for your account.
pt_BR: Por favor crie uma senha para sua conta

en: Customer password for new accounts, if applicable.
pt_BR: Cliente senha para novas contas, se aplicável.

note: translators: %s: Address title
en: Add %s
pt_BR: Adicionar %s

en: Remote Logging
pt_BR: Registro Remoto

en: Exceptional flavors, sustainable choices. The carefully curated collection of coffee pots and accessories turned my kitchen into a haven of style and taste.
pt_BR: Sabores excepcionais, escolhas sustentáveis. A coleção cuidadosamente selecionada de cafeteiras e acessórios transformou minha cozinha em um paraíso de estilo e bom gosto.

en: A description of the testimonial with at least 225 characters
pt_BR: Uma descrição do depoimento com pelo menos 225 caracteres

en: Sit back and relax
pt_BR: Sente-se e relaxe

en: A description for a product with at least 20 characters
pt_BR: Uma descrição para um produto com pelo menos 20 caracteres

en: With a wide range of designer chairs to elevate your living space.
pt_BR: Com uma ampla variedade de cadeiras de design para elevar seu espaço de convivência.

en: An impact phrase that advertises the products with at least 55 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncie os produtos com pelo menos 55 caracteres

en: A two words button text to go to the shop page
pt_BR: Um texto de botão de duas palavras para ir para a página da loja

en: An impact phrase that advertises the newest additions to the store with at least 20 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia as novidades da loja com pelo menos 20 caracteres

en: Featured Selling
pt_BR: Venda em destaque

en: Social Media
pt_BR: Mídias sociais

note: translators: %s is a generated error message.
en: Failed to get WooCommerce patterns from the PTK: "%s"
pt_BR: Falha ao obter padrões WooCommerce do PTK: "%s"

note: translators: $1$d = plugins count, %2$s = colon (if list follows) or empty.
en: 
    %%C%1$d%%n compatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n compatible plugins found%2$s
pt_BR[0]: 
    %%C%1$d%%n plugin compatível encontrado%2$s
pt_BR[1]: 
    %%C%1$d%%n plugins compatíveis encontrados%2$s

note: translators: $1$d = plugins count, %2$s = colon (if list follows) or empty.
en: 
    %%C%1$d%%n incompatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n incompatible plugins found%2$s
pt_BR[0]: 
    %%C%1$d%%n plugin incompatível encontrado%2$s
pt_BR[1]: 
    %%C%1$d%%n plugins incompatíveis encontrados%2$s

note: translators: $1$d = plugins count, %2$s = colon (if list follows) or empty.
en: 
    %%C%1$d%%n uncertain plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n uncertain plugins found%2$s
pt_BR[0]: 
    %%C%1$d%%n plugin incerto encontrado%2$s
pt_BR[1]: 
    %%C%1$d%%n plugins incertos encontrados%2$s

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Drive sales with %1$sGoogle for WooCommerce%2$s
pt_BR: Aumente as vendas com %1$sGoogle para WooCommerce%2$s

en: Drive sales with Google for WooCommerce
pt_BR: Aumente as vendas com o Google para WooCommerce

en: Google for WooCommerce
pt_BR: Google para WooCommerce

en: Shop chairs
pt_BR: Loja de Cadeiras

en: An impact phrase that advertises the products with at least 40 characters and related to the following image description: [image.0]
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia os produtos com pelo menos 40 caracteres e relacionada à seguinte descrição da imagem: [image.0]

en: A two words impact phrase that advertises the brand
pt_BR: Uma frase de impacto de duas palavras que anuncia a marca

en: An impact phrase that advertises the brand with at least 50 characters related to the following image description: [image.1]
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncie a marca com pelo menos 50 caracteres relacionados à seguinte descrição da imagem: [image.1]

en: Indulge in the finest organic coffee beans, teas, and hand-picked accessories, all locally sourced and sustainable for a mindful lifestyle.
pt_BR: Delicie-se com os melhores grãos de café orgânicos, chás e acessórios cuidadosamente selecionados, todos de origem local e sustentáveis ​​para um estilo de vida consciente.

en: A description of the products with at least 180 characters
pt_BR: Uma descrição dos produtos com pelo menos 180 caracteres

en: Locally sourced ingredients
pt_BR: Ingredientes de origem local

en: A three word description of the products
pt_BR: Uma descrição de três palavras dos produtos

en: Premium organic blends
pt_BR: Misturas orgânicas premium

en: Hand-picked accessories
pt_BR: Acessórios cuidadosamente selecionados

en: Sustainable business practices
pt_BR: Práticas empresariais sustentáveis

en: Eclectic finds, ethical delights
pt_BR: Descobertas ecléticas, delícias éticas

en: Write a short title advertising a testimonial from a customer
pt_BR: Escreva um título curto anunciando um depoimento de um cliente

en: Sip, Shop, Savor
pt_BR: Beba, compre, saboreie

en: LOCAL LOVE
pt_BR: AMOR LOCAL

en: What our customers say
pt_BR: O que nossos clientes dizem

en: Write just 4 words to advertise testimonials from customers
pt_BR: Escreva apenas 4 palavras para anunciar depoimentos de clientes

en: Transformed my daily routine with unique, eco-friendly treasures. Exceptional quality and service. Proud to support a store that aligns with my values.
pt_BR: Transformou minha rotina diária com tesouros únicos e ecológicos. Qualidade e serviço excepcionais. Orgulhoso de apoiar uma loja que se alinha com meus valores.

en: Write the testimonial from a customer with approximately 150 characters
pt_BR: Escreva o depoimento de um cliente com aproximadamente 150 caracteres

en: The organic coffee beans are a revelation. Each sip feels like a journey. Beautifully crafted accessories add a touch of elegance to my home.
pt_BR: Os grãos de café orgânico são uma revelação. Cada gole parece uma jornada. Acessórios lindamente trabalhados dão um toque de elegância à minha casa.

en: From sustainably sourced teas to chic vases, this store is a treasure trove. Love knowing my purchases contribute to a greener planet.
pt_BR: De chás de origem sustentável a vasos chiques, esta loja é um tesouro. Adoro saber que minhas compras contribuem para um planeta mais verde.

en: A ‘brewtiful’ experience :-)
pt_BR: Uma experiência 'cervejável' :-)

en: A two words title that advertises the testimonial
pt_BR: Um título de duas palavras que anuncia o depoimento

en: An impact phrase that advertises the product collection with at least 15 characters related to the following image descriptions: [image.2], [image.3]
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a coleção de produtos com pelo menos 15 caracteres relacionados às seguintes descrições de imagem: [image.2], [image.3]

en: Shop tech
pt_BR: Loja de tecnologia

en: Shop games
pt_BR: Jogos de loja

en: An impact phrase that advertises the displayed product collection with at least 20 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a coleção de produtos exibida com pelo menos 20 caracteres

en: The button text to go to the product collection page with at least 15 characters
pt_BR: O texto do botão para ir para a página de coleta de produtos com pelo menos 15 caracteres

en: Staff picks
pt_BR: Escolhas da equipe

en: Our latest and greatest
pt_BR: Nosso mais recente e melhor

en: An impact phrase with that advertises the product collection with at least 20 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncie a coleção de produtos com pelo menos 20 caracteres

en: Bestsellers
pt_BR: Mais vendidos

en: An impact phrase that advertises the featured products with at least 10 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia os produtos em destaque com pelo menos 10 caracteres

en: Fan favorites
pt_BR: Favoritos dos fãs

en: Get ready to start the season right. All the fan favorites in one place at the best price.
pt_BR: Prepare-se para começar bem a temporada. Todos os favoritos dos fãs em um só lugar pelo melhor preço.

en: A description of the featured products with at least 90 characters
pt_BR: Uma descrição dos produtos apresentados com pelo menos 90 caracteres

en: A two words button text to go to the featured products page
pt_BR: Um texto de botão de duas palavras para ir para a página de produtos em destaque

en: Outdoor Furniture & Accessories
pt_BR: Móveis e acessórios para exterior

en: An impact phrase that advertises the first product collection with at least 30 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a primeira coleção de produtos com pelo menos 30 caracteres

en: Summer Dinning
pt_BR: Jantar de verão

en: An impact phrase that advertises the second product collection with at least 20 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncie a segunda coleção de produtos com pelo menos 20 caracteres

en: An impact phrase that advertises the third product collection with at least 20 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a terceira coleção de produtos com pelo menos 20 caracteres

en: An impact phrase that advertises the fourth product collection with at least 20 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a quarta coleção de produtos com pelo menos 20 caracteres

en: Chairs
pt_BR: Cadeiras

en: A single word that advertises the product and is related to the following image description: [image.0]
pt_BR: Uma única palavra que anuncia o produto e está relacionada à seguinte descrição da imagem: [image.0]

en: Stay in the loop
pt_BR: Fique por dentro

en: A phrase that advertises the social media accounts of the store with at least 25 characters
pt_BR: Uma frase que anuncia as contas de mídia social da loja com pelo menos 25 caracteres

en: Our products
pt_BR: Nossos produtos

en: A two words impact phrase that advertises the products
pt_BR: Uma frase de impacto de duas palavras que anuncia os produtos

en: Sustainable blends, stylish accessories
pt_BR: Misturas sustentáveis, acessórios estilosos

en: Add a touch of charm and coziness this holiday season with a wide selection of hand-picked decorations — from minimalist vases to designer furniture.
pt_BR: Adicione um toque de charme e aconchego nesta temporada de festas com uma ampla seleção de decorações cuidadosamente selecionadas — de vasos minimalistas a móveis de design.

en: Shop home decor
pt_BR: Loja de decoração para casa

en: A two words button text to go to the product page
pt_BR: Um texto de botão de duas palavras para ir para a página do produto

en: An impact phrase that advertises the product the store is selling with at least 35 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncie o produto que a loja está vendendo com pelo menos 35 caracteres

en: Sound like no other
pt_BR: Não soa como nenhum outro

en: An impact phrase that advertises the displayed product collection with at least 10 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a coleção de produtos exibida com pelo menos 10 caracteres

en: Experience your music like never before with our latest generation of hi-fidelity headphones.
pt_BR: Experimente sua música como nunca antes com nossa última geração de fones de ouvido de alta fidelidade.

en: A description of the product collection with at least 35 characters
pt_BR: Uma descrição da coleção de produtos com pelo menos 35 caracteres

en: A two words button text to go to the product collection page
pt_BR: Um texto de botão de duas palavras para ir para a página de coleção de produtos

en: Brand New for the Holidays
pt_BR: Novidade para as férias

en: An impact phrase that advertises the displayed product collection with at least 25 characters related to the following image description: [image.0]
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a coleção de produtos exibida com pelo menos 25 caracteres relacionados à seguinte descrição da imagem: [image.0]

en: Check out our brand new collection of holiday products and find the right gift for anyone.
pt_BR: Confira nossa nova coleção de produtos para as festas de fim de ano e encontre o presente certo para qualquer pessoa.

en: A description of the product collection with at least 90 characters
pt_BR: Uma descrição da coleção de produtos com pelo menos 90 caracteres

en: An impact phrase that advertises the displayed product collection with at least 30 characters
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a coleção de produtos exibida com pelo menos 30 caracteres

en: An impact phrase that advertises the product collection with at least 20 characters related to the following image descriptions: [image.0], [image.1]
pt_BR: Uma frase de impacto que anuncia a coleção de produtos com pelo menos 20 caracteres relacionados às seguintes descrições de imagem: [image.0], [image.1]

en: For the gamers
pt_BR: Para os jogadores

en: Keep dry with 50% off rain jackets
pt_BR: Mantenha-se seco com 50% de desconto em capas de chuva

en: Tech gifts under $100
pt_BR: Presentes de tecnologia abaixo de R$ 100

en: A two words title describing the first displayed product feature
pt_BR: Um título de duas palavras descrevendo o primeiro recurso do produto exibido

en: Unique design
pt_BR: Design único

en: A two words title describing the second displayed product feature
pt_BR: Um título de duas palavras descrevendo o segundo recurso do produto exibido

en: Make your house feel like home
pt_BR: Faça sua casa parecer um lar

en: A two words title describing the fourth displayed product feature
pt_BR: Um título de duas palavras descrevendo o quarto recurso do produto exibido

en: A description of the product feature with at least 115 characters
pt_BR: Uma descrição do recurso do produto com pelo menos 115 caracteres

en: From bold prints to intricate details, our products are a perfect combination of style and function.
pt_BR: De estampas ousadas a detalhes complexos, nossos produtos são uma combinação perfeita de estilo e funcionalidade.

en: The three words description of the featured product related to the following image description: [image.0]
pt_BR: A descrição de três palavras do produto em destaque está relacionada à seguinte descrição da imagem: [image.0]

en: The three words description of the featured product related to the following image description: [image.1]
pt_BR: A descrição de três palavras do produto em destaque está relacionada à seguinte descrição da imagem: [image.1]

en: The three words description of the featured product related to the following image description: [image.2]
pt_BR: A descrição de três palavras do produto em destaque está relacionada à seguinte descrição da imagem: [image.2]

en: The three words description of the featured product related to the following image description: [image.3]
pt_BR: A descrição de três palavras do produto em destaque está relacionada à seguinte descrição da imagem: [image.3]

en: Timeless elegance
pt_BR: Elegância atemporal

en: Write a two words title for advertising the store
pt_BR: Escreva um título de duas palavras para anunciar a loja

en: Durable glass
pt_BR: Vidro durável

en: Versatile charm
pt_BR: Charme versátil

en: New: Retro Glass Jug
pt_BR: Novo: Jarro de vidro retrô

en: Write a title with less than 20 characters for advertising the store
pt_BR: Escreva um título com menos de 20 caracteres para anunciar a loja

en: Elevate your table with a 330ml Retro Glass Jug, blending classic design and durable hardened glass.
pt_BR: Eleve sua mesa com uma jarra de vidro retrô de 330 ml, que combina design clássico e vidro temperado durável.

en: Write a text with approximately 130 characters, to describe a product the business is selling
pt_BR: Escreva um texto com aproximadamente 130 caracteres, para descrever um produto que a empresa está vendendo

en: Crafted from resilient thick glass, this jug ensures lasting quality, making it perfect for everyday use with a touch of vintage charm.
pt_BR: Feito de vidro espesso e resistente, este jarro garante qualidade duradoura, tornando-o perfeito para o uso diário com um toque de charme vintage.

en: The Retro Glass Jug's classic silhouette effortlessly complements any setting, making it the ideal choice for serving beverages with style and flair.
pt_BR: A silhueta clássica da jarra de vidro retrô complementa facilmente qualquer ambiente, tornando-a a escolha ideal para servir bebidas com estilo e elegância.

en: Write a long text, with at least 130 characters, to describe a product the business is selling
pt_BR: Escreva um texto longo, com pelo menos 130 caracteres, para descrever um produto que a empresa está vendendo

en: Quality Materials
pt_BR: Materiais de qualidade

en: A two-words graphic title that encapsulates the essence of the business, inspired by the following image description: [image.2] and the nature of the business. The title should reflect the key elements and characteristics of the business, as portrayed in the image
pt_BR: Um título gráfico de duas palavras que encapsula a essência do negócio, inspirado pela seguinte descrição da imagem: [image.2] e a natureza do negócio. O título deve refletir os principais elementos e características do negócio, conforme retratado na imagem

en: The title of the featured products with at least 20 characters
pt_BR: O título dos produtos em destaque com pelo menos 20 caracteres

en: A two-words graphic title that encapsulates the essence of the business, inspired by the following image description: [image.1] and the nature of the business. The title should reflect the key elements and characteristics of the business, as portrayed in the image
pt_BR: Um título gráfico de duas palavras que encapsula a essência do negócio, inspirado pela seguinte descrição da imagem: [image.1] e a natureza do negócio. O título deve refletir os principais elementos e características do negócio, conforme retratado na imagem

en: Handmade gifts
pt_BR: Presentes artesanais

en: A one-word graphic title that encapsulates the essence of the business, inspired by the following image description: [image.0] and the nature of the business. The title should reflect the key elements and characteristics of the business, as portrayed in the image
pt_BR: Um título gráfico de uma palavra que encapsula a essência do negócio, inspirado pela seguinte descrição da imagem: [image.0] e a natureza do negócio. O título deve refletir os principais elementos e características do negócio, conforme retratado na imagem

en: Retro photography
pt_BR: Fotografia retrô

en: Search for an inbox notification&hellip;
pt_BR: Procure uma notificação na caixa de entrada&hellip;

en: Refresh Remote Inbox Notifications
pt_BR: Atualizar notificações da caixa de entrada remota

en: This will refresh the remote inbox notifications
pt_BR: Isso atualizará as notificações da caixa de entrada remota

en: Remote inbox notifications have been refreshed
pt_BR: As notificações da caixa de entrada remota foram atualizadas

en: Delete an Inbox Notification
pt_BR: Excluir uma notificação da caixa de entrada

en: This will delete an inbox notification by slug
pt_BR: Isso excluirá uma notificação da caixa de entrada por slug

en: Select an inbox notification to delete:
pt_BR: Selecione uma notificação da caixa de entrada para excluir:

en: No inbox notification selected
pt_BR: Nenhuma notificação de caixa de entrada selecionada

en: Inbox notification not found
pt_BR: Notificação da caixa de entrada não encontrada

en: Inbox notification has been deleted
pt_BR: A notificação da caixa de entrada foi excluída

en: A four words title advertising the sale
pt_BR: Um título de quatro palavras anunciando a venda

en: Holiday Sale
pt_BR: Liquidação de férias

en: A two words label with the sale name
pt_BR: Um rótulo de duas palavras com o nome da venda

en: Get your favorite vinyl at record-breaking prices.
pt_BR: Compre seu vinil favorito por preços recordes.

en: The main description of the sale with at least 65 characters
pt_BR: A descrição principal da venda com pelo menos 65 caracteres

en: Shop vinyl records
pt_BR: Comprar discos de vinil

en: A 3 words button text to go to the sale page
pt_BR: Um texto de botão de 3 palavras para ir para a página de vendas

en: A two words description of the products on sale
pt_BR: Uma descrição de duas palavras dos produtos à venda

en: Black and white high-quality prints
pt_BR: Impressões em preto e branco de alta qualidade

en: The four words title of the featured category related to the following image description: [image.0]
pt_BR: O título de quatro palavras da categoria em destaque está relacionado à seguinte descrição da imagem: [image.0]

en: Shop prints
pt_BR: Loja de impressões

en: A two words button text to go to the featured category
pt_BR: Um botão de texto de duas palavras para ir para a categoria em destaque

en: Home decor
pt_BR: Decoração de casa

en: Up to 60% off
pt_BR: Até 60% de desconto

en: The world’s favorite buy now, pay later options and many more are right at your fingertips with WooPayments — all from one dashboard, without needing multiple extensions and logins.
pt_BR: As opções favoritas do mundo de compre agora, pague depois e muito mais estão ao seu alcance com o WooPayments — tudo em um único painel, sem a necessidade de várias extensões e logins.

en: Committed to a greener lifestyle
pt_BR: Comprometidos com um estilo de vida mais ecológico

en: Our passion is crafting mindful moments with locally sourced, organic, and sustainable products. We're more than a store; we're your path to a community-driven, eco-friendly lifestyle that embraces premium quality.
pt_BR: Nossa paixão é criar momentos conscientes com produtos de origem local, orgânicos e sustentáveis. Somos mais do que uma loja; somos o seu caminho para um estilo de vida voltado para a comunidade e ecologicamente correto que abraça a qualidade premium.

en: Meet us
pt_BR: Conheça-nos

en: Create anything
pt_BR: Crie qualquer coisa

en: Navigating life's intricate fabric, choices unfold paths to the extraordinary, demanding creativity, curiosity, and courage for a truly fulfilling journey.
pt_BR: Navegando pela complexa trama da vida, as escolhas revelam caminhos para o extraordinário, exigindo criatividade, curiosidade e coragem para uma jornada verdadeiramente gratificante.

en: Our services
pt_BR: Nossos serviços

en: Find your shade
pt_BR: Encontre sua sombra

en: Explore our exclusive collection of sunglasses, crafted to elevate your look and safeguard your eyes. Find your perfect pair and see the world through a new lens.
pt_BR: Explore nossa coleção exclusiva de óculos de sol, criados para elevar seu visual e proteger seus olhos. Encontre seu par perfeito e veja o mundo através de uma nova lente.

en: Table cell format.
pt_BR: Formato de célula de tabela.

en: Activate BNPL instantly on WooPayments
pt_BR: Ative o BNPL instantaneamente no WooPayments

en: Net Sales
pt_BR: Vendas Líquidas

en: GTIN, UPC, EAN or ISBN.
pt_BR: GTIN, UPC, EAN ou ISBN.

en: Does your site have the Legacy REST API enabled?
pt_BR: Seu site tem a API REST legada habilitada?

en: Legacy API enabled
pt_BR: API legada habilitada

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Local pickup: Manage existing pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
pt_BR: Retirada local: gerencie os locais de retirada existentes na <a href="%s">página Configurações de retirada local</a>.

note: Translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: Repeat fetches made within a reasonable window of time (by default, 30 minutes) will not be counted twice. This is a generally reasonably way to enforce download limits in relation to ranged requests. %1$sLearn more.%2$s
pt_BR: Buscas repetidas feitas dentro de uma janela de tempo razoável (por padrão, 30 minutos) não serão contadas duas vezes. Esta é uma maneira geralmente razoável de impor limites de download em relação a solicitações de alcance. %1$sSaiba mais.%2$s

note: translators: %s is a comma separated list of query arguments.
en: Order query argument (%s) is not supported on the current order datastore. | Order query arguments (%s) are not supported on the current order datastore.
pt_BR[0]: O argumento de consulta de pedido (%s) não é suportado no armazenamento de dados de pedido atual.
pt_BR[1]: Order query arguments (%s) are not supported on the current order datastore.

en: An unexpected error occurred while generating the refund.
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado ao gerar o reembolso.

en: Legacy REST API enabled?
pt_BR: API REST legada habilitada?

en: Order sort items ascending or descending.
pt_BR: Ordene os itens em ordem crescente ou decrescente.

en: Stock Keeping Unit.
pt_BR: Unidade de manutenção de estoque.

note: translators: %s: action ID translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to cancel this action. It may may have been deleted by another process.
pt_BR: Ação não identificada %s: não foi possível cancelar esta ação. Ela pode ter sido excluída por outro processo.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to delete this action. It may may have been deleted by another process.
pt_BR: Ação não identificada %s: não foi possível excluir esta ação. Ela pode ter sido excluída por outro processo.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to determine the date of this action. It may may have been deleted by another process.
pt_BR: Ação não identificada %s: não conseguimos determinar a data desta ação. Ela pode ter sido excluída por outro processo.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having failed. It may may have been deleted by another process.
pt_BR: Ação não identificada %s: não foi possível marcar esta ação como falha. Ela pode ter sido excluída por outro processo.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having completed. It may may have been deleted by another process.
pt_BR: Ação não identificada %s: não foi possível marcar esta ação como concluída. Ela pode ter sido excluída por outro processo.

en: GTIN, UPC, EAN, or ISBN
pt_BR: GTIN, UPC, EAN, ou ISBN

en: Invalid or duplicated GTIN, UPC, EAN or ISBN.
pt_BR: GTIN, UPC, EAN ou ISBN inválido ou duplicado.

en: Account creation options
pt_BR: Opções de criação de conta

en: Allow customers to create an account
pt_BR: Permitir que os clientes criem uma conta

en: Count downloads even if only part of a file is fetched.
pt_BR: Conte os downloads mesmo que apenas parte do arquivo seja obtida.

en: Count partial downloads
pt_BR: Contar downloads parciais

en: Customers can create an account before placing their order.
pt_BR: Os clientes podem criar uma conta antes de fazer o pedido.

en: Delete shipping
pt_BR: Excluir envio

en: Enable log-in during checkout
pt_BR: Habilitar login durante a finalização da compra

en: Enter a barcode or any other identifier unique to this product. It can help you list this product on other channels or marketplaces.
pt_BR: Insira um código de barras ou qualquer outro identificador exclusivo para este produto. Ele pode ajudar você a listar este produto em outros canais ou marketplaces.

en: If unchecked, customers will need to set a username during account creation.
pt_BR: Se não estiver marcada, os clientes precisarão definir um nome de usuário durante a criação da conta.

en: New users receive an email to set up their password.
pt_BR: Novos usuários recebem um e-mail para definir sua senha.

en: On "My account" page
pt_BR: Na página "Minha conta"

en: Please enter only numbers and hyphens (-).
pt_BR: Insira apenas números e hifens (-).

en: Send password setup link (recommended)
pt_BR: Enviar link de configuração de senha (recomendado)

en: This coupon is password protected. WooCommerce does not support password protection for coupons. You can temporarily hide a coupon by making it private. Alternatively, usage limits and restrictions can be configured below.
pt_BR: Este cupom é protegido por senha. O WooCommerce não oferece suporte à proteção por senha para cupons. Você pode ocultar temporariamente um cupom tornando-o privado. Como alternativa, limites e restrições de uso podem ser configurados abaixo.

en: Use email address as account login (recommended)
pt_BR: Use o endereço de e-mail como login da conta (recomendado)

en: Edit fee
pt_BR: Taxa de edição

en: Delete fee
pt_BR: Taxa de exclusão

en: Edit shipping
pt_BR: Editar envio

en: Enable guest checkout (recommended)
pt_BR: Habilitar check-out de convidado (recomendado)

en: During checkout
pt_BR: Durante o checkout

[ctx: block title]
en: Product Filters (Experimental)
pt_BR: Filtros de produto (Experimental)

en: Services
pt_BR: Serviços

en: Intro
pt_BR: Introdução

en: Optimized updates
pt_BR: Atualizações otimizadas

en: Uses much more performant queries to update the lookup table, but may not be compatible with some extensions.
pt_BR: Usa consultas muito mais eficientes para atualizar a tabela de pesquisa, mas pode não ser compatível com algumas extensões.

en: This setting only works when product data is stored in the posts table.
pt_BR: Esta configuração só funciona quando os dados do produto são armazenados na tabela de posts.

en: Translatable Label
pt_BR: Etiqueta traduzível

note: translators: %s: the order number, usually accompanied by a leading
en: View order number %s
pt_BR: Ver número do pedido %s

en: Orders are automatically put in the Refunded status when an admin or shop manager has fully refunded the order’s value after payment.
pt_BR: Os pedidos são automaticamente colocados no status Reembolsado quando um administrador ou gerente da loja tiver reembolsado integralmente o valor do pedido após o pagamento.

en: The customer’s payment failed or was declined, and no payment has been successfully made.
pt_BR: O pagamento do cliente falhou ou foi recusado, e nenhum pagamento foi feito com sucesso.

en: Draft orders are created when customers start the checkout process while the block version of the checkout is in place.
pt_BR: Os rascunhos de pedidos são criados quando os clientes iniciam o processo de finalização da compra enquanto a versão em bloco da finalização da compra está em vigor.

en: The order was canceled by an admin or the customer.
pt_BR: O pedido foi cancelado por um administrador ou pelo cliente.

note: translators: %s: WooCommerce.com URL to add payment method
en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
pt_BR[0]: Sua assinatura da extensão WooCommerce não tem um método de pagamento para renovação. <a href="%s">Adicione um método de pagamento</a> para garantir que você continue recebendo atualizações e suporte simplificado.
pt_BR[1]: Suas assinaturas de extensão WooCommerce não têm um método de pagamento para renovação. <a href="%s">Adicione um método de pagamento</a> para garantir que você continue recebendo atualizações e suporte simplificado.

en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
pt_BR[0]: Sua assinatura da extensão WooCommerce não tem um método de pagamento para renovação. Adicione um método de pagamento para garantir que você continue recebendo atualizações e suporte simplificado.
pt_BR[1]: Suas assinaturas de extensão WooCommerce não têm um método de pagamento para renovação. Adicione um método de pagamento para garantir que você continue recebendo atualizações e suporte simplificado.

en: Empty patterns received from the PTK Pattern Store
pt_BR: Padrões vazios recebidos da PTK Pattern Store

en: Failed to connect with the Patterns Toolkit API: try again later.
pt_BR: Falha ao conectar com a API do Patterns Toolkit: tente novamente mais tarde.

en: Empty response received from the Patterns Toolkit API.
pt_BR: Resposta vazia recebida da API do Patterns Toolkit.

en: Wrong response received from the Patterns Toolkit API: try again later.
pt_BR: Resposta errada recebida da API do Patterns Toolkit: tente novamente mais tarde.

en: HPOS tables do not exist.
pt_BR: Tabelas HPOS não existem.

en: Compatibility mode is already enabled.
pt_BR: O modo de compatibilidade já está ativado.

en: Compatibility mode is already disabled.
pt_BR: O modo de compatibilidade já está desabilitado.

en: Compatibility mode enabled.
pt_BR: Modo de compatibilidade ativado.

en: Compatibility mode disabled.
pt_BR: Modo de compatibilidade desabilitado.

en: The order has been received, but no payment has been made. Pending payment orders are generally awaiting customer action.
pt_BR: O pedido foi recebido, mas nenhum pagamento foi feito. Pedidos de pagamento pendentes geralmente aguardam ação do cliente.

en: The order is awaiting payment confirmation. Stock is reduced, but you need to confirm payment.
pt_BR: O pedido está aguardando confirmação de pagamento. O estoque está reduzido, mas você precisa confirmar o pagamento.

en: Payment has been received (paid), and the stock has been reduced. The order is awaiting fulfillment.
pt_BR: O pagamento foi recebido (pago), e o estoque foi reduzido. O pedido está aguardando atendimento.

en: Order fulfilled and complete.
pt_BR: Pedido atendido e completo.

en: Pardon our dust! We're working on something amazing — check back soon!
pt_BR: Perdoe nossa poeira! Estamos trabalhando em algo incrível — volte em breve!

[ctx: Message explaining that there are no products found]
en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: You can try
pt_BR: Você pode tentar

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: clearing any filters
pt_BR: limpando todos os filtros

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: or head to our
pt_BR: ou vá até o nosso

[ctx: button label of product search block]
en: Search
pt_BR: Procurar

note: translators: %d: price
en: $%d/year
pt_BR: $%d/ano

en: Discounted labels from top global carriers
pt_BR: Etiquetas com desconto das principais operadoras globais

en: Sync all your selling channels in one place
pt_BR: Sincronize todos os seus canais de venda em um só lugar

en: Advanced automated workflows and customs
pt_BR: Fluxos de trabalho automatizados avançados e alfândega

en: Instantly send tracking to your customers
pt_BR: Envie rastreamento instantaneamente para seus clientes

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: store's home
pt_BR: home da loja

en: A link to a product form.
pt_BR: Um link para um formulário de produto.

en: Add new product form
pt_BR: Adicionar novo formulário de produto

[ctx: Admin menu name]
en: Product Forms
pt_BR: Formulários de produtos

en: All Product Form
pt_BR: Todos os formulários de produtos

en: API keys open up access to potentially sensitive information. Only share them with organizations you trust.
pt_BR: Chaves de API abrem acesso a informações potencialmente sensíveis. Compartilhe-as somente com organizações nas quais você confia.

note: Translators: %1$s: block slug.
en: Contains the <strong>%1$s</strong> block
pt_BR: Contém o bloco <strong>%1$s</strong>

note: Translators: %1$s: shortcode text.
en: Contains the <strong>%1$s</strong> shortcode
pt_BR: Contém o shortcode <strong>%1$s</strong>

en: Edit product form
pt_BR: Editar formulário do produto

en: Filter product forms
pt_BR: Filtrar formulários de produtos

en: Insert into product form
pt_BR: Inserir no formulário do produto

en: New product form
pt_BR: Novo formulário de produto

en: No product forms found
pt_BR: Nenhum formulário de produto encontrado

en: No product forms found in trash
pt_BR: Nenhum formulário de produto encontrado no lixo

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page contains both the %1$s shortcode and the %2$s block.
pt_BR: A página contém o shortcode %1$s e o bloco %2$s.

en: Product form Link
pt_BR: Link do formulário do produto

en: Product forms list
pt_BR: Lista de formulários de produtos

en: Product forms navigation
pt_BR: Navegação de formulários de produtos

en: Search product forms
pt_BR: Formulários de pesquisa de produtos

en: Set product form image
pt_BR: Definir imagem do formulário do produto

en: Stick to one key per client: this makes it easier to revoke access in the future for a single client, without causing disruption for others.
pt_BR: Mantenha uma chave por cliente: isso facilita a revogação de acesso no futuro para um único cliente, sem causar interrupção para outros.

en: This is where you can set up product forms for various product types in your dashboard.
pt_BR: É aqui que você pode configurar formulários de produtos para vários tipos de produtos no seu painel.

en: This page's content is overridden by custom template content
pt_BR: O conteúdo desta página é substituído pelo conteúdo do modelo personalizado

en: Uploaded to this product form
pt_BR: Enviado para este formulário de produto

en: Use as product form image
pt_BR: Usar como imagem de formulário de produto

en: View product forms
pt_BR: Ver formulários de produtos

en: Write-only keys do not prevent clients from seeing information about the entities they are updating.
pt_BR: Chaves somente de gravação não impedem que os clientes vejam informações sobre as entidades que estão atualizando.

en: Add a meaningful description, including a note of the person, company or app you are sharing the key with.
pt_BR: Adicione uma descrição significativa, incluindo uma observação sobre a pessoa, empresa ou aplicativo com quem você está compartilhando a chave.

en: Product Forms
pt_BR: Formulários de produtos

en: Product Form
pt_BR: Formulário do produto

en: View product form
pt_BR: Ver formulário do produto

en: Parent product form
pt_BR: Formulário do produto pai

en: Product form image
pt_BR: Imagem do formulário do produto

en: Remove product form image
pt_BR: Remover imagem do formulário do produto

en: Suggest a slug for the term.
pt_BR: Sugira um slug para o termo.

[ctx: block title]
en: Delivery
pt_BR: Entrega

[ctx: block description]
en: Allows shoppers to clear active filters.
pt_BR: Permite que os compradores redefinam esse filtro.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products displayed on the page.
pt_BR: Permita que os compradores filtrem os produtos exibidos na página.

[ctx: block title]
en: Product Collection
pt_BR: Coleção de produtos

note: translators: %s: number of pending orders.
en: You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There's currently %s order out of sync. | You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There are currently %s orders out of sync.
pt_BR[0]: Você pode alternar o armazenamento de dados de pedidos <strong>somente quando as tabelas de posts e pedidos estiverem sincronizadas</strong>. No momento, há %s pedido fora de sincronia.
pt_BR[1]: Você pode alternar o armazenamento de dados de pedidos <strong>somente quando as tabelas de posts e pedidos estiverem sincronizadas</strong>. No momento, há %s pedidos fora de sincronia.

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not of a valid order type.
pt_BR: %d não é de um tipo de pedido válido.

en: Create and use full text search indexes for orders. This feature only works with high-performance order storage.
pt_BR: Crie e use índices de pesquisa de texto completo para pedidos. Esse recurso só funciona com armazenamento de pedidos de alto desempenho.

en: Creative format
pt_BR: Formato criativo

en: Failed to create FTS index on order item table
pt_BR: Falha ao criar índice FTS na tabela de itens do pedido

en: HPOS Full text search indexes
pt_BR: Índices de pesquisa de texto completo do HPOS

en: Marketing tactic
pt_BR: Tática de marketing

note: translators: 1) product name 3) URL to My Subscriptions page 4) Renew product price string
en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> has expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
pt_BR: Uma das suas assinaturas para <strong>%1$s</strong> expirou. <a href="%3$s">%4$s</a> para continuar recebendo atualizações e suporte simplificado.

en: Source platform
pt_BR: Plataforma de origem

en: Stop sync
pt_BR: Parar sincronização

en: Switching data storage while sync is incomplete is dangerous and can lead to order data corruption or loss!
pt_BR: Alternar o armazenamento de dados enquanto a sincronização está incompleta é perigoso e pode levar à corrupção ou perda de dados do pedido!

en: Sync orders now
pt_BR: Sincronizar pedidos agora

en: Unable to stop synchronization. The link you followed may have expired.
pt_BR: Não foi possível parar a sincronização. O link que você seguiu pode ter expirado.

note: translators: 1) total expired subscriptions 2) URL to My Subscriptions page
en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> that expired. <a href="%2$s">Renew</a> to continue receiving updates and streamlined support.
pt_BR: Você tem <strong>%1$s assinaturas da extensão Woo</strong> que expiraram. <a href="%2$s">Renove</a> para continuar recebendo atualizações e suporte simplificado.

en: Pickup
pt_BR: Retirada

en: Sports and recreation
pt_BR: Esportes e recreação

en: Arts and crafts
pt_BR: Artes e ofícios

en: Failed to create FTS index on orders table. This feature is only available when High-performance order storage is enabled.
pt_BR: Falha ao criar índice FTS na tabela orders. Este recurso só está disponível quando o Armazenamento de pedidos de alto desempenho está habilitado.

en: Failed to create FTS index on address table
pt_BR: Falha ao criar índice FTS na tabela de endereços

en: Copy for GitHub
pt_BR: Copiar para GitHub

en: Legacy API v3 (⚠️ NOT AVAILABLE)
pt_BR: API legada v3 (⚠️ NÃO DISPONÍVEL)

en: The Legacy REST API plugin is not installed on this site.
pt_BR: O plugin Legacy REST API não está instalado neste site.

en: The WooCommerce Legacy REST API plugin running on this site.
pt_BR: O plugin WooCommerce Legacy REST API em execução neste site.

en: This method has been deprecated and will be removed soon. Use Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed instead.
pt_BR: Este método foi descontinuado e será removido em breve. Use Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed em vez disso.

en: WooCommerce Legacy REST API package
pt_BR: Pacote de API REST do WooCommerce Legacy

note: translators: placeholders are URLs
en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been moved to <a target=”_blank” href="%1$s">a dedicated extension</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">Learn more about this change</a></b>
pt_BR: ⚠️ A API REST do WooCommerce Legacy foi movida para <a target=”_blank” href="%1$s">uma extensão dedicada</a>. <b><a target=”_blank” href="%2$s">Saiba mais sobre essa mudança</a></b>

en: Set the action as manual so that the order note registers as "added by user".
pt_BR: Defina a ação como manual para que a observação do pedido seja cadastrada como "adicionada pelo usuário".

note: translators: 1) product name 2) expiry date 3) URL to My Subscriptions page
en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
pt_BR: Sua assinatura para <strong>%1$s</strong> expira em %2$s. <a href="%3$s">Ative a renovação automática</a> para continuar recebendo atualizações e suporte simplificado.

note: translators: 1) product name 2) expiry date 3) URL to My Subscriptions page
en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
pt_BR: Uma de suas assinaturas para <strong>%1$s</strong> expira em %2$s. <a href="%3$s">Ative a renovação automática</a> para continuar recebendo atualizações e suporte simplificado.

note: translators: 1) total expiring subscriptions 2) URL to My Subscriptions page
en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> expiring soon. <a href="%2$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
pt_BR: Você tem <strong>%1$s assinaturas da extensão Woo</strong> que expirarão em breve. <a href="%2$s">Ative a renovação automática</a> para continuar recebendo atualizações e suporte simplificado.

note: translators: 1) product name 3) URL to My Subscriptions page 4) Renew product price string
en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
pt_BR: Sua assinatura para <strong>%1$s</strong> expirou. <a href="%3$s">%4$s</a> para continuar recebendo atualizações e suporte simplificado.

note: translators: 1: Product price
en: Renew for %1$s
pt_BR: Renovar por %1$s

en: Enable auto-renewal
pt_BR: Habilitar renovação automática

note: translators: %s is an URL
en: <a href='%s'>More information</a>
pt_BR: <a href='%s'>Mais informações</a>

en: The legacy REST API is enabled
pt_BR: A API REST legada está habilitada

en: The legacy REST API is NOT enabled
pt_BR: A API REST legada NÃO está habilitada

en: ℹ️️ The WooCommerce Legacy REST API extension is installed and active.
pt_BR: ℹ️️ A extensão WooCommerce Legacy REST API está instalada e ativa.

note: translators: 1: Product regular price
en: for %s
pt_BR: para %s

note: translators: %s = URL
en: This webhook has the ⚠️ symbol in front of its name in the list below. Please either edit the webhook to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>. | These webhooks have the ⚠️ symbol in front of their names in the list below. Please either edit the webhooks to use a different delivery format, or install and activate <a href="%s" target="_blank">the WooCommerce Legacy REST API extension</a>.
pt_BR[0]: Este webhook tem o símbolo ⚠️ na frente do seu nome na lista abaixo. Edite o webhook para usar um formato de entrega diferente ou instale e ative <a href="%s" target="_blank">a extensão WooCommerce Legacy REST API</a>.
pt_BR[1]: Esses webhooks têm o símbolo ⚠️ na frente de seus nomes na lista abaixo. Edite os webhooks para usar um formato de entrega diferente ou instale e ative <a href="%s" target="_blank">a extensão WooCommerce Legacy REST API</a>.

note: translators: 1: URL to My Subscriptions page 2: Product price
en:  Your subscription expired, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">renew %2$s</a>to update.
pt_BR:  Sua assinatura expirou, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">renove %2$s</a>para atualizar.

note: translators: 1: Expiry date 1: URL to My Subscriptions page
en:  Your subscription expires on %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">enable auto-renew</a> to continue receiving updates.
pt_BR:  Sua assinatura expira em %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">habilite a renovação automática</a> para continuar recebendo atualizações.

note: translators: %s = webhooks count
en: There's %d webhook that is configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. This webhook will fail to be sent. | There are %d webhooks that are configured to be delivered using the Legacy REST API, which has been removed from WooCommerce. These webhooks will fail to be sent.
pt_BR[0]: Há %d webhook configurado para ser entregue usando a API REST Legacy, que foi removida do WooCommerce. Este webhook falhará ao ser enviado.
pt_BR[1]: Há %d webhooks configurados para serem entregues usando a Legacy REST API, que foi removida do WooCommerce. Esses webhooks não serão enviados.

en: Incompatible webhooks warning
pt_BR: Aviso de webhooks incompatíveis

en: This webhook is configured to be delivered using the Legacy REST API, but the Legacy REST API plugin is not installed on this site.
pt_BR: Este webhook está configurado para ser entregue usando a API REST legada, mas o plugin da API REST legada não está instalado neste site.

[ctx: block description]
en: Shows the subtotal, fees, discounts, shipping and taxes.
pt_BR: Exibe o subtotal, taxas, descontos, frete e impostos.

[ctx: block title]
en: Totals
pt_BR: Total

[ctx: block title]
en: Coming Soon
pt_BR: Em breve

note: translators: %s is a URL.
en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API</a> is active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
pt_BR: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">A API REST legada</a> está ativa neste site.</b> Esteja ciente de que a API REST legada do WooCommerce <b>não</b> é compatível com o HPOS.

en: Store coming soon
pt_BR: Loja em breve

note: translators: %s is a URL.
en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API plugin</a> is installed and active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
pt_BR: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">O plugin REST API Legacy</a> está instalado e ativo neste site.</b> Esteja ciente de que a REST API Legacy do WooCommerce <b>não</b> é compatível com o HPOS.

note: translators: %1 is an order ID.
en: Data in posts table appears to be more recent than in HPOS tables. Compare order data with `wp wc hpos diff %1$d` and use `wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos` to fix.
pt_BR: Os dados na tabela posts parecem ser mais recentes do que nas tabelas HPOS. Compare os dados do pedido com `wp wc hpos diff %1$d` e use `wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos` para corrigir.

en: Track inventory
pt_BR: Rastrear inventário

en: ⚠️ The file system is not configured for direct writes. This could cause problems for the logger.
pt_BR: ⚠️ O sistema de arquivos não está configurado para gravações diretas. Isso pode causar problemas para o logger.

en: You may want to switch to the database for log storage.
pt_BR: Talvez você queira alternar para o banco de dados para armazenamento de logs.

en: ⚠️ The file system connection could not be initialized.
pt_BR: ⚠️ A conexão do sistema de arquivos não pôde ser inicializada.

en: Attribution
pt_BR: Atribuição

note: translators: %s: Connect page URL
en: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">Connect your store</a> to WooCommerce.com to get updates and streamlined support for your subscriptions.
pt_BR: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">Conecte sua loja</a> ao WooCommerce.com para obter atualizações e suporte simplificado para suas assinaturas.

note: translators: %s: URL to the documentation.
en: Hide shipping costs until an address is entered (Not available when using the <a href="%s">Local pickup options powered by the Checkout block</a>)
pt_BR: Oculte os custos de envio até que um endereço seja inserido (não disponível ao usar as <a href="%s">Opções de retirada local fornecidas pelo bloco Checkout</a>)

note: translators: no need to translate it. It's a link.
en: 
    			This page is in "Coming soon" mode and is only visible to you and those who have permission. To make it public to everyone,&nbsp;<a href='%s'>change visibility settings</a>
pt_BR: 
    			Esta página está no modo "Em breve" e só é visível para você e para aqueles que têm permissão. Para torná-la pública para todos,&nbsp;<a href='%s'>altere as configurações de visibilidade</a>

en: Great things are on the horizon
pt_BR: Grandes coisas estão no horizonte

en: Something big is brewing! Our store is in the works and will be launching soon!
pt_BR: Algo grande está se formando! Nossa loja está em obras e será lançada em breve!

en: Select your shipping options
pt_BR: Selecione suas opções de envio

[ctx: Template name]
en: Page: Coming soon
pt_BR: Página: Em breve

en: Failed to clean up all orders in a batch. Aborting.
pt_BR: Falha ao limpar todos os pedidos em um lote. Abortando.

note: translators: %d is the number of orders that were cleaned up.
en: Cleanup completed for %d order. Review errors above. | Cleanup completed for %d orders. Review errors above.
pt_BR[0]: Limpeza concluída para %d pedido. Revise os erros acima.
pt_BR[1]: Limpeza concluída para %d pedidos. Revise os erros acima.

en: ✅ Ready
pt_BR: ✅ Pronto

en: Order attribution information.
pt_BR: Informações de atribuição de pedidos.

en: Your store might be at risk as you are running old versions of WooCommerce plugins.
pt_BR: Sua loja pode estar em risco, pois você está executando versões antigas dos plugins WooCommerce.

note: translators: %s: Order history URL on My Account section
en: There was an error processing your order. Please check for any charges in your payment method and review your <a href="%s">order history</a> before placing the order again.
pt_BR: Houve um erro ao processar sua compra. Por favor verifique por qualquer cobrança no seu método de pagamento e revise o seu <a href="%s">histórico de compra</a> antes de refazer a compra.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL
en:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">Connect your store</a> to woocommerce.com to update.
pt_BR:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">Conecte sua loja</a> ao woocommerce.com para atualizar.

[ctx: block title]
en: Product custom fields control
pt_BR: Controle de campos personalizados do produto

[ctx: block keyword]
en: fields
pt_BR: campos

[ctx: block keyword]
en: custom
pt_BR: personalizado

[ctx: block description]
en: The product custom fields toggle.
pt_BR: Os campos personalizados do produto são alternados.

[ctx: block title]
en: Product custom fields toggle control
pt_BR: Campos personalizados do produto alternam o controle

[ctx: block keyword]
en: select
pt_BR: selecione

[ctx: block description]
en: A select field for use in the product editor.
pt_BR: Um campo de seleção para uso no editor de produto.

[ctx: block title]
en: Product select field
pt_BR: Campo de seleção de produto

[ctx: block description]
en: The product custom fields.
pt_BR: Campos personalizados de produtos.

en: Live
pt_BR: Ao vivo

en: Site visibility
pt_BR: Visibilidade do local

note: Translators: %s Domain name from the callback URL.
en: Approving will share credentials with %s. Do not proceed if this looks suspicious in any way.
pt_BR: A aprovação compartilhará credenciais com %s. não prossiga se isso parecer suspeito de alguma forma.

note: translators: 1 = who installed the plugin, 2 = ISO-formatted date and time
en: Plugin installed by %1$s on %2$s.
pt_BR: Plug -in instalado por %1s em %2s.

note: translators: 1 = who installed the plugin, 2 = ISO-formatted date and time, 3 = URL
en: Plugin installed by %1$s on %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">More information</a>
pt_BR: Plug -in instalado por %1s em %2s. <a target="_blank" href="%3$s"> mais informações </a>

en: Custom fields
pt_BR: Os campos personalizados

note: translators: %1$s: Custom fields guide link opening tag. %2$s: Custom fields guide link closing tag.
en: Custom fields can be used in a variety of ways, such as sharing more detailed product information, showing more input fields, or for internal inventory organization. %1$sRead more about custom fields%2$s
pt_BR: Os campos personalizados podem ser usados de várias maneiras, como compartilhar informações mais detalhadas do produto, mostrar mais campos de entrada ou organização de inventário interno. %1sread mais sobre campos cuddados%2s

en: Show custom fields
pt_BR: Mostre campos personalizados

en: Use global attributes to allow shoppers to filter and search for this product. Use custom attributes to provide detailed product information.
pt_BR: Use atributos globais para permitir que os compradores filtem e pesquisem este produto. use atributos personalizados para fornecer informações detalhadas do produto.

en: Post-purchase note
pt_BR: Observação pós-compra

en: Enter an optional note attached to the order confirmation message sent to the shopper.
pt_BR: Digite uma observação opcional anexada à mensagem de confirmação do pedido enviada ao comprador.

note: translators: %s is a comma separated list of metakey names.
en: %s is an internal meta key. Use --props to set it. | %s are internal meta keys. Use --props to set them.
pt_BR[0]: %s é uma meta-chave interna. Use --props para configurá-lo.
pt_BR[1]: %s são meta-chaves internas. Use --props para defini-los.

note: translators: %s is a list of order property names.
en: %s is not a valid order property. | %s are not valid order properties.
pt_BR[0]: %s não é uma propriedade de pedido válida.
pt_BR[1]: %s não são propriedades de pedido válidas.

note: translators: %1$s: store settings link opening tag. %2$s: store settings link closing tag.
en: Per your %1$sstore settings%2$s, taxes are not enabled.
pt_BR: De acordo com suas configurações %1sstore %2s, os impostos não estão ativados.

en: The backup datastore does not support updating orders.
pt_BR: O armazenamento de dados de backup não suporta pedidos de atualização.

note: translators: %d is an order ID.
en: Unable to create backup post for order %d.
pt_BR: Incapaz de criar postagem de backup para o pedido %d.

en: New custom field name
pt_BR: Novo nome de campo personalizado

en: Overriding existing data with an already registered key is not allowed
pt_BR: Substituir dados existentes com uma chave já registrada não é permitida

en: Please review the errors above.
pt_BR: Por favor, revise os erros acima.

note: translators: %1$s is the node install command, %2$s is the install command, %3$s is the build command, %4$s is the watch command.
en: WooCommerce Blocks development mode requires files to be built. From the root directory, run %1$s to ensure your node version is aligned, run %2$s to install dependencies, %3$s to build the files or %4$s to build the files and watch for changes.
pt_BR: O modo de desenvolvimento dos blocos woocommerce exige que os arquivos sejam construídos. no diretório raiz, execute %1s para garantir que a versão do seu nó esteja alinhada, execute %2s para instalar dependências, %3s para criar os arquivos ou %4s para criar os arquivos e assistir a alterações.

en: Key for the data being registered must be a string
pt_BR: Chave para os dados que estão sendo registrados devem ser uma string

en: Set up your payment methods and accept credit and debit cards, cash, bank transfers and money from your Mercado Pago account. Offer safe and secure payments with Latin America’s leading processor.
pt_BR: Configure seus métodos de pagamento e aceite cartões de crédito e débito, dinheiro, transferências bancárias e dinheiro da sua conta do mercado pago. ofereça pagamentos seguros e seguros com o processador líder da américa latina.

en: The metaboxhidden_product meta from the user metas.
pt_BR: A meta metaboxhidden_product da metas do usuário.

en: Add your products
pt_BR: Adicione seus produtos

en: Collect sales tax
pt_BR: Coleta imposto sobre vendas

en: Get paid
pt_BR: Ser pago

en: Grow your business
pt_BR: Aumente o seu negócio

en: It's time to celebrate – you're ready to launch your store! Woo! Hit the button to preview your store and make it public.
pt_BR: É hora de comemorar - você está pronto para lançar sua loja!woo!aperte o botão para visualizar sua loja e torná -lo público.

en: Mercado Pago
pt_BR: Mercado pago

note: translators: %s is a product's current (sale) price.
en: Current price is: %s.
pt_BR: O preço atual é: %s.

en: Get your products shipped
pt_BR: Envie seus produtos

en: Launch your store
pt_BR: Inicie sua loja

note: translators: %s is a product's regular price.
en: Original price was: %s.
pt_BR: O preço original era: %s.

note: translators: %s: Link to the editor page with the Checkout block.
en: Checkout can be customized <a href="%s">in the Editor</a> with your active theme.
pt_BR: O checkout pode ser personalizado <a href="%s"> no editor </a> com seu tema ativo.

note: translators: 1 = URL of Legacy REST API plugin page, 2 = URL of Legacy API settings in current site, 3 = URL of webhooks settings in current site, 4 = URL of logs page in current site, 5 = URL of blog post about the Legacy REST API removal
en: ⚠️ WooCommerce attempted to install <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but the installation failed (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please install and activate the plugin manually. <a href="%5$s">More information</a>
pt_BR: WooCommerce tentou instalar <a href="%1$s"> o plug -in api do legacy rest rest </a> porque este site possui <a href="%2$s"> a api rest legacy habilitada </a> outem <a href="%3$s"> webhooks legados definidos </a>, mas a instalação falhou (consulte os detalhes do erro em <a href="%4$s"> os registros woocommerce </a>). por favor, instale e ative o plug -in manualmente. <a href="%5$s"> mais informações </a>

note: translators: 1 = URL of Legacy REST API plugin page, 2 = URL of Legacy API settings in current site, 3 = URL of webhooks settings in current site, 4 = URL of blog post about the Legacy REST API removal
en: ℹ️ WooCommerce installed and activated <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>. <a href="%4$s">More information</a>
pt_BR: woocommerce instalado e ativado <a href="%1$s"> o plug -in api do legacy rest rest </a> porque este site possui <a href="%2$s"> a api rest legacy habilitada </a> outem <a href="%3$s"> webhooks legados definidos </a>. <a href="%4$s"> mais informações </a>

en: WooCommerce installed the Legacy REST API plugin but failed to activate it, see context for more details.
pt_BR: O woocommerce instalou o plug -in da api legacy rest, mas não conseguiu ativá -lo, veja o contexto para obter mais detalhes.

note: translators: 1 = URL of Legacy REST API plugin page, 2 = URL of Legacy API settings in current site, 3 = URL of webhooks settings in current site, 4 = URL of logs page in current site, 5 = URL of plugins page in current site, 6 = URL of blog post about the Legacy REST API removal
en: ⚠️ WooCommerce installed <a href="%1$s">the Legacy REST API plugin</a> because this site has <a href="%2$s">the Legacy REST API enabled</a> or has <a href="%3$s">legacy webhooks defined</a>, but it failed to activate it (see error details in <a href="%4$s">the WooCommerce logs</a>). Please go to <a href="%5$s">the plugins page</a> and activate it manually. <a href="%6$s">More information</a>
pt_BR: WooCommerce instalado <a href="%1$s"> o plug -in api do rest legacy </a> porque este site possui <a href="%2$s"> a api rest legacy habilitada </a> ou tem <a href = "%3s"> webhooks legados definidos </a>, mas não conseguiu ativá -lo (consulte os detalhes do erro em <a href="%4$s"> os logs woocommerce </a>). por favor, vá para <a href="%5$s"> a página dos plugins </a> e ative -a manualmente. <a href="%6$s"> mais informações </a>

note: translators: %s: coupon code
en: Please enter a valid email at checkout to use coupon code "%s".
pt_BR: Por favor, insira um email válido no checkout para usar o código do cupom "%s".

note: translators: %s: coupon code
en: Please enter a valid email to use coupon code "%s".
pt_BR: Por favor, insira um email válido para usar o código do cupom "%s".

note: Translators: %s: Log directory path.
en: To allow logging, make %s writable.
pt_BR: Para permitir o registro, faça com que %s gravitassem.

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Explore a new enhanced delivery method that allows you to easily offer one or more pickup locations to your customers in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
pt_BR: Explore um novo método de entrega aprimorada que permita que você ofereça facilmente um ou mais locais de coleta para seus clientes na página <a href="%s"> página de configurações de coleta local </a>.

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Local pickup: Set up pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
pt_BR: Pickup local: configure os locais de coleta na página <a href="%s"> configurações de coleta local </a>.

en: Gathering usage data allows us to tailor your store setup experience, offer more relevant content, and help make WooCommerce better for everyone.
pt_BR: A coleta de dados de uso nos permite adaptar sua experiência de configuração da sua loja, oferecer conteúdo mais relevante e ajudar a melhorar o woocommerce para todos.

note: translators: 1: WP plugin management URL
en: Please <a href="%1$s">activate the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions.
pt_BR: <a href="%1$s"> ative o gerenciador de atualização do woocommerce. com </a> para continuar recebendo as atualizações e suporte simplificado incluídos nas suas assinaturas woocommerce. com.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL 2: Woo Update Manager plugin download URL
en: Please <a href="%1$s">Install the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions. Alternatively, you can <a href="%2$s">download</a> and install it manually.
pt_BR: <a href="%1$s"> instale o gerenciador de atualização do woocommerce. com </a> para continuar recebendo as atualizações e suporte simplificado incluídos nas assinaturas do woocommerce. com. como alternativa, você pode <a href="%2$s"> download </a> e instalá -lo manualmente.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL
en:  <a href="%1$s">Install WooCommerce.com Update Manager</a> to update.
pt_BR:  <a href="%1$s"> instale o gerenciador de atualização woocommerce. com </a> para atualizar.

en:  Activate WooCommerce.com Update Manager to update.
pt_BR:  ative woocommerce. com atualizar o gerenciador para atualizar.

[ctx: block description]
en: The product subsection description.
pt_BR: A descrição da subseção do produto.

[ctx: block title]
en: Product subsection description
pt_BR: Descrição da subseção do produto

[ctx: block keyword]
en: rich-text
pt_BR: texto avançado

[ctx: block keyword]
en: textarea
pt_BR: área de texto

[ctx: block description]
en: A text-area field for use in the product editor.
pt_BR: Um campo de área de texto para usar no editor de produtos.

[ctx: block title]
en: Product textarea block
pt_BR: Bloco de área de texto do produto

[ctx: block keyword]
en: subsection
pt_BR: subseção

note: translators: %s: field name
en: Invalid %s provided.
pt_BR: Fornecido %s inválido

en: Internal server error
pt_BR: Erro interno do servidor

en: Sorry, you cannot create resources.
pt_BR: Você não pode criar recursos.

en: True to force the creation of a new receipt even if one already exists and has not expired yet.
pt_BR: Tem certeza de forçar a criação de um novo recibo mesmo que já exista e ainda não tenha expirado

en: Number of days to be added to the current date to get the expiration date.
pt_BR: Número de dias a serem adicionados à data atual para obter a data de expiração.

en: Expiration date formatted as yyyy-mm-dd.
pt_BR: Data de Expiração formatada como yyyy-mm-dd.

en: Expiration date of the receipt, formatted as yyyy-mm-dd.
pt_BR: Data de vencimento do recibo, formatada como yyyy-mm-dd.

en: Public url of the receipt.
pt_BR: Url pública do recibo.

en: Unique identifier of the order.
pt_BR: Idenficador exclusivo do pedido.

en: Order not found
pt_BR: Pedido não encontrado

en: Receipt not found
pt_BR: Recibo não encontrado

en: Account Type
pt_BR: Tipo de Conta

en: Application Name
pt_BR: Nome do Aplicativo

en: Payment method
pt_BR: Método de pagamento

en: Date Paid
pt_BR: Data do pagamento

en: Amount Paid
pt_BR: Quantia Paga

note: translators: %s = comma-separated list of coupon codes
en: Discount (%s)
pt_BR: Desconto (%s)

note: translators: %d = order id
en: Summary: Order #%d
pt_BR: Resumo: Pedido #%d

en: Receipt
pt_BR: Recibo

note: translators: %s = store name
en: Receipt from %s
pt_BR: Recibo para %s

en: Background process for coupon meta conversion stopped
pt_BR: O processo em segundo plano para meta conversão de cupom foi interrompido

en: Background process for coupon meta conversion started
pt_BR: Processo em segundo plano para metaconversão de cupom iniciado

note: translators: %d=count of entries pending conversion
en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently %d entries that can be converted.
pt_BR: Isso converterá metaentradas de item de pedido <code>coupon_data</code> em entradas simplificadas de <code>coupon_info</code>. A conversão acontecerá fora do horario em segundo plano (via Action Scheduler). Atualmente existem %d entradas que podem ser convertidas.

en: Convert order coupon data to the simplified format
pt_BR: Converta os dados do cupom do pedido para o formato simplificado

note: translators: %d=count of entries pending conversion
en: This will stop the background process that converts <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. There are currently %d entries that can be converted.
pt_BR: Isso interromperá o processo em segundo plano que converte metaentradas de item de pedido <code>coupon_data</code> em entradas <code>coupon_info</code> simplificadas. Atualmente existem %d entradas que podem ser convertidas.

en: Stop converting
pt_BR: Para a conversão

en: Stop converting order coupon data to the simplified format
pt_BR: Pare de converter dados de cupons de pedidos para o formato simplificado

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently no entries to convert.
pt_BR: Isso converterá metaentradas de item de pedido <code>coupon_data</code> em entradas simplificadas de <code>coupon_info</code>. A conversão acontecerá fora do horário em segundo plano (via Action Scheduler). Atualmente não há entradas para converter.

en: Background process for coupon meta conversion already started, nothing done.
pt_BR: Processo de fundo para meta -conversão de cupom já iniciado, nada feito.

en: Background process for coupon meta conversion not started, nothing done.
pt_BR: Processo de fundo para meta -conversão de cupom não iniciado, nada feito.

en: Sorry, you cannot delete resources.
pt_BR: Você não pode excluir recursos.

en: Sorry, you cannot view resources.
pt_BR: Você não pode visualizar recursos.

en: Start converting
pt_BR: Iniciar conversão

en: Start converting order coupon data to the simplified format
pt_BR: Comece a converter os dados do cupom do pedido para o formato simplificado

note: translators: %s: Font family slug.
en: A font family with slug "%s" already exists.
pt_BR: Já existe uma família de fontes com o slug "%s".

en: The font family preview is required.
pt_BR: A visualização da família de fontes é necessária.

en: The font family name is required.
pt_BR: O nome da família da fonte é obrigatório.

en: The font face src is required.
pt_BR: O tipo de fonte src é obrigatório.

en: The font face weight is required.
pt_BR: A espessura da fonte é obrigatória.

en: The font face font style is required.
pt_BR: O estilo da fonte é obrigatório.

en: The font face family name is required.
pt_BR: O nome da família da fonte é obrigatório.

note: translators: %s: Font face slug.
en: A font face with slug "%s" already exists.
pt_BR: Já existe uma fonte com o slug "%s".

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para fazer upload deste tipo de arquivo.

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not an order or has an invalid order type.
pt_BR: %d não é um pedido ou possui um tipo de pedido inválido.

en: Order legacy data cleanup process has been started.
pt_BR: O processo de limpeza de dados legados do pedido foi iniciado.

en: No orders in need of cleanup
pt_BR: Nenhum pedido que precise de limpeza

en: Order legacy data cleanup has been canceled.
pt_BR: A limpeza de dados legados do pedido foi cancelada.

en: Clear data
pt_BR: Apagar os dados

note: translators: %s is an amount of computer disk space, e.g. 5 KB.
en: Directory size: %s
pt_BR: Tamanho do diretório: %s

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s and %3$s are datastore names ("hpos" or "posts" for example).
en: Order %1$d backfilled from %2$s to %3$s.
pt_BR: Pedido %1$d preenchido de %2$s a %3$s.

note: translators: %s is a shell argument representing a datastore name.
en: '%s' is not a valid datastore.
pt_BR: '%s' não é um armazenamento de dados válido.

en: Next image
pt_BR: Próxima imagem

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s and %3$s are datastore names, %4$s is an error message.
en: An error occurred while backfilling order %1$d from %2$s to %3$s: %4$s
pt_BR: Ocorreu um erro enquanto o pedido de preenchimento %1$d de %2$s a %3$s: %4$s

en: Clean up order data from legacy tables
pt_BR: Limpe os dados do pedido de tabelas herdadas

note: translators: %s: error message
en: Font Face installation error: %s
pt_BR: Erro de instalação da face da fonte: %s

en: Only available when HPOS is authoritative and compatibility mode is disabled.
pt_BR: Somente disponível quando o hpos é autoritário e o modo de compatibilidade está desativado.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: Order %1$d legacy data could not be cleaned up during batch process. Error: %2$s
pt_BR: Pedido %1$d os dados legados não puderam ser limpos durante o processo de lote. erro: %2$s

en: Order legacy cleanup failed for an entire batch of orders. Aborting cleanup.
pt_BR: O pedido de limpeza legado falhou para um lote inteiro de pedidos. abortando a limpeza.

en: Please provide a valid order ID.
pt_BR: Forneça um id de pedido válido.

en: Please use different source (--from) and destination (--to) datastores.
pt_BR: Use diferentes dados de origem (--de destino) e de destino (-para).

en: Previous image
pt_BR: Imagem anterior

note: translators: %s is the name of a filter hook.
en: The %s hook has a filter set, so some log files may have different retention settings.
pt_BR: O gancho %s possui um conjunto de filtros, portanto, alguns arquivos de log podem ter diferentes configurações de retenção.

en: This tool will clear the data from legacy order tables in WooCommerce.
pt_BR: Esta ferramenta limpará os dados das tabelas de pedidos legados no woocommerce.

en: Clearing data...
pt_BR: Limpar dados. . .

note: translators: %s is a generated error message.
en: The image upload failed: "%s", creating the product without image
pt_BR: O upload da imagem falhou: "%s", criando o produto sem imagem

en: The size of the log directory.
pt_BR: O tamanho do diretório de log.

en: Minimum severity level.
pt_BR: Nível mínimo de gravidade.

en: Whether the coupon grants free shipping or not.
pt_BR: Se o cupom concede frete grátis ou não.

en: The total size of the files in the log directory.
pt_BR: O tamanho total dos arquivos no diretório de log.

en: Log directory size
pt_BR: Tamanho do diretório de log

en: How log entries are being stored.
pt_BR: Como as entradas de log estão sendo armazenadas.

en: Handler
pt_BR: Manipulador

en: Is logging enabled?
pt_BR: O registro está ativado?

en: Create and save
pt_BR: Criar e salvar

en: Al Haouz
pt_BR: Al haouz

en: Al Hoceïma
pt_BR: Al hoceïma

en: Chtouka Aït Baha
pt_BR: Chtouka aït baha

en: Discount amount as defined in the coupon (absolute value or a percent, depending on the discount type).
pt_BR: Valor do desconto, conforme definido no cupom (valor absoluto ou por cento, dependendo do tipo de desconto).

en: Discount type.
pt_BR: Tipo de desconto.

en: El Hajeb
pt_BR: El hajeb

en: El Jadida
pt_BR: El jadida

en: Essaouira
pt_BR: Esseouira

en: Fahs-Beni Makada
pt_BR: Fahs-beni makada

en: Figuig
pt_BR: Figue

en: Fquih Ben Salah
pt_BR: Fquih ben salah

en: Fès-Dar-Dbibegh
pt_BR: Fès-dar-dbibegh

en: How many days log entries will be kept before being auto-deleted.
pt_BR: Quantos dias as entradas de log serão mantidas antes de serem excluídas automaticamente.

en: Inezgane-Aït Melloul
pt_BR: Inezgane-aït melloul

en: Invalid plugin slug provided in the plugins activated rule.
pt_BR: O plug -in inválido é fornecido na regra ativada dos plugins.

en: Kelaat Sraghna
pt_BR: Kelaat sraghna

en: Logging
pt_BR: Exploração madeireira

en: Logging.
pt_BR: Exploração madeireira.

en: Marrakech-Medina
pt_BR: Marrakech-medina

en: Marrakech-Menara
pt_BR: Marrakech-menara

en: Moulay Yacoub
pt_BR: Moulay yacoub

en: M’diq-Fnideq
pt_BR: M'diq-fnideq

en: Oued Ed-Dahab
pt_BR: Oued ed-dahab

en: Oujda-Angad
pt_BR: Oujda-angad

en: Salé
pt_BR: Oferta

en: Sidi Bennour
pt_BR: Sidi bennour

en: Sidi Ifni
pt_BR: Sidi ifni

en: Sidi Kacem
pt_BR: Sidi kacem

en: Sidi Slimane
pt_BR: Sidi slimane

en: Sidi Youssef Ben Ali
pt_BR: Sidi youssef ben ali

en: Skhirat-Témara
pt_BR: Skhirat-témara

en: Tan-Tan
pt_BR: Tan-tan

en: Tangier-Assilah
pt_BR: Tânger-assilah

en: Tarfaya (EH-partial)
pt_BR: Tarfaya (eh-parcial)

en: The logging handler class.
pt_BR: A classe handler manipulador.

en: The number of days log entries are retained.
pt_BR: O número de dias de entradas de log são retidos.

en: Youssoufia
pt_BR: Yssoufia

en: The minimum severity level of logs that will be stored.
pt_BR: O nível mínimo de gravidades dos logs que serão armazenados.

en: Agadir-Ida Ou Tanane
pt_BR: Agadir-ida ou tanane

en: Ben Slimane
pt_BR: Ben slimane

en: Béni-Mellal
pt_BR: Béni-mellal

[ctx: block title]
en: Product Gallery (Beta)
pt_BR: Galeria de Produtos (Beta)

[ctx: block title]
en: Additional information
pt_BR: Informações adicionais

[ctx: block description]
en: The product details section description.
pt_BR: A descrição da seção de informações sobre o produto.

[ctx: block title]
en: Additional Fields
pt_BR: Campos Adicionais

[ctx: block title]
en: Linked product list
pt_BR: Lista de produtos vinculados

[ctx: block title]
en: Additional Field List
pt_BR: Lista de Campos Adicionais

[ctx: block description]
en: Render additional fields in the 'Additional information' location.
pt_BR: Insere novos campos na seção "Informações Adicionais".

[ctx: block description]
en: Display additional checkout fields from the 'contact' and 'order' locations.
pt_BR: Exibe campos adicionais ao processo de finalização de compra - nas seções "contato" e "adicionais".

[ctx: block description]
en: Display the list of additional field values from the current order.
pt_BR: Exibe a lista do que foi preenchido nos campos adicionais no pedido atual.

[ctx: block title]
en: Product details section description
pt_BR: Descrição da seção "detalhes do produto"

[ctx: block keyword]
en: list
pt_BR: lista

[ctx: block keyword]
en: linked
pt_BR: vinculado

[ctx: block description]
en: The linked product list.
pt_BR: A lista de produtos vinculados.

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Un-schedule
pt_BR: Desagendar

en: Re-schedule
pt_BR: Reagendar

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files, then schedule it again for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
pt_BR: Remove a ação agendada atual de limpeza de arquivos transitórios expirados. Depois agenda a ação novamente para que ela seja executada imediatamente. As ações subsequentes serão executadas a cada 24 horas.

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files. Expired files won't be automatically deleted until the 'Schedule expired transient files cleanup' tool is run again.
pt_BR: Remove a ação agendada atual para apagar os arquivos transitórios expirados. Os arquivos expirados só serão apagados automaticamente quando a ferramenta "Agendar limpeza de arquivos transitórios expirados" for executada novamente.

en: Un-schedule expired transient files cleanup
pt_BR: Desagendar limpeza de arquivos transitórios expirados

en: Schedule the action to delete expired transient files for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
pt_BR: Agenda a limpeza imediata de arquivos transitórios expirados. As ações subsequentes serão executadas a cada 24 horas.

en: Schedule expired transient files cleanup
pt_BR: Agendar limpeza de arquivos transitórios expirados

en: Re-schedule expired transient files cleanup
pt_BR: Reagendar limpeza de arquivos transitórios expirados

en: Tip: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value.
pt_BR: Dica: Ao sugerir produtos complementares no carrinho, você pode aumentar consideravelmente o valor médio das vendas da sua loja.

note: translators: %1$s: "Learn more about linked products" link opening tag. %2$s: "Learn more about linked products" link closing tag.
en: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value. %1$sLearn more about linked products%2$s
pt_BR: Ao sugerir produtos complementares no carrinho, você pode aumentar consideravelmente o valor médio das vendas da sua loja. %1$sSaiba mais sobre a vinculação de produtos.%2$s

en: Tip: Upsells are products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales.
pt_BR: Dica: É conhecido como "upsell" o ato de sugerir produtos melhores, mais caros, ou com maior margem de lucro do que o item que cliente escolheu inicialmente. Faça combinações da estratégia para turbinar suas vendas.

note: translators: %1$s: "Learn more about linked products" link opening tag. %2$s: "Learn more about linked products" link closing tag.
en: Upsells are typically products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales. %1$sLearn more about linked products%2$s
pt_BR: Os produtos "upsell" são geralmente de melhor qualidade, mais caros ou mais lucrativos. Faça combinações de estratégias de upsell para turbinar suas vendas.

en: Include downloads
pt_BR: Incluir downloads

en: Linked products
pt_BR: Produtos vinculados

en: Unable to start synchronization. The link you followed may have expired.
pt_BR: Não foi possível iniciar a sincronização. O link que te redirecionou pode estar expirado.

en: Customer Email
pt_BR: E-mail do cliente

en: You do not have permission to manage logging settings.
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar configurações de login.

en: Database settings
pt_BR: Configurações do banco de dados

note: translators: %s is the name of a table in the database.
en: Log entries are stored in this database table: %s
pt_BR: Os registros são armazenados nesta tabela de banco de dados: %s

en: File system settings
pt_BR: Configurações do sistema de arquivos

en: ⚠️ This directory does not appear to be writable.
pt_BR: ⚠️ Esse diretório parece não ser gravável.

note: translators: %s is a location in the filesystem.
en: Log files are stored in this directory: %s
pt_BR: Arquivos de registro armazenados neste diretório: %s

note: translators: %1$s is a number of log files, %2$s is a slug-style name for a file.
en: %1$s log file from source %2$s was deleted. | %1$s log files from source %2$s were deleted.
pt_BR[0]: %1$s arquivo de registro, da origem %2$s, foi apagado.
pt_BR[1]: %1$s arquivos de registro, da origem %2$s, foram apagados.

note: translators: %d is an order ID.
en: Differences found for order %d:
pt_BR: Diferenças encontradas no pedido %d:

en: No differences found.
pt_BR: Nenhuma diferença encontrada.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: An error occurred while computing a diff for order %1$d: %2$s
pt_BR: Ocorreu um erro ao computar a diff para o pedido %1$d: %2$s

note: translators: %d is an order count.
en: Unsynced orders: %d
pt_BR: Pedidos não sincronizados: %d

note: translators: %s is either 'yes' or 'no'.
en: Compatibility mode enabled?: %s
pt_BR: Modo de compatibilidade ativado?: %s

note: translators: %s is either 'yes' or 'no'.
en: HPOS enabled?: %s
pt_BR: HPOS ativado?: %s

note: translators: %s is the name of a code variable.
en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %s constant.
pt_BR: Essa configuração não pode ser alterada aqui porque foi definida na %s constante.

en: File system (default)
pt_BR: Sistema de arquivos (padrão)

en: Logger
pt_BR: Registrador

en: Logs settings
pt_BR: Configurações de registros

note: translators: %s is a URL to another admin screen.
en: Logging is disabled. It can be enabled in <a href="%s">Logs Settings</a>.
pt_BR: A criação de registros foi desativada. Ela pode ser reativada nas <a href="%s">Configurações de registros</a>.

en: Database (not recommended on live sites)
pt_BR: Banco de dados (não recomendado para sites ativos)

note: translators: %d is an order count.
en: Orders subject to cleanup: %d
pt_BR: Pedidos sujeitos a limpeza: %d

en: Log storage
pt_BR: Armazenamento de registros

en: Minimal
pt_BR: Mínimo

en: A link to a product sold on a different website, e.g. brand collab.
pt_BR: Um link para um produto vendido em um site diferente (ex: para colaborações com outras marcas).

en: Affiliate product
pt_BR: Produtos de afiliados

en: A set of products that go well together, e.g. camera kit.
pt_BR: Um grupo de produtos que combinam bem entre si (ex: kits de câmera e lentes).

en: A single physical or virtual product, e.g. a t-shirt or an eBook.
pt_BR: Um único produto físico ou digital (ex: uma camiseta ou um e-book).

en: This sets the minimum severity level of logs that will be stored. Lower severity levels will be ignored. "None" means all logs will be stored.
pt_BR: Determina o nível mínimo de gravidade dos arquivos que serão arquivados. Níveis mais baixos de gravidade serão ignorados. O nível "nenhum" indica que todos os arquivos serão armazenados.

en: Level threshold
pt_BR: Nível de entrada

note: translators: %1$s is the name of a code variable. %2$s is the name of a file.
en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %1$s constant, probably in your %2$s file.
pt_BR: Essa configuração não pode ser alterada aqui porque foi definida na constante %1$s, provavelmente no seu arquivo %2$s.

en: This sets how many days log entries will be kept before being auto-deleted.
pt_BR: Determina por quantos dias os registros serão mantidos antes de serem apagados automaticamente.

en: Retention period
pt_BR: Período de retenção

note: translators: %s is the name of a filter hook.
en: This setting cannot be changed here because it is being set by a filter on the %s hook.
pt_BR: Essa configuração não pode ser alterada aqui porque foi definida no hook %s.

en: This determines where log entries are saved.
pt_BR: Determina onde os registros serão salvos.

en: Note that if this setting is changed, any log entries that have already been recorded will remain stored in their current location, but will not migrate.
pt_BR: Observação: se essa configuração for alterada, todas as entradas do registro adicionadas até o momento vão continuar armazenadas no local atual, elas não serão migradas.

en: Boost international sales and save on FX fees. Accept 60+ local payment methods including Apple Pay and Google Pay.
pt_BR: Impulsione suas vendas em outros países e economize nas taxas de transação internacionais. Aceite mais de 60 métodos de pagamentos globais, incluindo Apple Pay e Google Pay.

en: Generate dynamic personalized coupons for your customers that increase purchase rates.
pt_BR: Gere cupons de desconto personalizados e dinâmicos para turbinar sua taxa de vendas.

en: Powerful, "all in one" solution for gift certificates, store credits, discount coupons and vouchers.
pt_BR: Solução tudo-em-um poderosa para gerar cartões de presente, cupons de desconto, vouchers e créditos para serem usados na sua loja.

en: Sync your website's data like contacts, products, and orders over Salesforce CRM with Salesforce Integration for WooCommerce.
pt_BR: Use a integração da Salesforce para WooCommerce para sincronizar dados do seu site (como contatos, produtos e pedidos) com o CRM da Salesforce.

en: Integrate your WooCommerce store with 5000+ cloud apps and services today. Trusted by 11,000+ users.
pt_BR: Integre hoje mesmo sua loja WooCommerce com mais de 5.000 apps e serviços em nuvem. Mais de 11.000 usam e confiam.

en: Harness data from WooCommerce to grow your business. Manage leads, customers, and segments, through automation, quotes, invoicing, billing, and email marketing. Power up your store with CRM.
pt_BR: Use os dados do WooCommerce para expandir seu negócio. Gerencie seus leads, clientes e segmentos com automação, gerador de recibos e cobranças, e e-mail marketing. Otimize sua loja com CRM.

en: Turn your product images into stunning videos that engage and convert audiences - no video experience required.
pt_BR: Transforme as imagens dos seus produtos em vídeos incríveis que atraem os clientes e geram mais vendas - você não precisa ter experiência em criação de vídeos.

en: Collect and showcase verified reviews that consumers trust.
pt_BR: Receba e exiba avaliações de clientes reais para conquistar a confiança do público.

en: Delight customers and boost organic sales with a special WooCommerce birthday email (and coupon!) on their special day.
pt_BR: Encante os clientes e turbine as vendas orgânicas ao enviar e-mails (e cupons de desconto!) especiais do WooCommerce no aniversário deles.

en: Coupons for groups. Provides the option to have coupons that are restricted to group members or roles. Works with the free Groups plugin.
pt_BR: Cupons de desconto para grupos. Ofereça cupons restritos a membros de certos grupos ou a pessoas com funções específicas. Compatível com o plugin gratuito Groups.

en: Give away a free item to any customer with the coupon code.
pt_BR: Use o cupom para presentear qualquer cliente com um produto grátis.

en: Create "store credit" coupons for customers which are redeemable at checkout.
pt_BR: Crie cupons que dão "pontos acumulados" que os clientes podem usar na sua loja (serão inseridos no carrinho de compras).

en: Create a unique URL that applies a discount and optionally adds one or more products to the customer's cart.
pt_BR: Crie um URL exclusivo que aplica descontos automaticamente e (se você desejar) adiciona um ou mais produtos ao carrinho do cliente.

en: Boost your organic sales by adding a customer referral program to your WooCommerce store.
pt_BR: Turbine as vendas orgânicas adicionando clientes ao programa de indicações da sua loja virtual WooCommerce.

en: Convert and retain customers with automated marketing that does the hard work for you.
pt_BR: Converta e retenha clientes com a ajuda automações de marketing que fazem o trabalho pesado por você.

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and more with Mailchimp.
pt_BR: Envie campanhas direcionadas, recupere carrinhos abandonados e muito mais com o Mailchimp.

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users with TikTok for WooCommerce.
pt_BR: Use o TikTok para WooCommerce para criar anúncios e alcançar até um bilhão de usuários no mundo todo.

en: Grow your business on Pinterest! Use this official plugin to allow shoppers to Pin products while browsing your store, track conversions, and advertise on Pinterest.
pt_BR: Expanda seu negócio com o Pinterest! Use o plugin oficial para permitir que os clientes adicionem Pins de produtos enquanto navegam na sua loja, rastreie suas conversões e anuncie no Pinterest.

en: Conversion
pt_BR: Conversão

en: Automations
pt_BR: Automações

en: Sales channels
pt_BR: Canais de vendas

en: Sorry, you cannot create dummy products.
pt_BR: Você não pode criar produtos de teste.

en: Sales of the marketing campaign.
pt_BR: Vendas de campanhas de marketing.

en: Override the "woocommerce_date_type" option that is used for the database date field considered for revenue reports.
pt_BR: Substitua a opção "woocommerce_date_type" que é usada nas datas dos relatórios de lucro do banco de dados.

en: Limit result set to specific amount of suggested products.
pt_BR: Limitar os resultados para uma quantidade específica de produtos sugeridos.

en: Limit result set to specific product tag ids.
pt_BR: Limitar os resultados para IDs de tags de produtos específicas.

en: Limit result set to specific product categorie ids.
pt_BR: Limitar os resultados para IDs de categorias de produtos específicas.

en: Invalid layout template ID.
pt_BR: ID de modelo de layout inválido

en: Area to get templates for.
pt_BR: Área para obtenção modelos.

note: translators: %1$s is the downloadable file path, %2$s is an opening link tag, %3%s is a closing link tag.
en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server, or is not located within an approved directory. Please contact a site administrator for help. %2$sLearn more.%3$s
pt_BR: O arquivo baixável %s não pode ser usado porque ele não existe em nossos servidores ou não está armazenado em um diretório aprovado. Entre em contato com um administrador de site para obter ajuda. %2$sSaiba mais.%3$s

en: Could not start the installation process. Reason:
pt_BR: Não foi possível iniciar o processo de instalação. Motivo:

en: Leave this box unchecked if you do not want to pull suggested extensions from WooCommerce.com. You will see a static list of extensions instead.
pt_BR: Deixe a caixa desmarcada se você não deseja receber as extensões sugeridas em Woo.com. Você verá apenas uma lista estática de extensões.

[ctx: block title]
en: Product list
pt_BR: Lista de produtos

[ctx: block description]
en: The product list.
pt_BR: A lista de produtos.

[ctx: block description]
en: The product section description.
pt_BR: A descrição da seção do produto.

[ctx: block title]
en: Product section description
pt_BR: Descrição da seção do produto

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by rating.
pt_BR: Permita que os clientes filtrem a coleta de produtos pela classificação.

en: Total orders
pt_BR: Total de pedidos

en: The number of unique pages viewed by the customer prior to this order.
pt_BR: O número de páginas exclusivas visualizadas pelo cliente antes deste pedido.

en: Session page views
pt_BR: Visualizações de página da sessão

en: Device type
pt_BR: Tipo de dispositivo

en: Hide details
pt_BR: Ocultar detalhes

en: Show details
pt_BR: Mostrar detalhes

en: Direct
pt_BR: Direto

en: Total revenue
pt_BR: Receita total

en: Source type
pt_BR: Tipo de origem

note: translators: %s is the source value
en: Source: %s
pt_BR: Origem: %s

en: This is the Customer Lifetime Value, or the total amount you have earned from this customer's orders.
pt_BR: Este é o valor vitalício do cliente ou o valor total que você ganhou com os pedidos deste cliente.

en: Origin
pt_BR: Origem

note: translators: %s is the source value
en: Organic: %s
pt_BR: Orgânico: %s

en: Match images
pt_BR: Combinar imagens

en: Products in this group
pt_BR: Produtos neste grupo

note: translators: %1$s: Downloads settings link opening tag. %2$s: Downloads settings link closing tag.
en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info. Store-wide updates can be managed in your %1$sproduct settings%2$s.
pt_BR: Adicione os arquivos que você deseja disponibilizar para o cliente baixar após a compra, como instruções ou informações de garantia. as atualizações em toda a loja podem ser gerenciadas em suas %1$sconfigurações de produto%2$s.

en: Additional fields to be persisted on the order.
pt_BR: Campos adicionais a serem persistidos na ordem.

en: Enable this feature to track and credit channels and campaigns that contribute to orders on your site
pt_BR: Habilite esse recurso para rastrear e canais de crédito e campanhas que contribuem para pedidos em seu site

en: Make a collection of related products, enabling customers to purchase multiple items together.
pt_BR: Faça uma coleção de produtos relacionados, permitindo que os clientes adquiram vários itens juntos.

note: translators: %s is the field name
en: Order attribution field: %s
pt_BR: Campo de atribuição de pedido: %s

en: Order not found.
pt_BR: Pedido não encontrado.

note: translators: %s is the source value
en: Referral: %s
pt_BR: Encaminhamento: %s

en: Set product featured image when uploaded image file name matches product SKU.
pt_BR: Defina a imagem em destaque do produto quando o nome da imagem da imagem carregado corresponde ao produto sku.

en: Total number of non-cancelled, non-failed orders for this customer, including the current one.
pt_BR: Número total de pedidos não cancelados e não falhados para este cliente, incluindo o atual.

note: translators: %s is the property type
en: Value of type %s was posted to the order attribution callback
pt_BR: O valor do tipo %s foi postado no retorno de chamada de atribuição de pedidos

en: Web admin
pt_BR: Admin

en: Whether the product being updated is the last one in the loop
pt_BR: Se o produto está sendo atualizado é o último no loop

en: Product image matching by SKU
pt_BR: Correspondência de imagem do produto por SKU

en: Mobile
pt_BR: Dispositivo móvel

en: Customer history
pt_BR: Histórico do Cliente

note: Translators: %s order type name.
en: %s attribution
pt_BR: %s atribuição

en: Search within these files
pt_BR: Pesquise nesses arquivos

note: translators: %s is a number of log files.
en: %s expired log file was deleted. | %s expired log files were deleted.
pt_BR[0]: %s arquivo de log expirado foi excluído.
pt_BR[1]: %s arquivos de log expirados foram excluídos.

note: translators: %s is a line number in a file.
en: Line %s
pt_BR: Linha %s

en: Line #
pt_BR: Linha #

en: Could not access file.
pt_BR: Não foi possível acessar o arquivo.

en: Could not access the specified files.
pt_BR: Não foi possível acessar os arquivos especificados.

note: translators: %d is the number of orders that were cleaned up.
en: Cleanup completed for %d order. | Cleanup completed for %d orders.
pt_BR[0]: Limpeza concluída para %d pedido.
pt_BR[1]: Limpeza concluída para %d pedidos.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: An error occurred while cleaning up order %1$d: %2$s
pt_BR: Ocorreu um erro ao limpar o pedido %1$d: %2$s

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not a valid order ID.
pt_BR: %d não é um id de pedido válido.

en: Could not write to the temp directory. Try downloading files one at a time instead.
pt_BR: Não foi possível escrever para o diretório temporário. tente baixar arquivos um de cada vez.

en: Matched Line
pt_BR: Linha correspondente

en: Multiple files match this ID.
pt_BR: Vários arquivos correspondem a este id.

en: No search results.
pt_BR: Sem resultados de pesquisa.

en: Order Attribution
pt_BR: Atribuição de pedidos

en: Order is not an HPOS order.
pt_BR: O pedido não é um pedido de hpos.

note: translators: %s is a number.
en: The number of search results has reached the limit of %s. Try refining your search.
pt_BR: O número de resultados de pesquisa atingiu o limite de %s. tente refinar sua pesquisa.

note: translators: %s is a number.
en: ⚠️ Only %s files can be searched at one time. Try filtering the file list before searching.
pt_BR: somente os arquivos somente %s podem ser pesquisados ao mesmo tempo. tente filtrar a lista de arquivos antes de pesquisar.

en: No images found.
pt_BR: Nenhuma imagem encontrada.

note: translators: %s is field key.
en: The field %s is required.
pt_BR: O campo %s é obrigatório.

note: translators: %1$s is field key, %2$s location.
en: The field %1$s is invalid for the location %2$s.
pt_BR: O campo %1$s é inválido para o local %2$s.

note: translators: % is field key.
en: The field %s is invalid.
pt_BR: O campo %s é inválido.

en: Free Plan Available
pt_BR: Plano gratuito disponível

en: Branded tracking experience
pt_BR: Experiência de rastreamento de marca

en: Simplified shipping with:
pt_BR: Envio simplificado com:

en: Shop the sale
pt_BR: Compre a venda

en: AI Service is unavailable, try again later.
pt_BR: O serviço de ia não está disponível, tente novamente mais tarde.

en: Built-in Tax & Duties paperwork
pt_BR: Documentação de impostos e tarefas interno

en: Cleanup can only be performed when HPOS is active and compatibility mode is disabled.
pt_BR: A limpeza só pode ser realizada quando o hpos está ativo e o modo de compatibilidade está desativado.

note: translators: %d is an order ID.
en: Cleanup completed for order %d.
pt_BR: A limpeza concluída para o pedido %d.

en: Error decoding JSON.
pt_BR: Decodificação de erros json.

en: Failed to fetch AI responses for products.
pt_BR: Não conseguiu buscar respostas de ia para produtos.

en: Failed to fetch AI responses.
pt_BR: Falhou em buscar respostas de ia.

en: Highly discounted shipping rates
pt_BR: Taxas de envio altamente descontadas

en: HPOS cleanup
pt_BR: Limpeza hpos

en: No images provided for generating AI content.
pt_BR: Nenhuma imagem fornecida para gerar conteúdo de ia.

en: No orders to cleanup.
pt_BR: Sem ordens para limpar.

note: translators: %1$d is referring to rating value. Example: Rated 4 out of 5.
en: Rated %1$d out of 5
pt_BR: Classificado %1$d de 5

en: Seamless order sync and label printing
pt_BR: Sincronização de pedidos sem costura e impressão de etiquetas

note: translators: %d is the number of orders to clean up.
en: Starting cleanup for %d order... | Starting cleanup for %d orders...
pt_BR[0]: Iniciando a limpeza para %d pedido.
pt_BR[1]: Iniciando a limpeza para %d pedidos.

note: translators: Payment gateway enabled notification email subject. %s1: Site title, $s2: Gateway title.
en: [%1$s] Payment gateway "%2$s" enabled
pt_BR: [%1s] gateway de pagamento "%2s" ativado

note: translators: Payment gateway enabled notification email. 1: Username, 2: Gateway Title, 3: Site URL, 4: Gateway Settings URL, 5: Admin Email, 6: Site Name, 7: Site URL.
en: Howdy %1$s,
    
    The payment gateway "%2$s" was just enabled on this site:
    %3$s
    
    If this was intentional you can safely ignore and delete this email.
    
    If you did not enable this payment gateway, please log in to your site and consider disabling it here:
    %4$s
    
    This email has been sent to %5$s
    
    Regards,
    All at %6$s
    %7$s
pt_BR: Howdy %1s,
    
    o gateway de pagamento "%2s" foi ativado neste site:
    %3s
    
    se isso foi intencional, você pode ignorar e excluir com segurança este email. se você não ativou este gateway de pagamento, faça login no seu site e considere desativá -lo aqui:
    %4s
    
    este e -mail foi enviado para %5s
    
    cumprimentos,
    tudo em %6s
    %7s

en: Show context
pt_BR: Mostrar contexto

en: Hide context
pt_BR: Ocultar contexto

en: Context
pt_BR: Contexto

en: Additional context
pt_BR: Contexto adicional

en: This product is already installed.
pt_BR: Este produto já está instalado.

en: You do not have permission to manage log entries.
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar entradas de log.

en: There was an error getting the install URL for this product.
pt_BR: Houve um erro obtendo o url de instalação para este produto.

[ctx: block title]
en: No results
pt_BR: Sem resultados

[ctx: block keyword]
en: Product Collection
pt_BR: Coleção de produtos

[ctx: block description]
en: The contents of this block will display when there are no products found.
pt_BR: O conteúdo deste bloco será exibido quando não houver produtos encontrados.

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Subscribe
pt_BR: Assinar

en: This product will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
pt_BR: Este produto não acionará a calculadora de remessa do seu cliente no carrinho ou na finalização da compra. este produto também não exigirá que seus clientes digitem seus detalhes de envio na finalização da compra. <a href="https://woocommerce. com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="norefererrer"> leia mais sobre produtos virtuais </a>.

en: Buy button
pt_BR: Botão de comprar

en: Link to the external product
pt_BR: Link para o produto externo

en: Add a link and choose a label for the button linked to a product sold elsewhere.
pt_BR: Adicione um link e escolha um rótulo para o botão vinculado a um produto vendido em outro lugar.

en: Buy button text
pt_BR: Compre texto do botão

en: Enter the external URL to the product
pt_BR: Insira o url externo ao produto

en: Help customers find this product by assigning it to categories, adding extra details, and managing its visibility in your store and other channels.
pt_BR: Ajude os clientes a encontrar este produto, atribuindo -o a categorias, adicionando detalhes extras e gerenciando sua visibilidade em sua loja e outros canais.

en: Link to the external product is an invalid URL.
pt_BR: O link para o produto externo é um url inválido.

en: This product has options, such as size or color. You can manage each variation's images, downloads, and other details individually.
pt_BR: Este produto possui opções, como tamanho ou cor. você pode gerenciar as imagens, downloads e outros detalhes de cada variação individualmente.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's inventory and other details individually.
pt_BR: Este produto possui opções, como tamanho ou cor. agora você pode gerenciar o inventário de cada variação e outros detalhes individualmente.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's shipping settings and other details individually.
pt_BR: Este produto possui opções, como tamanho ou cor. agora você pode gerenciar as configurações de envio de cada variação e outros detalhes individualmente.

en: This variation will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
pt_BR: Essa variação não acionará a calculadora de remessa do seu cliente no carrinho ou na finalização da compra. este produto também não exigirá que seus clientes digitem seus detalhes de envio na finalização da compra. <a href="https://woocommerce. com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="norefererrer"> leia mais sobre produtos virtuais </a>.

en: File rotations:
pt_BR: Rotações de arquivos:

en: File size
pt_BR: Tamanho do arquivo

en: Date modified
pt_BR: Data de modificação

en: Filter by log source
pt_BR: Filtrar por origem de registro

en: Current
pt_BR: Atual

en: You do not have permission to manage log files.
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar arquivos de registros.

note: translators: %s is a number of files.
en: %s log file deleted. | %s log files deleted.
pt_BR[0]: %s arquivo de log excluído.
pt_BR[1]: %s arquivos de log excluídos.

en: Delete this log file permanently?
pt_BR: Excluir este arquivo de log permanentemente?

note: translators: 1. a date, 2. a slug-style name for a file.
en: Select the %1$s log file for %2$s
pt_BR: Selecione o arquivo de log %1$s para %2$s

en: No log files found.
pt_BR: Nenhum arquivo de log encontrado.

en: This file does not exist.
pt_BR: Este arquivo não existe.

en: Could not access the log file directory.
pt_BR: Não foi possível acessar o diretório do arquivo de log.

en: Product content not found.
pt_BR: Conteúdo do produto não encontrado.

en: The images for a given store.
pt_BR: As imagens de uma determinada loja.

en: Customers will need to spend this amount to get free shipping.
pt_BR: Os clientes precisarão gastar esse valor para obter frete grátis.

note: translators: 1: WC_Logger::log 2: level
en: %1$s was called with an invalid event type "%2$s".
pt_BR: %1s foi chamado com um tipo de evento inválido "%2s".

en: Browse log files
pt_BR: Procure arquivos de log

note: translators: %1$s is the name of the hook to be enqueued, %2$s is the exception message.
en: Caught exception while enqueuing action "%1$s": %2$s
pt_BR: Exceção pegada enquanto enoca ação " %1s": %2s

en: Data generated by AI for updating dummy products.
pt_BR: Dados gerados pela ia para atualizar produtos fictícios.

en: e.g. Local pickup
pt_BR: por exemplo. pickup local

en: Invalid business description.
pt_BR: Descrição inválida de negócios.

en: Patterns AI Data
pt_BR: Padrões dados de ia

en: Return to the file list.
pt_BR: Retornar à lista de arquivos.

note: translators: %s is the name of a log file.
en: Viewing log file %s
pt_BR: Visualizando o arquivo de log %s

en: e.g. Free shipping
pt_BR: ex.: Frete grátis

en: Free shipping requires
pt_BR: Frete grátis requer

en: A minimum order amount AND coupon
pt_BR: Um valor mínimo de pedido E cupom

en: A minimum order amount OR coupon
pt_BR: Um valor mínimo de pedido OU cupom

en: No requirement
pt_BR: Nenhum requisito

en: advanced costs
pt_BR: custos avançados

en: Attribute terms.
pt_BR: Termos de atributo.

en: Charge a flat rate per item, or enter a cost formula to charge a percentage based cost or a minimum fee. Learn more about
pt_BR: Cobrar uma taxa fixa por item ou inserir uma fórmula de custo para cobrar um custo baseado em porcentagem ou uma taxa mínima. aprender mais sobre

en: e.g. Standard national
pt_BR: por exemplo. nacional padrão

note: translators: %s: URL for link
en: These costs can optionally be added based on the <a target="_blank" href="%s">product shipping class</a>. Learn more about <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">setting shipping class costs</a>.
pt_BR: Esses custos podem opcionalmente ser adicionados com base na aula de remessa de produtos <a target="_blank" href="%s"> envio de produtos </a>. saiba mais sobre <a target="_blank" href="https://woocommerce. com/document/flat--rate-shipping/#shipping-classes"> definir custos da classe de transporte </a>.

en: WooCommerce Store Identifier.
pt_BR: Identificador da loja woocommerce.

en: Your customers will see the name of this shipping method during checkout.
pt_BR: Seus clientes verão o nome deste método de remessa durante a finalização da compra.

note: translators: %s: Product title
en: Add to cart: &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Adicione ao carrinho: &ldquo;%s&rdquo;

en: An optional zone you can use to set the shipping method(s) available to any regions that have not been listed above.
pt_BR: Uma zona opcional que você pode usar para definir o (s) método (s) de envio (s) disponível para todas as regiões que não foram listadas acima.

en: Add zone
pt_BR: Adicionar área

note: translators: %s: shipping method title
en: Set up %s
pt_BR: Configurar %s

en: Slug (unique identifier) can be left blank and auto-generated, or you can enter one
pt_BR: Slug (identificador exclusivo) pode ser deixado em branco e gerado automaticamente, ou você pode inserir um

en: Add the shipping methods you'd like to make available to customers in this zone.
pt_BR: Adicione os métodos de envio que você deseja disponibilizar aos clientes nesta zona.

en: Create shipping method
pt_BR: Crie método de envio

en: e.g. For heavy items requiring higher postage
pt_BR: por exemplo. para itens pesados que exigem postagem mais alta

en: e.g. Heavy
pt_BR: por exemplo. pesado

en: e.g. heavy-packages
pt_BR: por exemplo. pacotes pesados

en: Give your shipping class a name for easy identification
pt_BR: Dê um nome à sua aula de remessa para facilitar a identificação

en: Give your zone a name! E.g. Local, or Worldwide.
pt_BR: Dê um nome à sua zona!por exemplo. local, ou mundialmente.

en: List the regions you'd like to include in your shipping zone. Customers will be matched against these regions.
pt_BR: Liste as regiões que você deseja incluir na sua zona de remessa. os clientes serão comparados a essas regiões.

en: STEP 1 OF 2
pt_BR: Etapa 1 de 2

en: STEP 2 OF 2
pt_BR: Etapa 2 de 2

en: Use shipping classes to customize the shipping rates for different groups of products, such as heavy items that require higher postage fees.
pt_BR: Use aulas de remessa para personalizar as taxas de envio de diferentes grupos de produtos, como itens pesados que exigem taxas de postagem mais altas.

en: Add shipping class costs
pt_BR: Adicionar custos da classe de entrega

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Subscription not found
pt_BR: Assinatura não encontrada

en: This product has been activated.
pt_BR: Este produto foi ativado.

en: There was an error activating this theme.
pt_BR: Houve um erro ao ativar este tema.

en: This product is already active.
pt_BR: Este produto já está ativo.

en: This product is not installed.
pt_BR: Este produto não está instalado.

en: Your subscription has been disconnected.
pt_BR: Sua assinatura foi desconectada.

en: Your subscription has been connected.
pt_BR: Sua assinatura foi conectada.

en: There was an error activating this plugin.
pt_BR: Houve um erro de ativação deste plug -in.

en: There was an error connecting your subscription. Please try again.
pt_BR: Houve um erro conectando sua assinatura. por favor, tente novamente.

en: There was an error disconnecting your subscription. Please try again.
pt_BR: Houve um erro desconectando sua assinatura. por favor, tente novamente.

en: We couldn't find a subscription for this product.
pt_BR: Não conseguimos encontrar uma assinatura para este produto.

note: translators: %1$s Coupon codes, %2$s Reason
en: "%1$s" was removed from the cart. %2$s
pt_BR: "%1s" foi removido do carrinho. %2s

[ctx: block description]
en: Displays WooCommerce page content.
pt_BR: Exibe o conteúdo da página do woocommerce.

[ctx: block description]
en: Display the order summary on the order confirmation page.
pt_BR: Exiba o resumo do pedido na página de confirmação do pedido.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping section.
pt_BR: Exiba a seção de envio de confirmação do pedido.

[ctx: block description]
en: Display links to purchased downloads.
pt_BR: Exibir links para downloads adquiridos.

[ctx: block description]
en: Display the downloadable products section.
pt_BR: Exiba a seção de produtos para download.

[ctx: block description]
en: Displays additional information provided by third-party extensions for the current order.
pt_BR: Exibe informações adicionais fornecidas por extensões de terceiros para o pedido atual.

[ctx: block title]
en: Product number control
pt_BR: Controle do número do produto

[ctx: block description]
en: A reusable checkbox for the product editor.
pt_BR: Uma caixa de seleção reutilizável para o editor de produto.

[ctx: block keyword]
en: downloads
pt_BR: baixar

[ctx: block description]
en: The product downloads.
pt_BR: Os downloads do produto.

[ctx: block title]
en: Product downloads
pt_BR: Downloads de produtos

[ctx: block keyword]
en: text
pt_BR: texto

[ctx: block description]
en: A text field for use in the product editor.
pt_BR: Um campo de texto para uso no editor de produto.

[ctx: block title]
en: Product text field
pt_BR: Campo de texto do produto

[ctx: block keyword]
en: number
pt_BR: número

[ctx: block description]
en: A reusable number field for the product editor.
pt_BR: Um campo numérico reutilizável para o editor de produto.

[ctx: block title]
en: Additional Information
pt_BR: Informações adicionais

[ctx: block description]
en: Display a "thank you" message, or a sentence regarding the current order status.
pt_BR: Exiba uma mensagem de "agradecimento" ou uma frase sobre o status atual do pedido.

[ctx: block description]
en: Display the items purchased and order totals.
pt_BR: Exiba os itens comprados e os totais do pedido.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping address.
pt_BR: Exiba o endereço de entrega de confirmação do pedido.

[ctx: block description]
en: Display the order details section.
pt_BR: Exiba a seção detalhes do pedido.

[ctx: block description]
en: Renders classic WooCommerce shortcodes.
pt_BR: Renderiza códigos de atalho clássicos do woocommerce.

[ctx: block title]
en: Billing Address Section
pt_BR: Seção de endereço de cobrança

[ctx: block title]
en: Classic Shortcode
pt_BR: Código de short clássico

[ctx: block title]
en: Downloads Section
pt_BR: Seção de downloads

[ctx: block title]
en: Order Downloads
pt_BR: Downloads de pedidos

[ctx: block title]
en: Order Status
pt_BR: Status do pedido

[ctx: block title]
en: Order Totals
pt_BR: Total de pedido

[ctx: block title]
en: Order Totals Section
pt_BR: Seção de totais de pedido

[ctx: block title]
en: Shipping Address Section
pt_BR: Seção de endereço de entrega

[ctx: block title]
en: WooCommerce Page
pt_BR: Página de woocommerce

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing section.
pt_BR: Exibir a seção de cobrança da confirmação do pedido.

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing address.
pt_BR: Exibir o endereço de cobrança na confirmação do pedido.

en: days
pt_BR: dias

en: View all
pt_BR: Ver tudo

en: Themes
pt_BR: Temas

en: Search results
pt_BR: Procurar resultados

en: Variation details
pt_BR: Detalhes da variação

en: <strong>You’re editing details specific to this variation.</strong> Some information, like description and images, will be inherited from the main product, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.
pt_BR: <strong> você está editando detalhes específicos para essa variação. </strong> algumas informações, como descrição e imagens, serão herdadas do produto principal, <ticelink> <parentproductname/</noticelink>.

en: Add and manage attributes used for product options, such as size and color.
pt_BR: Adicione e gerencie atributos usados para opções de produto, como tamanho e cor.

en: Background sync is enabled.
pt_BR: A sincronização de fundo está ativada.

en: Same as main product
pt_BR: O mesmo que o produto principal

en: This product requires shipping or pickup
pt_BR: Este produto requer envio ou coleta

en: This variation requires shipping or pickup
pt_BR: Esta variação requer envio ou coleta

en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info.
pt_BR: Adicione quaisquer arquivos que você gostaria de disponibilizar para o cliente baixar após a compra, como instruções ou informações de garantia.

en: Good news! WooCommerce Tax can automate your sales tax calculations for you.
pt_BR: Boas notícias!o imposto sobre o woocommerce pode automatizar seus cálculos de imposto sobre vendas para você.

en: Product Variation Template
pt_BR: Modelo de variação do produto

en: Template for the product variation form
pt_BR: Modelo para o formulário de variação do produto

en: The item type.
pt_BR: O tipo de item.

en: Failed to fetch dummy products.
pt_BR: Falha ao buscar produtos fictícios.

en: Failed to update patterns content.
pt_BR: Falha ao atualizar o conteúdo dos padrões.

en: Failed to set the pattern content.
pt_BR: Falha ao definir o conteúdo do padrão.

en: The patterns dictionary is missing.
pt_BR: O dicionário de padrões está faltando.

en: The search term definition failed.
pt_BR: A definição do termo de pesquisa falhou.

en: Try again
pt_BR: Tente novamente

note: translators: %s: date and time of the order refund.
en: Your order was refunded %s.
pt_BR: Seu pedido foi reembolsado %s.

en: Your order has been cancelled.
pt_BR: Seu pedido foi cancelado.

en: AI content generation is not allowed on this store. Update your store settings if you wish to enable this feature.
pt_BR: A geração de conteúdo de ia não é permitida nesta loja. atualize as configurações da sua loja se desejar ativar esse recurso.

en: Alternatively, confirm the email address linked to the order below.
pt_BR: Como alternativa, confirme o endereço de e -mail vinculado ao pedido abaixo.

en: Confirm email and view order
pt_BR: Confirme e -mail e visualize o pedido

en: Failed to set the pattern images.
pt_BR: Falhou em definir as imagens padrão.

en: Great news! Your order has been received, and a confirmation will be sent to your email address.
pt_BR: Boas notícias!seu pedido foi recebido e uma confirmação será enviada para o seu endereço de e -mail.

note: translators: 1: opening a link tag 2: closing a link tag
en: Have an account with us? %1$sLog in here to view your order details%2$s.
pt_BR: Tem uma conta conosco?%1slog aqui para visualizar os detalhes do seu pedido%2s.

note: translators: 1: opening a link tag 2: closing a link tag
en: Have an account with us? %1$sLog in here%2$s to view your order.
pt_BR: Tem uma conta conosco?%1slog aqui%2s para visualizar seu pedido.

en: If you've just placed an order, give your email a quick check for the confirmation.
pt_BR: Se você acabou de fazer um pedido, dê uma verificação rápida ao seu e -mail para a confirmação.

en: No business description provided for generating AI content.
pt_BR: Nenhuma descrição de negócios fornecida para gerar conteúdo de ia.

en: Please check your email for the order confirmation.
pt_BR: Por favor, verifique seu e -mail para a confirmação do pedido.

[ctx: Template name]
en: Page: Cart
pt_BR: Página: carrinho

[ctx: Template name]
en: Page: Checkout
pt_BR: Página: checkout

en: Thank you. Your order has been fulfilled.
pt_BR: Obrigado. seu pedido foi cumprido.

en: The business description for a given store.
pt_BR: A descrição dos negócios para uma determinada loja.

en: You are not allowed to make this request. Please make sure you are logged in.
pt_BR: Você não tem permissão para fazer essa solicitação. certifique -se de que você está conectado.

en: Your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
pt_BR: Seu pedido não pode ser processado, pois o banco/comerciante de origem recusou sua transação. por favor, tente sua compra novamente.

en: The Order Confirmation template serves as a receipt and confirmation of a successful purchase. It includes a summary of the ordered items, shipping, billing, and totals.
pt_BR: O modelo de confirmação de pedido serve como um recibo e confirmação de uma compra bem-sucedida. Ele inclui um resumo dos itens pedidos, entrega, cobrança e totais.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 4 out of 4.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar produtos exibidos sob os ícones de mídia social. 4 de 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 3 out of 4.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar produtos exibidos sob os ícones de mídia social. 3 de 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 2 out of 4.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar produtos exibidos sob os ícones de mídia social. 2 de 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 1 out of 4.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar produtos exibidos sob os ícones de mídia social. 1 em 4.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar um produto em exibição.

en: Learn about new products and discounts
pt_BR: Saiba mais sobre novos produtos e descontos

en: Attribute term.
pt_BR: Termo de atributo.

en: Limit result set to products with specified attributes.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados a produtos com atributos especificados.

en: Default values for generated variations.
pt_BR: Valores padrão para variações geradas.

en: Failed to connect with the AI endpoint: try again later.
pt_BR: Falha ao se conectar com o terminal da ia: tente novamente mais tarde.

en: Failed to fetch the site ID: The site is not registered.
pt_BR: Falha ao buscar o id do site: o site não está registrado.

en: Failed to fetch the site ID: try again later.
pt_BR: Falha ao buscar o id do site: tente novamente mais tarde.

en: Failed to generate the JWT token
pt_BR: Falhou em gerar o token jwt

en: Failed to retrieve the JWT token: Try again later.
pt_BR: Falha ao recuperar o token jwt: tente novamente mais tarde.

en: Legacy
pt_BR: Legado

note: Translators: %s Page contents.
en: Page where shoppers go to finalize their purchase
pt_BR: Página onde os compradores vão finalizar sua compra

note: Translators: %s Page contents.
en: Page where shoppers review their shopping cart
pt_BR: Página onde os compradores revisam seu carrinho de compras

note: translators: Placeholders are URLs.
en: ⚠️ The WooCommerce Legacy REST API has been removed from WooCommerce, this will cause <a href="%1$s">webhooks on this site that are configured to use the Legacy REST API</a> to stop working. <a target="_blank" href="%2$s">A separate WooCommerce extension is available</a> to allow these webhooks to keep using the Legacy REST API without interruption. You can also edit these webhooks to use the current REST API version to generate the payload instead. <b><a target="_blank" href="%3$s">Learn more about this change.</a></b>
pt_BR: A api rest legacy woocommerce será removida no woocommerce 9. 0, e isso causará webhooks <a href="%1$s"> webhooks neste site que estão configurados para usar a api rest legacy </a> para parar de funcionar. <a target="_blank" href="%2$s"> uma extensão woocommerce separada está disponível </a> para permitir que esses webhooks continuem usando a api rest legacy sem interrupção. você também pode editar esses webhooks para usar a versão atual da api rest para gerar a carga útil. <b> <a target="_blank" href="%3$s"> saiba mais sobre essa mudança. </a> </b>

en: WooCommerce webhooks that use the Legacy REST API are unsupported
pt_BR: Woocommerce webhooks que usam a api rest legacy não serão suportados em breve

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
pt_BR: taxonomia

[ctx: block title]
en: Next/Previous Buttons
pt_BR: Botões Próximo/Anterior

[ctx: block title]
en: Taxonomy
pt_BR: Taxonomia

[ctx: block title]
en: Product Tag
pt_BR: Tag do produto

[ctx: block description]
en: Display next and previous buttons.
pt_BR: Exibir botões de próximo e anterior.

[ctx: block description]
en: A block that displays a taxonomy field, allowing searching, selection, and creation of new items
pt_BR: Um bloco que exibe um campo de taxonomia, permitindo a pesquisa, seleção e criação de novos itens

en: Logo
pt_BR: Logotipo

en: Classic
pt_BR: Clássico

en: New, faster way to find extensions and themes for your WooCommerce store
pt_BR: Maneira nova e mais rápida de encontrar extensões e temas para sua loja WooCommerce

en: High-performance order storage (recommended)
pt_BR: Armazenamento de pedidos de alto desempenho (recomendado)

en: WordPress posts storage (legacy)
pt_BR: Armazenamento de postagens do WordPress (legado)

en: Order data storage
pt_BR: Solicitar armazenamento de dados

en: HPOS disabled.
pt_BR: HPOS desabilitado.

en: HPOS could not be disabled.
pt_BR: O HPOS não pôde ser desativado.

en: HPOS is already disabled.
pt_BR: O HPOS já está desativado.

en: Running pre-disable checks...
pt_BR: Executando verificações de pré-desativação...

en: HPOS could not be enabled.
pt_BR: Não foi possível ativar o HPOS.

en: HPOS enabled.
pt_BR: HPOS ativado.

en: HPOS is already enabled.
pt_BR: O HPOS já está habilitado.

en: HPOS pre-checks failed, please see the errors above
pt_BR: As pré-verificações do HPOS falharam, veja os erros acima

en: Orders table created.
pt_BR: Tabela de pedidos criada.

note: translators: %s: Search query.
en: Search results for: %s
pt_BR: Pesquisar resultados para: %s

en: [Failed] Orders table could not be created.
pt_BR: [falha] a tabela de pedidos não pôde ser criada.

en: [Failed] Some installed plugins are incompatible. Please review the plugins by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and see the "Order data storage" section.
pt_BR: [falha] alguns plug -ins instalados são incompatíveis. revise os plugins indo para woocommerce> configurações> recursos avançados> e consulte a seção "order storage".

en: [Failed] The orders table does not exist and this is not a new shop. Please create the table by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and enabling sync.
pt_BR: [falhou] a tabela de pedidos não existe e essa não é uma nova loja. crie a tabela indo para woocommerce> configurações> recursos avançados e sincronizando.

note: translators: %s is the command to run (wp wc cot sync).
en: [Failed] There are orders pending sync. Please run `%s` to sync pending orders.
pt_BR: [falhou] existem ordens pendentes de sincronização. por favor, execute `%s` para sincronizar pedidos pendentes.

en: [Failed] This is not a new shop, but --for-new-shop flag was passed.
pt_BR: [falhou] esta não é uma nova loja, mas a bandeira-para nova foto foi aprovada.

en: Orders table does not exist. Creating...
pt_BR: A tabela de pedidos não existe. criando . . .

en: Select values
pt_BR: Selecione valores

en: Join the community
pt_BR: Junte-se à comunidade

en: Choose your theme
pt_BR: Escolha seu tema

en: Simple Product Template
pt_BR: Modelo de produto simples

en: Create new category
pt_BR: Criar nova categoria

en: Running pre-enable checks...
pt_BR: Executando verificações de pré-ativação...

en: Orders table does not exist.
pt_BR: A tabela de pedidos não existe.

en: Custom order tables could not be created.
pt_BR: Não foi possível criar tabelas de pedidos personalizados.

en: Custom order tables were created successfully.
pt_BR: As tabelas de pedidos personalizados foram criadas com sucesso.

en: Custom order tables does not exist, creating...
pt_BR: Não existem tabelas de pedidos personalizados, criando...

note: translators: %1$s: Learn more link opening tag. %2$s: Learn more link closing tag.
en: Per your %1$sstore settings%2$s, inventory management is <strong>disabled</strong>.
pt_BR: De acordo com as %1$sconfigurações da loja%2$s, o gerenciamento de inventário está <strong>desativado</strong>.

en: Shown to customers on the product page.
pt_BR: Mostrado aos clientes na página do produto.

en: Template for the simple product form
pt_BR: Modelo para formulário de produto simples

en: Discover ways of extending your store with a tour of the Woo Marketplace
pt_BR: Descubra maneiras de ampliar sua loja com um tour pelo Woo Marketplace

en: The theme you are currently using is not compatible.
pt_BR: O tema que você está usando atualmente não é compatível.

en: Request to the Pexels API failed.
pt_BR: Falha na solicitação à API Pexels.

en: Placeholder image with the avatar of the user who is writing the testimonial.
pt_BR: Imagem de espaço reservado com o avatar do usuário que está escrevendo o depoimento.

en: Venezuelan bol&iacute;var (2008–2018)
pt_BR: Bolívar venezuelano (2008–2018)

en: These account details will be displayed within the order thank you page and confirmation email.
pt_BR: Esses detalhes da conta serão exibidos na página de agradecimento do pedido e no e-mail de confirmação.

note: translators: %s: WC_DELIMITER
en: Enter some descriptive text. Use “%s” to separate different values.
pt_BR: Insira algum texto descritivo. Use “%s” para separar valores diferentes.

en: Limit result set to products with or without price.
pt_BR: Limite os resultados para produtos com ou sem preço.

en: Choose a theme that best fits your brand's look and feel, then make it your own. Change the colors, add your logo, and create pages.
pt_BR: Escolha um tema que melhor se encaixe na aparência e na sensação da sua marca e faça -a sua. altere as cores, adicione seu logotipo e crie páginas.

[ctx: block description]
en: Display the Thumbnails of a product.
pt_BR: Exibir a miniatura do produto.

[ctx: block title]
en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

[ctx: block description]
en: Display the Large Image of a product.
pt_BR: Exibir a imagem grande de um produto.

[ctx: block title]
en: Large Image
pt_BR: Imagem grande

[ctx: block keyword]
en: Products (Beta)
pt_BR: Produtos (Beta)

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product
pt_BR: Exibir a classificação média de um produto

[ctx: block title]
en: Product Average Rating (Beta)
pt_BR: Classificação média de produto (Beta)

[ctx: block keyword]
en: password
pt_BR: senha

[ctx: block title]
en: Product password
pt_BR: Senha do produto

[ctx: block keyword]
en: notice
pt_BR: aviso

[ctx: block description]
en: Notice description
pt_BR: Descrição do aviso

[ctx: block keyword]
en: catalog
pt_BR: catálogo

[ctx: block description]
en: Display a button for shoppers to quickly view their cart.
pt_BR: Exiba um botão para que os compradores visualizem rapidamente seu carrinho.

[ctx: block description]
en: Allow customers to breeze through with quick payment options.
pt_BR: Permita que os clientes tenham facilidade com opções de pagamento rápidas.

[ctx: block description]
en: Display the review count of a product
pt_BR: Exibir a contagem de avaliações de um produto

[ctx: block title]
en: Product Rating Counter
pt_BR: Contador de classificação de produto

[ctx: block description]
en: The product variations options.
pt_BR: As opções de variações do produto.

[ctx: block title]
en: Product variations options
pt_BR: Opções de variações de produtos

[ctx: block description]
en: The product variations items.
pt_BR: Os itens de variações do produto.

[ctx: block title]
en: Product variations items
pt_BR: Itens de variações do produto

[ctx: block description]
en: A checkbox and an input to type a password to view a product.
pt_BR: Uma caixa de seleção e uma entrada para digitar uma senha para visualizar um produto.

[ctx: block description]
en: A checkbox to manage the catalog visibility of the product.
pt_BR: Uma caixa de seleção para gerenciar a visibilidade do catálogo do produto.

[ctx: block title]
en: Product catalog visibility
pt_BR: Visibilidade do catálogo de produto

[ctx: block title]
en: Mini-Cart
pt_BR: Carrinho

[ctx: block title]
en: Notice
pt_BR: Aviso

en: Save time on content creation — unlock high-quality blog posts and pages using AI.
pt_BR: Economize tempo na criação de conteúdo-desbloqueie postagens e páginas de blog de alta qualidade usando a ia.

en: Product catalog
pt_BR: Catálogo de produtos

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Boost content creation with Jetpack AI Assistant
pt_BR: Aumente a criação de conteúdo com o jetpack ai assistant

en: Go to Variations
pt_BR: Vá para variações

en: Hide from search results
pt_BR: Esconda -se dos resultados da pesquisa

en: Hide in product catalog
pt_BR: Esconder no catálogo de produtos

en: Require a password
pt_BR: Requer uma senha

en: This order belongs to a different customer.
pt_BR: Este pedido pertence a um cliente diferente.

en: Total refund applied to the order.
pt_BR: Reembolso total aplicado ao pedido.

en: Total tax applied to the order.
pt_BR: Imposto total aplicado ao pedido.

en: The maximum quantity allowed for this line item.
pt_BR: A quantidade máxima permitida para este item de linha.

en: The minimum quantity allowed for this line item.
pt_BR: A quantidade mínima permitida para este item de linha.

en: This order cannot be paid for.
pt_BR: Este pedido não pode ser pago.

note: translators: %s: product number.
en: %s in cart
pt_BR: %s no carrinho

en: Invalid order ID or key provided.
pt_BR: Id de ordem inválida ou chave fornecida.

en: Order totals.
pt_BR: Total de pedido.

en: Status of the order.
pt_BR: Status da ordem.

en: Subtotal of the order.
pt_BR: Subtotal da ordem.

en: The item product or variation ID.
pt_BR: O produto do item ou id de variação.

en: The Mini-Cart template allows shoppers to see their cart items and provides access to the Cart and Checkout pages.
pt_BR: O modelo mini-cart permite que os compradores vejam seus itens de carrinho e fornecem acesso às páginas do carrinho e checkout.

en: Total price of items in the order.
pt_BR: Preço total dos itens no pedido.

en: Total tax on items in the order.
pt_BR: Imposto total sobre itens no pedido.

en: Unique identifier for the fee within the cart
pt_BR: Identificador único para a taxa dentro do carrinho

en: Unique identifier for the item.
pt_BR: Identificador exclusivo para o item.

en: Invalid billing email provided.
pt_BR: E-mail de cobrança inválido fornecido.

en: Customize your store
pt_BR: Personalize sua loja

en: Quantity of this item.
pt_BR: Quantidade deste item.

en: If the quantity is editable or fixed.
pt_BR: Se a quantidade for editável ou fixa.

en: Our newest arrivals
pt_BR: Nossas últimas novidades

en: More new products
pt_BR: Mais produtos novos

en: About us
pt_BR: Sobre nós

en: Shop Now
pt_BR: Compre agora

[ctx: database error]
en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: Deletes unused variations.
pt_BR: Exclui variações não utilizadas.

note: translators: 1: action ID 2: exception message.
en: Action Scheduler was unable to delete action %1$d. Reason: %2$s
pt_BR: O Action Scheduler não conseguiu excluir a ação %1$d. motivo: %2$s

en: Installation date of the WooCommerce mobile app.
pt_BR: Data de instalação do aplicativo móvel woocommerce.

note: translators: %s database error.
en: Unable to claim actions. Database error: %s.
pt_BR: Incapaz de reivindicar ações. erro do banco de dados: %s.

en: Post password.
pt_BR: Postar senha.

en: Shop All
pt_BR: Compre tudo

en: Fresh & tasty goods
pt_BR: Produtos frescos e saborosos

en: Sweet Organic Lemons
pt_BR: Limões orgânicos doces

en: Fresh Organic Tomatoes
pt_BR: Tomates orgânicos frescos

en: Fresh Lettuce (Washed)
pt_BR: Alface Fresca (Lavada)

en: Russet Organic Potatoes
pt_BR: Batatas Orgânicas Russet

en: We use only the highest-quality materials in our products, ensuring that they look great and last for years to come.
pt_BR: Usamos apenas materiais da mais alta qualidade em nossos produtos, garantindo que eles tenham uma ótima aparência e durem por muitos anos.

en: Shop new arrivals
pt_BR: Compre novidades

[ctx: block keyword]
en: My Account
pt_BR: Minha conta

[ctx: block keyword]
en: variations
pt_BR: variações

[ctx: block description]
en: The product subsection.
pt_BR: As variações do produto.

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product with stars
pt_BR: Mostrar a média de avaliações do produto com estrelas

[ctx: block description]
en: Showcase your products relevant images and media.
pt_BR: Mostre seus produtos imagens e mídia relevantes.

[ctx: block title]
en: Product Rating Stars
pt_BR: Estrelas de classificação de produtos

[ctx: block title]
en: Product Price
pt_BR: Preço do produto

note: translators: %1\$s, %2\$s = printable plugin names, %3\$d = plugins count
en: ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s, %2$s and %3$d other). | ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s plugins and %3$d others).
pt_BR[0]: ⚠ Plugins incompatíveis detectados (%1$s, %2$s e %3$d outros).
pt_BR[1]: ⚠ Plugins incompatíveis detectados (plugins %1$s e %2$s e outros %3$d).

note: translators: %1$s opening link tag %2$s closing link tag.
en: %1$sView and manage%2$s
pt_BR: %1sview e gerenciar%2s

en: High-Performance order storage
pt_BR: Armazenamento de pedidos de alto desempenho

note: translators: %s: number of pending orders.
en: Currently syncing orders... %s pending
pt_BR: Atualmente sincronizando ordens . . . %d pendente

en: Get paid with WooPayments
pt_BR: Ser pago com woopayments

note: translators: %s = printable plugin name
en: ⚠ 1 Incompatible plugin detected (%s).
pt_BR: ⚠ 1 plug -in incompatível detectado (%s).

note: translators: %1\$s, %2\$s = printable plugin names
en: ⚠ 2 Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s).
pt_BR: ⚠ 2 plugins incompatíveis detectados ( %1s e %2s).

en: Grow and retain customers with intelligent, impactful email and SMS marketing automation and a consolidated view of customer interactions.
pt_BR: Aumente e retenha clientes com automação de marketing por e-mail e SMS inteligente e impactante e uma visão consolidada das interações com os clientes.

en: Payments made simple with WooPayments
pt_BR: Pagamentos simplificados com WooPayments

en: Save big with WooPayments
pt_BR: Economize muito com WooPayments

en: The Checkout template guides users through the final steps of the purchase process. It enables users to enter shipping and billing information, select a payment method, and review order details.
pt_BR: O modelo de finalização de compra guia os usuários pelas etapas finais do processo de compra. Ele permite que os usuários digitem informações de entrega e cobrança, selecionem um método de pagamento e revisem os detalhes do pedido.

en: Filter out results where any of the passed fields are empty
pt_BR: Filtre os resultados onde qualquer um dos campos passados ​​estiver vazio

[ctx: Template name]
en: Checkout Header
pt_BR: Cabeçalho de check-out

en: Template used to display the simplified Checkout header.
pt_BR: Modelo usado para exibir o cabeçalho simplificado do Checkout.

[ctx: Template name]
en: Order Confirmation
pt_BR: Confirmação do pedido

en: Order number used for display.
pt_BR: Número do pedido usado para exibição.

en: Order confirmation
pt_BR: Confirmação do pedido

note: Translators: %s location name.
en: Collection from <strong>%s</strong>:
pt_BR: Coleção de <strong>%s</strong>:

note: translators: %1$s = order ID, %2$s = order id, %3$s = error message. translators: %1$d = peoperty name, %2$d = order ID, %3$s = error message.
en: Error when setting property '%1$s' for order %2$d: %3$s
pt_BR: Erro ao definir a propriedade '%1$s' para o pedido %2$d: %3$s

note: translators: %d user ID.
en: User #%d was deleted by WooCommerce in accordance with the site's personal data retention settings. Any content belonging to that user has been retained but unassigned.
pt_BR: O usuário #%d foi excluído pelo WooCommerce de acordo com as configurações de retenção de dados pessoais do site. Qualquer conteúdo pertencente a esse usuário foi retido, mas não atribuído.

en: The Cart template displays the items selected by the user for purchase, including quantities, prices, and discounts. It allows users to review their choices before proceeding to checkout.
pt_BR: O modelo Carrinho exibe os itens selecionados pelo usuário para compra, incluindo quantidades, preços e descontos. Ele permite que os usuários revisem suas escolhas antes de finalizar a compra.

[ctx: block title]
en: Newest Products
pt_BR: Produtos mais recentes

[ctx: block description]
en: Display a grid of your newest products.
pt_BR: Exiba uma grade de seus produtos mais recentes.

[ctx: block description]
en: Display a grid of your top rated products.
pt_BR: Exiba uma grade de seus produtos mais recentes.

[ctx: block title]
en: Top Rated Products
pt_BR: Produtos mais avaliados

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a product.
pt_BR: Contém os elementos de bloco usados para renderizar um produto.

[ctx: block title]
en: Product Template
pt_BR: Template de produto

[ctx: block description]
en: Display a collection of products from your store.
pt_BR: Exiba uma coleção de produtos de sua loja.

[ctx: block title]
en: Product subsection
pt_BR: Coleção de produto

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product.
pt_BR: Exiba a classificação média de um produto.

[ctx: block title]
en: Product Rating
pt_BR: Avaliação do produto

note: translators: %s: Taxonomy name.
en: Invalid taxonomy: %s.
pt_BR: Taxonomia inválida: %s.

en: Reach millions of active shoppers across Google with free product listings and ads.
pt_BR: Alcance milhões de compradores ativos no Google com listagens de produtos e anúncios gratuitos.

en: Get automated tax rates with WooCommerce Tax
pt_BR: Obtenha taxas de impostos automatizadas com WooCommerce Tax

en: Automatically calculate how much sales tax should be collected – by city, country, or state.
pt_BR: Calcule automaticamente quanto imposto sobre vendas deve ser recolhido – por cidade, país ou estado.

note: translators: %s is the name of an order type.
en: %s is not a valid order type.
pt_BR: %s não é um tipo de pedido válido.

note: translators: %s is the name of a function.
en: %s must be called after the current_screen action.
pt_BR: %s deve ser chamado após a ação current_screen.

en: Attempting to remigrate...
pt_BR: Tentando remigrar...

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users.
pt_BR: Crie campanhas publicitárias e alcance um bilhão de usuários globais.

en: Print USPS, UPS, and DHL labels directly from your dashboard and save on shipping.
pt_BR: Imprima etiquetas USPS e DHL diretamente do seu painel e economize no frete.

en: Send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns.
pt_BR: Envie e-mails de acompanhamento de compras, boletins informativos e campanhas promocionais.

en: Whether or not plugins step in core profiler was skipped.
pt_BR: Se a etapa de plug-ins no criador de perfil principal foi ignorada ou não.

en: Sorry, you cannot view these options, please remember to update the option permissions in Options API to allow viewing these options in non-production environments.
pt_BR: Desculpe, você não pode visualizar essas opções. Lembre-se de atualizar as permissões das opções na API de opções para permitir a visualização dessas opções em ambientes que não sejam de produção.

note: Translators: %1$d is number of errors and %2$s is the formatted array of order IDs.
en: %1$d error found: %2$s when re-migrating order. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s when re-migrating orders. Please review the errors above.
pt_BR[0]: %1$d erro encontrado: %2$s ao migrar novamente o pedido. Por favor, revise o erro acima.
pt_BR[1]: %1$d erros encontrados: %2$s ao remigrar pedidos. Por favor, revise os erros acima.

note: translators: 1: The label for an order type 2: The name of the website.
en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
pt_BR: %1$s ‹ %2$s — WordPress

note: translators: 1: The label for an order type 2: The title of the order 3: The name of the website.
en: %1$s #%2$s &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress
pt_BR: %1$s #%2$s ‹ %3$s — WordPress

en: Securely accept payments and manage payment activity straight from your store's dashboard
pt_BR: Aceite pagamentos com segurança e gerencie atividades de pagamento diretamente no painel da sua loja

en: Print shipping labels with WooCommerce Shipping
pt_BR: Imprima etiquetas de remessa com WooCommerce Shipping

en: Showcase your products with Pinterest
pt_BR: Mostre seus produtos com o Pinterest

en: Get your products in front of a highly engaged audience.
pt_BR: Mostre seus produtos a um público altamente engajado.

en: Reach your customers with MailPoet
pt_BR: Alcance seus clientes com MailPoet

en: Create ad campaigns with TikTok
pt_BR: Crie campanhas publicitárias com TikTok

note: Translators: %s Payment method ID.
en: %s is not available for this order—please choose a different payment method
pt_BR: %s não está disponível para este pedido. Escolha outra forma de pagamento

note: translators: %d refers to the total number of actions deleted
en: %d action deleted. | %d actions deleted.
pt_BR[0]: %d ação excluída.
pt_BR[1]: %d ações excluídas.

note: translators: %d refers to the total number of batches processed
en: %d batch processed. | %d batches processed.
pt_BR[0]: %d lote processado.
pt_BR[1]: %d lotes processados.

[ctx: status labels]
en: All
pt_BR: Todos

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este método de envio?

en: Placeholder image used to represent products being showcased in a banner.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar produtos exibidos em um banner.

[ctx: status labels]
en: Past-due
pt_BR: Vencido

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error deleting an action: %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao excluir uma ação: %s

en: Shipping method could not be removed. Please retry.
pt_BR: Não foi possível remover o método de envio. Por favor tente novamente.

note: Translators: %s is the exception message.
en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
pt_BR: Não foi possível determinar um horário limite válido: %s.

note: translators: 1: action ID. 2: status slug.
en: Unable to update the status of action %1$d to %2$s.
pt_BR: Não foi possível atualizar o status da ação %1$d para %2$s.

note: translators: 1: provided value 2: provided type.
en: An integer was expected but "%1$s" (%2$s) was received.
pt_BR: Um número inteiro era esperado, mas "%1$s" (%2$s) foi recebido.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 1 out of 3.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar produtos exibidos no banner das categorias em destaque. 1 em 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 2 out of 3.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar produtos exibidos no banner das categorias em destaque. 2 de 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 3 out of 3
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar produtos exibidos no banner das categorias em destaque. 3 de 3

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 1 out of 2.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar um produto sendo exibido em uma seção principal. 1 em 2.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 2 out of 2.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar um produto sendo exibido em uma seção principal. 2 de 2.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section.
pt_BR: Imagem de espaço reservado usada para representar um produto sendo exibido em uma seção principal.

en: Saint George Basseterre
pt_BR: São Jorge Basseterre

en: Saint George Gingerland
pt_BR: São Jorge Gingerland

en: Saint John Figtree
pt_BR: São João Figueira

en: Saint Kitts
pt_BR: São Cristóvão

en: Saint Mary Cayon
pt_BR: Santa Maria Cayon

en: Saint Paul Capisterre
pt_BR: São Paulo Capisterre

en: Saint Paul Charlestown
pt_BR: São Paulo Charlestown

en: Saint Peter Basseterre
pt_BR: São Pedro Basseterre

en: Saint Thomas Lowland
pt_BR: Planície de São Tomás

en: Nevis
pt_BR: Não

en: Christ Church Nichola Town
pt_BR: Igreja de Cristo Nichola Town

en: Saint Anne Sandy Point
pt_BR: Santa Ana Sandy Point

en: Saint James Windward
pt_BR: São Tiago Barlavento

en: Saint John Capisterre
pt_BR: São João Capisterra

en: Saint Thomas Middle Island
pt_BR: Ilha Média de São Tomás

en: Verify
pt_BR: Verificar

note: translators: 1: opening login link 2: closing login link
en: To view this page, you must either %1$slogin%2$s or verify the email address associated with the order.
pt_BR: Para ver essa página, você precisa fazer o %1$slogin%2$s ou verificar o endereço de e-mail associado com o pedido.

en: Please log in to your account to view this order.
pt_BR: Faça login em sua conta para visualizar este pedido.

en: We were unable to verify the email address you provided. Please try again.
pt_BR: Não foi possível verificar o endereço de e-mail que você forneceu. Por favor, tente novamente.

[ctx: block description]
en: Block that displays the 'Your cart' part of the Mini-Cart Title block.
pt_BR: Bloco que exibe a parte 'Seu carrinho' do bloco de título do minicarrinho.

[ctx: block keyword]
en: quantity
pt_BR: quantidade

[ctx: block keyword]
en: description
pt_BR: descrição

[ctx: block description]
en: The product toggle.
pt_BR: A alternância do produto.

[ctx: block title]
en: Product toggle control
pt_BR: Controle de alternância de produto

[ctx: block title]
en: Product sale price
pt_BR: Preço de venda do produto

[ctx: block title]
en: Product regular price
pt_BR: Preço normal do produto

[ctx: block description]
en: The product available quantity.
pt_BR: A quantidade disponível do produto.

[ctx: block title]
en: Product inventory quantity available
pt_BR: Quantidade de estoque de produtos disponível

[ctx: block title]
en: Add to Cart with Options
pt_BR: Adicionar ao carrinho com opções

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Items Counter
pt_BR: Contador de itens de título do minicarrinho

[ctx: block description]
en: Block that displays the items counter part of the Mini-Cart Title block.
pt_BR: Bloco que exibe o contador de itens do bloco Título do Mini-Carrinho.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Label
pt_BR: Etiqueta de título do minicarrinho

[ctx: block description]
en: Display a product's description, attributes, and reviews.
pt_BR: Exiba a descrição, atributos e avaliações de um produto.

[ctx: block description]
en: Display a product’s SKU, categories, tags, and more.
pt_BR: Exiba o SKU, categorias, tags de um produto e muito mais.

[ctx: block title]
en: Product attributes
pt_BR: Atributos do produto

[ctx: block keyword]
en: attributes
pt_BR: atributos

[ctx: block description]
en: The product description.
pt_BR: A descrição do produto.

[ctx: block title]
en: Product description
pt_BR: Descrição do produto

[ctx: block description]
en: A field to select product tags.
pt_BR: Um campo para selecionar categorias de produtos.

[ctx: block description]
en: The product attributes.
pt_BR: Os atributos do produto.

[ctx: block keyword]
en: by category
pt_BR: por categoria

note: translators: 1 = url of the WooCommerce webhooks settings page
en: After that they can be reassigned to the logged-in user by going to the <a href="%1$s">WooCommerce webhooks settings page</a> and re-saving them.
pt_BR: Depois disso, eles podem ser reatribuídos ao usuário conectado acessando a <a href="%1$s">página de configurações dos webhooks do WooCommerce</a> e salvando-os novamente.

en: If the "Delete all content" option is selected, the affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
pt_BR: Se a opção "Excluir todo o conteúdo" for selecionada, os webhooks WooCommerce afetados <b>não</b> serão excluídos e serão atribuídos ao ID de usuário 0.<br/>

en: The affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
pt_BR: Os webhooks WooCommerce afetados <b>não</b> serão excluídos e serão atribuídos ao ID de usuário 0.<br/>

[ctx: user webhook count]
note: translators: 1 = user id, 2 = user login, 3 = webhooks count
en: User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhook. | User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhooks.
pt_BR[0]: O usuário #%1$s %2$s criou %3$d webhook WooCommerce.
pt_BR[1]: O usuário #%1$s %2$s criou %3$d webhooks WooCommerce.

en: ⚠ This feature is compatible with WordPress version 6.2 or higher.
pt_BR: ⚠ Este recurso é compatível com WordPress versão 6.2 ou superior.

note: translators: %s is an order ID.
en: Order %s is locked.
pt_BR: O pedido %s está bloqueado.

en: Take over
pt_BR: Assumir

[ctx: held stock note]
note: translators: %1$s is a product's formatted name, %2$d: is the quantity of said product to which the stock hold applied.
en: - %1$s &times; %2$d
pt_BR: - %1$s × %2$d

[ctx: held stock note]
note: translators: %d is the remaining order items count.
en: - ...and %d more item. | - ... and %d more items.
pt_BR[0]: - ...e mais %d item.
pt_BR[1]: - ... e mais %d itens.

[ctx: held stock note]
note: translators: %1$s is a time in minutes, %2$s is a list of products and quantities.
en: Stock hold of %1$s minutes applied to: %2$s
pt_BR: Retenção de estoque de %1$s minutos aplicada a: %2$s

note: Translators: %s is the comma-separated list of order types.
en: Passed order type does not match any registered order types. Following order types are registered: %s
pt_BR: O tipo de pedido aprovado não corresponde a nenhum tipo de pedido registrado. Os seguintes tipos de pedidos estão registrados: %s

note: translators: %s is a user's name.
en: %s has taken over and is currently editing.
pt_BR: %s assumiu e está editando.

en: Go back
pt_BR: Volte

note: translators: %s is a user's name.
en: %s is currently editing this order. Do you want to take over?
pt_BR: %s está editando este pedido. Você quer assumir?

en: What makes this product unique? What are its most important features? Enrich the product page by adding rich content using blocks.
pt_BR: O que torna esse produto único? Quais são suas características mais importantes? Enriqueça a página do produto adicionando conteúdo rico usando blocos.

en: Log out
pt_BR: Sair

en: This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
pt_BR: Este produto tem várias variantes. As opções podem ser escolhidas na página do produto

note: translators: %d: products count
en: %s variations imported | %s variations imported
pt_BR[0]: %s variação importada
pt_BR[1]: %s variações importadas

en: Adding new attribute failed.
pt_BR: Adição de novo atributo falhou.

en: %qty% variations added
pt_BR: %qty% variações adicionadas

en: Invalid product slug.
pt_BR: Slug de produto inválido.

note: translators: Footer powered by text. %1$s being WordPress, %2$s being WooCommerce translators: 1: WordPress link, 2: WooCommerce link
en: Powered by %1$s with %2$s
pt_BR: Oferecido por  %1$s com %2$s

en: Limit result set to products with specific slug(s). Use commas to separate.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados a produtos com slug(s) específico(s). Use vírgulas para separar.

en: Slug of the resource.
pt_BR: Slug do recurso.

note: translators: %s is referring to the total of reviews for a product
en: (%s customer review) | (%s customer reviews)
pt_BR[0]: (%s avaliação do cliente)
pt_BR[1]: (%s avaliações de clientes)

[ctx: block title]
en: Single Product
pt_BR: Produto simples

[ctx: block description]
en: Display a single product.
pt_BR: Exibe um produto simples.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Proceed to Checkout Button
pt_BR: Minicarrinho Continuar para o botão Checkout

[ctx: block description]
en: Block that displays the checkout button when the Mini-Cart has products.
pt_BR: Bloco que exibe o botão de checkout quando o Mini Carrinho possui produtos.

[ctx: block style label]
en: Outline
pt_BR: Contorno

[ctx: block keyword]
en: tab
pt_BR: Aba

[ctx: block keyword]
en: excerpt
pt_BR: resumo

[ctx: block keyword]
en: summary
pt_BR: resumo

[ctx: block keyword]
en: image
pt_BR: imagem

[ctx: block title]
en: Product text control
pt_BR: Controle de texto do produto

[ctx: block keyword]
en: tag
pt_BR: Taxa

[ctx: block description]
en: The product shipping class field.
pt_BR: Os campos de taxa de envio do produto.

[ctx: block title]
en: Product shipping class field
pt_BR: Campos de taxa de envio do produto

[ctx: block keyword]
en: dimensions
pt_BR: Dimensões

[ctx: block keyword]
en: input
pt_BR: entrada

[ctx: block keyword]
en: checkbox
pt_BR: caixa de seleção

[ctx: block title]
en: Product checkbox control
pt_BR: Controle de caixa de seleção do produto

[ctx: block description]
en: Container to only conditionally render inner blocks.
pt_BR: Contêiner para renderizar apenas blocos internos condicionalmente.

[ctx: block title]
en: Conditional
pt_BR: Condicional

[ctx: block keyword]
en: images
pt_BR: imagens

[ctx: block keyword]
en: products
pt_BR: produtos

[ctx: block description]
en: The product summary.
pt_BR: O resumo do produto.

[ctx: block keyword]
en: group
pt_BR: grupo

[ctx: block keyword]
en: section
pt_BR: Seção

[ctx: block keyword]
en: price
pt_BR: preço

[ctx: block title]
en: Product pricing
pt_BR: Preço do produto

[ctx: block description]
en: A product price block with currency display.
pt_BR: Um bloco de preço do produto com exibição de moeda.

[ctx: block keyword]
en: title
pt_BR: título

[ctx: block keyword]
en: name
pt_BR: nome

[ctx: block description]
en: The product name.
pt_BR: O nome do produto.

[ctx: block title]
en: Product name
pt_BR: Nome do produto

[ctx: block keyword]
en: gallery
pt_BR: galeria

[ctx: block description]
en: The product shipping dimensions fields.
pt_BR: Os campos de dimensões de envio do produto.

[ctx: block title]
en: Product shipping dimensions fields
pt_BR: Campos de dimensões de envio do produto

[ctx: block keyword]
en: schedule
pt_BR: agendar

[ctx: block description]
en: The product schedule sale fields.
pt_BR: Os campos de venda da programação do produto.

[ctx: block keyword]
en: radio
pt_BR: opção

[ctx: block keyword]
en: minimum
pt_BR: mínimo

[ctx: block description]
en: Stock management minimum quantity.
pt_BR: Quantidade mínima de gerenciamento de estoque.

[ctx: block keyword]
en: email
pt_BR: e-mail

[ctx: block keyword]
en: inventory
pt_BR: estoque

[ctx: block title]
en: Product summary
pt_BR: Sumario de produtos

[ctx: block description]
en: The product section.
pt_BR: A seção de produtos.

[ctx: block title]
en: Product section
pt_BR: Seção do produto

[ctx: block description]
en: Container with collapsible inner blocks.
pt_BR: Container com blocos internos desmontáveis.

[ctx: block title]
en: Collapsible
pt_BR: Dobrável

[ctx: block keyword]
en: class
pt_BR: acompanhar

[ctx: block description]
en: The product sku.
pt_BR: O SKU do produto.

[ctx: block keyword]
en: sale
pt_BR: oferta

[ctx: block title]
en: Product schedule sale fields
pt_BR: Campos de venda da programação do produto

[ctx: block description]
en: The product radio.
pt_BR: O produto rádio.

[ctx: block title]
en: Product radio control
pt_BR: Controle de rádio do produto

[ctx: block keyword]
en: shipping
pt_BR: entrega

[ctx: block title]
en: Stock level threshold
pt_BR: Limiar do nível de estoque

[ctx: block title]
en: Product images
pt_BR: Imagens do produto

[ctx: block style label]
en: Fill
pt_BR: Preenchimento

[ctx: block description]
en: The product tab.
pt_BR: Aba produto

[ctx: block title]
en: Product tab
pt_BR: Aba de produto

[ctx: block description]
en: The product images.
pt_BR: Imagens do produto.

[ctx: block description]
en: A block that shows the reviews for a product.
pt_BR: Um bloco que mostra as avaliações de um produto.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart View Cart Button
pt_BR: Botão MiniCarrinho Ver Carrinho

[ctx: block description]
en: Block that displays the cart button when the Mini-Cart has products.
pt_BR: Bloco que exibe o botão carrinho quando o Mini Carrinho possui produtos.

[ctx: block title]
en: Product Reviews
pt_BR: Revisão de produtos

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today’s hyper-competitive global market.
pt_BR: O Payoneer Checkout é a próxima geração de plataformas de processamento de pagamentos, oferecendo aos comerciantes em todo o mundo as soluções e a direção de que precisam para ter sucesso no mercado global hipercompetitivo de hoje.

en: Zip Co - Buy Now, Pay Later
pt_BR: Zip Co - Compre agora, pague depois

en: Give your customers the power to pay later, interest free and watch your sales grow.
pt_BR: Dê a seus clientes o poder de pagar depois, sem juros e veja suas vendas crescerem.

en: Download for support
pt_BR: Baixar para suporte

en: Enforce approved download directories?
pt_BR: Aplicar diretórios de download aprovados?

en: Generate variations
pt_BR: Gerar variações

en: HPOS enabled:
pt_BR: HPOS ativado:

en: Is HPOS enabled?
pt_BR: O HPOS está ativado?

en: Is HPOS sync enabled?
pt_BR: A sincronização HPOS está ativada?

en: No variations yet. Generate them from all added attributes or add a new variation manually.
pt_BR: Ainda não há variações. Gere-as a partir de todos os atributos adicionados ou adicione uma nova variação manualmente.

note: translators: %1$s: url for attributes tab, %2$s: url for variable product documentation
en: Add some attributes in the <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">Attributes</a> tab to generate variations. Make sure to check the <b>Used for variations</b> box. <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">Learn more</a>
pt_BR: Adicione alguns atributos na aba <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">Atributos</a> para gerar variações. Certifique-se de marcar a caixa <b>"Usado para variações"</b>. <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">Saiba mais</a>

note: translators: %1$s: Learn more link opening tag. %2$s: Learn more link closing tag.
en: Apply a tax rate if this product qualifies for tax reduction or exemption. %1$sLearn more%2$s
pt_BR: Aplique uma taxa de imposto se este produto se qualificar para redução ou isenção de imposto. %1$sSaiba mais%2$s

note: translators: %1$s: How to get started? link opening tag. %2$s: How to get started? link closing tag.
en: Set up shipping costs and enter dimensions used for accurate rate calculations. %1$sHow to get started?%2$s
pt_BR: Configure os custos de envio e insira as dimensões usadas para cálculos precisos de taxas. %1$sComo começar?%2$s

note: translators: %s: Category name
en: Visit product category %1$s
pt_BR: Visite a categoria de produto %1$s

en: Order datastore.
pt_BR: Armazenamento de dados do pedido.

note: translators: %1$s: Images guide link opening tag. %2$s: Images guide link closing tag.
en: Drag images, upload new ones or select files from your library. For best results, use JPEG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. %1$sHow to prepare images?%2$s
pt_BR: Arraste imagens, carregue novas ou selecione arquivos de sua biblioteca. Para obter melhores resultados, use arquivos JPEG com 1.000 por 1.000 pixels ou maiores. %1$sComo preparar imagens?%2$s

note: translators: %1$s: Inventory settings link opening tag. %2$s: Inventory settings link closing tag.
en: Set up and manage inventory for this product, including status and available quantity. %1$sManage store inventory settings%2$s
pt_BR: Configure e gerencie o estoque deste produto, incluindo status e quantidade disponível. %1$sGerenciar configurações de inventário da loja%2$s

en: Fees & dimensions
pt_BR: Taxas e dimensões

en: When checked, customers will be able to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, like art or handmade goods.
pt_BR: Quando marcado, os clientes poderão comprar apenas 1 item em um único pedido. Isso é particularmente útil para itens com quantidade limitada, como arte ou produtos artesanais.

en: List of available payment method IDs that can be used to process the order.
pt_BR: Lista de IDs de métodos de pagamento disponíveis que podem ser usados ​​para processar o pedido.

en: The following problems were found:
pt_BR: Foram encontrados os seguintes problemas:

en: Is store connected to WooCommerce.com?
pt_BR: A loja está conectada ao WooCommerce.com?

en: Add existing
pt_BR: Adicionar existente

en: Create value
pt_BR: Criar valor

en: New attribute
pt_BR: Novo atributo

en: If you remove this attribute, customers will no longer be able to purchase some variations of this product.
pt_BR: Se você remover esse atributo, os clientes não poderão mais comprar algumas variações desse produto.

[ctx: block title]
en: Related Products
pt_BR: Produtos Relacionados

[ctx: block title]
en: Product Meta
pt_BR: Metadados do produto

[ctx: block description]
en: Display related products.
pt_BR: Exibir produtos relacionados.

[ctx: block title]
en: Product Details
pt_BR: Detalhes do produto

[ctx: block description]
en: Display a button so the customer can add a product to their cart. Options will also be displayed depending on product type. e.g. quantity, variation.
pt_BR: Exiba um botão para que o cliente possa adicionar um produto ao carrinho. As opções também serão exibidas dependendo do tipo de produto. por exemplo, quantidade, variação.

[ctx: block title]
en: Add to Cart Button
pt_BR: Adicionar ao formulário de carrinho

en: Campaign
pt_BR: Campanha

en: Shop
pt_BR: Loja

[ctx: placeholder for search field]
en: Search products…
pt_BR: Pesquisar produtos...

note: translators: %s coupon code.
en: Coupon applied: "%s".
pt_BR: Cupom aplicado: "%s".

en: Optimize for faster checkout
pt_BR: Otimize para um checkout mais rápido

en: Array of transaction processors and their images.
pt_BR: Matriz de processadores de transações e suas imagens.

en: Return the default shipping partner suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions option is set to no
pt_BR: Retorne as sugestões padrão do parceiro de envio quando a opção woocommerce_show_marketplace_suggestions estiver definida como não

en: Plugin slug used in https://wordpress.org/plugins/{slug}.
pt_BR: Slug de plug-in usado em https://wordpress.org/plugins/{slug}.

en: Learn more link .
pt_BR: Link Saiba mais.

en: Available layouts -- single, dual, or both
pt_BR: Layouts disponíveis -- simples, duplo ou ambos

en: Save time and money by printing your shipping labels right from your computer with WooCommerce Shipping. Try WooCommerce Shipping for free.
pt_BR: Economize tempo e dinheiro imprimindo suas etiquetas de remessa diretamente do seu computador com o WooCommerce Shipping. Experimente o WooCommerce Shipping gratuitamente.

en: Cart & Checkout Blocks
pt_BR: Blocos de carrinho e caixa

en: Basic details
pt_BR: Detalhes básicos

note: translators: %s coupon code.
en: Coupon removed: "%s".
pt_BR: Cupom removido: "%s".

[ctx: Message explaining that there are no products returned from a search]
en: No products were found matching your selection.
pt_BR: Não foram encontrados produtos correspondentes à sua seleção.

en: Stock management
pt_BR: Gestão de estoque

en: Track stock quantity for this product
pt_BR: Acompanhe a quantidade de estoque para este produto

en: Stock management disabled in store settings
pt_BR: Gerenciamento de estoque desativado nas configurações da loja

note: translators: %s: url for store settings
en: Disabled in <a href="%s" aria-label="stock management store settings">store settings</a>.
pt_BR: Desativado nas <a href="%s" aria-label="stock management store settings">configurações da loja</a>.

en: Enter options for customers to choose from, f.e. “Blue” or “Large”. Use “%s” to separate different options.
pt_BR: Digite opções para os clientes escolherem, ex. “Azul” ou “Grande”. Use “%s” para separar diferentes opções.

en: Autodetect
pt_BR: Detecção automática

en: Character encoding of the file
pt_BR: Codificação de caracteres do arquivo

en: Make sure you enter the name and values for each attribute.
pt_BR: Certifique-se de digitar o nome e os valores para cada atributo.

en: Settings below apply to all variations without manual stock management enabled.
pt_BR: As configurações abaixo se aplicam a todas as variações sem o gerenciamento manual de estoque ativado.

[ctx: block description]
en: Enable customers to change the sorting order of the products.
pt_BR: Permita que os clientes alterem a ordem de classificação dos produtos.

[ctx: block title]
en: Catalog Sorting
pt_BR: Classificação de catálogo

[ctx: block title]
en: Product Results Count
pt_BR: Contagem de resultados do produto

[ctx: block description]
en: Enable customers to keep track of their location within the store and navigate back to parent pages.
pt_BR: Permita que os clientes acompanhem sua localização dentro da loja e naveguem de volta para as páginas principais.

[ctx: block title]
en: Product Image Gallery
pt_BR: Galeria de imagens do produto

[ctx: block description]
en: Display a product's images.
pt_BR: Exiba as imagens de um produto.

[ctx: block description]
en: Display the number of products on the archive page or search result page.
pt_BR: Exiba o número de produtos na página de arquivo ou na página de resultados de pesquisa.

[ctx: block title]
en: Store Notices
pt_BR: Avisos da Loja

[ctx: block description]
en: Display shopper-facing notifications generated by WooCommerce or extensions.
pt_BR: Exiba notificações voltadas para o comprador geradas por WooCommerce ou extensões.

[ctx: block title]
en: Store Breadcrumbs
pt_BR: Armazenar trilha de links

en: Direct access to leading carriers
pt_BR: Acesso direto às principais operadoras

en: Free shipping platform
pt_BR: Plataforma de frete grátis

en: Powerful yet easy-to-use solution:
pt_BR: Solução poderosa e fácil de usar:

en: Quickly bulk print labels
pt_BR: Imprima etiquetas em massa rapidamente

en: Start with a free plan
pt_BR: Comece com um plano gratuito

en: Access competitive shipping prices
pt_BR: Acesse preços de frete competitivos

en: Customize checkout options
pt_BR: Personalize as opções de checkout

en: Keep your customers informed with tracking notifications.
pt_BR: Mantenha seus clientes informados com notificações de rastreamento.

en: Optimize your full shipping process:
pt_BR: Otimize todo o seu processo de envio:

en: Save time
pt_BR: Economizar tempo

en: Automatically import order information to quickly print your labels.
pt_BR: Importe automaticamente as informações do pedido para imprimir rapidamente suas etiquetas.

en: Save money
pt_BR: Economizar

en: Shop for the best shipping rates, and access pre-negotiated discounted rates.
pt_BR: Compre as melhores taxas de envio e acesse taxas com desconto pré-negociadas.

en: All-in-one shipping tool:
pt_BR: Ferramenta de envio tudo-em-um:

en: Print labels from 80+ carriers
pt_BR: Imprima etiquetas de mais de 80 transportadoras

en: Process orders in just a few clicks
pt_BR: Processe pedidos com apenas alguns cliques

en: Self-service tracking & returns
pt_BR: Rastreamento de autoatendimento e devoluções

en: Automated, real-time order import
pt_BR: Importação de pedidos automatizada e em tempo real

en: Date created
pt_BR: Data Criada

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Tab: %1$s
pt_BR: Você está perdendo os argumentos obrigatórios da guia WooCommerce ProductForm: %1$s

en: Date Type
pt_BR: Tipo de data

en: Database date field considered for Revenue and Orders reports
pt_BR: Campo de data do banco de dados considerado para relatórios de receita e pedidos

en: 30-day free trial
pt_BR: Teste gratuito de 30 dias

en: Invalid parameter.
pt_BR: Parâmetro inválido.

note: translators: %s: List of invalid parameters.
en: Invalid parameter(s): %s
pt_BR: Parâmetro(s) inválido(s): %s

en: Add descriptive pieces of information that customers can use to search for this product on your store, such as “Material” or “Size”.
pt_BR: Adicione informações descritivas que os clientes podem usar para pesquisar este produto em sua loja, como “Material” ou “Tamanho”.

[ctx: block title]
en: Customer account
pt_BR: Conta de cliente

[ctx: block description]
en: Select between shipping or local pickup.
pt_BR: Selecione entre envio ou retirada no local.

[ctx: block description]
en: A block that allows your customers to log in and out of their accounts in your store.
pt_BR: Um bloco que permite que seus clientes façam login e logout de suas contas em sua loja.

[ctx: block description]
en: Display shipping options and rates for your store.
pt_BR: Exiba opções de frete e taxas para sua loja.

[ctx: block description]
en: Shows local pickup locations.
pt_BR: Mostra os locais de retirada locais.

en: Pickup details
pt_BR: Detalhes da coleta

[ctx: block title]
en: Pickup Method
pt_BR: Método de coleta

note: translators: %s is the product name translators: %s refers to the item's name in the cart.
en: Remove %s from cart
pt_BR: Remover %s do carrinho

note: translators: %s refers to the item name in the cart.
en: Reduce quantity of %s
pt_BR: Reduza a quantidade de %s

note: translators: %s refers to the item name in the cart. translators: %s refers to the item's name in the cart.
en: Increase quantity of %s
pt_BR: Aumente a quantidade de %s

en: Charge sales tax on
pt_BR: Cobrar imposto sobre vendas

en: Product and shipping
pt_BR: Produto e envio

en: Only shipping
pt_BR: Apenas envio

en: Don't charge tax
pt_BR: Não cobre imposto

note: translators: 1: missing class name.
en: %1$s class does not exist.
pt_BR: A classe %1$s não existe.

note: translators: %s is a meta_query key.
en: Invalid meta_query clause key: %s.
pt_BR: Chave de cláusula meta_query inválida: %s.

en: New product editor
pt_BR: Novo editor de produtos

note: translators: 1: child product ID 2: parent product ID.
en: Unable to load child product %1$d while adjusting download permissions for product %2$d.
pt_BR: Não foi possível carregar o produto filho %1$d ao ajustar as permissões de download para o produto %2$d.

en: Number of channel issues/errors (e.g. account-related errors, product synchronization issues, etc.).
pt_BR: Número de problemas/erros do canal (por exemplo, erros relacionados à conta, problemas de sincronização do produto, etc.).

en: Sorry, you cannot view marketing channels.
pt_BR: Desculpe, você não pode ver os canais de marketing.

en: The specified category for recommendations is invalid. Allowed values: "channels", "extensions".
pt_BR: A categoria especificada para recomendações é inválida. Valores permitidos: "canais", "extensões".

en: Sorry, you are not allowed to retrieve product form data.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para recuperar os dados do formulário do produto.

en: Marketing channel cannot be registered because there is already a channel registered with the same slug!
pt_BR: Canal de marketing não pode ser cadastrado pois já existe um canal cadastrado com o mesmo slug!

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Field: %1$s
pt_BR: Faltam argumentos obrigatórios do campo WooCommerce ProductForm: %1$s

note: translators: 1: Item type 2: Duplicate registered item id.
en: You have attempted to register a duplicate form %1$s with WooCommerce Form: %2$s
pt_BR: Você tentou registrar um formulário duplicado %1$s com o formulário WooCommerce: %2$s

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Section: %1$s
pt_BR: Você está perdendo os argumentos obrigatórios da seção WooCommerce ProductForm: %1$s

en: Try the new product editor (Beta)
pt_BR: Experimente o novo editor de produtos (Beta)

note: translators: 1: line break tag.
en: %1$s This navigation will soon become unavailable while we make necessary improvements.
    									If you turn it off now, you will not be able to turn it back on.
pt_BR: %1$s Esta navegação ficará indisponível em breve enquanto fazemos as melhorias necessárias. Se você desligá-la agora, não poderá ligá-la novamente.

en: Permalink template for the product.
pt_BR: Modelo de link permanente para o produto.

en: My Account
pt_BR: Minha conta

en: async
pt_BR: assíncrono

en: Cost of the marketing campaign.
pt_BR: Custo da campanha de marketing.

en: Description of the marketing campaign type.
pt_BR: Descrição do tipo de campanha de marketing.

en: Description of the marketing channel.
pt_BR: Descrição do canal de marketing.

en: Name of the marketing campaign type.
pt_BR: Nome do tipo de campanha de marketing.

en: Name of the marketing channel.
pt_BR: Nome do canal de marketing.

en: Path to the channel icon.
pt_BR: Caminho para o ícone do canal.

en: Pickup address
pt_BR: Endereço de retirada

en: Slug automatically generated from the product name.
pt_BR: Slug gerado automaticamente a partir do nome do produto.

en: The marketing channel that this campaign type belongs to.
pt_BR: O canal de marketing ao qual esse tipo de campanha pertence.

en: The name of the marketing channel that this campaign type belongs to.
pt_BR: O nome do canal de marketing ao qual esse tipo de campanha pertence.

en: The unique identifier for the marketing campaign type.
pt_BR: O identificador exclusivo para o tipo de campanha de marketing.

en: The unique identifier of the marketing channel that this campaign type belongs to.
pt_BR: O identificador exclusivo do canal de marketing ao qual esse tipo de campanha pertence.

en: Title of the marketing campaign.
pt_BR: Título da campanha de marketing.

en: Pickup location
pt_BR: Local de retirada

en: The ID of the package being shipped. Leave blank to apply to all packages.
pt_BR: O ID do pacote que está sendo enviado. Deixe em branco para aplicar a todos os pacotes.

en: The unique identifier for the marketing channel that this campaign belongs to.
pt_BR: O identificador exclusivo do canal de marketing ao qual esta campanha pertence.

en: This action appears to be consistently failing. A new instance will not be scheduled.
pt_BR: Esta ação parece estar falhando consistentemente. Uma nova instância não será agendada.

en: URL to an image/icon for the campaign type.
pt_BR: URL para uma imagem/ícone para o tipo de campanha.

en: URL to the create campaign page for this campaign type.
pt_BR: URL para a página de criação de campanha para este tipo de campanha.

en: Whether or not the marketing channel is set up.
pt_BR: Se o canal de marketing está configurado ou não.

note: translators: %s is file path.
en: Unable to create or write to %s during CSV export. Please check file permissions.
pt_BR: Não foi possível criar ou gravar em %s durante a exportação de CSV. Verifique as permissões do arquivo.

note: translators: 1: action hook.
en: Scheduled action for %1$s will not be executed as no callbacks are registered.
pt_BR: A ação agendada para %1$s não será executada porque nenhum retorno de chamada foi registrado.

en: JSON partial matching not supported in your environment. Please check your MySQL/MariaDB version.
pt_BR: A correspondência parcial JSON não é suportada em seu ambiente. Verifique sua versão do MySQL/MariaDB.

note: translators: %s: provided value type
en: The value type for the JSON partial matching is not supported. Must be either integer, boolean, double or string. %s type provided.
pt_BR: O tipo de valor para a correspondência parcial JSON não é compatível. Deve ser inteiro, booleano, duplo ou string. %s tipo fornecido.

en: Unknown partial args matching value.
pt_BR: Valor de correspondência de argumentos parciais desconhecido.

note: translators: %d is an id.
en: Unable to release actions from claim id %d.
pt_BR: Não foi possível liberar as ações do id de reivindicação %d.

note: translators: 1) is the number of affected actions, 2) is a link to an admin screen.
en: <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due action</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a> | <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due actions</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a>
pt_BR[0]: <strong>Agendador de ações:</strong> %1$d <a href="%2$s">ação vencida</a> encontrada; algo pode estar errado. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Leia a documentação &raquo;</a>
pt_BR[1]: <strong>Agendador de ações:</strong> %1$d <a href="%2$s">ações vencidas</a> encontradas; algo pode estar errado. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Leia a documentação &raquo;</a>

en: The unique identifier for the marketing campaign.
pt_BR: O identificador exclusivo da campanha de marketing.

en: URL to the campaign management page.
pt_BR: URL para a página de gerenciamento da campanha.

en: Unique identifier string for the marketing channel extension, also known as the plugin slug.
pt_BR: String de identificador exclusivo para a extensão do canal de marketing, também conhecida como slug do plug-in.

en: URL to the settings page, or the link to complete the setup/onboarding if the channel has not been set up yet.
pt_BR: URL para a página de configurações ou o link para concluir a configuração/integração se o canal ainda não tiver sido configurado.

en: Status of the marketing channel's product listings.
pt_BR: Status das listas de produtos do canal de marketing.

en: Allow customers to choose a local pickup location during checkout.
pt_BR: Permita que os clientes escolham um local de retirada local durante a finalização da compra.

en: If enabled, this method will appear on the block based checkout.
pt_BR: Se ativado, esse método aparecerá no check-out baseado em bloco.

en: If a cost is defined, this controls if taxes are applied to that cost.
pt_BR: Se um custo for definido, isso controlará se os impostos serão aplicados a esse custo.

en: Optional cost to charge for local pickup.
pt_BR: Custo opcional a ser cobrado pela retirada no local.

en: Invalid Rate ID.
pt_BR: ID de taxa inválido.

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number
en: Shipment %d
pt_BR: Remessa %d

[ctx: shipping packages]
en: Shipment 1
pt_BR: Remessa 1

[ctx: shipping country prefix]
en: to
pt_BR: para

[ctx: shipping country prefix]
en: to the
pt_BR: para

[ctx: block title]
en: Active Filters Controls
pt_BR: Controles de Filtros Ativos

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We'll show it at the top of the page.
pt_BR: Resuma este produto em 1-2 frases curtas. Vamos mostrá-lo no topo da página.

en: Manage individual product combinations created from options.
pt_BR: Gerencie combinações de produtos individuais criadas a partir de opções.

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received.
pt_BR: Obrigado pelo seu pedido. Ele está aguardando até confirmarmos que o pagamento foi recebido.

note: translators: 1: method name.
en: %1$s was called but no order types were registered: it may have been called too early.
pt_BR: %1$s foi chamado, mas nenhum tipo de pedido foi registrado: pode ter sido chamado muito cedo.

note: translators: %1$d order ID.
en: Unable to load the post record for order %1$d
pt_BR: Não foi possível carregar o registro de postagem do pedido %1$d

note: translators: %s is a custom order type.
en: Invalid order type: %s.
pt_BR: Tipo de pedido inválido: %s.

en: Product attributes' functionality meets my needs.
pt_BR: A funcionalidade dos atributos do produto atende às minhas necessidades.

en: Product attributes are easy to use.
pt_BR: Os atributos do produto são fáceis de usar.

en: The product import process is easy to complete.
pt_BR: O processo de importação do produto é fácil de concluir.

en: The order details screen's functionality meets my needs.
pt_BR: A funcionalidade da tela de detalhes do pedido atende às minhas necessidades.

en: The product update process meets my needs.
pt_BR: O processo de atualização do produto atende às minhas necessidades.

en: The product update process is easy to complete.
pt_BR: O processo de atualização do produto é fácil de concluir.

en: The search's functionality meets my needs.
pt_BR: A funcionalidade da pesquisa atende às minhas necessidades.

[ctx: Template name]
en: Products by Attribute
pt_BR: Produtos por Atributo

en: The order details screen is easy to use.
pt_BR: A tela de detalhes do pedido é fácil de usar.

en: The product category details screen is easy to use.
pt_BR: A tela de detalhes da categoria do produto é fácil de usar.

en: The product category details screen's functionality meets my needs.
pt_BR: A funcionalidade da tela de detalhes da categoria do produto atende às minhas necessidades.

en: The product tag details screen is easy to use.
pt_BR: A tela de detalhes da etiqueta do produto é fácil de usar.

en: The product tag details screen's functionality meets my needs.
pt_BR: A funcionalidade da tela de detalhes da etiqueta do produto atende às minhas necessidades.

en: The search feature in WooCommerce is easy to use.
pt_BR: O recurso de pesquisa no WooCommerce é fácil de usar.

en: The settings screen is easy to use.
pt_BR: A tela de configurações é fácil de usar.

en: The settings screen's functionality meets my needs.
pt_BR: A funcionalidade da tela de configurações atende às minhas necessidades.

en: Displays products filtered by an attribute.
pt_BR: Exibe os produtos filtrados por um atributo.

en: The product creation screen is easy to use.
pt_BR: A tela de criação do produto é fácil de usar.

en: The product creation screen's functionality meets my needs.
pt_BR: A funcionalidade da tela de criação do produto atende às minhas necessidades.

en: The product import process meets my needs.
pt_BR: O processo de importação de produtos atende às minhas necessidades.

en: Order type mismatch.
pt_BR: Incompatibilidade do tipo de pedido.

note: translators: %d order ID.
en: Attempted to determine the edit URL for order %d, however the order does not exist.
pt_BR: Tentativa de determinar a URL de edição do pedido %d, mas o pedido não existe.

en: Get your products in front of Pinners searching for ideas and things to buy.
pt_BR: Coloque seus produtos na frente dos Pinners em busca de ideias e coisas para comprar.

en: This will delete the custom orders tables. The tables can be deleted only if the "High-Performance order storage" is not authoritative and sync is disabled (via Settings > Advanced > Features).
pt_BR: Isso excluirá as tabelas de pedidos personalizados. As tabelas podem ser excluídas apenas se o recurso "Armazenamento de pedidos de alto desempenho" estiver desativado (via Configurações > Avançado > Recursos).

en: This will delete the custom orders tables. To create them again enable the "High-Performance order storage" feature (via Settings > Advanced > Features).
pt_BR: Isso excluirá as tabelas de pedidos personalizados. Para criá-los novamente, habilite o recurso "Armazenamento de pedidos de alto desempenho" (via Configurações > Avançado > Recursos).

note: translators: %1$s: maximum file size
en: For best results, upload JPEG or PNG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. Maximum upload file size: %1$s.
pt_BR: Para obter melhores resultados, carregue arquivos JPEG ou PNG com 1.000 por 1.000 pixels ou mais. Tamanho máximo do arquivo de upload: %1$s.

note: translators: %1$s: Product link opening tag. %2$s: Product link closing tag.
en: Product updated. %1$sView Product%2$s
pt_BR: Produto atualizado. %1$sVer produto%2$s

note: translators: %1$s: Product link opening tag. %2$s: Product link closing tag.
en: Product published. %1$sView Product%2$s
pt_BR: Produto publicado. %1$sVer produto%2$s

en: Sevastopol
pt_BR: Sebastopol

en: Crimea
pt_BR: Crimeia

[ctx: block title]
en: Filter by Rating Controls
pt_BR: Filtrar por Controle de Classificação

en: Restrictions
pt_BR: Restrições

en: Allow purchases
pt_BR: Permitir compras

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Don't allow purchases
pt_BR: Não permitir compras

en: Search or create categories…
pt_BR: Pesquise ou crie categorias…

en: When out of stock
pt_BR: Quando estiver fora de estoque

en: Allow purchases, but notify customers
pt_BR: Permitir compras, mas notificar os clientes

en: Learn more here
pt_BR: Saiba mais aqui

en: Add price
pt_BR: Adicionar preço

en: Add prices
pt_BR: Adicionar preços

en: Add price to all variations that don't have a price
pt_BR: Adicionar preço a todas as variações que não têm preço

en: Datastore currently in use for orders.
pt_BR: Armazenamento de dados atualmente em uso para pedidos.

en: Is data sync enabled for HPOS?
pt_BR: A sincronização de dados está habilitada para HPOS?

en: Dakar
pt_BR: Dacar

en: Kédougou
pt_BR: Kedougou

en: Saint-Louis
pt_BR: São Luís

en: Thiès
pt_BR: Thies

en:  says
pt_BR:  diz

en: Order datastore:
pt_BR: Armazenamento de dados do pedido:

en: HPOS data sync enabled:
pt_BR: Sincronização de dados HPOS habilitada:

en: We recently asked you if you wanted more information about WooPayments. Run your business and manage your payments in one place with the solution built and supported by WooCommerce.
pt_BR: Recentemente, perguntamos se você queria mais informações sobre o WooCommerce Payments. Administre seus negócios e gerencie seus pagamentos em um só lugar com a solução criada e suportada pelo WooCommerce.

en: List of attributes (taxonomy terms) assigned to the product. For variable products, these are mapped to variations (see the `variations` field).
pt_BR: Lista de atributos (termos taxonômicos) atribuídos ao produto. Para produtos variáveis, eles são mapeados para variações (consulte o campo `variações`).

[ctx: block title]
en: Filter by Attribute Controls
pt_BR: Filtrar por controles de atributo

[ctx: block title]
en: Filter by Stock Controls
pt_BR: Filtrar por Controles de Estoque

en: You may be interested in…
pt_BR: Você pode estar interessado…

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells
pt_BR: Venda cruzada de carrinho

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells block.
pt_BR: Mostra o bloco de vendas cruzadas.

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells Products
pt_BR: Carrinho de Produtos de Venda Cruzada

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells products.
pt_BR: Mostra os produtos Cross-Sells.

[ctx: block title]
en: Filter by Price Controls
pt_BR: Filtrar por controles de preço

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by rating.
pt_BR: Permita que os clientes filtrem a grade de produtos por classificação.

en: Product quantity
pt_BR: Quantidade de produto

note: translators: %s = name of a WooCommerce feature
en: Incompatible with '%s'
pt_BR: Incompatível com '%s'

en: Incompatible with WooCommerce features
pt_BR: Incompatível com os recursos do WooCommerce

en: Manage WooCommerce features
pt_BR: Gerenciar recursos do WooCommerce

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s' and '%2$s', it shouldn't be activated.
pt_BR: ⚠ Este plug-in é incompatível com os recursos ativados do WooCommerce '%1$s' e '%2$s', não deve ser ativado.

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s', '%2$s' and %3$d more, it shouldn't be activated.
pt_BR: ⚠ Este plug-in é incompatível com os recursos ativados do WooCommerce '%1$s', '%2$s' e %3$d mais, não deve ser ativado.

note: translators: %s is a feature name.
en: You are viewing the active plugins that are incompatible with the '%s' feature.
pt_BR: Você está visualizando os plugins ativos que são incompatíveis com o recurso '%s'.

en: WooCommerce has detected that some of your active plugins are incompatible with currently enabled WooCommerce features. Please <a>review the details</a>.
pt_BR: O WooCommerce detectou que alguns de seus plug-ins ativos são incompatíveis com os recursos atualmente ativados do WooCommerce. Por favor, <a>analise os detalhes</a>.

en: You are viewing active plugins that are incompatible with currently enabled WooCommerce features.
pt_BR: Você está visualizando plug-ins ativos que são incompatíveis com os recursos do WooCommerce atualmente ativados.

en: <a href='%1$s'>View all plugins</a> - <a href='%2$s'>Manage WooCommerce features</a>
pt_BR: <a href='%1$s'>Ver todos os plug-ins</a> - <a href='%2$s'>Gerenciar recursos do WooCommerce</a>

note: translators: %s = printable plugin name
en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce feature '%s', it shouldn't be activated.
pt_BR: ⚠ Este plug-in é incompatível com o recurso ativado WooCommerce '%s', não deve ser ativado.

en: Experimental features
pt_BR: Recursos experimentais

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
pt_BR: Esses recursos são experimentais ou incompletos, ative por sua conta e risco!

note: translators: 1: class::method 2: before_woocommerce_init
en: %1$s should be called inside the %2$s action.
pt_BR: %1$s deve ser chamado dentro da ação %2$s.

en: Missing table info for query arg.
pt_BR: Informações de tabela ausentes para consulta arg.

en: WooCommerce Admin has been disabled
pt_BR: WooCommerce Admin foi desativado

en: Sync completed.
pt_BR: Sincronização concluída.

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Create ad campaigns and reach one billion global users with %1$sTikTok for WooCommerce%2$s
pt_BR: Crie campanhas publicitárias e alcance um bilhão de usuários globais com %1$sTikTok para WooCommerce%2$s

en: No orders were synced.
pt_BR: Nenhum pedido foi sincronizado.

en: Migrate command is deprecated. Please use `sync` instead.
pt_BR: O comando Migrate está obsoleto. Por favor, use `sync` em vez disso.

[ctx: block title]
en: Filter Block
pt_BR: Bloco de Filtros

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by stock status.
pt_BR: Permitir que os clientes filtrem a grade de produtos por status de estoque.

[ctx: block description]
en: Highlight a product or variation.
pt_BR: Destaque um produto ou variação.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that display the content of the Mini-Cart.
pt_BR: Contém blocos que exibem o conteúdo do Mini Carrinho.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by choosing a price range.
pt_BR: Permita que os clientes filtrem a grade de produtos escolhendo uma faixa de preço.

[ctx: block description]
en: Display the currently active filters.
pt_BR: Exibe os filtros atualmente ativos.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by selecting one or more attributes, such as color.
pt_BR: Permita que os clientes filtrem a grade do produto selecionando um ou mais atributos, como cor.

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: Process your orders on the go. %1$sGet the app%2$s.
pt_BR: Processe seus pedidos em qualquer lugar. %1$sObtenha o aplicativo%2$s.

en: Jetpack is not connected.
pt_BR: Jetpack não está conectado.

en: Get the free WooCommerce mobile app
pt_BR: Baixe o aplicativo WooCommerce gratuitamente para dispositivos móveis.

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: %1$sCollect payments easily%2$s from your customers anywhere with our mobile app.
pt_BR: %1$sColete pagamentos facilmente%2$s de seus clientes em qualquer lugar com nosso aplicativo móvel.

en: Registers whether the note is read or not
pt_BR: Registra se a observação é lida ou não

en: Whether or not this store country is set via onboarding profiler.
pt_BR: Se este país da loja é ou não definido por meio do criador de perfil de integração.

en: “New Account” emails are sent when a customer signs up via the checkout flow.
pt_BR: Os e-mails de “Nova conta” são enviados quando um cliente se inscreve por meio do fluxo de finalização da compra.

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: Order %1$d cannot be restored from the trash: it has already been restored to status "%2$s".
pt_BR: O pedido %1$d não pode ser restaurado da lixeira: ele já foi restaurado para o status "%2$s".

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It has been restored to "pending" status instead.
pt_BR: O status anterior do pedido %1$d ("%2$s") é inválido. Em vez disso, ele foi restaurado para o status "pendente".

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It could not be restored.
pt_BR: O status anterior do pedido %1$d ("%2$s") é inválido. Não foi possível restaurá-lo.

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: Something went wrong when trying to restore order %d from the trash. It could not be restored.
pt_BR: Algo deu errado ao tentar restaurar a ordem %d da lixeira. Não foi possível restaurá-lo.

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: %1$sManage the order%2$s with the app.
pt_BR: %1$sGerencie o pedido%2$s com o app.

en: Unsupported argument type provided as value.
pt_BR: Tipo de argumento não suportado fornecido como valor.

en: Connection password:
pt_BR: Senha de conexão:

en: Your store is already connected.
pt_BR: Sua loja já está conectada.

note: translators: %s is the URL for the application-password section in WooCommerce.com.
en: Invalid password. Generate a new one from %s.
pt_BR: Senha inválida. Gere uma nova em %s.

en: Open in browser
pt_BR: Abrir no navegador

en: Are you sure you want to disconnect your store from WooCommerce.com?
pt_BR: Tem certeza de que deseja desconectar sua loja do WooCommerce.com?

note: translators: %s is the URL for the application-password section in WooCommerce.com.
en: If you don't have an application password (not your account password), generate a password from %s
pt_BR: Se você não tiver uma senha de aplicativo (não a senha da sua conta), gere uma senha de %s

en: Your store is not connected to WooCommerce.com. Run `wp wc com connect` command.
pt_BR: Sua loja não está conectada ao WooCommerce.com. Execute o comando `wp wc com connect`.

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We’ll show it at the top of the page.
pt_BR: Resuma este produto em 1-2 frases curtas. Vamos mostrá-lo no topo da página.

en: Open downloadable files in the browser, instead of saving them to the device.
pt_BR: Abra os arquivos para download no navegador, em vez de salvá-los no dispositivo.

en: Customers can still save the file to their device, but by default file will be opened instead of being downloaded (does not work with redirects).
pt_BR: Os clientes ainda podem salvar o arquivo em seu dispositivo, mas, por padrão, o arquivo será aberto em vez de ser baixado (não funciona com redirecionamentos).

en: Limit meta_data to specific keys.
pt_BR: Limite meta_data a chaves específicas.

en: Ensure meta_data excludes specific keys.
pt_BR: Certifique-se de que meta_data exclua chaves específicas.

en: Empty Mini-Cart Message
pt_BR: Mensagem de minicarrinho vazio

en: Describe this product. What makes it unique? What are its most important features?
pt_BR: Descreva este produto. O que o torna único? Quais são suas características mais importantes?

en: <b>Variable –</b> a product with variations, each of which may have a different SKU, price, stock option, etc. For example, a t-shirt available in different colors and/or sizes.
pt_BR: <b>Variável –</b> um produto com variações, cada uma das quais pode ter um SKU, preço, opção de estoque, etc. Por exemplo, uma camiseta disponível em cores e/ou tamanhos diferentes.

en: Product types define available product details and attributes, such as downloadable files and variations. They’re also used for analytics and inventory management.
pt_BR: Os tipos de produtos definem detalhes e atributos de produtos disponíveis, como arquivos para download e variações. Eles também são usados ​​para análise e gerenciamento de inventário.

en: <b>Grouped –</b> a collection of related products that can be purchased individually and only consist of simple products. For example, a set of six drinking glasses.
pt_BR: <b>Agrupados –</b> uma coleção de produtos relacionados que podem ser adquiridos individualmente e consistem apenas em produtos simples. Por exemplo, um conjunto de seis copos.

en: <b>External or Affiliate –</b> one that you list and describe on your website but is sold elsewhere.
pt_BR: <b>Externo ou Afiliado –</b> aquele que você lista e descreve em seu site, mas é vendido em outro lugar.

en: <b>Simple –</b> covers the vast majority of any products you may sell. Simple products are shipped and have no options. For example, a book.
pt_BR: <b>Simples –</b> abrange a grande maioria de quaisquer produtos que você possa vender. Produtos simples são enviados e não possuem opções. Por exemplo, um livro.

en: Sofia District
pt_BR: Distrito de Sofia

[ctx: block title]
en: Products by Category
pt_BR: Produtos por categoria

[ctx: block title]
en: All Products
pt_BR: Todos os produtos

[ctx: block description]
en: Display products from your store in a grid layout.
pt_BR: Exibir os produtos da sua loja em um layout de grade.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products from your selected categories.
pt_BR: Exibir uma grade de produtos de suas categorias selecionadas.

[ctx: block title]
en: Product Categories List
pt_BR: Lista de categorias de produtos

[ctx: block description]
en: Display a grid of your all-time best selling products.
pt_BR: Exibir uma grade de seus produtos mais vendidos.

[ctx: block title]
en: Best Selling Products
pt_BR: Produtos mais vendidos

[ctx: block description]
en: Show all product categories as a list or dropdown.
pt_BR: Mostrar todas as categorias de produtos como uma lista ou um menu suspenso.

en: City:
pt_BR: Cidade:

en: Postcode / ZIP:
pt_BR: Código postal / CEP:

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
pt_BR: Você não pode editar este item porque está na lixeira. Restaure-o e tente novamente.

en: This info will be displayed on the product page, category pages, social media, and search results.
pt_BR: Essas informações serão exibidas na página do produto, nas páginas da categoria, nas mídias sociais e nos resultados da pesquisa.

en: Product Details
pt_BR: Detalhes do produto

en: Thumbnail image
pt_BR: Imagem de miniatura

en: Custom Fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Value
pt_BR: Valor

en: Key
pt_BR: Chave

en: You don't have permission to create a new order
pt_BR: Você não tem permissão para criar um novo pedido

note: Translators: %s is a table identifier.
en: Invalid table id: %s.
pt_BR: ID de tabela inválido: %s.

note: translators: %s is a table name.
en: Can not re-use table alias "%s" in OrdersTableQuery.
pt_BR: Não é possível reutilizar o alias da tabela "%s" em OrdersTableQuery.

en: You do not have permission to edit this order
pt_BR: Você não tem permissão para editar este pedido

en: &mdash; Select &mdash;
pt_BR: &mdash; Selecione &mdash;

en: Add Custom Field
pt_BR: Adicionar campo personalizado

en: Invalid order IDs in call to read_multiple()
pt_BR: IDs de pedidos inválidos na chamada para read_multiple()

en: List products and create ads on Facebook and Instagram.
pt_BR: Liste produtos e crie anúncios no Facebook e Instagram.

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies. Track cash flow and manage recurring revenue directly from your store’s dashboard - with no setup costs or monthly fees.
pt_BR: Com o WooCommerce Payments, você pode aceitar com segurança os principais cartões, Apple Pay e pagamentos em mais de 100 moedas. Acompanhe o fluxo de caixa e gerencie a receita recorrente diretamente do painel da sua loja - sem custos de configuração ou taxas mensais.

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies – with no setup costs or monthly fees – and you can now accept in-person payments with the Woo mobile app.
pt_BR: Com WooCommerce Payments, você pode aceitar com segurança os principais cartões, Apple Pay e pagamentos em mais de 100 moedas - sem custos de configuração ou taxas mensais - e agora você pode aceitar pagamentos pessoais com o aplicativo móvel Woo.

note: translators: 1: opening documentation tag 2: closing documentation tag.
en: Custom fields can be used to add extra metadata to an order that you can %1$suse in your theme%2$s.
pt_BR: Os campos personalizados podem ser usados ​​para adicionar metadados extras a um pedido que você pode %1$susar em seu tema%2$s.

en: Add New Custom Field:
pt_BR: Adicionar novo campo personalizado:

en: Enter new
pt_BR: Digite novo

en: You attempted to edit an order that does not exist. Perhaps it was deleted?
pt_BR: Você tentou editar um pedido que não existe. Talvez tenha sido excluído?

en: List products and create ads on Facebook and Instagram with <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook for WooCommerce</a>
pt_BR: Liste produtos e crie anúncios no Facebook e Instagram com o <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook para WooCommerce</a>

note: translators: %s is a table name.
en: %s can not be used as a table alias in OrdersTableQuery
pt_BR: %s não pode ser usado como alias de tabela em OrdersTableQuery

en: Country / region
pt_BR: País / região

en: 1 term
pt_BR: 1 termo

note: translators: %s: Total count of terms available for the attribute
en: %s terms
pt_BR: %s termos

note: translators: 1: Comma-separated terms list, 2: how many terms are hidden
en: %1$s... (%2$s more)
pt_BR: %1$s... (mais %2$s)

en: Displays your products.
pt_BR: Exibe seus produtos.

en: Displays a single product.
pt_BR: Exibe um único produto.

note: translators: %d is an order ID.
en: Could not find classname for order ID %d
pt_BR: Não foi possível encontrar o nome da classe para o ID do pedido %d

en: Displays search results for your store.
pt_BR: Exibe resultados de pesquisa para sua loja.

en: Order status is missing.
pt_BR: Falta o status do pedido.

en: Payment method is missing.
pt_BR: Falta a forma de pagamento.

en: Order date, hour, minute and/or second are missing.
pt_BR: Falta data, hora, minuto e/ou segundo do pedido.

en: Return the default payment suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions and woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden options are set to no
pt_BR: Retorne as sugestões de pagamento padrão quando as opções woocommerce_show_marketplace_suggestions e woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden estiverem definidas como não

en: Displays products filtered by a category.
pt_BR: Exibe os produtos filtrados por uma categoria.

en: Displays products filtered by a tag.
pt_BR: Exibe os produtos filtrados por uma tag.

en: List of cross-sells items related to cart items.
pt_BR: Lista de itens de venda cruzada relacionados aos itens do carrinho.

note: translators: %s: file name.
en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
pt_BR: Não foi possível registrar o padrão "%s" como um padrão de bloco (campo "Slug" ausente)

note: translators: %1s: file name; %2s: slug value found.
en: Could not register pattern "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
pt_BR: Não foi possível registrar o padrão "%1$s" como um padrão de bloco (slug inválido "%2$s")

note: translators: %1s: file name; %2s: slug value found.
en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
pt_BR: Não foi possível registrar o padrão "%s" como um padrão de bloco (campo "Título" ausente)

en: Wow your shoppers
pt_BR: Impressione seus clientes

[ctx: Template name]
en: Products by Category
pt_BR: Produtos por categoria

[ctx: Template name]
en: Single Product
pt_BR: Produto simples

[ctx: Template name]
en: Product Search Results
pt_BR: Resultados da pesquisa de produtos

[ctx: Template name]
en: Products by Tag
pt_BR: Produtos por tag

[ctx: Template name]
en: Product Catalog
pt_BR: Catálogo de produtos

[ctx: Order date parsed by DateTime::format]
note: translators: %s: Order date
en: M d, Y @ h:i A
pt_BR: j \d\e F \d\e Y \à\s H:i

en: Print at home
pt_BR: Imprima em casa

en: Buy postage when you need it
pt_BR: Compre postagem quando precisar

en: Order status changed by bulk edit.
pt_BR: Status do pedido alterado por edição em massa.

en: A valid event name must be specified.
pt_BR: Um nome de evento válido deve ser especificado.

en: A valid prop name must be specified
pt_BR: Um nome de suporte válido deve ser especificado

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is the number of processed orders and %3$d is the execution time in seconds.
en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds
pt_BR: Lote %1$d (%2$d pedidos) concluído em %3$d segundos

en: Discounted rates
pt_BR: Tarifas com desconto

note: translators: %d: orders count translators: %s: orders count
en: %s order status changed. | %s order statuses changed.
pt_BR[0]: Status do pedido %s alterado.
pt_BR[1]: %s status de pedidos alterados.

en: Choose a default form value if you want a certain variation already selected when a user visits the product page.
pt_BR: Escolha um valor de formulário padrão se desejar que uma determinada variação já esteja selecionada quando um usuário visitar a página do produto.

en: Review shipping options
pt_BR: Revise as opções de envio

en: No need to wonder where that stampbook went.
pt_BR: Não há necessidade de se perguntar para onde foi aquele carimbo.

en: Pick up an order, then just pay, print, package and post.
pt_BR: Pegue um pedido, depois é só pagar, imprimir, embalar e postar.

[ctx: Template name]
en: Mini-Cart
pt_BR: Minicarrinho

en: Template used to display the Mini-Cart drawer.
pt_BR: Modelo usado para exibir a gaveta Mini Cart.

en: Could not create order in posts table.
pt_BR: Não foi possível criar ordem na tabela de postagens.

note: translators: %s is a table name.
en: Could not persist order to database table "%s".
pt_BR: Não foi possível manter a ordem para a tabela de banco de dados "%s".

note: translators: %s: is referring to the plugin's name.
en: The %1$s plugin has been deactivated as the latest improvements are now included with the %2$s plugin.
pt_BR: O plug-in %1$s foi desativado, pois as últimas melhorias agora estão incluídas no plug-in %2$s.

en: Limit purchases to 1 item per order
pt_BR: Limitar compras para 1 item por pedido

en: Check to let customers to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, for example art or handmade goods.
pt_BR: Marque para permitir que clientes apenas comprem 1 item em um único pedido. Isso é particularmente útil para itens que têm quantidade limitada como, por exemplo, arte ou produtos manuais.

[ctx: Webhook created on date parsed by DateTime::format]
note: translators: %s: date
en: M d, Y @ h:i A
pt_BR: j \d\e F \d\e Y \à\s H:i

[ctx: block keyword]
en: Handpicked Products
pt_BR: Produtos escolhidos a dedo

[ctx: block title]
en: Hand-picked Products
pt_BR: Produtos escolhidos a dedo

[ctx: block title]
en: Products by Tag
pt_BR: Produtos por tag

[ctx: block title]
en: Products by Attribute
pt_BR: Produtos por atributo

[ctx: block description]
en: Display a selection of hand-picked products in a grid.
pt_BR: Exiba uma seleção de produtos escolhidos a dedo em uma grade.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected tags.
pt_BR: Exiba uma grade de produtos com tags selecionadas.

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected attributes.
pt_BR: Exiba uma grade de produtos com atributos selecionados.

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s review | %s reviews
pt_BR[0]: %s avaliação
pt_BR[1]: %s avaliações

en: Filter by review rating
pt_BR: Filtrar por classificação de avaliação

en: Filter by review type
pt_BR: Filtrar por tipo de avaliação

en: Replies
pt_BR: Respostas

en: All types
pt_BR: Todos os tipos

note: translators: 1: number representing a rating
en: %1$d out of 5
pt_BR: %1$d de 5

en: All ratings
pt_BR: Todas as classificações

en: Empty Spam
pt_BR: Esvaziar spam

en: No reviews
pt_BR: Sem avaliações

en: No approved reviews
pt_BR: Nenhuma avaliação aprovada

en: No pending reviews
pt_BR: Sem avaliações pendentes

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s pending review | %s pending reviews
pt_BR[0]: %s avaliação pendente
pt_BR[1]: %s avaliações pendentes

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s approved review | %s approved reviews
pt_BR[0]: %s avaliação aprovada
pt_BR[1]: %s avaliações aprovadas

note: translators: %s: Star rating (1-5).
en: %s-star rating
pt_BR: Classificação de %s estrelas

en: Select review
pt_BR: Selecionar avaliação

[ctx: review]
en: Not spam
pt_BR: Não é spam

[ctx: review]
en: Mark as spam
pt_BR: Marcar como spam

[ctx: column name]
en: Submitted on
pt_BR: Enviado em

[ctx: column name]
en: Review
pt_BR: Avaliação

en: Author
pt_BR: Autor

[ctx: review type]
en: Type
pt_BR: Tipo

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Reply to this review
pt_BR: Responder a esta avaliação

en: Quick Edit
pt_BR: Edição rápida

[ctx: verb]
en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Delete Permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

[ctx: review]
en: Not Spam
pt_BR: Não é spam

en: All dates
pt_BR: Todas as datas

note: translators: Review time format. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: g:i a
pt_BR: G:i

note: translators: %s: Parent review link with review author name.
en: In reply to %s.
pt_BR: Em resposta a %s.

en: Unapprove
pt_BR: Desaprovar

en: Approve this review
pt_BR: Aprovar esta avaliação

en: Edit this review
pt_BR: Editar esta avaliação

en: Error: Please type your reply text.
pt_BR: Erro: digite o texto da sua resposta.

en: Mark this review as spam
pt_BR: Marcar esta avaliação como spam

en: Visit new location
pt_BR: Visite o novo local

note: Translators: %1$d is number of errors and %2$s is the formatted array of order IDs.
en: %1$d error found: %2$s. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s. Please review the errors above.
pt_BR[0]: %1$d erro encontrado: %2$s. Revise o erro acima.
pt_BR[1]: %1$d erros encontrados: %2$s. Revise os erros acima.

en: Error: Please type your review text.
pt_BR: Erro: Por favor, digite o texto da sua avaliação.

en: Error: You can't reply to a review on a draft product.
pt_BR: Erro: você não pode responder a uma avaliação sobre um rascunho de produto.

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s Review | %s Reviews
pt_BR[0]: Revisão de %s
pt_BR[1]: %s Comentários

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s Review in moderation | %s Reviews in moderation
pt_BR[0]: %s Revise com moderação
pt_BR[1]: %s Críticas com moderação

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review approved | %s reviews approved
pt_BR[0]: %s revisão aprovada
pt_BR[1]: %s comentários aprovados

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review unapproved | %s reviews unapproved
pt_BR[0]: %s avaliação não aprovada
pt_BR[1]: %s comentários não aprovados

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review marked as spam. | %s reviews marked as spam.
pt_BR[0]: %s comentário marcado como spam.
pt_BR[1]: %s comentários marcados como spam.

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review restored from the spam | %s reviews restored from the spam
pt_BR[0]: Avaliação de %s restaurada do spam
pt_BR[1]: %s comentários restaurados do spam

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review moved to the Trash. | %s reviews moved to the Trash.
pt_BR[0]: A avaliação de %s foi movida para a Lixeira.
pt_BR[1]: %s comentários foram movidos para a Lixeira.

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review restored from the Trash | %s reviews restored from the Trash
pt_BR[0]: Avaliação de %s restaurada da Lixeira
pt_BR[1]: %s comentários restaurados da Lixeira

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review permanently deleted | %s reviews permanently deleted
pt_BR[0]: Avaliação de %s excluída permanentemente
pt_BR[1]: %s comentários excluídos permanentemente

en: Search Reviews
pt_BR: Pesquisar comentários

en: Product reviews have moved!
pt_BR: As análises de produtos mudaram!

en: Product reviews can now be managed from Products > Reviews.
pt_BR: As análises de produtos agora podem ser gerenciadas em Produtos > Avaliações.

en: Unapprove this review
pt_BR: Reprovar esta avaliação

en: Restore this review from the spam
pt_BR: Restaurar esta avaliação do spam

en: Quick edit this review inline
pt_BR: Editar rapidamente esta revisão em linha

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Pendente <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Aprovado <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Aprovados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Lixeira <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Lixeira <span class="count">(%s)</span>

en: No reviews awaiting moderation.
pt_BR: Nenhum comentário aguardando moderação.

en: No reviews found.
pt_BR: Nenhum comentário encontrado.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a review.
pt_BR: Você precisa estar conectado para responder a uma avaliação.

note: translators: %s refers to the schema name
en: Registered schema for %s
pt_BR: Esquema registrado para %s

en: Enable guided mode
pt_BR: Ativar modo guiado

note: translators: %s: amount of time
en: action marked as failed after %s seconds. Unknown error occurred. Check server, PHP and database error logs to diagnose cause.
pt_BR: ação marcada como falha após %s segundos. Ocorreu um erro desconhecido. Verifique os logs de erro do servidor, PHP e banco de dados para diagnosticar a causa.

note: translators: %1$s is the name of the hook to be cancelled, %2$s is the exception message.
en: Caught exception while cancelling action "%1$s": %2$s
pt_BR: Exceção capturada ao cancelar ação  "%1$s": %2$s

en: Limit result to items with specified user ids.
pt_BR: Limite o resultado a itens com IDs de usuário especificados.

en: Force retrieval of fresh data instead of from the cache.
pt_BR: Forçar a recuperação de dados novos em vez do cache.

[ctx: block title]
en: Featured Product
pt_BR: Produto em destaque

[ctx: block description]
en: Visually highlight a product category and encourage prompt action.
pt_BR: Destaque visualmente uma categoria de produto e incentive uma ação imediata.

[ctx: block title]
en: Featured Category
pt_BR: Categoria em destaque

en: Onboarding
pt_BR: Ambientação

en: Options
pt_BR: Opções

en: Not scheduled
pt_BR: Não agendado

en: TikTok for WooCommerce
pt_BR: TikTok para WooCommerce

[ctx: Admin menu name]
en: Home
pt_BR: Página inicial

en: Which features are enabled?
pt_BR: Quais recursos estão ativados?

en: Enabled Features
pt_BR: Recursos ativados

en: Whether an order can be edited.
pt_BR: Se um pedido pode ser editado.

en: Was onboarding completed or skipped?
pt_BR: O carregamento foi concluído ou ignorado?

en: How many notes in the database?
pt_BR: Quantas observações na base de dados?

en: Not all expected
pt_BR: Nem tudo é esperado

en: Do the important options return expected values?
pt_BR: Será que as opções importantes retornam os valores esperados?

en: Infinite loop detected, aborting. No errors found.
pt_BR: Loop infinito detectado, abortando. Não foram encontrados erros.

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is the batch size.
en: Beginning verification for batch #%1$d (%2$d orders/batch).
pt_BR: Iniciando a verificação do lote #%1$d (%2$d orders/batch).

en: There are no orders to verify, aborting.
pt_BR: Não há ordens a verificar, abortando.

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is time taken to process batch.
en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds.
pt_BR: Lote  %1$d (%2$d pedidos) concluídos em %3$f segundos

note: Translators: %1$d is the batch number and %2$d is the batch size.
en: Beginning batch #%1$d (%2$d orders/batch).
pt_BR: Iniciando lote #%1$d (%2$d pedidos/lote).

en: There are no orders to sync, aborting.
pt_BR: Não existem pedidos para migrar, abortando.

note: Translators: %1$d is the number of orders to be synced.
en: There is %1$d order to be synced. | There are %1$d orders to be synced.
pt_BR[0]: Não há %1$d pedido para migrar.
pt_BR[1]: Não existem %1$d pedidos para migrar.

note: translators: %s - link to testing instructions webpage.
en: Custom order table usage is not enabled. If you are testing, you can enable it by following the testing instructions in %s
pt_BR: A tabela de pedidos personalizados não está ativada. Se estiver testando, pode habilitá-la seguindo as instruções de teste em %s

note: Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is the execution time in seconds.
en: %1$d order was synced in %2$d seconds. | %1$d orders were synced in %2$d seconds.
pt_BR[0]: %1$d o pedido foi migrado, em %2$f segundos
pt_BR[1]: %1$d os pedidos foram migrados, em in %2$f segundos

en: Daily Cron
pt_BR: Cron Diário

en: Grow your online sales by promoting your products on TikTok to over one billion monthly active users around the world.
pt_BR: Aumente suas vendas online promovendo seus produtos no TikTok para mais de um bilhão de usuários ativos mensais em todo o mundo.

en: Limit results to those with a SKU that partial matches a string.
pt_BR: Limite os resultados àqueles com um SKU que corresponda parcialmente a uma string.

en: PIN Code
pt_BR: Código PIN

en: String processors must be an array of valid callbacks.
pt_BR: Os processadores de string devem ser uma matriz de retornos de chamada válidos.

en: This section shows details of WC Admin.
pt_BR: Esta seção mostra detalhes do WC Admin.

en: Whether an order needs payment, based on status and order total.
pt_BR: Se um pedido precisa de pagamento, com base no status e no total do pedido.

en: Whether an order needs processing before it can be completed.
pt_BR: Se um pedido precisa ser processado antes de ser concluído.

en: Notes
pt_BR: Observações

en: Failed to initialise WC_Filesystem API while trying to update the MaxMind Geolocation database.
pt_BR: Falha ao inicializar a API WC_Filesystem ao tentar atualizar o banco de dados MaxMind Geolocation.

en: Properties of the main product image.
pt_BR: Propriedades da imagem principal do produto.

en: Verification completed.
pt_BR: Verificação concluída.

note: Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is time taken. Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is the execution time in seconds.
en: %1$d order was verified in %2$d seconds. | %1$d orders were verified in %2$d seconds.
pt_BR[0]: %1$d pedido foi verificado em %2$d segundos.
pt_BR[1]: %1$d pedidos foram verificados em %2$d segundos.

note: Translators: %1$d is the number of orders to be verified.
en: There is %1$d order to be verified. | There are %1$d orders to be verified.
pt_BR[0]: Há %1$d pedido a ser verificado.
pt_BR[1]: Há %1$d pedidos a serem verificados.

en: Disabled Features
pt_BR: Recursos desativados

en: Which features are disabled?
pt_BR: Quais recursos estão desativados?

en: Is the daily cron job active, when does it next run?
pt_BR: O cron job diário está ativo, quando será executado?

[ctx: block description]
en: Shows cart items.
pt_BR: Mostra os itens do carrinho.

[ctx: block title]
en: Cart Items
pt_BR: Itens do carrinho

[ctx: block description]
en: Shows the cart taxes row.
pt_BR: Mostra a linha de impostos do carrinho.

[ctx: block title]
en: Taxes
pt_BR: Impostos

[ctx: block description]
en: Shows the heading row.
pt_BR: Mostrar a linha de cabeçalho

[ctx: block title]
en: Heading
pt_BR: Cabeçalho

[ctx: block description]
en: Shows the cart fee row.
pt_BR: Mostrar a linha de taxas do carrinho

[ctx: block description]
en: Shows the cart discount row.
pt_BR: Mostra a linha de descontos no carrinho

[ctx: block title]
en: Discount
pt_BR: Desconto

[ctx: block description]
en: Shows the apply coupon form.
pt_BR: Mostra o formulário de aplicar cupom

[ctx: block title]
en: Fees
pt_BR: Taxas

[ctx: block title]
en: Shipping
pt_BR: Entrega

[ctx: block description]
en: Shows the cart subtotal row.
pt_BR: Mostra a linha de subtotal do carrinho.

[ctx: block description]
en: Shows the cart shipping row.
pt_BR: Mostra a linha de entrega do carrinho.

[ctx: block title]
en: Coupon Form
pt_BR: Formulário de cupom

en: URL was successfully updated.
pt_BR: O URL foi atualizado com sucesso.

[ctx: Approved product download URLs migration]
en: invalid URL
pt_BR: URL inválido

note: translators: %1$d is the current batch in the synchronization task, %2$d is the percent complete.
en: Approved Download Directories sync: completed batch %1$d (%2$d%% complete).
pt_BR: Sincronia dos diretórios de download aprovados: lote completado %1$d (%2$d%% completo).

en: Approved Download Directories sync: scan is complete!
pt_BR: Sincronia dos diretórios de download aprovados: escaneamento completo!

en: Approved Download Directories sync: new scan scheduled.
pt_BR: Sincronia dos diretórios de download aprovados: novo escaneamento agendado

en: Synchronization of approved product download directories is already in progress.
pt_BR: A sincronização dos diretórios de download de produto aprovados já está em progresso

en: It was not possible to synchronize download directories following the most recent update.
pt_BR: Não foi possível sincronizar os diretórios de download de acordo com a atualização mais recente

en: Approved directory URLs cannot be longer than 256 characters.
pt_BR: A URL dos diretórios aprovados não pode ser maior que 256 caracteres

note: translators: %s is the URL.
en: %s is not a valid URL.
pt_BR: %s não é uma URL válida.

note: translators: %s is a URL, %d is a product ID.
en: Product download migration: %1$s (for product %1$d) could not be added to the list of approved download directories.
pt_BR: Migração de downloads de produto: %1$s (para produto %1$d) não pode ser adicionado a lista de diretórios de download aprovados

en: URL could not be updated (probable database error).
pt_BR: URL pode não ter sido atualizada (provável erro de database)

en: URL could not be added (probable database error).
pt_BR: URL pode não ter sido adicionada (provável erro de database)

note: translators: %s is the submitted URL.
en: "%s" could not be saved. Please review, ensure it is a valid URL and try again.
pt_BR: "%s" não pôde ser salvo. Por favor revise, certifique-se que é uma URL válida e tente novamente.

en: URL was successfully added.
pt_BR: URL adicionada com sucesso.

note: translators: %d: count
en: %d URL could not be updated. | %d URLs could not be updated.
pt_BR[0]: %d URL não pôde ser atualizada.
pt_BR[1]: %d URLs não puderam ser atualizadas.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL disabled. | %d approved directory URLs disabled.
pt_BR[0]: %d diretório aprovado de URL desativado.
pt_BR[1]: %d diretórios aprovados de URLs desativados.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL enabled. | %d approved directory URLs enabled.
pt_BR[0]: %d diretório aprovado de URL ativado.
pt_BR[1]: %d diretórios aprovados de URLs ativados.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL deleted. | %d approved directory URLs deleted.
pt_BR[0]: %d diretório aprovado de URL apagado.
pt_BR[1]: %d diretórios aprovados de URLs apagados.

[ctx: Approved product download directories]
en: Start Enforcing Rules
pt_BR: Começar a impor regras

[ctx: Approved product download directories]
en: Stop Enforcing Rules
pt_BR: Parar de impor regras

[ctx: Approved Directory URLs]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Approved download directories
pt_BR: Diretórios de download aprovados

[ctx: Approved product download directories]
en: Disable All
pt_BR: Desativar tudo

[ctx: Approved product download directories]
en: Enable All
pt_BR: Ativar tudo

en: Disable rule
pt_BR: Desativar regra

en: Enable rule
pt_BR: Ativar regra

[ctx: Product downloads list]
en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: Approved product download directories]
en: Enabled
pt_BR: Ativado

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of enabled approved directory list entries.
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Ativado <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Ativados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of approved directory list entries.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: No approved directory URLs found.
pt_BR: URLs de diretório aprovado não encontradas

en: You do not have permission to modify the list of approved directories for product downloads.
pt_BR: Você não tem permissão para modificar a lista de diretórios aprovados de produtos de download

en: Empty the approved download directories list
pt_BR: Esvaziar lista de diretórios de download aprovados

[ctx: Product downloads list]
en: Delete permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

en: Cancel synchronization of approved directories
pt_BR: Cancelar sincronização de diretórios aprovados

en: Synchronize approved download directories
pt_BR: Sincronizar diretórios de download aprovados

en: Approved Download Directories
pt_BR: Diretórios de download aprovados

[ctx: Approved product download directories]
en: Directory URL
pt_BR: URL do diretório

en: Add New Approved Directory
pt_BR: Adicionar novo diretório aprovado

en: Edit Approved Directory
pt_BR: Editar diretório aprovado

[ctx: Approved product download directories]
en: The provided ID was invalid.
pt_BR: O ID fornecido é inválido.

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of disabled directory list entries.
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Desativado <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Desativados <span class="count">(%s)</span>

en: Approved Download Directories sync: scan has been cancelled.
pt_BR: Sincronização de diretórios de download aprovados: a verificação foi cancelada.

en: Updates the list of Approved Product Download Directories. Note that triggering this tool does not impact whether the Approved Download Directories list is enabled or not.
pt_BR: Atualiza a lista de diretórios de download de produtos aprovados. Observe que o acionamento dessa ferramenta não afeta se a lista de diretórios de download aprovados está ativa ou não.

en: Removes all existing entries from the Approved Product Download Directories list.
pt_BR: Remove todas as entradas existentes da lista Diretórios de download de produtos aprovados.

note: translators: %d is an integer between 0-100 representing the percentage complete of the current scan.
en: The Approved Product Download Directories list is currently being synchronized with the product catalog (%d%% complete). If you need to, you can cancel it.
pt_BR: A lista de diretórios de download de produtos aprovados está sendo sincronizada com o catálogo de produtos (%d%% concluído). Se precisar, você pode cancelá-lo.

en: Pinterest for WooCommerce
pt_BR: Pinterest para WooCommerce

en: Enable a familiar, fast checkout for hundreds of millions of active Amazon customers globally.
pt_BR: Ative uma finalização de compra rápida e familiar para centenas de milhos de clientes Amazon ativos globalmente.

en: Affirm
pt_BR: Afirmar

en: You added store details
pt_BR: Você adicionou detalhes da loja

note: translators: Store name
en: You created %s
pt_BR: Você criou %s

en: Affirm’s tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
pt_BR: Os programas personalizados Compre agora e pague depois removem o preço como uma barreira, transformando navegadores em compradores, aumentando o valor médio do pedido e expandindo sua base de clientes.

en: Afterpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
pt_BR: O Afterpay permite que os clientes recebam os produtos na hora e paguem suas compras em quatro vezes, sempre sem juros.

en: Get your products in front of Pinterest users searching for ideas and things to buy. Get started with Pinterest and make your entire product catalog browsable.
pt_BR: Coloque seus produtos na frente dos usuários do Pinterest em busca de ideias e coisas para comprar. Comece a usar o Pinterest e torne todo o seu catálogo de produtos navegável.

note: translators: %s: number of pending orders.
en: There's %s order pending sync. | There are %s orders pending sync.
pt_BR[0]: Há %s ​​pedido pendente de sincronização.
pt_BR[1]: Há %s ​​pedidos pendentes de sincronização.

en: Suggestion visibility.
pt_BR: Visibilidade da sugestão.

en: Suggestion description.
pt_BR: Descrição da sugestão.

en: Are you sure you wish to delete this item?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este item?

en: Enforce Approved Product Download Directories
pt_BR: Impor diretórios de download de produtos aprovados

en: Only show meta which is meant to be displayed for an order.
pt_BR: Mostrar apenas metadados que devem ser exibidos para um pedido.

en: Headers already sent when generating download error message.
pt_BR: Cabeçalhos já enviados ao gerar mensagem de erro de download.

en: Sorry, experiment_name is required.
pt_BR: Desculpe, experiment_name é obrigatório.

note: translators: 1: Order ID or "(no ID)" if not known.
en: Error saving order ID %1$s.
pt_BR: Erro ao salvar a ID do pedido %1$s.

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing link tag.
en: The indicated downloads have been disabled (invalid location or filetype&mdash;%1$slearn more%2$s).
pt_BR: Os downloads indicados foram desativados (localização ou tipo de arquivo inválido—%1$saiba mais%2$s).

en: Is your site enforcing the use of Approved Product Download Directories?
pt_BR: Seu site está impondo o uso de diretórios de download de produtos aprovados?

note: translators: %1$s and %3$s are HTML (opening link tags). %2$s is also HTML (closing link tag).
en: The %1$sApproved Product Download Directories list%2$s has been updated. To protect your site, please review the list and make any changes that might be required. For more information, please refer to %3$sthis guide%2$s.
pt_BR: A %1$slista de diretórios de download de produtos aprovados%2$s foi atualizada. Para proteger seu site, revise a lista e faça as alterações necessárias. Para obter mais informações, consulte %3$seste guia%2$s.

note: translators: %s: Downloadable file.
en: The downloadable file %s cannot be used as it has been disabled.
pt_BR: O arquivo para download %s não pode ser usado porque foi desativado.

en: Suggestion ID.
pt_BR: Identificação da sugestão.

en: Gateway image.
pt_BR: Imagem do portal.

en: Array of plugin slugs.
pt_BR: Matriz de slugs de plug-in.

en: Priority of recommendation.
pt_BR: Prioridade de recomendação.

en: Gateway title.
pt_BR: Título da porta de entrada.

en: (no ID)
pt_BR: (sem ID)

en: How easy was it to edit your product?
pt_BR: Foi fácil editar o produto?

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Shopping Button
pt_BR: Botão de compra do minicarrinho

[ctx: block description]
en: Block that displays the shopping button when the Mini-Cart is empty.
pt_BR: Bloco que exibe o botão de compras quando o Mini Carrinho está vazio.

en: Custom orders tables have been deleted.
pt_BR: As tabelas de pedidos personalizados foram excluídas.

en: Nonce is invalid.
pt_BR: Nonce inválido.

en: Optional parameter to get only specific task lists by id.
pt_BR: Parâmetro opcional para obter apenas listas de tarefas específicas por id.

en: Order payment URL.
pt_BR: URL de pagamento do pedido.

en: Shows if the product needs to be configured before it can be bought.
pt_BR: Mostra se o produto precisa ser configurado antes de ser comprado.

en: Plugin installation has been scheduled.
pt_BR: A instalação do plug-in foi agendada.

en: Plugin activation has been scheduled.
pt_BR: A ativação do plug-in foi agendada.

en: Delete the custom orders tables
pt_BR: Exclua as tabelas de pedidos personalizados

en: Missing the Nonce header. This endpoint requires a valid nonce.
pt_BR: Falta o cabeçalho Nonce. Este ponto de extremidade requer um nonce válido.

en: The maximum quantity that can be added to the cart.
pt_BR: A quantidade máxima que pode ser adicionada ao carrinho.

en: The minimum quantity that can be added to the cart.
pt_BR: A quantidade mínima pode ser adicionada ao carrinho.

note: translators: 1: order ID, 2: order ID.
en: Received PDT notification for order %1$d on endpoint for order %2$d.
pt_BR: Notificação PDT recebida para o pedido %1$d no terminal para o pedido %2$d.

note: translators: 1: email address, 2: order ID .
en: Received PDT notification for another account: %1$s. Order ID: %2$d.
pt_BR: Notificação PDT recebida para outra conta: %1$s. ID do pedido: %2$d.

[ctx: block title]
en: Checkout
pt_BR: Finalização de compra

[ctx: block description]
en: Display a checkout form so your customers can submit orders.
pt_BR: Exibir um formulário de finalização de compra para que seus clientes possam enviar pedidos.

[ctx: block description]
en: Contains the products table and other custom blocks of filled mini-cart.
pt_BR: Contém a tabela de produtos e outros blocos personalizados do minicarrinho preenchido.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Items
pt_BR: Itens do minicarrinho

en: Email address (optional)
pt_BR: Endereço de e-mail(opcional)

en: This means that the table is probably in an inconsistent state. It's recommended to run a new regeneration process or to resume the aborted process (Status - Tools - Regenerate the product attributes lookup table/Resume the product attributes lookup table regeneration) before enabling the table usage.
pt_BR: Isso significa que a tabela provavelmente está em um estado inconsistente. É recomendável executar um novo processo de regeneração ou retomar o processo abortado (Status - Ferramentas - Gerar novamente a tabela de pesquisa de atributos do produto/Retomar a regeneração da tabela de pesquisa de atributos do produto) antes de habilitar o uso da tabela.

en: Resume
pt_BR: Retomar

en: Abort the product attributes lookup table regeneration
pt_BR: Abortar a regeneração da tabela de pesquisa de atributos do produto

en: WARNING: The product attributes lookup table regeneration process was aborted.
pt_BR: ALERTA: O processo de regeneração da tabela de pesquisa de atributos do produto foi abortado.

en: This tool will abort the regenerate product attributes lookup table regeneration. After this is done the process can be either started over, or resumed to continue where it stopped.
pt_BR: Esta ferramenta abortará a regeneração da tabela de pesquisa de atributos do produto. Depois disso, o processo pode ser reiniciado ou retomado para continuar de onde parou.

en: Product attributes lookup table regeneration process has been aborted.
pt_BR: O processo de regeneração da tabela de pesquisa de atributos do produto foi interrompido.

en: Resume the product attributes lookup table regeneration
pt_BR: Retomar a regeneração da tabela de pesquisa de atributos do produto

note: translators: %1$s = count of products already processed.
en: This tool will resume the product attributes lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
pt_BR: Esta ferramenta irá retomar a regeneração da tabela de pesquisa de atributos do produto no ponto em que foi abortada (%1$s produtos já foram processados).

en: Product attributes lookup table regeneration process has been resumed.
pt_BR: O processo de regeneração da tabela de pesquisa de atributos do produto foi retomado.

en: How the quantity of this item should be controlled, for example, any limits in place.
pt_BR: Como a quantidade deste item deve ser controlada, por exemplo, quaisquer limites em vigor.

en: The amount that quantities increment by. Quantity must be an multiple of this value.
pt_BR: A quantidade que as quantidades incrementam. A quantidade deve ser um múltiplo desse valor.

en: Quantity of this item to add to the cart.
pt_BR: Quantidade deste item no carrinho.

en: Changing platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
pt_BR: Mudar de plataforma pode parecer um grande obstáculo a ser superado, mas é mais fácil do que você imagina mover seus produtos, clientes e pedidos para o WooCommerce. Este artigo irá ajudá-lo a passar por este processo.

en: Thuringia
pt_BR: Turíngia

en: Saxony-Anhalt
pt_BR: Saxônia-Anhalt

en: Saxony
pt_BR: Saxônia

en: Saarland
pt_BR: Sarre

en: Hamburg
pt_BR: Hamburgo

en: Brandenburg
pt_BR: Brandemburgo

en: Berlin
pt_BR: Berlim

en: Bavaria
pt_BR: Baviera

en: Rhineland-Palatinate
pt_BR: Renânia-Palatinado

en: North Rhine-Westphalia
pt_BR: Renânia do Norte-Vestfália

en: Lower Saxony
pt_BR: Baixa Saxônia

en: Mecklenburg-Vorpommern
pt_BR: Meclemburgo-Pomerânia Ocidental

en: How to Migrate from Magento to WooCommerce
pt_BR: Como Migrar de Magento para WooCommerce

[ctx: block description]
en: Block that displays the products table of the Mini-Cart block.
pt_BR: Bloco que exibe a tabela de produtos do bloco Mini Carrinho.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title
pt_BR: Título do minicarrinho

[ctx: block description]
en: Block that displays the title of the Mini-Cart block.
pt_BR: Bloco que exibe o título do bloco Mini Cart.

[ctx: block title]
en: Empty Mini-Cart view
pt_BR: Visualização do minicarrinho vazio

[ctx: block description]
en: Blocks that are displayed when the Mini-Cart is empty.
pt_BR: Blocos que são exibidos quando o MiniCarrinho está vazio.

[ctx: block title]
en: Filled Mini-Cart view
pt_BR: Visualização do minicarrinho preenchido

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Footer
pt_BR: Rodapé do minicarrinho

[ctx: block description]
en: Block that displays the footer of the Mini-Cart block.
pt_BR: Bloco que exibe o rodapé do bloco Mini Carrinho.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Products Table
pt_BR: Tabela de produtos do minicarrinho

en: Built by WooCommerce
pt_BR: Feito pelo WooCommerce

en: Product Archive
pt_BR: Arquivo de produtos

en: Please provide a valid promo note name.
pt_BR: Forneça um nome de observação promocional válido.

en: The status of the coupon. Should always be draft, published, or pending review
pt_BR: O status do cupom. Deve ser sempre rascunho, publicado ou com revisão pendente

en: Save up to $800 in fees by managing transactions with WooPayments. With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies.
pt_BR: Economize até $ 800 em taxas gerenciando transações com WooCommerce Payments. Com o WooCommerce Payments, você pode aceitar com segurança os principais cartões, Apple Pay e pagamentos em mais de 100 moedas.

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Accept credit cards and other popular payment methods with %1$sWooPayments%2$s
pt_BR: Aceite cartões de crédito e outros métodos de pagamento populares com %1$sWooCommerce Payments%2$s

en: The database version for WooCommerce. This should be the same as your WooCommerce version.
pt_BR: A versão do banco de dados para o WooCommerce. Deve ser a mesmo que sua versão do WooCommerce.

en: Shop country/region
pt_BR: Região/país da loja

en: Number of employees of the store.
pt_BR: Número de funcionários na loja.

en: Task is not a subclass of `Task`
pt_BR: Tarefa não é uma subclasse de `tarefa`

en: Dismiss the gateway
pt_BR: Dispensar o sistema

en: You have installed a development version of WooCommerce which requires files to be built and minified. From the plugin directory, run <code>pnpm install</code> and then <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> to build and minify assets.
pt_BR: Você instalou uma versão de desenvolvimento do WooCommerce que requer que os arquivos sejam criados e minificados. No diretório do plugin, execute <code>pnpm install</code>  e, em seguida, <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> para compilar e minificar os ativos.

en: Montevideo
pt_BR: Montevidéu

en: West Panamá
pt_BR: Panamá Oeste

en: Bay Islands
pt_BR: Ilhas da Baía

en: Our request to the featured API got a malformed response.
pt_BR: Nossa solicitação para a API em destaque recebeu uma resposta malformada.

note: translators: Error code
en: Our request to the featured API got error code %d.
pt_BR: Nossa solicitação para a API em destaque obteve o código de erro %d.

en: We encountered an SSL error. Please ensure your site supports TLS version 1.2 or above.
pt_BR: Encontramos um erro de SSL. Certifique-se de que seu site seja compatível com TLS versão 1.2 ou superior.

en: Capital District
pt_BR: Distrito Capital

[ctx: block description]
en: Display accepted payment methods.
pt_BR: Exibir métodos de pagamento aceitos.

[ctx: block title]
en: Accepted Payment Methods
pt_BR: Métodos de pagamento aceitos

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
pt_BR: Um link para definir uma nova senha será enviado para seu endereço de e-mail.

en: No theme is defined for this template.
pt_BR: Nenhum tema foi definido para este modelo.

en: List of extended deprecated tasks from the client side filter.
pt_BR: Lista de tarefas obsoletas estendidas do filtro do lado do cliente.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold from Pending, Cancelled or Failed order status.
pt_BR: Esta é uma notificação de pedido enviada aos clientes contendo detalhes do pedido após um pedido ser colocado como "Aguardando" do status de pedido "Pendente", "Cancelado" ou "Malsucedido".

en: Browse categories
pt_BR: Procurar categorias

en: Product Reviews
pt_BR: Avaliações do produto

en: Región Metropolitana de Santiago
pt_BR: Região Metropolitana de Santiago

en: There was an error generating your API Key.
pt_BR: Ocorreu um erro ao gerar sua chave de API.

en: Arica y Parinacota
pt_BR: Arica e Parinacota

en: Use `array_key_exists` to check for meta_data on WC_Shipping_Rate to get the correct result.
pt_BR: Use `array_key_exists` para verificar meta_data em WC_Shipping_Rate para obter o resultado correto.

[ctx: block title]
en: Terms and Conditions
pt_BR: Termos e Condições

[ctx: block description]
en: Collect your customer's shipping address.
pt_BR: Colete o endereço de entrega de seu cliente.

[ctx: block title]
en: Shipping Address
pt_BR: Endereço de Entrega

[ctx: block description]
en: Payment options for your store.
pt_BR: Opções de pagamento para sua loja.

[ctx: block title]
en: Payment Options
pt_BR: Opções de Pagamento

[ctx: block description]
en: Collect your customer's contact information.
pt_BR: Colete as informações de contato de seus clientes.

[ctx: block title]
en: Contact Information
pt_BR: Informações de Contato

[ctx: block description]
en: Allow customers to place their order.
pt_BR: Permita que seus clientes realizem seus pedidos.

[ctx: block title]
en: Actions
pt_BR: Ações

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart contains products.
pt_BR: Contém blocos que são exibidos quando há produtos adicionados ao carrinho.

[ctx: block description]
en: Column containing the checkout totals.
pt_BR: Coluna contendo os totais da finalização de compra.

[ctx: block title]
en: Checkout Totals
pt_BR: Totais da finalização de compra

[ctx: block title]
en: Checkout Fields
pt_BR: Campos de finalização de compra

[ctx: block description]
en: Column containing checkout address fields.
pt_BR: Coluna contendo campos de endereço para finalização de compra.

[ctx: block description]
en: Allow customers proceed to Checkout.
pt_BR: Permite que seus clientes sigam para a finalização de compra.

[ctx: block title]
en: Order Note
pt_BR: Observações do pedido

[ctx: block description]
en: Allow customers to add a note to their order.
pt_BR: Permitir que clientes adicionem observações em seus pedidos.

[ctx: block title]
en: Shipping Options
pt_BR: Opções de entrega

[ctx: block title]
en: Proceed to Checkout
pt_BR: Continuar para a finalização de compra

[ctx: block description]
en: Ensure that customers agree to your Terms & Conditions and Privacy Policy.
pt_BR: Garanta que os clientes concordem com seus termos e condições e com a política de privacidade.

[ctx: block description]
en: Collect your customer's billing address.
pt_BR: Colete o endereço de cobrança de seus clientes.

[ctx: block title]
en: Billing Address
pt_BR: Endereço de cobrança

[ctx: block title]
en: Filled Cart
pt_BR: Carrinho Cheio

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart is empty.
pt_BR: Contém blocos que são exibidos quando o carrinho está vazio.

[ctx: block title]
en: Empty Cart
pt_BR: Carrinho Vazio

[ctx: block description]
en: Column containing the cart totals.
pt_BR: Coluna contendo totais do carrinho.

[ctx: block title]
en: Cart Totals
pt_BR: Totais do Carrinho

[ctx: block title]
en: Order Summary
pt_BR: Resumo do Pedido

[ctx: block title]
en: Express Checkout
pt_BR: Finalização de compra expressa

en: The Eway extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
pt_BR: A extensão Eway para WooCommerce permite que você receba pagamentos com cartão de crédito diretamente em sua loja sem redirecionar seus clientes para um site de terceiros para efetuar o pagamento.

en: Reach more shoppers and drive sales for your store. Integrate with Google to list your products for free and launch paid ad campaigns.
pt_BR: Alcance mais compradores e impulsione as vendas da sua loja. Integre-se ao Google para listar seus produtos gratuitamente e lançar campanhas publicitárias pagas.

en: Task list ID does not exist
pt_BR: O ID da lista de tarefas não existe

en: Task list ID already exists
pt_BR: O ID da lista de tarefas já existe

en: Sorry, that task list was not found
pt_BR: Essa lista de tarefas não foi encontrada

en: Sorry, you are not allowed to hide task lists.
pt_BR: Você não tem permissão para ocultar listas de tarefas.

[ctx: block description]
en: Show customers a summary of their order.
pt_BR: Mostra aos clientes um resumo de seus pedidos.

[ctx: block title]
en: Cart Line Items
pt_BR: Itens de linha do carrinho

[ctx: block description]
en: Block containing current line items in Cart.
pt_BR: Bloco contendo itens de linha atuais no carrinho.

[ctx: block description]
en: Column containing cart items.
pt_BR: Coluna contendo itens do carrinho.

en: If this is a default attribute
pt_BR: Se este for um atributo padrão

en: Sorry, this order requires a shipping option.
pt_BR: Este pedido requer uma opção de entrega.

en: Platform version to track.
pt_BR: Versão da plataforma para rastrear.

en: Platform to track.
pt_BR: Plataforma para rastrear.

en: Sorry, you post telemetry data.
pt_BR: Você publicou dados de telemetria.

en: Mini-Cart
pt_BR: Mini-Carrinho

en: Returns number of products with each stock status.
pt_BR: Retorna o número de produtos com cada status de estoque.

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
pt_BR: Se verdadeiro, calcula as contagens de estoque para produtos na coleção.

en: Whether to consider GMT post dates when limiting response by published or modified date.
pt_BR: Se deve considerar as datas de postagem GMT ao limitar a resposta por data publicada ou modificada.

en: Limit response to resources modified after a given ISO8601 compliant date.
pt_BR: Limita resposta a recursos modificados após uma determinada data compatível com ISO8601.

en: Limit response to resources modified before a given ISO8601 compliant date.
pt_BR: Limita resposta a recursos modificados antes de uma determinada data compatível com ISO8601.

en: Sorry, no task with that ID was found.
pt_BR: Nenhuma tarefa com esse ID foi encontrada.

en: Sorry, no snoozeable task with that ID was found.
pt_BR: Nenhuma tarefa adiada com esse ID foi encontrada.

en: Sorry, no dismissable task with that ID was found.
pt_BR: Nenhuma tarefa dispensável com esse ID foi encontrada.

en: Sorry, you are not allowed to snooze onboarding tasks.
pt_BR: Você não tem permissão para adiar tarefas de integração.

en: Sorry, you are not allowed to retrieve onboarding tasks.
pt_BR: Você não tem permissão para recuperar tarefas de integração.

en: Optional parameter to query specific task list.
pt_BR: Parâmetro opcional para consultar uma lista de tarefas específica.

en: Time period to snooze the task.
pt_BR: Período de tempo para adiar a tarefa.

en: Store email address.
pt_BR: Endereço de e-mail da loja.

en: Whether or not this store agreed to receiving marketing contents from WooCommerce.com.
pt_BR: Se esta loja concordou ou não, em receber conteúdo de marketing do WooCommerce.com.

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover as taxas selecionadas?

en: This is where you can browse products in this store.
pt_BR: É aqui que você pode procurar produtos nesta loja.

en: Are you sure you want to remove the selected shipping?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover a entrega selecionada?

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
pt_BR: Adicionar ferramentas de marketing recomendadas para atingir novos clientes e crescer seu negócio.

en: ZIP Code
pt_BR: CEP

note: translators: %s: WooCommerce.com Subscriptions tab count HTML.
en: My Subscriptions %s
pt_BR: Minhas assinaturas %s

en: International
pt_BR: Internacional

note: translators: %1$s is an open anchor tag (<a>) and %2$s is a close link tag (</a>).
en: %1$1sExplore our docs%2$2s for more information, or just get started!
pt_BR: %1$1sExplore nossa documentação%2$2s para mais informações, ou comece agora!

en: Reach out to customers
pt_BR: Alcance clientes

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
pt_BR: Aumente a velocidade e segurança com o %1$sJetpack%2$s

en: Locations outside all other zones
pt_BR: Locais fora de todas as outras áreas

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
pt_BR: Tenha cálculo de impostos automatizado com o %1$sWooCommerce Tax%2$s

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
pt_BR: Imprima etiquetas de entrega com o %1$sWooCommerce Shipping%2$s

en: Potentially unsecured files were found in your uploads directory
pt_BR: Arquivos potencialmente inseguros foram encontrados no seu diretório de uploads

note: translators: 1: opening analytics docs link tag. 2: closing link tag
en: Files that may contain %1$sstore analytics%2$s reports were found in your uploads directory - we recommend assessing and deleting any such files.
pt_BR: Arquivos que podem conter relatórios de %1$sanalytics da loja%2$s foram encontrados no seu diretório de uploads - recomendamos que verifique e exclua tais arquivos.

en: Edit page
pt_BR: Editar página

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
pt_BR: Política de reembolso e devoluções

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
pt_BR: Nós criamos uma página de amostra de Política de reembolso e devoluções para você. Dê uma olhada e atualize para se adaptar à sua loja.

note: translators: 1: last access date 2: last access time 3: last access timezone abbreviation
en: %1$s at %2$s %3$s
pt_BR: %1$s às %2$s %3$s

en: Update the table directly upon product changes, instead of scheduling a deferred update.
pt_BR: Atualize a tabela diretamente na mudança de produtos, ao invés de agendar uma atualização mais tarde.

en: Direct updates
pt_BR: Atualizações diretas

en: Enable table usage
pt_BR: Ativar o uso de tabelas

en: Select a product to regenerate the data for, or leave empty for a full table regeneration:
pt_BR: Selecione um produto para regenerar seus dados, ou deixe em branco para uma regeneração completa da tabela:

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
pt_BR: Nome da extensão - isso será utilizado para garantir que os dados da solicitação sejam encaminhados propriamente.

en: Net total revenue (formatted).
pt_BR: Receita total líquida (formatado).

en: Shipping Phone Number
pt_BR: Número de telefone de entrega

en: When true, refunded items are restocked.
pt_BR: Quando ativo, itens reembolsados voltam para o estoque.

[ctx: Page slug]
en: refund_returns
pt_BR: reembolso_devolucoes

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
pt_BR: Use a tabela de pesquisa de atributos do produto para filtragem de catálogo.

en: These settings are not available while the lookup table regeneration is in progress.
pt_BR: Essas configurações não estão disponíveis enquanto a regeneração da tabela de pesquisa está em andamento.

en: Additional data to pass to the extension
pt_BR: Dados adicionais que serão enviados à extensão

en: N. Revenue (formatted)
pt_BR: Receita líquida (formatado)

en: Product attributes lookup table
pt_BR: Tabela de consulta de atributos do produto

en: Enable WooCommerce Analytics
pt_BR: Ativar análises do WooCommerce

en: Billing Phone Number
pt_BR: Número de telefone de cobrança

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
pt_BR: Configure uma página de Política de Reembolsos e Devoluções para aumentar a credibilidade da sua loja.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
pt_BR: Limita o conjunto de resultados para produtos com pouco estoque ou fora de estoque. (Obsoleto)

note: translators: %1$s contains the filepath of the digital asset.
en: %1$s could not be served using the X-Accel-Redirect/X-Sendfile method. A Force Download will be used instead.
pt_BR: %1$s não pode ser servido usando o método X-Accel-Redirect/X-Sendfile. Então o Download Forçado será utilizado.

note: translators: %1$s contains the filepath of the digital asset.
en: %1$s could not be served using the Force Download method. A redirect will be used instead.
pt_BR: %1$s não pode ser servido usando o método de Download Forçado. Então um redirecionamento será utilizado.

note: translators: %1$s is a link to the WooCommerce documentation.
en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
pt_BR: Se os métodos de "Download Forçado" ou "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" forem selecionados mas não funcionarem, o sistema utilizará o método de "Redirecionamento" como último recurso. <a href="%1$s">Veja esse guia</a> para mais detalhes.

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
pt_BR: Permitir o uso do método de redirecionamento (inseguro) como último recurso

en: Task Options
pt_BR: Opções de Tarefa

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
pt_BR: Escolha provedores de pagamento e ative os métodos de pagamento na finalização da compra.

en: Set your store location and where you'll ship to.
pt_BR: Defina a localização da sua loja e sua área de cobertura.

en: You're only one step away from getting paid. Verify your business details to start managing transactions with WooPayments.
pt_BR: Você está a apenas um passo de ser pago. Verifique os detalhes do seu negócio para começar a gerenciar transações com o WooCommerce Payments.

en: Start by adding the first product to your store. You can add your products manually, via CSV, or import them from another service.
pt_BR: Comece adicionando o primeiro produto à sua loja. Você pode adicionar seus produtos manualmente, via CSV, ou importá-los de outro serviço.

en: Grow your store
pt_BR: Expanda sua loja

en: Get backups
pt_BR: Obter backups

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
pt_BR: Proteja sua loja WooCommerce com o Jetpack Backup.

en: Set your store location and configure tax rate settings.
pt_BR: Defina o local da sua loja e configure as taxas de impostos.

en: The rate at which tax is applied.
pt_BR: A taxa na qual os impostos são aplicados.

en: Store downtime means lost sales. One-click restores get you back online quickly if something goes wrong.
pt_BR: A inatividade da loja afeta as vendas. Com restaurações em um clique, seu site volta ao ar rapidamente caso algo dê errado.

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
pt_BR: O endereço da sua loja é obrigatório para definir o país de origem para entrega, moedas e opções de pagamento.

en: Notes are unavailable because the "admin-note" data store cannot be loaded.
pt_BR: As observação estão indisponíveis porque os dados da "admin-note" não puderam ser carregados.

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
pt_BR: A extensão PayFast para WooCommerce permite que você aceite pagamentos por cartão de crédito e EFT por meio de um dos sistemas de pagamento mais populares da África do Sul. Sem taxas de instalação ou custos de assinatura mensal. A seleção dessa extensão configurará sua loja para usar rands sul-africanos como a moeda selecionada.

en: Variations Sold
pt_BR: Variações vendidas

en: Number of product items sold.
pt_BR: Número de itens de produtos vendidos.

en: Products sold
pt_BR: Produtos vendidos

en: Number of variation items sold.
pt_BR: Número de itens de variação vendidos.

en: Change status to cancelled
pt_BR: Mudar status para cancelado

en: Recently Viewed Products list
pt_BR: Lista de produtos vistos recentemente

en: Data store:
pt_BR: Armazenamento de dados:

en: This section shows details of Action Scheduler.
pt_BR: Esta seção mostra detalhes do agendador de ações.

en: Products by Rating list
pt_BR: Lista de produtos por classificação

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d ID
pt_BR: ID do download %d

en: Source of note.
pt_BR: Origem da observação.

en: Things to do next
pt_BR: O que fazer a seguir

en: Manage transactions without leaving your WordPress Dashboard. Only with WooPayments.
pt_BR: Gerencie transações sem sair do seu painel do WordPress. Apenas com o WooCommerce Payments.

en: Invalid path provided.
pt_BR: Caminho fornecido inválido.

en: Product Link
pt_BR: Link do produto

note: translators: %1$s: Link to WP Mail Logging plugin, %2$s: Link to Email FAQ support page.
en: To ensure your store&rsquo;s notifications arrive in your and your customers&rsquo; inboxes, we recommend connecting your email address to your domain and setting up a dedicated SMTP server. If something doesn&rsquo;t seem to be sending correctly, install the <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> or check the <a href="%2$s">Email FAQ page</a>.
pt_BR: Para garantir que as notificações de sua loja cheguem na sua caixa de entrada e na de seus cliente, nós recomendamos conectar seu endereço de e-mail ao seu domínio e configurar um servidor SMTP dedicado. Se algo não parece estar sendo enviado corretamente, instale o <a href="%1$s">plugin WP Mail Logging</a> ou confira a <a href="%2$s">página de perguntas frequentes sobre e-mails</a>.

en: A link to a product.
pt_BR: Um link para um produto.

en: Product Category Link
pt_BR: Link da categoria de produto

en: A link to a product category.
pt_BR: Um link para uma categoria de produto.

en: How easy was it to add a product tag?
pt_BR: Quão fácil foi adicionar uma tag de produto?

en: A link to a product tag.
pt_BR: Um link para uma tag de produto.

en: Product Tag Link
pt_BR: Link da tag de produto

en: Create and send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns straight from your dashboard.
pt_BR: Crie e envie e-mails de acompanhamento de compras, boletins informativos e campanhas promocionais diretamente do seu painel.

note: translators: %d: How many products have been processed so far.
en: Filling in progress (%d)
pt_BR: Preenchimento em progresso (%d)

en: Product attributes lookup table data is regenerating
pt_BR: Os dados da tabela de pesquisa de atributos do produto estão sendo recriados

en: This tool will regenerate the product attributes lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
pt_BR: Esta ferramenta irá gerar novamente os dados da tabela de pesquisa de atributos do produto a partir de dados de produtos existentes. Este processo pode demorar um pouco.

en: Regenerate the product attributes lookup table
pt_BR: Regenerar a tabela de pesquisa de atributos do produto

en: Federal Dependencies
pt_BR: Dependências Federais da Venezuela

note: translators: the title of the payment gateway
en: %s connected successfully
pt_BR: %s conectado com sucesso

en: How easy was it to use search?
pt_BR: Quão fácil foi usar a pesquisa?

en: How easy was it to add product category?
pt_BR: Quão fácil foi adicionar a categoria do produto?

en: How easy was it to add a product attribute?
pt_BR: Quão fácil foi adicionar um atributo de produto?

en: Paystack helps African merchants accept one-time and recurring payments online with a modern, safe, and secure payment gateway.
pt_BR: Paystack proporciona aos comerciantes africanos um sistema de pagamento moderno, seguro e protegido que aceita pagamentos on-line únicos e recorrentes.

en: Hi there,
pt_BR: Olá,

note: translators: %s: line break
en: Nice one; you've created a WooCommerce store! Now it's time to add your first product and get ready to start selling.%s
pt_BR: Boa, você criou uma loja WooCommerce! Agora é hora de adicionar seu primeiro produto e se preparar para começar a vender.%s

note: translators: %s Field label.
en: %s (optional)
pt_BR: %s (opcional)

en: Enable PayU’s exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
pt_BR: Ative o plugin exclusivo do PayU para WooCommerce para começar a aceitar pagamentos em mais de 100 métodos de pagamento disponíveis na Índia, incluindo cartões de crédito, cartões de débito, UPI e muito mais!

en: PayU for WooCommerce
pt_BR: PayU para WooCommerce

en: Get ready to start selling
pt_BR: Prepare-se para começar a vender

en: There was an error with an item in your cart.
pt_BR: Ocorreu um erro com um item em seu carrinho.

en: Integration registry requires an identifier.
pt_BR: O registro de integração requer um identificador.

note: translators: 1: The first n-1 items of a list 2: the last item in the list.
en: %1$s and %2$s
pt_BR: %1$s e %2$s

note: translators: %s: product name.
en: %s cannot be purchased. Please remove it from your cart.
pt_BR: Não é possível comprar %s. Remova este item do seu carrinho.

note: translators: %s: product names.
en: %s are out of stock and cannot be purchased. Please remove them from your cart.
pt_BR: Não é possível comprar %s porque estão fora de estoque. Remova estes itens do seu carrinho.

note: translators: %s: product name.
en: %s is out of stock and cannot be purchased. Please remove it from your cart.
pt_BR: Não é possível comprar %s porque está fora de estoque. Remova este item do seu carrinho.

note: translators: %s: Integration name.
en: "%s" is already registered.
pt_BR: "%s" já está cadastrada.

note: translators: %s: Integration name.
en: Integration "%s" is not registered.
pt_BR: A integração "%s" não está cadastrada.

en: Block name is required.
pt_BR: O nome do bloco é obrigatório.

note: translators: %s: product names.
en: %s cannot be purchased. Please remove them from your cart.
pt_BR: Não é possível comprar %s. Remova estes itens do seu carrinho.

note: translators: %s: product names.
en: There is not enough %s in stock. Please reduce the quantity in your cart.
pt_BR: Não há %s suficiente em estoque. Reduza a quantidade em seu carrinho.

note: translators: %s: product names.
en: There are too many %s in the cart. Only 1 can be purchased. Please reduce the quantity in your cart.
pt_BR: Há %s demais no carrinho. Você só pode comprar 1. Reduza a quantidade em seu carrinho.

note: translators: %s: product names.
en: There are too many %s in the cart. Only 1 of each can be purchased. Please reduce the quantities in your cart.
pt_BR: Há %s demais no carrinho. Você só pode comprar 1 de cada. Reduza a quantidade em seu carrinho.

note: translators: %s: product names.
en: There are not enough %s in stock. Please reduce the quantities in your cart.
pt_BR: Não há %s suficiente em estoque. Reduza a quantidade em seu carrinho.

en: List of city names. Introduced in WooCommerce 5.3.
pt_BR: Lista de nomes de cidades. Introduzido no WooCommerce 5.3.

en: Step
pt_BR: Etapa

en: WooCommerce Setup
pt_BR: Configuração do WooCommerce

en: Start selling
pt_BR: Comece a vender

en: Coupon item ID is readonly.
pt_BR: O ID do item do cupom é somente leitura.

en: Low Stock amount for the product.
pt_BR: Quantidade de estoque baixo para o produto.

en: Low Stock amount for the variation.
pt_BR: Quantidade de estoque baixo para a variação

en: Amount that will be refunded for this line item (excluding taxes).
pt_BR: Valor que será reembolsado para este item (sem impostos).

en: Search for a page&hellip;
pt_BR: Pesquisar por uma página&hellip;

en: List of postcodes / ZIPs. Introduced in WooCommerce 5.3.
pt_BR: Lista de códigos postais / CEPs. Introduzido no WooCommerce 5.3.

en: City name, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'cities' should be used instead.
pt_BR: Nome da cidade, não suporta vários valores. Obsoleto a partir do WooCommerce 5.3, 'cities' deve ser usado em seu lugar.

en: Postcode/ZIP, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'postcodes' should be used instead.
pt_BR: Código postal/CEP, não suporta vários valores. Obsoleto a partir do WooCommerce 5.3, 'postcodes' deve ser usado em seu lugar.

en: of
pt_BR: de

en: When variation stock reaches this amount you will be notified by email. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
pt_BR: Quando o estoque de variação atingir esse valor, você será notificado por e-mail. O valor padrão para todas as variações pode ser definido na aba Estoque do produto. O valor padrão da loja pode ser definido em Configurações > Produtos > Estoque.

en: You're almost there! Once you complete store setup you can start receiving orders.
pt_BR: Você está quase lá! Depois de concluir a configuração da loja, você pode começar a receber pedidos.

note: translators: 1: tax class name 2: error message
en: Additional tax class "%1$s" couldn't be saved. %2$s.
pt_BR: A classe de imposto adicional "%1$s" não pode ser salva. %2$s.

en: Offset the result set by a specific number of items. Applies to hierarchical taxonomies only.
pt_BR: Desloque o conjunto de resultados por um número específico de itens. Aplica-se apenas a taxonomias hierárquicas.

en: Amount that will be refunded for this tax.
pt_BR: Valor que será reembolsado para este imposto.

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent. Applies to hierarchical taxonomies only.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados a recursos atribuídos a um ascendente específico. Aplica-se apenas a taxonomias hierárquicas.

en: Tax class slug is invalid
pt_BR: O slug da classe de impostos é inválido

note: translators: 1: product link, 2: product name
en: The selected product isn't a variation of %2$s, please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
pt_BR: O produto selecionado não é uma variação de %2$s, escolha as opções de produtos visitando <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

note: translators: %d: Amount of stock left
en: Store-wide threshold (%d)
pt_BR: Limiar em toda a loja (%d)

note: translators: %d: Amount of stock left
en: Parent product's threshold (%d)
pt_BR: Limiar do produto ascendente (%d)

en: When product stock reaches this amount you will be notified by email. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
pt_BR: Quando o estoque do produto atingir esse valor, você será notificado por e-mail. É possível definir valores diferentes para cada variação individualmente. O valor padrão da loja pode ser definido em Configurações > Produtos > Estoque.

en: Effortless payments by Mollie: Offer global and local payment methods, get onboarded in minutes, and supported in your language.
pt_BR: Pagamentos sem esforços com Mollie: ofereça métodos de pagamentos globais e locais, inicio em minutos e suporte à vários idiomas.

en: PayPal Payments
pt_BR: Pagamento via PayPal

note: translators: %s: is the field label translators: %s Field label.
en: %s is required
pt_BR: %s é obrigatório

en: Add manually
pt_BR: Adicionar manualmente

en: Fee total amounts provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Montantes totais da taxa fornecida usando a menor unidade da moeda.

note: translators: %s valid country codes
en: Invalid country code provided. Must be one of: %s
pt_BR: Código de país inválido. Deve ser um dos seguintes: %s

en: List of cart fees.
pt_BR: Lista de taxas no carrinho.

en: Name of the metadata.
pt_BR: Nome do metadado.

en: Optionally, how the metadata value should be displayed to the user.
pt_BR: Opcionalmente, como o valor do metadado deve ser mostrado ao usuário.

en: shipping address
pt_BR: endereço de entrega

note: translators: %s country code.
en: Sorry, we do not allow orders from the provided country (%s)
pt_BR: Não permitimos pedidos do país informado (%s)

note: translators: %s Address type.
en: There was a problem with the provided %s:
pt_BR: Ocorreu um problema com o %s informado:

en: Total amount for this fee.
pt_BR: Montante total para esta taxa.

en: Value of the metadata.
pt_BR: Valor do metadado.

note: translators: %1$s given state, %2$s valid states
en: The provided state (%1$s) is not valid. Must be one of: %2$s
pt_BR: O estado informado (%1$s) não é válido. Deve ser um dos seguintes: %2$s

en: The provided phone number is not valid
pt_BR: O número de telefone fornecido não é válido

en: The provided email address is not valid
pt_BR: O endereço de e-mail fornecido não é válido

en: The provided postcode / ZIP is not valid
pt_BR: O código postal / CEP informado não é válido

en: List of required payment gateway features to process the order.
pt_BR: Lista de recursos obrigatórios do sistema de pagamento para processar o pedido.

en: Total tax amount for this fee.
pt_BR: Valor total do imposto para esta taxa.

en: Metadata related to the item
pt_BR: Metadados relacionados ao item

en: billing address
pt_BR: endereço de cobrança

en: A valid email address is required
pt_BR: É obrigatório um endereço de e-mail válido

note: translators: %s file handle name.
en: Script with handle %s had a dependency on itself which has been removed. This is an indicator that your JS code has a circular dependency that can cause bugs.
pt_BR: O script com o identificador %s tinha uma dependência de si mesmo que foi removida. Este é um indicador de que seu código JS tem uma dependência circular que pode causar erros.

note: translators: %s country code.
en: Sorry, we do not ship orders to the provided country (%s)
pt_BR: Não enviamos pedidos para o país informado (%s)

note: translators: %s provided email.
en: The provided email address (%s) is not valid—please provide a valid email address
pt_BR: O endereço de e-mail fornecido (%s) não é válido - informe um endereço de e-mail válido

en: Extended task List
pt_BR: Lista de tarefas estendida

en: How to customize your product catalog
pt_BR: Como personalizar seu catálogo do produtos

en: Product template name.
pt_BR: Nome do modelo de produto.

note: translators: %s is template name
en: Sorry, creating the product with template failed.
pt_BR: A criação do produto com o modelo falhou.

en: You want your product catalog and images to look great and align with your brand. This guide will give you all the tips you need to get your products looking great in your store.
pt_BR: Você deseja que seu catálogo de produtos e imagens tenham uma ótima aparência e se alinhem à sua marca. Este guia fornecerá todas as dicas necessárias para que seus produtos fiquem ótimos em sua loja.

note: translators: ISO 3166-1 alpha-2 country code
en: '%s' is not a valid country code.
pt_BR: '%s' não é um código de país válido.

en: Generated at
pt_BR: Gerado em

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page does not contain the %1$s shortcode or the %2$s block.
pt_BR: Página não contém o shortcode %1$s ou o bloco %2$s.

en: Status report information
pt_BR: Informação do relatório de status

en: This section shows information about this status report.
pt_BR: Esta seção mostra informações sobre este relatório de status.

en: Get the basics
pt_BR: Comece com o básico

en: There are three ways to add your products: you can <strong>create products manually, import them at once via CSV file</strong>, or <strong>migrate them from another service</strong>.<br/><br/>
pt_BR: Existem três maneiras de adicionar seus produtos: você pode <strong>criar produtos manualmente, importá-los de uma só vez por um arquivo CSV</strong>, ou <strong>migrando de outro serviço</strong>.<br/><br/>

note: translators: 1: line break tag, 2: open link to WordPress update link, 3: close link tag.
en: %1$s %2$sUpdate WordPress to enable the new navigation%3$s
pt_BR: %1$s %2$sAtualize o WordPress para ativar a nova navegação%3$s

en: Baoruco
pt_BR: Bahoruco

en: Enable email insights
pt_BR: Ativar e-mail de ideias

en: I don't know how to get a date from a %s
pt_BR: Eu não sei como obter uma data de %s

en: No product attribute with that slug was found.
pt_BR: Nenhum atributo de produto com esse slug foi encontrado.

en: Search by similar attribute name.
pt_BR: Pesquisar por nome de atributo similar.

en: Slug identifier for the resource.
pt_BR: Slug identificador do recurso.

en: You're invited to share your experience
pt_BR: Convidamos você a compartilhar sua experiência

en: Receive email notifications with additional guidance to complete the basic store setup and helpful insights
pt_BR: Receba notificações por e-mail com orientações adicionais para concluir a configuração básica da loja e ideias úteis

en: Store management insights
pt_BR: Ideias sobre o gerenciamento da loja

note: translators: 1: Link URL
en: With the release of WooCommerce 4.0, these reports are being replaced. There is a new and better Analytics section available for users running WordPress 5.3+. Head on over to the <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> or learn more about the new experience in the <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">WooCommerce Analytics documentation</a>.
pt_BR: Com o lançamento do WooCommerce 4.0, esses relatórios estão sendo substituídos. Há uma nova e melhor seção Analytics disponível para usuários que executam o WordPress 5.3+. Vá para o <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> ou saiba mais sobre a nova experiência na <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">documentação do WooCommerce Analytics</a>.

en: Department
pt_BR: Departamento

en: Are you sure you're ready?
pt_BR: Você tem certeza de que está pronto?

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
pt_BR: Recomendamos fortemente a criação de um backup do seu site antes de atualizar.

en: The official Razorpay extension for WooCommerce allows you to accept credit cards, debit cards, netbanking, wallet, and UPI payments.
pt_BR: A extensão oficial Razorpay para WooCommerce permite receber pagamentos com cartões de crédito, cartões de débito, carteira digital e pagamentos UPI.

note: translators: %s: extension namespace
en: Extension data registered by %s
pt_BR: Dados de extensão cadastrados por %s

en: Total price of shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
pt_BR: Valor total da entrega. Se a entrega não foi calculada ainda, uma resposta nula será enviada.

en: True if the cart meets the criteria for showing shipping costs, and rates have been calculated and included in the totals.
pt_BR: Verdadeiro se o carrinho atende os critérios para exibir custos de entrega e taxas foram calculadas e incluídas nos totais.

en: Whether the product is visible in the catalog
pt_BR: Se o produto está visível no catálogo

en: Total tax on shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
pt_BR: Total de impostos sobre a entrega. Se a entrega não foi calculada ainda, uma resposta nula será enviada.

en: Coupon usage limit has been reached. Please try again after some time, or contact us for help.
pt_BR: Limite de uso do cupom atingido. Tente novamente em alguns minutos ou entre em contato para ajuda.

en: How easy was it to update an order?
pt_BR: Foi fácil atualizar um pedido?

en: How easy was it to update your settings?
pt_BR: Foi fácil atualizar suas configurações?

en: Ladakh
pt_BR: Ladaque

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
pt_BR: A data que foi realizado o último pedido para este produto, no fuso horário do site.

en: The discount type for the coupon (e.g. percentage or fixed amount)
pt_BR: O tipo de desconto para o cupom (ex. porcentagem ou valor fixo)

en: Unable to create order
pt_BR: Não é possível criar um pedido

en: Alias for customer_type (deprecated).
pt_BR: Pseudônimo para customer_type (obsoleto).

en: The coupon's unique code.
pt_BR: O código exclusivo do cupom.

en: Thank you for your feedback!
pt_BR: Obrigado pelos seus comentários!

en: Limit result set to orders that have the specified customer_type
pt_BR: Limita o resultado para pedidos que possuem customer_type especificados.

en: Current set billing address for the customer.
pt_BR: Endereço de cobrança atual definido para o cliente.

note: translators: %s: myaccount page link.
en: Coupon usage limit has been reached. If you were using this coupon just now but your order was not complete, you can retry or cancel the order by going to the <a href="%s">my account page</a>.
pt_BR: Limite de uso do cupom atingido. Se você estava usando este cupom agora, mas o pedido não foi concluído, tente novamente ou cancele o pedido acessando a página <a href="%s">minha conta</a>.

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Look for orders, customer info, and process refunds in one click with the Woo app.
pt_BR: Procure pedidos, informações de clientes e processe reembolsos em um clique com o aplicativo Woo.

en: Manage your orders on the go
pt_BR: Gerencie seus pedidos de qualquer lugar

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing tag
en: This tool will reset the cached values used in WooCommerce Analytics. If numbers still look off, try %1$sReimporting Historical Data%2$s.
pt_BR: Esta ferramenta vai redefinir os valores em cache usados nas análises. Se os números ainda não aparecerem, tente %1$sreimportar dados históricos%2$s.

en: How easy was it to import products?
pt_BR: Quão fácil foi importar produtos?

en: How easy was it to add a product?
pt_BR: Foi fácil adicionar um produto?

en: Add additional piece of info about each variation to the report.
pt_BR: Adicione informações adicionais sobre cada variação ao relatório.

en: Limit result set to items that don't have the specified parent product(s).
pt_BR: Limita os resultados para itens que não possuem os produtos ascendentes especificados.

en: Limit result set to items that have the specified parent product(s).
pt_BR: Limita os resultados para itens que possuem os produtos ascendentes especificados.

en: Limit result set to items that don't have the specified variation(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que não possuem as variações especificadas atribuídas.

en: Limit result set to items that have the specified variation(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que possuem as variações especificadas atribuídas.

en: Limit result set to variations in the specified categories.
pt_BR: Limita o resultado a variações incluídas nas categorias especificadas.

en: Limit result set to variations not in the specified categories.
pt_BR: Limita o resultado a variações não incluídas nas categorias especificadas.

en: Limit result set to variations that don't include the specified attributes.
pt_BR: Limita o resultado a variações que não possuem os atributos especificados.

en: Limit result set to variations that include the specified attributes.
pt_BR: Limita o resultado a variações que possuem os atributos especificados.

en: Stats about variations.
pt_BR: Estatísticas sobre variações.

en: Variations detailed reports.
pt_BR: Relatórios detalhados de variações.

note: translators: 1: tax amount 2: country name
en: (includes %1$s estimated for %2$s)
pt_BR: (inclui %1$s estimado para %2$s)

en: Categories deleted.
pt_BR: Categorias excluídas.

en: Parish
pt_BR: Paróquia

en: Tags deleted.
pt_BR: Tags excluídas.

en: Town / City / Post Office
pt_BR: Cidade / Correio

note: translators: 1: product link, 2: product name
en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
pt_BR: Escolha as opções de produtos visitando <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>

en: Set password
pt_BR: Definir senha

en: Click here to set your new password.
pt_BR: Clique aqui para definir sua nova senha.

en: Parent product name if the product is a variation.
pt_BR: Nome do produto ascendente se o produto for uma variação.

[ctx: district]
en: Vojvodina
pt_BR: Voivodina

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
pt_BR: Esta chave de redefinição de senha é para uma conta de usuário diferente. Saia e tente novamente.

en: The slug for the resource.
pt_BR: O slug para o recurso.

en: Meta value for UI display.
pt_BR: Valor meta para exibição da interface.

en: Whether to create a new user account as part of order processing.
pt_BR: Se deve criar uma nova conta de usuário como parte do processamento do pedido.

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing tag
en: By clicking "Get started", you agree to our %1$sTerms of Service%2$s
pt_BR: Ao clicar em "Comece a usar", você concorda com os nossos %1$sTermos de Serviço%2$s

en: Meta key for UI display.
pt_BR: Chave do metadado para exibição da interface.

[ctx: district]
en: Belgrade
pt_BR: Belgrado

[ctx: district]
en: Central Banat
pt_BR: Banato Central

[ctx: district]
en: Morava
pt_BR: Moravica

en: Get in front of shoppers and drive traffic so you can grow your business with Smart Shopping Campaigns and free listings.
pt_BR: Apareça para os compradores e gere tráfego para que você possa expandir seus negócios com campanhas inteligentes de vendas e listagens gratuitas.

en: Let's go
pt_BR: Vamos lá

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
pt_BR: Pesquise produto semelhante por nome, SKU ou valor de atributo.

en: Export status.
pt_BR: Status de exportação.

en: Export ID.
pt_BR: ID da exportação.

en: Export status message.
pt_BR: Mensagem de status da exportação.

en: Please provide an array of IDs through the noteIds param.
pt_BR: Forneça um array de IDs por meio do parâmetro noteIds.

en: Setup Wizard
pt_BR: Assistente de configuração

en: Limit result set to orders that don't include products with the specified attributes.
pt_BR: Limita o conjunto de resultados para pedidos que não possuem produtos com os atributos especificados.

en: Limit result set to orders that include products with the specified attributes.
pt_BR: Limita o conjunto de resultados para pedidos que possuem produtos com os atributos especificados.

en: Online courses are a great solution for any business that can teach a new skill. Since courses don’t require physical product development or shipping, they’re affordable, fast to create, and can generate passive income for years to come. In this article, we provide you more information about selling courses using WooCommerce.
pt_BR: Os cursos on-line são uma ótima solução para qualquer negócio que possa ensinar uma nova habilidade. Uma vez que os cursos não exigem desenvolvimento físico de produto ou frete, eles são acessíveis, rápidos de criar e podem gerar uma renda passiva por muitos anos. Neste artigo, fornecemos mais informações sobre a venda de cursos usando o WooCommerce.

en: Do you want to sell online courses?
pt_BR: Você pretende vender cursos online?

en: Monitor your sales and high performing products with the Woo app.
pt_BR: Monitore suas vendas e produtos com melhor performance com o aplicativo Woo.

en: Track your store performance on mobile
pt_BR: Acompanhe o desempenho da sua loja em dispositivos móveis

en: Edit and create new products from your mobile devices with the Woo app
pt_BR: Edite e crie novos produtos do seu dispositivo móvel com o aplicativo Woo

en: Edit products on the move
pt_BR: Edite produtos de qualquer lugar

en: Al Sharqia
pt_BR: Xarquia

en: Aswan
pt_BR: Assuã

en: Asyut
pt_BR: Assiute

en: Beheira
pt_BR: Boeira

en: Beni Suef
pt_BR: Beni Suefe

en: Biscay
pt_BR: Biscaia

en: Dakahlia
pt_BR: Dacalia

en: Damietta
pt_BR: Damieta

en: Faiyum
pt_BR: Faium

en: Gharbia
pt_BR: Ocidental

en: Giza
pt_BR: Guizé

en: Qena
pt_BR: Quena

en: Red Sea
pt_BR: Mar Vermelho

en: Sohag
pt_BR: Soague

en: South Sinai
pt_BR: Sinai do Sul

en: Ismailia
pt_BR: Ismaília

en: Kafr el-Sheikh
pt_BR: Cafrel Xeique

en: Matrouh
pt_BR: Matru

en: Minya
pt_BR: Minia

en: New Valley
pt_BR: Vale Novo

en: North Sinai
pt_BR: Sinai do Norte

en: Port Said
pt_BR: Porto Saíde

en: Qalyubia
pt_BR: Caliubia

en: Onboarding is maintained in WooCommerce Admin.
pt_BR: A integração é mantida no WooCommerce Admin.

en: İstanbul
pt_BR: Istanbul

en: Åland Islands
pt_BR: Ilhas Aland

en: Ciudad de México
pt_BR: Cidade do México

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
pt_BR: Cidade Autônoma de Buenos Aires

en: WooCommerce Product Elements
pt_BR: Elementos do produto do WooCommerce

en: Net Payment
pt_BR: Pagamento líquido

note: translators: 1: payment date. 2: payment method
en: %1$s via %2$s
pt_BR: %1$s com %2$s

en: Paid
pt_BR: Pago

en: West Macedonia
pt_BR: Macedônia do Norte

en: West Greece
pt_BR: Grécia Ocidental

en: Central Greece
pt_BR: Grécia Central

en: East Macedonia and Thrace
pt_BR: Macedônia Oriental e Trácia

en: Central Macedonia
pt_BR: Macedônia Central

en: North Aegean
pt_BR: Egeu do Norte

en: South Aegean
pt_BR: Egeu do Sul

en: Crete
pt_BR: Creta

en: This will change the stock status of all variations.
pt_BR: Isso mudará o status do estoque de todas as variações.

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
pt_BR: Arquivo enviado: %s

en: Are you sure you want to run this tool?
pt_BR: Tem certeza de que deseja executar esta ferramenta?

en: Community support
pt_BR: Suporte da comunidade

en: Category not updated.
pt_BR: Categoria não atualizada.

en: Category not added.
pt_BR: Categoria não adicionada.

en: Category updated.
pt_BR: Categoria atualizada.

en: Category deleted.
pt_BR: Categoria excluída.

en: Category added.
pt_BR: Categoria adicionada.

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
pt_BR: Visibilidade do produto

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
pt_BR: Tipo de produto

en: The ID for the resource.
pt_BR: ID do recurso.

en: Instance ID.
pt_BR: ID da instância.

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s updated
pt_BR: %s atualizada

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s deleted
pt_BR: %s excluída

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s added
pt_BR: %s adicionada

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s not updated
pt_BR: %s não foi atualizada

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s not added
pt_BR: %s não foi adicionada

en: Tag not updated.
pt_BR: Tag não foi atualizada.

en: Tag not added.
pt_BR: Tag não foi adicionada.

en: Tag updated.
pt_BR: Tag atualizada.

en: Tag deleted.
pt_BR: Tag excluída.

en: Tag added.
pt_BR: Tag adicionada.

en: Visit community forums
pt_BR: Visite os fóruns da comunidade

en: The term slug.
pt_BR: O slug do termo.

en: List of variation attributes.
pt_BR: Lista de variação de atributos.

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
pt_BR: Uma conta já está registrada com seu endereço de e-mail. <a href="#" class="showlogin">Faça login.</a>

en: True if the product is on backorder.
pt_BR: Verdadeiro se o produto estiver sob encomenda.

en: The attribute taxonomy name.
pt_BR: Nome da taxonomia do atributo.

en: Add to cart URL.
pt_BR: URL para adicionar ao carrinho.

en: Does the product have additional options before it can be added to the cart?
pt_BR: O produto tem opções adicionais antes de poder ser adicionado ao carrinho?

en: The assigned attribute.
pt_BR: O atributo vinculado.

en: The term name.
pt_BR: O nome do termo.

en: The term ID, or 0 if the attribute is not a global attribute.
pt_BR: O ID do item ou 0 se o atributo não for um atributo global.

en: List of assigned attribute terms.
pt_BR: Lista de termos de atributos vinculados.

en: True if this attribute is used by product variations.
pt_BR: Verdadeiro se este atributo for usado pelas variações do produto.

en: The attribute taxonomy, or null if the attribute is not taxonomy based.
pt_BR: O atributo da taxonomia, ou nulo se o atributo não for baseado em taxonomia.

en: The attribute name.
pt_BR: O nome do atributo.

en: The attribute ID, or 0 if the attribute is not taxonomy based.
pt_BR: O ID do atributo, ou 0 se o atributo não for baseado em taxonomia.

en: Is the product stock backordered? This will also return false if backorder notifications are turned off.
pt_BR: O produto é sob encomenda? Isso também retornará falso se as notificações de encomendas de produtos fora de estoque estiverem desativadas.

en: Taxes applied to this shipping rate using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Impostos aplicadas a esta taxa de entrega usando a menor unidade da moeda.

en: Bundles
pt_BR: Pacotes

en: Tag ID
pt_BR: ID da tag

en: List of tags, if applicable.
pt_BR: Lista de tags, se aplicável.

en: Tag name
pt_BR: Nome da tag

en: Education and learning
pt_BR: Educação e aprendizagem

en: Customizable products
pt_BR: Produtos personalizáveis

en: Category link
pt_BR: Link da categoria

en: Category slug
pt_BR: Slug da categoria

en: Category name
pt_BR: Nome da categoria

en: Category ID
pt_BR: ID da categoria

en: List of categories, if applicable.
pt_BR: Lista de categorias, se aplicável.

en: Total distinct customers.
pt_BR: Total de clientes distintos.

en: Tag slug
pt_BR: Slug da tag

en: Whether or not the profile was skipped.
pt_BR: Se o perfil foi ou não ignorado.

en: Analytics cache cleared.
pt_BR: O cache das análises foi limpo.

en: Clear analytics cache
pt_BR: Limpar cache de análises

en: With our blocks, you can select and display products, categories, filters, and more virtually anywhere on your site — no need to use shortcodes or edit lines of code. Learn more about how to use each one of them.
pt_BR: Com nossos blocos, você pode selecionar e exibir produtos, categorias, filtros e mais praticamente em qualquer lugar do seu site, não é necessário usar shortcodes e nem editar linhas de código. Saiba mais sobre como usar cada um deles.

en: Tag link.
pt_BR: Link da tag.

en: To make sure you never get that sinking "what did I forget" feeling, we've put together the essential pre-launch checklist.
pt_BR: Para garantir que você nunca fique com aquela sensação de "o que eu esqueci", reunimos uma lista com tudo que é essencial para você verificar antes do lançamento.

en: Customize your online store with WooCommerce blocks
pt_BR: Personalize sua loja online com os blocos do WooCommerce

en: Ready to launch your store?
pt_BR: Pronto para lançar sua loja?

en: Set up additional payment options
pt_BR: Configurar opções de pagamento adicionais

note: translators: 1: Orders URL 2: Address URL 3: Account URL.
en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">billing address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
pt_BR: A partir do painel de controle de sua conta, você pode ver suas <a href="%1$s">compras recentes</a>, gerenciar seus <a href="%2$s">endereço de cobrança</a>, e <a href="%3$s">editar sua senha e detalhes da conta</a>.

en: Invalid admin note
pt_BR: Observação de administrador inválida

en: Browse store
pt_BR: Navegar pela loja

en: Remove item
pt_BR: Remover item

en: New in store
pt_BR: Novo na loja

en: Your cart is currently empty!
pt_BR: Seu carrinho está vazio no momento!

en: Phone (optional)
pt_BR: Telefone (opcional)

en: Order summary
pt_BR: Resumo do pedido

en: Variation options
pt_BR: Opções de navegação

en: Postal code (optional)
pt_BR: CEP (opcional)

en: State/County (optional)
pt_BR: Estado/condado (opcional)

en: City (optional)
pt_BR: Cidade (opcional)

en: Last name (optional)
pt_BR: Sobrenome (opcional)

en: Country/Region
pt_BR: País

en: Country/Region (optional)
pt_BR: País (opcional)

en: Address (optional)
pt_BR: Endereço (opcional)

en: Company (optional)
pt_BR: Empresa (opcional)

en: Apartment, suite, etc. (optional)
pt_BR: Apartamento, suíte, etc. (opcional)

en: First name (optional)
pt_BR: Nome (opcional)

note: translators: %d is number of items in stock for product translators: %d stock amount (number of items in stock for product)
en: %d left in stock
pt_BR: %d em estoque

en: Add store details
pt_BR: Adicionar detalhes da loja

en: 2 minutes
pt_BR: 2 minutos

en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

en: Store details
pt_BR: Detalhes da loja

en: 1 minute per product
pt_BR: 1 minuto por produto

en: 4 minutes
pt_BR: 4 minutos

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: Undo
pt_BR: Desfazer

[ctx: Order status]
en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Raw unrounded product prices used in calculations. Provided using a higher unit of precision than the currency.
pt_BR: Preços brutos de produtos não arredondados usados nos cálculos. Fornecido usando uma unidade de precisão mais alta que a moeda.

en: Decimal precision of the returned prices.
pt_BR: Precisão decimal dos preços retornados.

en: Item total amounts provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Montantes totais do item fornecido usando a menor unidade da moeda.

en: Line subtotal (the price of the product before coupon discounts have been applied).
pt_BR: Subtotal da linha (o preço do produto antes da aplicação dos descontos).

en: Line total (the price of the product after coupon discounts have been applied).
pt_BR: Total da linha (o preço do produto após a aplicação dos descontos de cupom).

en: Instance ID of the shipping method that provided the rate.
pt_BR: ID da instância do método de entrega que forneceu a taxa.

en: True if this is the rate currently selected by the customer for the cart.
pt_BR: Verdadeiro se esta for a taxa atualmente selecionada pelo cliente para o carrinho.

en: If true, only one item of this product is allowed for purchase in a single order.
pt_BR: Se verdadeiro, apenas um item deste produto é permitido para compra em um único pedido.

en: True if backorders are allowed past stock availability.
pt_BR: Verdadeiro se encomendas forem permitidas ao estoque acabar.

en: Price data for the product in the current line item, including or excluding taxes based on the "display prices during cart and checkout" setting. Provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Dados de preço do produto no item de linha atual, incluindo ou excluindo impostos com base na configuração "exibir preços durante o carrinho e a finalização de compra". Fornecido usando a menor unidade da moeda.

en: Line subtotal tax.
pt_BR: Imposto sobre o subtotal da linha.

en: Line total tax.
pt_BR: Imposto sobre o total da linha.

en: Meta data attached to the shipping rate.
pt_BR: Metadados anexados à taxa de entrega.

en: Category image.
pt_BR: Imagem da categoria.

en: Error code
pt_BR: Código do erro

en: Error message
pt_BR: Mensagem de erro

en: The ID of the package the shipping rates belong to.
pt_BR: O ID do pacote ao qual as taxas de entrega pertencem.

en: Name of the package.
pt_BR: Nome do pacote.

en: Shipping destination address.
pt_BR: Endereço de destino da entrega.

en: List of cart items the returned shipping rates apply to.
pt_BR: Lista de itens do carrinho às quais as taxas de remessa retornadas se aplicam.

en: Name of the item.
pt_BR: Nome do item.

en: Quantity of the item in the current package.
pt_BR: Quantidade do item no pacote atual.

en: List of shipping rates.
pt_BR: Lista de taxas de entrega.

en: ID of the shipping rate.
pt_BR: ID da taxa de entrega.

en: Name of the shipping rate, e.g. Express shipping.
pt_BR: Nome da taxa de entrega, por exemplo: Entrega expressa.

en: Description of the shipping rate, e.g. Dispatched via USPS.
pt_BR: Descrição da taxa de entrega, por exemplo: Enviado utilizando a USPS.

en: Delivery time estimate text, e.g. 3-5 business days.
pt_BR: Texto da estimativa do tempo de entrega, por exemplo: de 3 até 5 dias úteis.

en: Price of this shipping rate using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Preço dessa taxa de entrega usando a menor unidade da moeda.

en: ID of the shipping method that provided the rate.
pt_BR: ID do método de entrega que forneceu a taxa.

en: Decimal separator for the currency which can be used to format returned prices.
pt_BR: Separador decimal para a moeda que pode ser usada para formatar preços retornados.

en: Current set shipping address for the customer.
pt_BR: Endereço de entrega atual definido para o cliente.

en: List of applied cart coupons.
pt_BR: Lista de cupons de carrinho aplicados.

en: List of available shipping rates for the cart.
pt_BR: Lista de taxas de entrega disponíveis para o carrinho.

en: A URL to redirect the customer after checkout. This could be, for example, a link to the payment processors website.
pt_BR: Um URL para redirecionar o cliente após a finalização da compra. Pode ser, por exemplo, um link para o site dos processadores de pagamento.

en: Cart total amounts provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Montante total do carrinho fornecido usando a menor unidade da moeda.

en: Total price of items in the cart.
pt_BR: Preço total dos itens no carrinho.

en: Total price of any applied fees.
pt_BR: Preço total de quaisquer taxas aplicadas.

en: Total discount from applied coupons.
pt_BR: Desconto total de cupons aplicados.

en: Total price of shipping.
pt_BR: Preço total de entrega.

en: Total price the customer will pay.
pt_BR: Preço total que o cliente pagará.

en: List of cart item errors, for example, items in the cart which are out of stock.
pt_BR: Lista de erros de itens do carrinho, por exemplo, itens no carrinho que estão fora de estoque.

en: Number of reviews for products in this category.
pt_BR: Número de avaliações para produtos nesta categoria.

en: Currency code (in ISO format) for returned prices.
pt_BR: Código da moeda (no formato ISO) para preços retornados.

en: Currency symbol for the currency which can be used to format returned prices.
pt_BR: Símbolo de moeda para a moeda que pode ser usada para formatar preços retornados.

en: Currency minor unit (number of digits after the decimal separator) for returned prices.
pt_BR: Unidade secundária da moeda (número de dígitos após o separador decimal) para preços retornados.

en: Price prefix for the currency which can be used to format returned prices.
pt_BR: Prefixo do preço da moeda que pode ser usada para formatar os preços retornados.

en: Thousand separator for the currency which can be used to format returned prices.
pt_BR: Separador de milhares para a moeda que pode ser usada para formatar preços retornados.

en: Min and max prices found in collection of products, provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Preços mínimos e máximos encontrados na coleção de produtos, fornecidos com a menor unidade da moeda.

en: Returns number of products within attribute terms.
pt_BR: Retorna o número de produtos dentro dos termos do atributo.

en: The coupons unique code.
pt_BR: O código exclusivo dos cupons.

en: Total amounts provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Montantes totais fornecidos usando a menor unidade da moeda.

en: Total discount applied by this coupon.
pt_BR: Desconto total aplicado por este cupom.

en: State/County code, or name of the state, county, province, or district.
pt_BR: Código do estado/condado ou nome do estado, município, província ou distrito.

en: Country/Region code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
pt_BR: Código de país/região no formato ISO 3166-1 alfa-2.

note: translators: Placeholders are class and method names
en: %1$s requires an instance of %2$s or %3$s for the address
pt_BR: %1$s requer uma instância de %2$s ou %3$s para o endereço

en: The ID of the payment method being used to process the payment.
pt_BR: O ID do método de pagamento usado para processar o pagamento.

en: Status of the payment returned by the gateway. One of success, pending, failure, error.
pt_BR: Status do pagamento retornado pelo sistema. Pode ser "sucesso", "pendente", "falha" e "erro".

en: An array of data being returned from the payment gateway.
pt_BR: Um array de dados retornados do sistema de pagamento.

en: Total tax removed due to discount applied by this coupon.
pt_BR: Total de impostos removidos devido ao desconto aplicado por este cupom.

en: Total tax on items in the cart.
pt_BR: Total de impostos sobre os itens no carrinho.

en: Total tax on fees.
pt_BR: Total de impostos sobre taxas.

en: Total tax removed due to discount from applied coupons.
pt_BR: Total de impostos removidos devido a descontos nos cupons aplicados.

en: The name of the tax.
pt_BR: O nome do imposto.

en: The amount of tax charged.
pt_BR: O valor cobrado do imposto.

en: Lines of taxes applied to items and shipping.
pt_BR: Linhas de impostos aplicadas a itens e entrega.

en: Total tax applied to items and shipping.
pt_BR: Total de impostos aplicados a itens e entrega.

en: True if the cart needs payment. False for carts with only free products and no shipping costs.
pt_BR: Verdadeiro se o carrinho precisar de pagamento. Falso para carrinhos com apenas produtos gratuitos e sem custos de entrega.

en: Apartment, suite, etc.
pt_BR: Complemento, apartamento, etc.

en: Result of payment processing, or null if not yet processed.
pt_BR: Resultado do processamento do pagamento ou falso se ainda não tiver sido processado.

en: Product full description in HTML format.
pt_BR: Descrição completa do produto em formato HTML.

en: Product short description in HTML format.
pt_BR: Descrição curta do produto em formato HTML.

en: ID of the parent product, if applicable.
pt_BR: ID do produto ascendente, se aplicável.

note: translators: %s Coupon codes.
en: Invalid coupons were removed from the cart: "%s"
pt_BR: Cupons inválidos que foram removidos do carrinho: "%s"

en: Cannot create order from empty cart.
pt_BR: Não é possível criar pedido a partir de um carrinho vazio.

note: translators: %s: product name
en: &quot;%s&quot; is not available for purchase.
pt_BR: &quot;%s&quot; não está disponível para compra.

note: translators: %1$s coupon code, %2$s reason.
en: The "%1$s" coupon has been removed from your cart: %2$s
pt_BR: O cupom "%1$s" foi removido do seu carrinho: %2$s

note: translators: %s: coupon code
en: "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
pt_BR: "%s" já foi aplicado e não pode ser usado em conjunto com outros cupons.

note: translators: %s coupon code
en: Coupon code "%s" has already been applied.
pt_BR: O cupom "%s" já foi aplicado.

note: translators: %s coupon code
en: "%s" is an invalid coupon code.
pt_BR: "%s" é um código de cupom inválido.

en: Cart item is invalid.
pt_BR: O item do carrinho é inválido.

en: Cart item no longer exists or is invalid.
pt_BR: O item do carrinho não existe mais ou é inválido.

en: Unique identifier (key) for the cart item.
pt_BR: Identificador exclusivo (chave) para o item do carrinho.

en: Price data provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Dados de preços fornecidos usando a menor unidade da moeda.

en: List of variation IDs, if applicable.
pt_BR: Lista de IDs de variação, se aplicável.

en: Price string formatted as HTML.
pt_BR: String de preço formatada como HTML.

en: Quantity left in stock if stock is low, or null if not applicable.
pt_BR: Quantidade ainda em estoque, se o estoque estiver baixo, ou nulo, se não for aplicável.

en: Parent term ID, if applicable.
pt_BR: ID do termo pai, se aplicável.

en: The order ID to process during checkout.
pt_BR: O ID do pedido a ser processado durante a finalização da compra.

en: Order status. Payment providers will update this value after payment.
pt_BR: Status do pedido. Os provedores de pagamento atualizarão esse valor após o pagamento.

en: Order key used to check validity or protect access to certain order data.
pt_BR: Chave do pedido usada para verificar a validade ou proteger o acesso a determinados dados do pedido.

en: Customer ID if registered. Will return 0 for guests.
pt_BR: ID do cliente se registrado. Retornará 0 para os convidados.

en: Coupon cannot be removed because it is not already applied to the cart.
pt_BR: O cupom não pode ser removido porque ainda não foi aplicado ao carrinho.

en: The chosen rate ID for the package.
pt_BR: O ID da taxa escolhida para o pacote.

en: Coupons are disabled.
pt_BR: Os cupons estão desativados.

en: Unique identifier for the coupon within the cart.
pt_BR: Identificador exclusivo para o cupom no carrinho.

en: Coupon does not exist in the cart.
pt_BR: O cupom não existe no carrinho.

en: Method not implemented
pt_BR: Método não implementado

en: Sort ascending or descending.
pt_BR: Classifique de forma ascendente ou descendente.

en: Sort by term property.
pt_BR: Classifique por propriedade de termo.

en: If true, empty terms will not be returned.
pt_BR: Se verdadeiro, termos vazios não serão retornados.

en: First line of the address being shipped to.
pt_BR: Primeira linha do endereço para onde será enviado.

en: ISO code for the country of the address being shipped to.
pt_BR: Código ISO do país do endereço para onde será enviado.

en: Zip or Postcode of the address being shipped to.
pt_BR: CEP do endereço para onde será enviado.

en: Second line of the address being shipped to.
pt_BR: Segunda linha do endereço para onde será enviado.

en: ISO code, or name, for the state, province, or district of the address being shipped to.
pt_BR: Código ISO ou nome do estado, província ou distrito do endereço para onde será enviado.

en: City of the address being shipped to.
pt_BR: Cidade do endereço para onde será enviado.

en: Limit result set to reviews from specific product IDs.
pt_BR: Limita os resultados para avaliações a partir de IDs de produtos específicos.

en: Limit result set to reviews from specific category IDs.
pt_BR: Limita os resultados para avaliações a partir categoria com IDs específicos.

en: Limit result set to products based on a minimum price, provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Limita os resultados para produtos com base em um preço mínimo, fornecido com a menor unidade da moeda.

en: Limit result set to products based on a maximum price, provided using the smallest unit of the currency.
pt_BR: Limita os resultados para produtos com base em um preço máximo, fornecido com a menor unidade da moeda.

en: No payment method provided.
pt_BR: Nenhum método de pagamento fornecido.

en: Invalid payment result received from payment method.
pt_BR: Resultado inválido de pagamento recebido do método de pagamento.

en: Data to pass through to the payment method when processing payment.
pt_BR: Dados a serem transmitidos para o método de pagamento ao processar o pagamento.

en: New quantity of the item in the cart.
pt_BR: Nova quantidade do item no carrinho.

en: Invalid coupon code.
pt_BR: Código de cupom inválido.

en: Unique identifier (key) for the cart item to update.
pt_BR: Identificador exclusivo (chave) para o item do carrinho a ser atualizado.

note: Translators: %s Payment method ID.
en: The %s payment gateway is not available.
pt_BR: O sistema de pagamento %s não está disponível.

en: Note added to the order by the customer during checkout.
pt_BR: Observação adicionada ao pedido pelo cliente durante a finalização de compra.

en: Database verified successfully.
pt_BR: Banco de dados verificado com sucesso.

en: Verifying database... One or more tables are still missing:
pt_BR: Verificando banco de dados... Uma ou mais tabelas ainda estão ausentes:

en: Verify base database tables
pt_BR: Verificar tabelas de banco de dados base

en: This tool will empty the template cache.
pt_BR: Essa ferramenta esvaziará o cache do modelo.

en: Verify database
pt_BR: Verificar banco de dados

en: Verify if all base database tables are present.
pt_BR: Verifique se todas as tabelas de banco de dados base estão presentes.

en: Template cache cleared.
pt_BR: O cache de modelo foi limpo.

en: The active version of WooCommerce does not support template cache clearing.
pt_BR: A versão ativa do WooCommerce não suporta a limpeza de cache de modelo.

en: You need WooCommerce 4.2 or newer to run this tool.
pt_BR: Você precisa do WooCommerce 4.2 ou mais recente para executar esta ferramenta.

en: Clear template cache
pt_BR: Limpar cache de modelo

en: Maximum number of items to be returned in result set. Defaults to no limit if left blank.
pt_BR: Número máximo de itens a serem retornados no conjunto de resultados. O padrão é sem limite, se deixado em branco.

en: Invalid category ID.
pt_BR: ID inválido de categoria.

note: translators: %1$s table name, %2$s database user, %3$s database name.
en: WooCommerce %1$s table creation failed. Does the %2$s user have CREATE privileges on the %3$s database?
pt_BR: Falha na criação da tabela WooCommerce %1$s. O usuário %2$s tem privilégios para usar CREATE no banco de dados %3$s?

en: Get notifications about store activity, including new orders and product reviews directly on your mobile devices with the Woo app.
pt_BR: Receba notificações sobre a atividade da loja, incluindo novos pedidos e análises de produtos diretamente em seus dispositivos móveis com o aplicativo Woo.

en: Get real-time order alerts anywhere
pt_BR: Receba alertas de pedidos em tempo real em qualquer lugar

en: First order received
pt_BR: Primeiro pedido recebido

en: Collect and validate EU VAT numbers at checkout
pt_BR: Coletar e validar números de imposto da UE na finalização da compra

en: If your store is based in the EU, we recommend using the EU VAT Number extension in addition to automated taxes. It provides your checkout with a field to collect and validate a customer's EU VAT number, if they have one.
pt_BR: Se sua loja está sediada na União Europeia, recomendamos o uso da extensão do número de imposto da UE, além dos impostos automatizados. Ele fornece à sua finalização de compra um campo para coletar e validar o número de imposto da UE de um cliente, se ele tiver um.

en: Start your online clothing store
pt_BR: Inicie sua loja de roupas online

en: This video tutorial will help you go through the process of adding your first product in WooCommerce.
pt_BR: Este tutorial em vídeo ajudará você no processo de adição do seu primeiro produto no WooCommerce.

en: Do you need help with adding your first product?
pt_BR: Você precisa de ajuda para adicionar o seu primeiro produto?

en: Starting a fashion website is exciting but it may seem overwhelming as well. In this article, we'll walk you through the setup process, teach you to create successful product listings, and show you how to market to your ideal audience.
pt_BR: Iniciar um site de moda é empolgante, mas também pode parecer esmagador. Neste artigo, orientaremos você no processo de configuração, ensinaremos a criar listas bem-sucedidas de produtos e mostraremos como comercializar para seu público-alvo ideal.

en: The admin note layout has a wrong prop value.
pt_BR: O modelo da observação do administrador tem um valor incorreto.

en: Share feedback
pt_BR: Compartilhar opinião

en: Now that you’ve chosen us as a partner, our goal is to make sure we're providing the right tools to meet your needs. We're looking forward to having your feedback on the store setup experience so we can improve it in the future.
pt_BR: Agora que você nos escolheu como parceiro, nosso objetivo é garantir que estamos fornecendo as ferramentas certas para atender às suas necessidades. Esperamos receber suas opiniões sobre a experiência de configuração da loja para que possamos melhorá-la no futuro.

en: Watch tutorial
pt_BR: Assista o tutorial

en: Changing eCommerce platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
pt_BR: Mudar de plataforma de comércio eletrônico pode parecer um grande obstáculo a ser superado, mas é mais fácil do que você imagina mudar seus produtos, clientes e pedidos para o WooCommerce. Este artigo o ajudará a passar por esse processo.

en: WooCommerce Subscriptions allows you to introduce a variety of subscriptions for physical or virtual products and services. Create product-of-the-month clubs, weekly service subscriptions or even yearly software billing packages. Add sign-up fees, offer free trials, or set expiration periods.
pt_BR: O WooCommerce Subscriptions permite introduzir uma variedade de assinaturas para produtos e serviços físicos ou virtuais. Crie clubes do produto do mês, assinaturas semanais de serviços ou até pacotes anuais de cobrança de software. Adicione taxas de inscrição, ofereça avaliações gratuitas ou defina períodos de validade.

en: Do you want to migrate from Shopify to WooCommerce?
pt_BR: Deseja migrar do Shopify para o WooCommerce?

note: translators: %s: product name
en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
pt_BR: &quot;%s&quot; está esgotado e não pode ser comprado.

note: translators: %s: product name
en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
pt_BR: Não há unidades suficientes de %s disponíveis em estoque para atender a esse pedido.

note: translators: %1%s: Missing tables (separated by ",")
en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s.
pt_BR: Uma ou mais tabelas necessárias para o funcionamento do WooCommerce estão ausentes, alguns recursos podem não funcionar conforme o esperado. Tabelas ausentes: %1$s.

en: Features
pt_BR: Recursos

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
pt_BR: Comece a usar novos recursos que estão sendo implementados progressivamente para melhorar a experiência de gerenciamento da loja.

en: Plugins must be a non-empty array.
pt_BR: Os plugins devem ser um array não vazio.

en: Plugins were successfully installed.
pt_BR: Os plugins foram instalados com sucesso.

en: There was a problem installing some of the requested plugins.
pt_BR: Ocorreu um problema ao instalar alguns dos plugins solicitados.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s`. is not yet installed.
pt_BR: O plugin solicitado `%s` ainda não está instalado.

en: Plugins were successfully activated.
pt_BR: Os plugins foram ativados com sucesso.

en: There was a problem activating some of the requested plugins.
pt_BR: Ocorreu um problema ao ativar alguns dos plugins solicitados.

en: Visitors
pt_BR: Visitantes

en: Views
pt_BR: Visualizações

en: Do you need more info about WooCommerce Subscriptions?
pt_BR: Você precisa de mais informações sobre o WooCommerce Subscriptions?

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed. Upgrader install failed.
pt_BR: O plugin solicitado "%s" não pôde ser instalado. Falha na instalação do atualizador.

en: Registers whether the note is deleted or not
pt_BR: Registra se a observação é excluída ou não

en: The image of the note, if any.
pt_BR: A imagem da observação, se houver.

en: The layout of the note (e.g. banner, thumbnail, plain).
pt_BR: O modelo da observação (por exemplo, banner, miniatura, simples).

en: Sorry, there is no note with that ID.
pt_BR: Não há nenhuma observação com esse ID.

en: Database tables missing
pt_BR: Tabelas de banco de dados ausentes

note: translators: %1%s: Missing tables (separated by ",") %2$s: Link to check again
en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s. <a href="%2$s">Check again.</a>
pt_BR: Uma ou mais tabelas necessárias para o funcionamento do WooCommerce estão ausentes, alguns recursos podem não funcionar conforme o esperado. Tabelas ausentes: %1$s. <a href="%2$s">Verificar novamente.</a>

note: translators: Comma separated list of missing tables.
en: Missing base tables: %s. Some WooCommerce functionality may not work as expected.
pt_BR: Tabelas de base ausentes: %s. Algumas funcionalidades do WooCommerce podem não funcionar conforme o esperado.

en: Home
pt_BR: Início

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Take payments with the provider that’s right for you - choose from 100+ payment gateways for WooCommerce.
pt_BR: Faça pagamentos com o provedor certo para você, escolha entre mais de 100 sistemas de pagamento para o WooCommerce.

en: Install plugins
pt_BR: Instalar plugins

en: Start accepting payments on your store!
pt_BR: Comece a aceitar pagamentos em sua loja!

en: We noticed that there was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again and enjoy all the advantages of having the plugins connected to your store! Sorry for the inconvenience. The "Jetpack" and "WooCommerce Shipping & Tax" plugins will be installed & activated for free.
pt_BR: Percebemos que ocorreu um problema durante a instalação do Jetpack e WooCommerce Shipping & Tax. Tente novamente e aproveite todas as vantagens de ter os plugins conectados à sua loja! Desculpe pela inconveniência. Os plugins "Jetpack" e "WooCommerce Shipping & Tax" serão instalados e ativados gratuitamente.

en: Uh oh... There was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um problema durante a instalação do Jetpack e WooCommerce Shipping & Tax. Tente novamente.

en: Western North
pt_BR: Norte ocidental

en: North East
pt_BR: Nordeste

en: User&#8217;s WooCommerce payment tokens data.
pt_BR: Dados de tokens de pagamento do usuário do WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce orders data.
pt_BR: Dados de pedidos do usuário do WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce customer data.
pt_BR: Dados de cliente do usuário do WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce purchased downloads data.
pt_BR: Dados de downloads comprados pelo usuário do WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce access to purchased downloads data.
pt_BR: Acesso do usuário do WooCommerce aos dados de downloads comprados.

note: translators: 1: uploads directory URL 2: documentation URL
en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
pt_BR: O diretório de uploads da sua loja <a href="%1$s">pode ser navegado pela web</a>. É altamente recomendável <a href="%2$s">configurar seu servidor web para impedir a indexação do diretório</a>.

note: translators: %s function name.
en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
pt_BR: %s() foi chamado antes da inicialização do armazenamento de dados do Agendador de ações

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Finish setup
pt_BR: Concluir configuração

en: Take payments via bank transfer.
pt_BR: Aceitar pagamentos por transferência bancária.

en: Take payments in cash upon delivery.
pt_BR: Aceitar pagamentos em dinheiro na entrega.

en: Payfast
pt_BR: PayFast

en: If checked, free shipping would be available based on pre-discount order amount.
pt_BR: Se marcado, entrega gratuita ficará disponível dependendo do valor do pedido antes do desconto.

en: Apply minimum order rule before coupon discount
pt_BR: Aplicar regras de valor mínimo do pedido antes do cupom de desconto

en: Coupons discounts
pt_BR: Cupons de desconto

en: WooCommerce.com support
pt_BR: Suporte WooCommerce.com

note: translators: %s: version
en: Installed version not tested with active version of WooCommerce %s
pt_BR: Versão instalada não testada com a versão ativa do WooCommerce %s

note: translators: 1: current version. 2: latest version
en: %1$s (update to version %2$s is available)
pt_BR: %1$s (atualização para a versão %2$s está disponível)

note: translators: %s: URL of WooCommerce.com subscriptions tab.
en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">subscriptions page</a> and renew to continue receiving updates.
pt_BR: Visite a <a href="%s" target="_blank">página de assinaturas</a> e renove para continuar recebendo atualizações.

note: translators: %s: Forum URL
en: For further assistance with WooCommerce core, use the <a href="%1$s">community forum</a>. For help with premium extensions sold on WooCommerce.com, <a href="%2$s">open a support request at WooCommerce.com</a>.
pt_BR: Para obter mais assistência com o núcleo do WooCommerce, use o <a href="%1$s">fórum da comunidade</a>. Para obter ajuda com extensões premium vendidas no WooCommerce.com, <a href="%2$s">abra uma solicitação de suporte no WooCommerce.com</a>.

note: translators: %1$s: link to docs
en: Visit WooCommerce.com to learn more about <a href="%1$s" target="_blank">getting started</a>.
pt_BR: Visite WooCommerce.com para saber mais sobre <a href="%1$s" target="_blank">como começar</a>.

en: Name of other platform used to sell (not listed).
pt_BR: Nome de outra plataforma usada para vender (não listada).

en: Personalize homepage
pt_BR: Personalizar página inicial

en: Limit stats fields to the specified items.
pt_BR: Limitar os campos de estatísticas aos itens especificados.

en: The plugin could not be activated.
pt_BR: Não foi possível ativar o plugin.

en: Personalize your store's homepage
pt_BR: Personalize a página inicial da sua loja

en: The homepage is one of the most important entry points in your store. When done right it can lead to higher conversions and engagement. Don't forget to personalize the homepage that we created for your store during the onboarding.
pt_BR: A página inicial é um dos pontos de entrada mais importantes da sua loja. Quando bem feito, pode levar a maiores conversões e engajamento. Não se esqueça de personalizar a página inicial que criamos para sua loja durante a integração.

en: Shipping Label
pt_BR: Etiqueta de entrega

en: There was an error communicating with the WooPayments plugin.
pt_BR: Ocorreu um erro na comunicação com o plugin WooCommerce Payments.

en: Securely accept credit and debit cards on your site. Manage transactions without leaving your WordPress dashboard. Only with <strong>WooPayments</strong>.
pt_BR: Aceite com segurança cartões de crédito e débito no seu site. Gerencie transações sem sair do painel do WordPress. Somente com <strong>WooCommerce Payments</strong>.

en: Try the new way to get paid
pt_BR: Experimente a nova maneira de receber pagamento

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
pt_BR: Parece que uma ou mais tabelas do banco de dados estão faltando. Tentando recriar as tabelas que faltam.

note: translators: %s: Link to settings page.
en: Your store is configured to serve digital products using "Redirect only" method. This method is deprecated, <a href="%s">please switch to a different method instead.</a><br><em>If you use a remote server for downloadable files (such as Google Drive, Dropbox, Amazon S3), you may optionally wish to "allow using redirects as a last resort". Enabling that and/or selecting any of the other options will make this notice go away.</em>
pt_BR: Sua loja está configurada para servir produtos digitais usando o método "Redirecionar apenas". Este método está obsoleto, <a href="%s">alterne para um método diferente.</a><br><em>Se você estiver usando um servidor remoto para baixar os arquivos (como Google Drive, Dropbox ou Amazon S3), você pode opcionalmente "permitir o uso de redirecionamentos como último recurso". Ativar isso e/ou selecionar qualquer uma das outras opções fará com que este aviso desapareça.</em>

en: Get started
pt_BR: Comece a usar

en: Mobile app
pt_BR: Aplicativo móvel

en: Choose theme
pt_BR: Escolha um tema

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and much more with Mailchimp.
pt_BR: Envie campanhas direcionadas, recupere carrinhos abandonados e muito mais com Mailchimp.

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place.
pt_BR: Aceite com segurança cartões de crédito e débito com uma tarifa baixa e sem taxas surpresa (tarifas personalizadas disponíveis). Venda online e na loja e acompanhe as vendas e o estoque em um só lugar.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries.
pt_BR: Escolha o pagamento que deseja, pague agora, pague mais tarde ou parcele. Sem números de cartão de crédito, sem senhas, sem preocupações.

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay.
pt_BR: Aceite cartões de débito e crédito em mais de 135 moedas, métodos como Alipay e finalização com um toque com o Apple Pay.

en: Store connected successfully.
pt_BR: Loja conectada com sucesso.

en: Import your products
pt_BR: Importar seus produtos

en: Dismiss this notice
pt_BR: Dispensar esta notificação

en: Close dialog
pt_BR: Fechar janela

en: Average order value
pt_BR: Valor médio por pedido

en: Customer type
pt_BR: Tipo de cliente

en: Select products
pt_BR: Selecionar produtos

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Gross sales
pt_BR: Vendas brutas

en: CBD and other hemp-derived products
pt_BR: CBD e outros produtos derivados do cânhamo

en: Edit Product
pt_BR: Editar produto

en: Edit Coupon
pt_BR: Editar cupom

en: Edit Order
pt_BR: Editar pedido

note: translators: %s: report name
en: Download your %s Report
pt_BR: Baixar seus relatórios %s

note: translators: %1$s: report name, %2$s: download URL
en: Download your %1$s Report: %2$s
pt_BR: Baixar seu relatório %1$s: %2$s

en: If you need to enable or disable the task lists, please click on the button below.
pt_BR: Se você precisar ativar ou desativar a lista de tarefas, clique no botão abaixo.

en: Task List
pt_BR: Lista de tarefas

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Bookings
pt_BR: Reservas

en: Physical products
pt_BR: Produtos físicos

en: Home, furniture, and garden
pt_BR: Casa, mobília e jardim

en: Electronics and computers
pt_BR: Eletrônicos e computadores

en: Health and beauty
pt_BR: Saúde e beleza

en: Fashion, apparel, and accessories
pt_BR: Moda, vestuário e acessórios

en: [deleted]
pt_BR: [excluído]

en: A partial IP address can be passed and matching results will be returned.
pt_BR: Um endereço IP parcial pode ser passado e os resultados correspondentes serão retornados.

en: Invalid request. Please pass the match parameter.
pt_BR: Requisição inválida. Passe o parâmetro correspondente.

en: Action that should be completed to connect Jetpack.
pt_BR: Ação que deve ser concluída para conectar o Jetpack.

en: Plugin status.
pt_BR: Status do plugin.

en: Plugin name.
pt_BR: Nome do plugin.

en: Plugin slug.
pt_BR: Slug do plugin.

en: Analytics
pt_BR: Análises

en: Food and drink
pt_BR: Alimentação e bebidas

en: Profile Setup Wizard
pt_BR: Assistente de configuração do perfil

en: There was an error connecting to Square.
pt_BR: Ocorreu um erro ao conectar-se ao Square.

en: IP address.
pt_BR: Endereço IP.

en: Current page retrieval should be called on or after the `current_screen` hook.
pt_BR: A recuperação da página atual deve ser chamada ou depois do gancho `current_screen`.

en: WooCommerce Onboarding
pt_BR: Experiência de integração do WooCommerce

en: If you need to enable or disable the extended task lists, please click on the button below.
pt_BR: Se você precisar ativar ou desativar as listas de tarefas estendidas, clique no botão abaixo.

en: Memberships
pt_BR: Associações

en: There was an error connecting to WooCommerce.com. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao conectar-se ao WooCommerce.com. Tente novamente.

en: Jetpack is not installed or active.
pt_BR: Jetpack não está instalado ou ativo.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed.
pt_BR: O plugin solicitado `%s` não pôde ser instalado.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services). translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed. Plugin API call failed.
pt_BR: O plugin solicitado `%s` não pôde ser instalado. A chamada à API do plugin falhou.

en: Invalid plugin.
pt_BR: Plugin inválido.

en: Theme slug.
pt_BR: Slug do tema.

en: The requested theme could not be activated.
pt_BR: O tema solicitado não pôde ser ativado.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: The requested theme `%s` could not be installed.
pt_BR: O tema solicitado `%s` não pôde ser instalado.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: The requested theme `%s` could not be installed. Theme API call failed.
pt_BR: O tema solicitado `%s` não pôde ser instalado. A chamada à API do tema falhou.

en: Product parent name.
pt_BR: Nome do produto ascendente.

en: Whether or not this store was setup for a client.
pt_BR: Se esta loja foi ou não configurada para um cliente.

en: Extra business extensions to install.
pt_BR: Extensões comerciais adicionais a serem instaladas.

en: Name of other platform used to sell.
pt_BR: Nome de outra plataforma usada para vender.

en: Current annual revenue of the store.
pt_BR: Receita anual atual da loja.

en: Other places the store is selling products.
pt_BR: Outros locais em que a loja está vendendo produtos.

en: Number of products to be added.
pt_BR: Número de produtos a serem adicionados.

en: Types of products sold.
pt_BR: Tipos de produtos vendidos.

en: Industry.
pt_BR: Setor.

en: Whether or not the profile was completed.
pt_BR: Se o perfil foi ou não concluído.

note: translators: %s: parameter name
en: %s must contain 2 valid dates.
pt_BR: %s deve conter 2 datas válidas.

note: translators: %s: parameter name
en: %s must contain 2 numbers.
pt_BR: %s deve conter 2 números.

note: translators: 1: parameter name
en: %1$s is not a numerically indexed array.
pt_BR: %1$s não é um array indexado numericamente.

en: Average total spend per customer.
pt_BR: Gasto total médio por cliente.

en: Average number of orders.
pt_BR: Número médio de pedidos.

en: Number of customers.
pt_BR: Número de clientes.

en: Postal Code
pt_BR: CEP

en: Last Active
pt_BR: Última atividade

en: Sorry, you cannot manage themes.
pt_BR: Sem permissão para gerenciar temas.

en: Theme status.
pt_BR: Status do tema.

en: Selected store theme.
pt_BR: Tema da loja selecionado.

en: AOV
pt_BR: Valor médio por pedido

en: Sorry, you cannot manage plugins.
pt_BR: Sem permissão para gerenciar plugins.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: Invalid theme %s.
pt_BR: O tema "%s" é inválido.

en: Onboarding profile data has been updated.
pt_BR: Os dados do perfil de experiência de integração foram atualizados.

en: Limit result to items with specified customer ids.
pt_BR: Limita o resultado a itens com IDs de cliente especificados.

en: Limit response to objects with last order after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
pt_BR: Limita resposta para objetos com o último pedido após (ou às) uma data/hora em conformidade com a norma ISO8601.

en: Limit response to objects with last order before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
pt_BR: Limita resposta para objetos com o último pedido feito antes (ou em) uma data compatível com a ISO8601.

en: Limit response to objects with an average order spend between two given numbers.
pt_BR: Limita resposta para objetos com um gasto médio entre dois números fornecidos.

en: Limit response to objects with an average order spend less than or equal to given number.
pt_BR: Limita resposta para objetos com um gasto médio de pedido menor que ou igual a um determinado número.

en: Limit response to objects with an average order spend greater than or equal to given number.
pt_BR: Limita resposta para objetos com um pedido médio de gastos maior ou igual a um determinado número.

en: Limit response to objects with a total order spend between two given numbers.
pt_BR: Limita resposta para objetos com um gasto total no pedido entre dois determinados números.

en: Limit response to objects with a total order spend less than or equal to given number.
pt_BR: Limita resposta para objetos com um pedido total gastam menos ou igual a um determinado número.

en: Limit response to objects with a total order spend greater than or equal to given number.
pt_BR: Limita resposta para objetos com um gasto total no pedido maior que ou igual a um determinado número.

en: Limit response to objects with an order count between two given integers.
pt_BR: Limita resposta para objetos com uma contagem de pedidos entre dois determinados inteiros.

en: Limit response to objects with an order count less than or equal to given integer.
pt_BR: Limita resposta para objetos com uma contagem de pedidos menor ou igual ao número inteiro fornecido.

en: Limit response to objects with an order count greater than or equal to given integer.
pt_BR: Limita resposta para objetos com uma contagem de pedidos maior que ou igual a determinado inteiro.

en: Limit response to objects last active between two given ISO8601 compliant datetime.
pt_BR: Limita resposta para objetos ativos pela última vez entre duas datas compatíveis com a ISO8601.

en: Limit response to objects last active after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
pt_BR: Limita resposta para objetos ativos pela última vez após (ou em) uma data e hora compatíveis com ISO8601.

en: Limit response to objects last active before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
pt_BR: Limita resposta para objetos ativos pela última vez antes de (ou em)  uma determinada data compatível com a ISO8601.

en: Limit response to objects excluding emails.
pt_BR: Limita resposta para objetos excluindo emails.

en: Limit response to objects including emails.
pt_BR: Limita resposta para objetos incluindo e-mails.

en: Limit response to objects with a customer field containing the search term. Searches the field provided by `searchby`.
pt_BR: Limita resposta para objetos com um campo do cliente que contém o termo de pesquisa. Pesquisa o campo fornecido por `searchby`.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be activated.
pt_BR: Os plugins solicitados `%s` não puderam ser ativados.

en: Sign Up
pt_BR: Cadastrado

en: Average AOV per customer.
pt_BR: Valor médio por pedido por cliente.

en: Limit response to objects with specific countries.
pt_BR: Limite a resposta a objetos com países específicos.

en: Limit response to objects with specific names.
pt_BR: Limite a resposta a objetos com nomes específicos.

en: Limit response to objects excluding specific usernames.
pt_BR: Limite a resposta a objetos, excluindo nomes de usuários específicos.

en: Limit response to objects with specific usernames.
pt_BR: Limite a resposta a objetos com nomes de usuários específicos.

en: Name of the note.
pt_BR: Nome da observação.

en: ID of the note record.
pt_BR: ID do registro da observação.

en: Status of note.
pt_BR: Status da observação.

en: Type of note.
pt_BR: Tipo de observação.

en: An array of actions, if any, for the note.
pt_BR: Uma array de ações, se houver, para a observação.

en: Whether or not a user can request to be reminded about the note.
pt_BR: Se um usuário pode ou não solicitar que seja lembrado sobre a observação.

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any (GMT).
pt_BR: Data após a qual o usuário deve ser lembrado da observação, se houver (GMT).

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any.
pt_BR: Data após a qual o usuário deve ser lembrado da observação, se houver.

en: Date the note was created (GMT).
pt_BR: Data em que a observação foi criada (GMT).

en: Date the note was created.
pt_BR: Data em que a observação foi criada.

en: Source of the note.
pt_BR: Origem da observação.

en: The status of the note (e.g. unactioned, actioned).
pt_BR: O status da observação (ex.: não acionado, acionado).

en: Content data for the note. JSON string. Available for re-localization.
pt_BR: Conteúdo da observação. String JSON. Disponível para relocalização.

en: Content of the note.
pt_BR: Conteúdo da observação.

en: Title of the note.
pt_BR: Título da observação.

en: Locale used for the note title and content.
pt_BR: Localização usada para o título e o conteúdo da observação.

en: The type of the note (e.g. error, warning, etc.).
pt_BR: O tipo da observação (ex.: erro, alerta, etc.).

en: Limit response to objects excluding specific names.
pt_BR: Limite a resposta a objetos excluindo nomes específicos.

en: Limit response to objects excluding specific countries.
pt_BR: Limite a resposta a objetos excluindo países específicos.

en: Whether or not the store was connected to WooCommerce.com during the extension flow.
pt_BR: Se a loja estava ou não conectada ao WooCommerce.com durante o fluxo de extensão.

en: Date registered.
pt_BR: Data de cadastro.

en: Date last active.
pt_BR: Data da última atividade.

en: Date last active GMT.
pt_BR: Data da última atividade GMT.

en: Total spend.
pt_BR: Total gasto.

en: Region.
pt_BR: Região.

en: Returning or new customer.
pt_BR: Recorrente ou novo cliente.

en: Net total revenue.
pt_BR: Receita total líquida.

en: Date the order was created, in the site's timezone.
pt_BR: Data em que o pedido foi criado, no fuso horário do site.

en: All pending and in-progress import actions have been cancelled.
pt_BR: Todas as ações de importação pendentes e em andamento foram canceladas.

en: Skip importing existing order data.
pt_BR: Ignore a importação de dados de pedidos existentes.

en: Number of days to import.
pt_BR: Número de dias para importar.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories
pt_BR: Indica se todas as condições devem ser verdadeiras para o conjunto resultante, ou se qualquer uma delas é suficiente. A correspondência afeta os seguintes parâmetros: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories

en: Username.
pt_BR: Nome de usuário.

en: Name.
pt_BR: Nome.

en: User ID.
pt_BR: ID do usuário.

note: translators: %s is product name
en: (Deleted)
pt_BR: (Excluído)

en: Human readable segment label, either product or variation name.
pt_BR: Rótulo de segmento legível por humanos, nome do produto ou da variação.

en: Limit result to items from the specified categories.
pt_BR: Limita o resultado a itens das categorias especificadas.

en: City.
pt_BR: Cidade.

en: List of order product IDs, names, quantities.
pt_BR: Lista de IDs, nomes e quantidades de produtos do pedido.

en: Number of distinct products sold.
pt_BR: Número de produtos distintos vendidos.

en: Average items per order
pt_BR: Média de itens por pedido

en: Product(s)
pt_BR: Produto(s)

en: Average order value.
pt_BR: Valor médio por pedido.

note: translators: %s is product name
en: %s (Deleted)
pt_BR: %s (excluído)

en: Limit result set to specific types of refunds.
pt_BR: Limita os resultados para tipos específicos de reembolsos.

en: Limit result set to returning or new customers.
pt_BR: Limita os resultados para clientes novos ou recorrentes.

en: Limit result set to items that don't have the specified coupon(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que não possuem os cupons especificados atribuídos.

en: Limit response to objects registered after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
pt_BR: Limita resposta para objetos registrados depois de (ou em) uma determinada data compatível com a ISO8601.

en: Limit response to objects registered before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
pt_BR: Limita resposta para objetos cadastrados antes de (ou em) uma determinada data compatível com a ISO8601.

en: Limit response to objects that don't have the specified customer ids.
pt_BR: Limita resposta para objetos que não tenham os ids de clientes especificados.

en: Limit response to objects that have the specified customer ids.
pt_BR: Limita resposta para objetos que tenham os IDs de clientes especificados.

en: Date registered GMT.
pt_BR: Data de cadastro em GMT.

en: Order count.
pt_BR: Contagem de pedidos.

en: Avg order value.
pt_BR: Valor médio por pedido.

en: Order customer information.
pt_BR: Informação do cliente do pedido.

en: List of order coupons.
pt_BR: Lista de cupons de pedido.

en: Date the order was created, as GMT.
pt_BR: Data em que o pedido foi criado, em GMT.

note: translators: 1: numeric product quantity, 2: name of product
en: %1$s× %2$s
pt_BR: %1$s × %2$s

en: Product variations IDs.
pt_BR: IDs de variações de produto.

en: Product category IDs.
pt_BR: IDs das categorias de produto.

en: Limit result set to items that don't have the specified tax rate(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que não possuem as taxas de impostos especificadas atribuídas.

en: Limit result set to items that have the specified coupon(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que possuem os cupons especificados atribuídos.

en: Limit result set to items that have the specified tax rate(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que possuem as taxas de imposto especificadas atribuídas.

en: Sorry, fetching downloads data failed.
pt_BR: Falha ao coletar dados de downloads.

en: User name of the downloader.
pt_BR: Nome do usuário que baixou.

en: User ID for the downloader.
pt_BR: ID do usuário que baixou.

en: Order Number.
pt_BR: Número do pedido.

note: translators: Stock status. Example: "Number of low stock products
en: Number of %s products.
pt_BR: Número de %s produtos.

en: Number of low stock products.
pt_BR: Número de produtos com estoque baixo.

en: Manage stock.
pt_BR: Gerenciar estoque.

en: Stock status.
pt_BR: Status do estoque.

en: Product link.
pt_BR: Link do produto.

en: Product image.
pt_BR: Imagem do produto.

en: Number of orders product appeared in.
pt_BR: Número de pedidos em que o produto apareceu.

en: User Name
pt_BR: Nome de usuário

en: Order #
pt_BR: Pedido #

en: Add additional piece of info about each product to the report.
pt_BR: Incluir informações adicionais sobre cada produto ao relatório.

en: Product inventory threshold for low stock.
pt_BR: Limite de estoque do produto para estoque baixo.

en: Product inventory quantity.
pt_BR: Quantidade em estoque do produto.

en: Total Net sales of all items sold.
pt_BR: Vendas líquidas totais de todos os itens vendidos.

en: Priority.
pt_BR: Prioridade.

en: State.
pt_BR: Estado.

en: Add additional piece of info about each category to the report.
pt_BR: Adicionar informações adicionais sobre cada categoria ao relatório.

en: Format of the stat.
pt_BR: Formato da estatística.

en: Human readable label for the stat.
pt_BR: Rótulo legível para a estatística.

en: The specific chart this stat referrers to.
pt_BR: O gráfico específico a que esta estatística se refere.

en: A list of stats to query must be provided.
pt_BR: Uma lista de estatísticas para consulta deve ser fornecida.

en: Country / Region.
pt_BR: País

en: Product attributes.
pt_BR: Atributos de produto.

en: Number of items sold.
pt_BR: Número de produtos vendidos.

en: Product / Variation
pt_BR: Produto/Variação

en: N. Revenue
pt_BR: Receita liquida

en: Limit result to items with specified variation ids.
pt_BR: Limita conjunto de resultado a itens com ids de variações específicas.

en: Limit result to items with specified product ids.
pt_BR: Limita resultado a itens com ids de produtos específicos.

en: Limit result set to items assigned a stock report type.
pt_BR: Limita os resultados para itens atribuídos a um tipo de relatório de estoque.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the taxes taxonomy.
pt_BR: Limita os resultados para todos os itens que têm o termo especificado atribuído na taxonomia de impostos.

en: Limit result set to items assigned one or more tax rates.
pt_BR: Limita os resultados para itens atribuídos a uma ou mais taxas de imposto.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the categories taxonomy.
pt_BR: Limita os resultados para todos os itens que têm o termo especificado atribuído na taxonomia de categorias.

en: Limit response to objects that don't have a specified ip address.
pt_BR: Limita resposta para objetos que não tenham um endereço IP especificado.

en: Limit response to objects that have a specified ip address.
pt_BR: Limita resposta para objetos que tenham um endereço IP especificado.

en: Limit response to objects that don't have the specified user ids.
pt_BR: Limita resposta para objetos que não possuem os IDs de usuário especificados.

en: Limit response to objects that have the specified user ids.
pt_BR: Limita resposta para objetos que tenham IDs de usuários especificados.

note: translators: Allowed values is a list of stat endpoints.
en: Limit response to specific report stats. Allowed values: %s.
pt_BR: Limita resposta para estatísticas específicas do relatório. Valores permitidos: %s.

en: Sorry, fetching revenue data failed.
pt_BR: Falha ao coletar dados de vendas.

en: Sorry, fetching performance indicators failed.
pt_BR: Falha ao coletar indicadores de desempenho.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: products, orders, username, ip_address.
pt_BR: Indica se todas as condições devem ser verdadeiras para o conjunto resultante ou se qualquer uma delas é suficiente. A correspondência afeta os seguintes parâmetros: products, orders, username, ip_address.

en: IP address for the downloader.
pt_BR: Endereço IP do usuário que baixou.

en: Value of the stat. Returns null if the stat does not exist or cannot be loaded.
pt_BR: Valor da estatística. Retorna nulo se a estatística não existir ou não puder ser carregado.

en: Limit result set to items that don't have the specified product(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que não possuem os produtos especificados atribuídos.

en: Limit result set to items that have the specified product(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que possuem os produtos especificados atribuídos.

en: Limit result set to items that don't have the specified order ids.
pt_BR: Limita os resultados para itens que não possuem IDs de pedidos especificados.

en: Limit result set to items that have the specified order ids.
pt_BR: Limita os resultados para itens que possuem IDs de pedidos especificados.

en: There was an issue loading the report endpoints
pt_BR: Ocorreu um erro ao carregar os endpoints de relatório

en: Product / Variation title
pt_BR: Título do produto/da variação

en: Product inventory status.
pt_BR: Status do estoque do produto.

en: Total tax.
pt_BR: Total de impostos.

en: Order tax.
pt_BR: Imposto do pedido.

en: Tax code
pt_BR: Código do imposto

en: Order tax
pt_BR: Imposto do pedido

en: Amount of tax codes.
pt_BR: Quantidade de códigos de impostos.

en: Sorry, fetching tax data failed.
pt_BR: Falha ao coletar dados de impostos.

en: Shipping tax
pt_BR: Imposto de entrega

en: Shipping tax.
pt_BR: Imposto de entrega.

en: The date of the download, in the site's timezone.
pt_BR: A data do download, no fuso horário do site.

en: The date of the download, as GMT.
pt_BR: A data do download, em GMT.

en: Number of downloads.
pt_BR: Número de downloads.

en: Amount discounted
pt_BR: Valor descontado

en: Items sold
pt_BR: Itens vendidos

en: Total Spend
pt_BR: Total gasto

en: Table cell value.
pt_BR: Valor da célula da tabela.

en: Table cell display.
pt_BR: Exibição da célula da tabela.

en: Table rows.
pt_BR: Linhas da tabela.

en: Table column header.
pt_BR: Cabeçalho da coluna da tabela.

en: Table headers.
pt_BR: Cabeçalhos da tabela.

en: Displayed title for the leaderboard.
pt_BR: Título exibido no ranking de pontuações.

en: Leaderboard ID.
pt_BR: ID do ranking de pontuações.

en: URL query to persist across links.
pt_BR: Argumentos de consulta de URL que irão persistir através dos links

en: Customer Name
pt_BR: Nome do cliente

en: Top Customers - Total Spend
pt_BR: Principais clientes, total gasto

en: Top Coupons - Number of Orders
pt_BR: Principais cupons, número de pedidos

en: Products sold.
pt_BR: Produtos vendidos.

en: Items sold.
pt_BR: Itens vendidos.

en: Unique coupons count.
pt_BR: Contagem de cupons únicos.

en: Sorry, there is no export with that ID.
pt_BR: Não há exportação com esse ID.

en: Your report file is being generated.
pt_BR: Seu arquivo de relatório está sendo gerado.

en: There is no data to export for the given request.
pt_BR: Não há dados para exportar para a solicitação fornecida.

en: Percentage complete.
pt_BR: Percentagem concluída.

en: Segment identificator.
pt_BR: Identificador do segmento.

en: Reports data grouped by segment condition.
pt_BR: Dados de relatórios agrupados por condição de segmento.

en: Number of discounted orders.
pt_BR: Número de pedidos com desconto.

en: Discounted orders
pt_BR: Pedidos com desconto

en: Number of coupons.
pt_BR: Número de cupons.

en: Created
pt_BR: Criado

en: Add additional piece of info about each coupon to the report.
pt_BR: Adicione informações adicionais sobre cada cupom ao relatório.

en: Coupon discount type.
pt_BR: Tipo de desconto de cupom.

en: Coupon expiration date in GMT.
pt_BR: Data de expiração do cupom em GMT.

en: Coupon expiration date.
pt_BR: Data de expiração do cupom.

en: Coupon creation date in GMT.
pt_BR: Data de criação do cupom em GMT.

en: Coupon creation date.
pt_BR: Data de criação do cupom.

en: Net discount amount.
pt_BR: Valor líquido do desconto.

en: Stats about revenue.
pt_BR: Estatísticas sobre receita.

en: Sorry, there is no resource with that ID.
pt_BR: Não há recurso com esse ID.

en: The date the report end, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o relatório termina, no fuso horário do site.

en: The date the report start, as GMT.
pt_BR: A data em que o relatório inicia, em GMT.

en: The date the report start, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o relatório inicia, no fuso horário do site.

en: Type of interval.
pt_BR: Tipo de intervalo.

en: Reports data grouped by intervals.
pt_BR: Reporta dados agrupados por intervalos.

en: Interval subtotals.
pt_BR: Subtotais de intervalo.

en: Coupon ID.
pt_BR: ID do cupom.

en: API path.
pt_BR: Caminho da API.

en: Customers detailed reports.
pt_BR: Relatórios detalhados de clientes.

en: Amount of items sold.
pt_BR: Quantidade de itens vendidos.

en: Invalid response from data store.
pt_BR: Resposta inválida do armazenamento de dados.

en: Net Revenue
pt_BR: Receita liquida

en: Regenerate data message.
pt_BR: Regenerar mensagem de dados.

en: Gross sales.
pt_BR: Vendas brutas.

en: Regeneration status.
pt_BR: Status de regeneração.

en: When true, email a link to download the export to the requesting user.
pt_BR: Quando verdadeiro, envia um link por e-mail para baixar a exportação para o usuário solicitante.

en: Parameters to pass on to the exported report.
pt_BR: Parâmetros a serem transmitidos para o relatório exportado.

en: product_includes parameter need to specify exactly one product when segmenting by variation.
pt_BR: O parâmetro product_includes precisa especificar exatamente um produto ao segmentar por variação.

en: Segment the response by additional constraint.
pt_BR: Segmente a resposta por restrição adicional.

en: The date the report end, as GMT.
pt_BR: A data em que o relatório termina, em GMT.

en: Stats about coupons.
pt_BR: Estatísticas sobre cupons.

en: Coupons detailed reports.
pt_BR: Relatórios detalhados de cupons.

en: Product categories detailed reports.
pt_BR: Relatórios detalhados de categorias de produtos.

en: Products detailed reports.
pt_BR: Relatórios detalhados de produtos.

en: Totals data.
pt_BR: Total de dados.

en: Net sales
pt_BR: Vendas líquidas

en: Amount discounted by coupons.
pt_BR: Valor descontado por cupons.

en: Net sales.
pt_BR: Vendas líquidas.

en: Limit result set to coupons assigned specific coupon IDs.
pt_BR: Limita os resultados para cupons atribuídos a IDs específicos de cupons.

en: Total of shipping.
pt_BR: Total de entrega.

en: Total sales.
pt_BR: Vendas totais.

en: Limit results to coupons with codes matching a given string.
pt_BR: Limita resultados para cupons com códigos correspondentes a uma determinada string.

en: Taxes detailed reports.
pt_BR: Relatórios detalhados de taxas.

en: Time interval to use for buckets in the returned data.
pt_BR: Intervalo de tempo a ser usado para agrupamentos nos dados retornados.

en: Stats about products.
pt_BR: Estatísticas sobre produtos.

en: Stats about orders.
pt_BR: Estatísticas sobre pedidos.

en: Stats about product categories.
pt_BR: Estatísticas sobre categorias de produtos.

en: Total of returns.
pt_BR: Total de reembolsos.

en: Returns
pt_BR: Reembolsos

en: Limit result set to items that don't have the specified order status.
pt_BR: Limita os resultados para itens que não possuem os status de pedidos especificados.

en: Limit result set to items that have the specified order status.
pt_BR: Limita os resultados para itens que possuem os status de pedidos especificados.

en: Batch endpoint for getting specific performance indicators from `stats` endpoints.
pt_BR: Endpoint em lote para obter indicadores de desempenho específicos a partir de endpoints de estatísticas.

en: Top categories - Items sold
pt_BR: Principais categorias - itens vendidos

en: Top products - Items sold
pt_BR: Principais produtos - itens vendidos

en: Stats about taxes.
pt_BR: Estatísticas sobre impostos.

en: Total of taxes.
pt_BR: Total de impostos.

en: Product downloads detailed reports.
pt_BR: Relatórios detalhados de downloads de produtos.

en: Product download files detailed reports.
pt_BR: Relatórios detalhados de downloads de arquivos de produto.

en: Stats about product downloads.
pt_BR: Estatísticas sobre downloads de produtos.

en: Export download URL.
pt_BR: Exportar URL do download.

en: Unique ID for the Note Action.
pt_BR: ID único para a ação da observação.

en: Unique ID for the Note.
pt_BR: ID único para a observação.

en: Array of options with associated values.
pt_BR: Array de opções com valores associados.

en: You must supply an array of options and values.
pt_BR: Você deve fornecer um array de opções e valores.

en: You must supply an array of options.
pt_BR: Você deve fornecer um array de opções.

en: A zip file of the theme to be uploaded.
pt_BR: Um arquivo zip do tema a ser enviado.

en: Uploaded theme.
pt_BR: Tema enviado.

en: Theme installation message.
pt_BR: Mensagem de instalação do tema.

en: Theme installation status.
pt_BR: Status da instalação do tema.

en: Write title…
pt_BR: Escreva o título...

en: Sorry, the sample products data file was not found.
pt_BR: O arquivo de dados dos produtos de amostra não foi encontrado.

en: Your Report Download
pt_BR: Baixar seu relatório

en: Revenue
pt_BR: Receita

en: On Sale
pt_BR: Promoção

en: Fan Favorites
pt_BR: Favoritos dos fãs

en: New In
pt_BR: Novo em

en: Shop by Category
pt_BR: Comprar por categoria

en: Content…
pt_BR: Conteúdo...

en: Go shopping
pt_BR: Vá às compras

en: Write a short welcome message here
pt_BR: Escreva aqui uma pequena mensagem de boas-vindas

en: Homepage
pt_BR: Página inicial

en: New Products
pt_BR: Novos produtos

en: Best Sellers
pt_BR: Mais vendidos

en: Specified file failed upload test.
pt_BR: Falha no teste de upload do arquivo especificado.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
pt_BR: Sem permissão para instalar temas neste site.

en: Welcome to the store
pt_BR: Boas-vindas à loja

en: Limit result set to orders matching part of an order number.
pt_BR: Limita os resultados para pedidos que correspondem a parte de um número de pedido.

en: Sorry, you cannot manage these options.
pt_BR: Sem permissão para gerenciar essas opções.

en: Sorry, you cannot view these options.
pt_BR: Sem permissão para visualizar estas opções.

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
pt_BR: Sem permissão para criar novas páginas.

en: Limit result set to items that have the specified rate ID(s) assigned.
pt_BR: Limita os resultados para itens que possuem os IDs de taxas especificados atribuídos.

en: Search by similar product name or sku.
pt_BR: Pesquisar produtos similares por nome ou SKU.

en: Homepage created
pt_BR: Página inicial criada

en: Search by similar tax code.
pt_BR: Pesquisar por um código de imposto similar.

en: [{site_title}]: Your {report_name} Report download is ready
pt_BR: [{site_title}]: o download do seu relatório {report_name} está pronto

en: An endpoint used for searching download logs for a specific IP address.
pt_BR: Um endpoint usado para pesquisar registros de download de um endereço IP específico.

en: Renew Subscription
pt_BR: Renovar assinatura

note: translators: date the subscription expired, e.g. Jun 7th 2018
en: Your subscription expired on %s. Get a new subscription to continue receiving updates and access to support.
pt_BR: Sua assinatura expirou em %s. Faça uma nova assinatura para continuar recebendo atualizações e acesso ao suporte.

en: Enable Autorenew
pt_BR: Ativar renovação automática

note: translators: number of days until the subscription expires
en: Your subscription expires in %d days. Enable autorenew to avoid losing updates and access to support.
pt_BR: Sua assinatura expira em %d dias. Ative a renovação automática para evitar perder atualizações e acesso ao suporte.

en: Get Started
pt_BR: Comece agora

note: translators: name of the extension subscription that expired
en: %s subscription expired
pt_BR: Assinatura de %s expirou

note: translators: name of the extension subscription expiring soon
en: %s subscription expiring soon
pt_BR: A assinatura de %s expira em breve

en: Install Woo mobile app
pt_BR: Instale o aplicativo Woo

en: Install the WooCommerce mobile app to manage orders, receive sales notifications, and view key metrics — wherever you are.
pt_BR: Instale o aplicativo do WooCommerce para gerenciar pedidos, receber notificações de vendas e visualizar as principais métricas, onde quer que você esteja.

en: New sales record!
pt_BR: Novo recorde de vendas!

en: Another order milestone! Take a look at your Orders Report to review your orders to date.
pt_BR: Outro marco de pedidos! Dê uma olhada no seu relatório de pedidos para revisar seus pedidos até o momento.

en: You've hit the 10 orders milestone! Look at you go. Browse some WooCommerce success stories for inspiration.
pt_BR: Você atingiu o marco de 10 pedidos! Veja algumas histórias de sucesso do WooCommerce para se inspirar.

en: Activate usage tracking
pt_BR: Ativar rastreamento de uso

note: translators: Number of orders processed.
en: Congratulations on processing %s orders!
pt_BR: Parabéns pelo processamento de %s pedidos!

en: Review
pt_BR: Avaliação

en: Review your orders
pt_BR: Revise seus pedidos

en: Browse
pt_BR: Navegue

note: translators: 1: open link to WooCommerce.com settings, 2: open link to WooCommerce.com tracking documentation, 3: close link tag.
en: Gathering usage data allows us to improve WooCommerce. Your store will be considered as we evaluate new features, judge the quality of an update, or determine if an improvement makes sense. You can always visit the %1$sSettings%3$s and choose to stop sharing data. %2$sRead more%3$s about what data we collect.
pt_BR: A coleta de dados de uso nos permite melhorar o WooCommerce. Sua loja será considerada à medida que avaliarmos novos recursos, julgarmos a qualidade de uma atualização ou determinarmos se uma melhoria faz sentido. Você sempre pode visitar as %1$sConfigurações%3$s e optar por parar de compartilhar dados. %2$sSaiba mais%3$s sobre quais dados coletamos.

en: Congratulations on getting your first order! Now is a great time to learn how to manage your orders.
pt_BR: Parabéns por receber seu primeiro pedido de um cliente! Agora é uma ótima hora para aprender como gerenciar seus pedidos.

note: translators: 1 and 4: Date (e.g. October 16th), 2 and 3: Amount (e.g. $160.00)
en: Woohoo, %1$s was your record day for sales! Net sales was %2$s beating the previous record of %3$s set on %4$s.
pt_BR: Oba! %1$s foi seu dia recorde de vendas! A venda líquida foi de %2$s batendo seu recorde anterior de %3$s definido em %4$s.

en: Add a product
pt_BR: Adicionar um produto

en: Report table data is being deleted.
pt_BR: Os dados da tabela de relatórios estão sendo excluídos.

en: An import is already in progress. Please allow the previous import to complete before beginning a new one.
pt_BR: Uma importação já está em andamento. Aguarde que a importação anterior seja concluída antes de iniciar uma nova.

en: Statuses that require extra action on behalf of the store admin.
pt_BR: Status que exigem ação extra por parte do administrador da loja.

en: Actionable order statuses
pt_BR: Status de pedidos que requerem alguma ação

en: Statuses that should not be included when calculating report totals.
pt_BR: Status que não devem ser incluídos ao calcular os totais do relatório.

en: Add your first product
pt_BR: Adicionar seu primeiro produto

en: Default Date Range
pt_BR: Intervalo padrão de datas

en: Report table data is being rebuilt. Please allow some time for data to fully populate.
pt_BR: Os dados da tabela de relatórios estão sendo reconstruídos. Aguarde um momento para que os dados sejam preenchidos por completo.

en: Report sync schedulers should be derived from the Automattic\WooCommerce\Internal\Admin\Schedulers\ImportScheduler class.
pt_BR: Os agendadores de sincronização de relatório devem ser derivados da classe Automattic\WooCommerce\Admin\Schedulers\ImportScheduler.

en: The admin note action label prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de rótulo de ação da observação administrativa não pode estar vazia.

en: The admin note action name prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de nome da ação da observação administrativa não pode estar vazia.

en: The admin note date prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de data da observação administrativa não pode estar vazia.

en: The admin note source prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de origem da observação administrativa não pode estar vazia.

note: translators: %s: admin note status property.
en: The admin note status prop (%s) is not one of the supported statuses.
pt_BR: A propriedade de status da observação administrativa (%s) não é um dos status suportados.

en: The admin note status prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de status da observação administrativa não pode estar vazia.

en: The admin note content_data prop must be an instance of stdClass.
pt_BR: A propriedade content_data da observação administrativa deve ser uma instância da stdClass.

en: The admin note content prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de conteúdo da observação administrativa não pode estar vazia.

en: The admin note title prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de título da observação administrativa não pode estar vazia.

en: The admin note name prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de nome da observação administrativa não pode estar vazia.

en: The admin note type prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de tipo da observação administrativa não pode estar vazia.

en: The admin note locale prop cannot be empty.
pt_BR: A propriedade de local da observação administrativa não pode estar vazia.

note: translators: %s: admin note type.
en: The admin note type prop (%s) is not one of the supported types.
pt_BR: A propriedade de tipo da observação administrativa (%s) não é um dos tipos suportados.

en: Settings for WooCommerce admin reporting.
pt_BR: Configurações dos relatórios de administrador do WooCommerce.

note: translators: %d: amount of time
en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
pt_BR[0]: Parou a insanidade por %d segundo
pt_BR[1]: Parou a insanidade por %d segundos

note: translators: %d: seconds
en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
pt_BR: A próxima fila começará o processamento em aproximadamente %d segundos.

en: Unknown status found for action.
pt_BR: Status desconhecido encontrado para ação.

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure fetching this action: %s
pt_BR: Ocorreu uma falha ao coletar esta ação: %s

note: translators: %s: context
en: action ignored via %s
pt_BR: ação ignorada por %s

note: translators: 1: action ID 2: schedule
en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
pt_BR: A ação [%1$s] tem uma agendamento inválido: %2$s

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
pt_BR: Valor inválido para o parâmetro select ou count. Não é possível consultar ações.

en: Database error.
pt_BR: Erro de banco de dados.

note: translators: %s is the error message
en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
pt_BR: O suporte de %s para sequências de caracteres maiores que isso será removido em uma versão futura.

en: Activity log for the action.
pt_BR: Log de atividades para a ação.

note: translators: %s: context
en: action started via %s
pt_BR: ação iniciada por %s

note: translators: %s: context
en: action complete via %s
pt_BR: ação completa por %s

note: translators: 1: context 2: exception message
en: action failed via %1$s: %2$s
pt_BR: ação malsucedida por %1$s: %2$s

en: Excluded report order statuses
pt_BR: Status de pedido excluídos do relatório

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
pt_BR: Ocorreu uma falha ao agendar a próxima instância desta ação: %s

note: translators: %s: process URL
en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
pt_BR: Uma nova fila iniciou o processamento. <a href="%s">Exibir ações em andamento &raquo;</a>

note: translators: %d is a number (maximum length of action arguments).
en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
pt_BR: O ActionScheduler_Action::$args é muito longo. Para garantir que a coluna args possa ser indexada, args de ação não devem ter mais de %d caracteres quando codificados como JSON.

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: The action's schedule frequency.
pt_BR: A frequência do agendamento da ação.

en: Optional action group.
pt_BR: Grupo de ação opcional.

en: Optional data array passed to the action hook.
pt_BR: Array de dados opcional passado para o gancho da ação.

en: Name of the action hook that will be triggered.
pt_BR: Nome do gancho de ação que será ativado.

en: Scheduled Action Columns
pt_BR: Colunas de ação agendadas

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
pt_BR: A data e hora em que a ação está ou foi agendada para execução.

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
pt_BR: Os status da ação são Pendente, Concluído, Cancelado e Malsucedido

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
pt_BR: O Agendador de ações é uma fila de tarefas escalável e rastreável para o processamento em segundo plano de grandes conjuntos de ações. O Agendador de ações funciona ativando um gancho de ação para ser executado em algum momento no futuro. As ações agendadas também podem ser agendadas para serem executadas com agendamento recorrente.

en: About
pt_BR: Sobre

note: translators: 1: source action ID 2: source store class 3: destination action ID 4: destination store class
en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
pt_BR: Ação migrada com o ID %1$d em %2$s para o ID %3$d em %4$s

note: translators: %d: amount of actions
en: Migrating %d action | Migrating %d actions
pt_BR[0]: Migrando %d ação
pt_BR[1]: Migrando %d ações

note: translators: %s is an action ID.
en: Unable to remove source migrated action %s
pt_BR: Não foi possível remover a ação migrada da origem %s

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
pt_BR: Migração do Agendador de ações em andamento. A lista de ações agendadas pode estar incompleta.

note: translators: %s is the Action Scheduler version.
en: About Action Scheduler %s
pt_BR: Sobre o Agendador de ações %s

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Choose a country / region&hellip;
pt_BR: Selecione seu país/região&hellip;

en: Items Subtotal:
pt_BR: Subtotal de itens:

en: Coupon(s):
pt_BR: Cupom(s):

en: Append a unique string to filename for security
pt_BR: Anexar uma string exclusiva ao nome do arquivo para segurança

en: Destination logger must be configured before running a migration
pt_BR: O registrador de destino deve ser configurado antes de executar uma migração

en: Destination store must be configured before running a migration
pt_BR: A loja de destino deve ser configurada antes da execução de uma migração

en: Source logger must be configured before running a migration
pt_BR: O criador de logs de origem deve ser configurado antes de executar uma migração

en: Source store must be configured before running a migration
pt_BR: A loja de origem deve ser configurado antes de executar uma migração

en: Fees:
pt_BR: Taxas:

en: Update country / region
pt_BR: Atualizar país

en: Invalid action - must be a recurring action.
pt_BR: Ação inválida. A ação deve ser recorrente

note: translators: %s: date interval
en: This data will be deleted in %s.
pt_BR: Os dados serão excluídos em %s.

en: Redirect only (Insecure)
pt_BR: Redirecionar apenas (inseguro)

note: translators: Link to WooCommerce Docs.
en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
pt_BR: Não é obrigatório se o seu diretório de downloads estiver protegido. <a href='%s'>Consulte este guia</a> para mais detalhes. Os arquivos já enviados não serão afetados.

en: Choose countries / regions&hellip;
pt_BR: Selecionar países&hellip;

en: Action Scheduler package
pt_BR: Pacote do Agendador de ações

en: Unable to detect the Action Scheduler package.
pt_BR: Não foi possível detectar o pacote do Agendador de ações.

note: translators: 1: next cleanup message 2: github issue URL
en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
pt_BR: O Agendador de ações migrou dados para tabelas personalizadas, no entanto, existem registros órfãs na tabela  de comentários do WordPress. %1$s <a href="%2$s">Saiba mais &raquo;</a>

en: Action Scheduler package running on your site.
pt_BR: O pacote do Agendador de ações está em execução no seu site.

note: translators: Link to WooCommerce Docs.
en: If you are using X-Accel-Redirect download method along with NGINX server, make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.
pt_BR: Se você estiver usando o método de transferência X-Accel-Redirect junto com o servidor NGINX verifique se aplicou as configurações conforme descrito no guia <a href='%s'>Trabalhando com produtos digitais/baixáveis</a>.

en: WooCommerce database update done
pt_BR: Atualização do banco de dados WooCommerce concluída

en: WooCommerce database update in progress
pt_BR: Atualização do banco de dados WooCommerce em progresso

en: View progress →
pt_BR: Ver progresso

en: Country / Region
pt_BR: País

en: Shipping Country / Region
pt_BR: País de entrega

en: Select a country / region&hellip;
pt_BR: Selecione um país&hellip;

en: Billing Country / Region
pt_BR: País / Região de cobrança

en: List of categories with their product counts
pt_BR: Lista de categorias com suas contagens de produtos

en: List of categories
pt_BR: Lista de categorias

en: Product on sale
pt_BR: Produto em promoção

en: You are paying for a guest order. Please continue with payment only if you recognize this order.
pt_BR: Você está pagando por um pedido de terceiros. Continue com o pagamento apenas se você reconhecer este pedido.

en: Filter products by maximum price
pt_BR: Filtrar produtos por preço máximo

en: Filter products by minimum price
pt_BR: Filtrar produtos por preço mínimo

en: Center
pt_BR: Centro

en: Color
pt_BR: Cor

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Latest
pt_BR: Mais recentes

en: Popularity
pt_BR: Popularidade

en: Price: high to low
pt_BR: Preço: de alto para baixo

en: Price: low to high
pt_BR: Preço: de baixo para alto

[ctx: block description]
en: Display a call to action button which either adds the product to the cart, or links to the product page.
pt_BR: Exibir um botão depara adicionar o produto ao carrinho ou faça links para a página do produto.

en: Thumbnail URL.
pt_BR: URL da miniatura.

en: Thumbnail sizes for responsive images.
pt_BR: Tamanhos de miniatura para imagens responsivas.

en: Thumbnail srcset for responsive images.
pt_BR: SRCSET da miniatura para imagens responsivas.

en: Full size image URL.
pt_BR: URL da imagem em tamanho real.

en: Button text.
pt_BR: Texto do botão.

en: Button description.
pt_BR: Descrição do botão.

en: Is the product on sale?
pt_BR: O produto está em promoção?

en: Attribute type.
pt_BR: Tipo de atributo.

en: Is the product in stock?
pt_BR: O produto está em estoque?

en: Is the product purchasable?
pt_BR: O produto pode ser comprado?

en: Price range, if applicable.
pt_BR: Faixa de preços, quando aplicável.

en: Number of objects (posts of any type) assigned to the term.
pt_BR: Número de objetos (post de qualquer tipo) atribuídos ao termo.

en: Term description.
pt_BR: Descrição do termo.

en: The logical relationship between attributes when filtering across multiple at once.
pt_BR: O relacionamento lógico entre atributos ao filtrar vários de uma só vez.

en: List of attribute slug(s). If a term ID is provided, this will be ignored.
pt_BR: Lista de slug(s) de atributo. Se o ID do termo for informado, isso será ignorado.

en: List of attribute term IDs.
pt_BR: Lista de IDs de termo de atributo.

en: Attribute taxonomy name.
pt_BR: Nome da taxonomia do atributo.

en: Taxonomy name.
pt_BR: Nome da taxonomia.

en: Unique identifier for the attribute.
pt_BR: Identificador único para o atributo.

en: No matching variation found.
pt_BR: Nenhuma variação correspondente encontrada.

note: translators: %s: Attribute name.
en: Missing variation data for variable product.
pt_BR: Dados de variação ausentes para produto variável.

note: translators: %1$s: Attribute name, %2$s: Allowed values.
en: Invalid value posted for %1$s. Allowed values: %2$s
pt_BR: Valor inválido publicado para %1$s. Valores permitidos: %2$s

en: This product cannot be added to the cart.
pt_BR: Este produto não pode ser adicionado ao carrinho.

en: Number of items in the cart.
pt_BR: Número de itens no carrinho.

en: List of cart items.
pt_BR: Lista de itens no carrinho.

en: Total post count.
pt_BR: Contagem total de posts.

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you. Log into your PayPal account to view transaction details.
pt_BR: Pagamento confirmado. Sua transação foi concluída e um recibo da compra foi enviado por e-mail a você. Faça login na sua conta do PayPal para visualizar os detalhes da transação.

en: How terms in this attribute are sorted by default.
pt_BR: Como os termos desse atributo são classificados por padrão.

en: Variation attribute value.
pt_BR: Valor do atributo de variação.

en: Variation attribute name.
pt_BR: Nome do atributo da variação.

en: Chosen attributes (for variations).
pt_BR: Atributos escolhidos (para variações).

en: Stock keeping unit, if applicable.
pt_BR: Unidade de manutenção de estoque, se aplicável.

en: The cart item product or variation ID.
pt_BR: O produto do item do carrinho ou o ID da variação.

en: Total weight (in grams) of all products in the cart.
pt_BR: Peso total (em gramas) de todos os produtos no carrinho.

en: If requested, calculates attribute term counts for products in the collection.
pt_BR: Se solicitado, calcula a contagem de termos de atributos para produtos da coleção.

en: If true, calculates the minimum and maximum product prices for the collection.
pt_BR: Se verdadeiro, calcula os preços mínimo e máximo do produto para a coleção.

en: Returns number of products with each average rating.
pt_BR: Retorna o número de produtos com cada classificação média.

en: Number of products.
pt_BR: Número de produtos.

en: Max price found in collection of products.
pt_BR: Preço máximo encontrado na coleção de produtos.

en: Min price found in collection of products.
pt_BR: Preço mínimo encontrado na coleção de produtos.

en: Cannot create an existing cart item.
pt_BR: Não é possível criar um item de carrinho existente.

en: Cart item does not exist.
pt_BR: O item do carrinho não existe.

en: Unique identifier for the item within the cart.
pt_BR: Identificador único para o item no carrinho.

en: Unable to retrieve cart.
pt_BR: Não foi possível recuperar o carrinho.

en: Attribute does not exist.
pt_BR: O atributo não existe.

[ctx: checkout-validation]
note: translators: %s: field name
en: Shipping %s
pt_BR: O campo "%s" do endereço de entrega

en: Add to cart button parameters.
pt_BR: Parâmetros do botão adicionar ao carrinho.

en: Sale product price, if applicable.
pt_BR: Preço do produto em promoção, se aplicável.

en: Limit result set to products with selected global attributes.
pt_BR: Limita os resultados para produtos com atributos globais selecionados.

en: Limit result set to products with a certain average rating.
pt_BR: Limita os resultados para produtos com uma determinada classificação.

en: If true, calculates rating counts for products in the collection.
pt_BR: Se verdadeiro, calcula as contagens de classificação de produtos da coleção.

en: If this attribute has term archive pages.
pt_BR: Se este atributo tiver páginas de arquivo de termos.

en: String based identifier for the term.
pt_BR: Identificador baseado em texto para o termo.

en: True if the cart needs shipping. False for carts with only digital goods or stores with no shipping methods set-up.
pt_BR: Verdadeiro se os itens do carrinho precisam de entrega. Falso para carrinhos apenas com mercadorias digitais ou lojas sem configuração de métodos de entrega.

en: When limiting response using after/before, which date column to compare against.
pt_BR: Ao limitar a resposta usando antes/depois, em qual coluna de data para comparar.

en: Invalid attribute ID.
pt_BR: ID inválido de atributo.

en: Limit response to resources created before a given ISO8601 compliant date.
pt_BR: Limita resposta para recursos criados antes de uma data compatível com a ISO8601.

en: Regular product price.
pt_BR: Preço normal do produto.

en: Unique identifier for the fee within the cart.
pt_BR: Identificador exclusivo para a taxa neste carrinho.

en: Price amount.
pt_BR: Preço.

[ctx: checkout-validation]
note: translators: %s: field name
en: Billing %s
pt_BR: Campo "%s" de cobrança

en: Filter condition	 being performed which may affect counts. Valid values include "and" and "or".
pt_BR: Condição de filtro sendo executada que pode afetar as contagens. Os valores válidos incluem "e" e "ou".

en: The MaxMind license key is invalid. If you have recently created this key, you may need to wait for it to become active.
pt_BR: A chave de licença do MaxMind é inválida. Se você criou recentemente essa chave, pode ser necessário aguardar alguns minutos até que ela se torne ativa.

en: Invalid product type: passed ID does not correspond to a product variation.
pt_BR: Tipo de produto inválido: O ID passado não corresponde a uma variação do produto.

note: translators: %1$s: Documentation URL
en: The key that will be used when dealing with MaxMind Geolocation services. You can read how to generate one in <a href="%1$s">MaxMind Geolocation Integration documentation</a>.
pt_BR: A chave que será usada ao lidar com os serviços de geolocalização do MaxMind. Você pode ler como gerar um na <a href="%1$s">documentação da integração com a geolocalização do MaxMind</a>.

en: MaxMind License Key
pt_BR: Chave de licença do MaxMind

en: An integration for utilizing MaxMind to do Geolocation lookups. Please note that this integration will only do country lookups.
pt_BR: Uma integração para a utilização do MaxMind para realizar pesquisas de localização geográfica. Observe que essa integração fará apenas pesquisas de países.

en: Missing MaxMind Reader library!
pt_BR: Biblioteca MaxMind Reader ausente!

en: Failed to download the MaxMind database.
pt_BR: Falha ao baixar o banco de dados do MaxMind.

en: The location that the MaxMind database should be stored. By default, the integration will automatically save the database here.
pt_BR: O local em que o banco de dados do MaxMind deve ser armazenado. Por padrão, a integração salvará automaticamente o banco de dados aqui.

en: Database File Path
pt_BR: Caminho do arquivo de banco de dados

note: translators: Actual coupon code.
en: You have used this coupon %s in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
pt_BR: Você usou esse o cupom %s em outra transação durante esta finalização da compra e o limite de uso do cupom foi atingido. Remova o cupom e tente novamente.

note: translators: Actual coupon code.
en: Coupon %s was used in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
pt_BR: O cupom %s foi usado em outra transação durante esta finalização da compra e o limite de uso do cupom foi atingido. Remova o cupom e tente novamente.

note: translators: Actual coupon code.
en: An unexpected error happened while applying the Coupon %s.
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado ao aplicar o cupom %s.

note: translators: %d number of seconds
en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d second. | You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d seconds.
pt_BR[0]: Você não pode adicionar uma nova forma de pagamento tão logo após a anterior. Aguarde %d segundo.
pt_BR[1]: Você não pode adicionar uma nova forma de pagamento tão logo após a anterior. Aguarde %d segundos.

note: translators: 1: wc_get_product 2: woocommerce_init 3: woocommerce_after_register_taxonomy 4: woocommerce_after_register_post_type
en: %1$s should not be called before the %2$s, %3$s and %4$s actions have finished.
pt_BR: %1$s não deve ser chamado antes que as ações %2$s, %3$s e %4$s sejam concluídas.

note: translators: %s: search query
en: Search results for "%s"
pt_BR: Resultados da pesquisa por "%s"

note: translators: %1$s: usage tracking help link
en: Learn more about how usage tracking works, and how you'll be helping in our <a href="%1$s" target="_blank">usage tracking documentation</a>.
pt_BR: Saiba mais sobre como o rastreamento de uso funciona e como você ajudará em nossa <a href="%1$s" target="_blank">documentação de rastreamento de uso</a>.

note: translators: %s: decimal
en: Please enter a value with one decimal point (%s) without thousand separators.
pt_BR: Insira um valor com uma vírgula (%s) sem separadores de milhar.

en: Yes please
pt_BR: Sim, por favor

en: Welcome to
pt_BR: Boas-vindas ao

note: translators: %1%s: integration page %2$s: general settings page
en: You must enter a valid license key on the <a href="%1$s">MaxMind integration settings page</a> in order to use the geolocation service. If you do not need geolocation for shipping or taxes, you should change the default customer location on the <a href="%2$s">general settings page</a>.
pt_BR: Você deve inserir uma chave de licença válida na <a href="%1$s">página da integração do MaxMind</a> para usar o serviço de geolocalização. Se você não precisar de geolocalização para remessas ou impostos, altere a localização padrão do cliente na <a href="%2$s">página de configurações gerais</a>.

en: The "WooCommerce Admin" plugin will be installed and activated
pt_BR: O plugin "WooCommerce Admin" será instalado e ativado

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
pt_BR: Coloque sua loja em funcionamento mais rapidamente com nossa nova e melhorada experiência de instalação

en: Every 15 Days
pt_BR: A cada 15 dias

note: translators: %s product name
en: %s is a variable product parent and cannot be added.
pt_BR: %s é um produto variável ascendente e não pode ser adicionado.

en: Geolocation has not been configured.
pt_BR: A localização geográfica não foi configurada.

en: Shipping costs are calculated during checkout.
pt_BR: Os custos de entrega serão calculados durante a finalização de compra.

en: Search products…
pt_BR: Pesquisar produtos...

en: Amount of reviews that the product has.
pt_BR: Quantidade de avaliações que o produto possui.

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
pt_BR: A data em que a avaliação foi criada, no fuso horário do site, em formato legível por humanos.

en: Name of the product that the review belongs to.
pt_BR: Nome do produto ao qual a avaliação pertence.

en: Image of the product that the review belongs to.
pt_BR: Imagem do produto ao qual a avaliação pertence.

en: Permalink of the product that the review belongs to.
pt_BR: Link permanente do produto ao qual a avaliação pertence.

en: Midway Atoll
pt_BR: Atol Midway

en: Western
pt_BR: Ocidental

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
pt_BR: Habilite o rastreamento de uso e ajude a melhorar o WooCommerce

en: Jetpack logo
pt_BR: Logo do Jetpack

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
pt_BR: O cupom expirará às 00:00:00 desta data.

en: Eastern
pt_BR: Oriental

en: Northern
pt_BR: Norte

en: North-Western
pt_BR: Noroeste

en: Southern
pt_BR: Sul

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
pt_BR: Ajude a melhorar o WooCommerce com rastreamento de uso

en: Browse products
pt_BR: Ver produtos

note: translators: %s: shipping zone name.
en: Customer matched zone "%s"
pt_BR: Cliente correspondeu à área "%s"

en: Columns:
pt_BR: Colunas:

en: Go to category
pt_BR: Ir para a categoria

en: Shop now
pt_BR: Compre agora

en: Show description
pt_BR: Mostrar descrição

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: 1 variation
pt_BR: + 1 variação

en: Product title
pt_BR: Título do produto

note: translators: 1: is a link to a support document. 2: closing link
en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, %1$splease refer to this document%2$s to set up your development environment.
pt_BR: Sua instalação do WooCommerce está incompleta. Se você instalou o WooCommerce baixando do GitHub, %1$sleia este documento%2$s para configurar seu ambiente de desenvolvimento.

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, please refer to this document to set up your development environment: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment
pt_BR: Sua instalação do WooCommerce está incompleta. Se você instalou o WooCommerce baixando do GitHub, leia este documento para configurar seu ambiente de desenvolvimento: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment

[ctx: with first and last result]
note: translators: 1: first result 2: last result 3: total results 4: sorted by
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
pt_BR[0]: Exibindo %1$d&ndash;%2$d de %3$d resultado
pt_BR[1]: Exibindo %1$d&ndash;%2$d de %3$d resultados

en: Operator to compare product tags.
pt_BR: Operador para comparar tags de produtos.

en: Category URL.
pt_BR: URL da categoria.

en: Product variation attributes, if applicable.
pt_BR: Atributos de variação do produto, se aplicável.

note: Translators: %s package name.
en: Missing the WooCommerce %s package
pt_BR: Faltando o pacote %s do WooCommerce

en: WooCommerce Admin icon
pt_BR: Ícone do WooCommerce Admin

en: Manage your store's reports and monitor key metrics with a new and improved interface and dashboard.
pt_BR: Gerencie os relatórios da sua loja e monitore as principais métricas com uma nova e aprimorada interface e painel.

en: Variations (and their attributes) that do not have prices will not be shown in your store.
pt_BR: Variações (e seus atributos) que não têm preços não serão mostradas em sua loja.

note: Translators: %d variation count.
en: %d variation does not have a price. | %d variations do not have prices.
pt_BR[0]: %d variação sem preço.
pt_BR[1]: %d variações sem preço.

en: Import as meta data
pt_BR: Importar como metadados

en: Tags (space separated)
pt_BR: Tags (separadas por espaço)

en: Tags (comma separated)
pt_BR: Tags (separadas por vírgulas)

en: List additional tax classes you need below (1 per line, e.g. Reduced Rates). These are in addition to "Standard rate" which exists by default.
pt_BR: Liste as classes de impostos adicionais que você precisa abaixo (1 por linha, ex.: "Taxas reduzidas"). Estes são adicionais à "Taxa padrão", que existe por padrão.

en: Use WooCommerce Shipping (powered by WooCommerce Services & Jetpack) to save time at the post office by printing your shipping labels at home.
pt_BR: Use o WooCommerce Shipping (oferecido por WooCommerce Services & Jetpack) para economizar tempo nos correios imprimindo suas etiquetas de entrega em casa.

en: Did you know you can print shipping labels at home?
pt_BR: Você sabia que pode imprimir etiquetas de entrega em casa?

en: Generate coupon code
pt_BR: Gerar código de cupom

en: Unable to retrieve database information. Usually, this is not a problem, and it only means that your install is using a class that replaces the WordPress database class (e.g., HyperDB) and WooCommerce is unable to get database information.
pt_BR: Não é possível recuperar as informações do banco de dados. Geralmente, isso não é um problema e isso significa apenas que sua instalação está usando uma classe que substitui a classe de banco de dados do WordPress (por exemplo, HyperDB) e o WooCommerce não consegue obter informações do banco de dados.

en: Database information:
pt_BR: Informações do banco de dados:

note: Translators: %1$f: Table size, %2$f: Index size, %3$s Engine.
en: Data: %1$.2fMB + Index: %2$.2fMB + Engine %3$s
pt_BR: Dados: %1$.2fMB + Índex: %2$.2fMB + mecanismo %3$s

en: Drag and drop to set admin attribute order
pt_BR: Arraste e solte para definir a ordenação de atributo no painel administrativo

en: Zero rate
pt_BR: Taxa zero

en: Reduced rate
pt_BR: Taxa reduzida

en: Congratulations on the sale.
pt_BR: Parabéns pela venda!

en: Thanks for using {site_url}!
pt_BR: Obrigado por comprar em {site_url}!

en: Postal code
pt_BR: Código postal

en: Text to appear below the main email content.
pt_BR: Texto para aparecer abaixo do conteúdo principal do e-mail.

en: Town / Village
pt_BR: Cidade / vilarejo

en: Invalid field
pt_BR: Campo inválido

en: Additional content
pt_BR: Conteúdo adicional

note: translators: 1: URL of WordPress.org Repository 2: URL of the GitHub Repository release page
en: Or you can download a pre-built version of the plugin from the <a href="%1$s">WordPress.org repository</a> or by visiting <a href="%2$s">the releases page in the GitHub repository</a>.
pt_BR: Ou você pode baixar uma versão compilada do plugin no <a href="%1$s">repositório do WordPress.org</a> ou visitando <a href="%2$s">a página de lançamentos no repositório do GitHub</a>.

en: Tax class requires a valid name
pt_BR: A classe de impostos requer um nome válido

en: Tax class slug already exists
pt_BR: O slug da classe de impostos já existe

en: Order not editable
pt_BR: Pedido não editável

en: You do not have permission to install plugins.
pt_BR: Você não tem permissão para instalar plug-ins.

en: Learn how to upgrade
pt_BR: Aprenda como a atualizar

en: The sale will start at 00:00:00 of "From" date and end at 23:59:59 of "To" date.
pt_BR: A venda começará às 00:00:00 da data "De" e terminará às 23:59:59 da data "Para".

en: Order fully refunded.
pt_BR: Pedido totalmente reembolsado.

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
pt_BR: Não selecionar um país/região para venda impede que os cliente finalizem suas compras. Deseja continuar mesmo assim?

en: Please enter a valid Eircode.
pt_BR: Por favor, digite um Eircode válido.

en: There was a failure fetching this action
pt_BR: Houve uma falha ao coletar esta ação

note: translators: %s: attribute name
en: &larr; Back to "%s" attributes
pt_BR: &larr; Voltar para "%s" atributos

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
pt_BR: A exibição, a classificação e os relatórios do produto podem não ser precisos até que isso seja concluído. Demorará alguns minutos e este aviso desaparecerá quando concluído.

en: You can manually run queued updates here.
pt_BR: Você pode executar manualmente atualizações enfileiradas aqui.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
pt_BR: Observação: O WP CRON foi desativado na sua instalação, o que pode impedir que esta atualização seja concluída.

en: Newest Scheduled Date
pt_BR: Data de agendamento mais recente

en: Oldest Scheduled Date
pt_BR: Data de agendamento mais antiga

en: Count
pt_BR: Total

en: Action Status
pt_BR: Status da ação

en: Action Scheduler
pt_BR: Agendador de ações

note: translators: %s php class name
en: The %s class can only be run within WP CLI.
pt_BR: A classe %s só pode ser executada através do WP CLI.

en: Decrease existing stock by:
pt_BR: Reduzir estoque em:

en: Increase existing stock by:
pt_BR: Aumentar estoque em:

en: View progress &rarr;
pt_BR: Ver progresso &rarr;

en: Learn more about updates
pt_BR: Saiba mais sobre as atualizações

en: Update WooCommerce Database
pt_BR: Atualizar o banco de dados do WooCommerce

note: translators: %1$s: opening <a> tag %2$s: closing </a> tag translators: 1: Link to docs 2: Close link.
en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
pt_BR: O processo de atualização da base de dados é executado em segundo plano e pode demorar algum tempo, por isso, seja paciente. Usuários avançados podem, alternativamente, atualizar usando o %1$sWP CLI%2$s.

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
pt_BR: O WooCommerce foi atualizado! Para manter tudo funcionando sem problemas, atualizamos a base de dados para a última versão.

en: WooCommerce database update required
pt_BR: A atualização da base de dados do WooCommerce é necessária

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
pt_BR: O WooCommerce está atualizando a base de dados em segundo plano. O processo de atualização da base de dados pode demorar, seja paciente.

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
pt_BR: [{site_title}]: O pedido #{order_number} foi cancelado

en: Updating database
pt_BR: Atualizando o banco de dados

note: translators: 1: Number of database updates 2: List of update callbacks
en: Found %1$d updates (%2$s)
pt_BR: Encontradas %1$d atualizações (%2$s)

note: translators: %s Database version number
en: No updates required. Database version is %s
pt_BR: Nenhuma atualização necessária. A versão da base de dados é %s

note: Translators: %d stock amount
en: Stock: %d
pt_BR: Estoque: %d

note: translators: %1$s: item name %2$s: stock change
en: Deleted %1$s and adjusted stock (%2$s)
pt_BR: %1$s excluído e estoque ajustado (%2$s)

en: Invalid items
pt_BR: Itens inválidos

en: Invalid rate
pt_BR: Taxa inválida

note: translators: %s item name.
en: Added line items: %s
pt_BR: Itens de linha adicionados: %s

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
pt_BR: Sua conta foi criada. Os detalhes de acesso foram enviados para o seu endereço de e-mail.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
pt_BR: Sua conta foi criada e uma senha foi enviada para o seu endereço de e-mail.

en: WooCommerce is updating product data in the background
pt_BR: O WooCommerce está atualizando os dados dos produtos em segundo plano

note: translators: 1: action ID 2: hook name
en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
pt_BR: Processamento da ação %1$s concluída com gancho: %2$s

en: Display suggestions within WooCommerce
pt_BR: Exibir sugestões dentro do WooCommerce

en: Show Suggestions
pt_BR: Exibir sugestões

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
pt_BR: Mostramos sugestões contextuais para extensões oficiais que podem ser úteis para sua loja.

en: Marketplace suggestions
pt_BR: Sugestões do marketplace

note: Translators: %s URL to tracking info screen.
en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
pt_BR: Para desativar, deixe esta caixa desmarcada. Sua loja permanece sem rastreamento e nenhum dado será coletado. Leia sobre quais dados de uso são rastreados em: %s.

en: five star
pt_BR: cinco estrelas

note: translators: %s item name.
en: Adjusted stock: %s
pt_BR: Estoque ajustado: %s

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
pt_BR: Permitir que o uso do WooCommerce seja rastreado

en: Enable tracking
pt_BR: Ativar rastreamento

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
pt_BR: Permitir que os dados pessoais sejam removidos dos pedidos em massa

en: Personal data removal
pt_BR: Remoção de dados pessoais

en: Remove personal data from orders on request
pt_BR: Remover dados pessoais dos pedidos sob demanda

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
pt_BR: O seu site está conectado ao WooCommerce.com?

en: Dropin Plugins
pt_BR: Plugins avançados

en: Inactive plugins
pt_BR: Plugins inativos

en: Site address (URL)
pt_BR: Endereço do site (URL)

en: WordPress address (URL)
pt_BR: Endereço do WordPress (URL)

en: Dismiss this suggestion
pt_BR: Dispensar esta sugestão

en: Start Import
pt_BR: Iniciar importação

en: Create Product
pt_BR: Criar produto

en: Must Use Plugins
pt_BR: Plugins que você deve usar

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
pt_BR: Adiciona uma opção à listagem de pedidos para remover dados pessoais em massa. Observe que a remoção de dados pessoais não pode ser revertida.

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
pt_BR: Digite um código de cupom para aplicar. Os descontos serão aplicados aos totais das linhas, antes dos impostos.

en: Remove access to downloads on request
pt_BR: Remover o acesso aos downloads sob demanda

en: Manage suggestions
pt_BR: Gerenciar sugestões

en: WooCommerce.com Usage Tracking Documentation
pt_BR: Documentação de rastreamento de uso no WooCommerce.com

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
pt_BR: action_args não deve ser sobrescrito ao chamar wc_get_template.

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
pt_BR: Obter mais opções

en: Browse the Marketplace
pt_BR: Explorar o Marketplace

en: Extensions can add new functionality to your product pages that make your store stand out
pt_BR: As extensões podem adicionar novas funcionalidades às suas páginas de produto para fazer sua loja se destacar

en: Enhance your products
pt_BR: Melhore seus produtos

en: Facebook for WooCommerce
pt_BR: Facebook para WooCommerce

en: Facebook icon
pt_BR: Ícone do Facebook

en: Enjoy all Facebook products combined in one extension: pixel tracking, catalog sync, messenger chat, shop functionality and Instagram shopping (coming soon)!
pt_BR: Aproveite todos os produtos do Facebook combinados em uma única extensão: rastreamento de pixel, sincronização do catálogo, chat no messenger, funcionalidade de loja e compras no Instagram (em breve)!

en: Usage Tracking
pt_BR: Rastreamento de uso

en: WooCommerce Status
pt_BR: Status do WooCommerce

en: Before discount
pt_BR: Antes do desconto

note: translators: %s: discount amount
en: %s discount
pt_BR: %s de desconto

en: Refund the line items above. This will show the total amount to be refunded
pt_BR: Reembolsar os itens acima. Isto mostrará o valor total a ser reembolsado

en: Determines if hidden or visible catalog products are shown.
pt_BR: Determina se os produtos de catálogo ocultos ou visíveis são mostrados.

en: Operator to compare product attribute terms.
pt_BR: Operador para comparar os termos dos atributos do produto.

en: Operator to compare product category terms.
pt_BR: Operador para comparar os termos da categoria do produtos.

en: Number of terms in the attribute taxonomy.
pt_BR: Número de condições na taxonomia do atributo.

en: Lookup tables are regenerating
pt_BR: Gerando tabelas de consulta rápida

en: This tool will regenerate product lookup table data. This process may take a while.
pt_BR: Esta ferramenta irá gerar novamente os dados da tabela de consulta rápida de produtos. Esse processo pode demorar um pouco.

en: Product lookup tables
pt_BR: Tabela para consulta rápida de produtos

en: cURL installed but unable to retrieve version.
pt_BR: cURL está instalado mas incapaz de recuperar a versão.

en: Dropins & MU plugins.
pt_BR: Plugins avançados e multisites.

en: Inactive plugins.
pt_BR: Plugins inativos.

en: Attribute slug.
pt_BR: Slug do atributo.

en: Limit result set to orders which have specific statuses.
pt_BR: Limita os resultados para pedidos com status específicos.

en: Order status set to refunded. To return funds to the customer you will need to issue a refund through your payment gateway.
pt_BR: Status do pedido definido como reembolsado. Para devolver fundos ao cliente, você precisará emitir um reembolso pelo seu sistema de pagamento.

en: Virgin Islands (US)
pt_BR: Ilhas Virgens (EUA)

en: Virgin Islands (British)
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: North Macedonia
pt_BR: Macedônia do Norte

en: Wake Island
pt_BR: Ilha Wake

en: Palmyra Atoll
pt_BR: Atol Palmyra

en: Navassa Island
pt_BR: Ilha Navassa

en: Kingman Reef
pt_BR: Recife Kingman

en: Johnston Atoll
pt_BR: Atol Johnston

en: Jarvis Island
pt_BR: Ilha Jarvis

en: Howland Island
pt_BR: Ilha Howland

en: Baker Island
pt_BR: Ilha Baker

note: translators: %s opening and closing link tags respectively
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
pt_BR: Você precisa fazer %1$slogged in%2$s para enviar uma avaliação.

en: We have finished processing your order.
pt_BR: Acabamos de processar o seu pedido.

note: Translators: $s shipping destination.
en: Shipping to %s.
pt_BR: Entrega para %s.

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
pt_BR: Notificação para que você saiba — o pedido #%1$s pertencente a %2$s foi cancelado:

en: Shop order
pt_BR: Pedido da loja

en: Shipping options will be updated during checkout.
pt_BR: As opções de entrega serão atualizadas durante a finalização de compra.

note: translators: %s: error message
en: Invalid image: %s
pt_BR: Imagem inválida: %s

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
pt_BR: Recebemos seu pedido #%s e ele já está sendo processado:

en: Webhook status must be valid.
pt_BR: O status do webhook deve ser válido.

en: account erasure request
pt_BR: solicitação de remoção de conta

en: Default product category cannot be deleted.
pt_BR: A categoria padrão de produto não pode ser excluída.

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
pt_BR: A rotina de atualização do banco de dados foi agendada para execução em segundo plano.

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
pt_BR: Esta ferramenta atualizará seu banco de dados do WooCommerce para a versão mais recente. Por favor, certifique-se de fazer backups antes de prosseguir.

en: Variation cannot be imported: Parent product cannot be a product variation
pt_BR: A variação não pode ser importada: O produto ascendente não pode ser uma variação de produto

en: Update database
pt_BR: Atualizar banco de dados

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
pt_BR: Você não tem permissão para atribuir chaves de API ao usuário selecionado.

en: Feel free to reconnect again using the button below.
pt_BR: Sinta-se à vontade para reconectar novamente usando o botão abaixo.

en: Sorry to see you go.
pt_BR: Lamentamos ver você indo embora.

en: You do not have permission to revoke API Keys
pt_BR: Sem permissão para revogar chaves de API

en: You do not have permission to revoke this API Key
pt_BR: Sem permissão para revogar esta chave de API

en: You do not have permission to edit this API Key
pt_BR: Sem permissão para editar esta chave de API

en: WooCommerce Endpoints
pt_BR: Endpoints do WooCommerce

en: discounted shipping labels
pt_BR: etiquetas de entrega com desconto

en: automated taxes and discounted shipping labels
pt_BR: impostos automatizados e etiquetas de entrega com desconto

en: payment setup and discounted shipping labels
pt_BR: configuração de pagamento e etiquetas de entrega com desconto

en: Details for order #{order_number}
pt_BR: Detalhes do pedido #{order_number}

note: translators: %1$s: Order ID. %2$s: Order date
en: [Order #%1$s] (%2$s)
pt_BR: [Pedido #%1$s] (%2$s)

en: Thanks!
pt_BR: Obrigado!

en: We hope to see you again soon.
pt_BR: Esperamos te ver novamente em breve.

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
pt_BR: Se você não fez essa solicitação, ignore este e-mail. Se você gostaria de prosseguir:

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
pt_BR: Alguém solicitou uma nova senha para a seguinte conta em %s:

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
pt_BR: O seu pedido em %s foi reembolsado. Há mais detalhes abaixo para sua referência:

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
pt_BR: O seu pedido em %s, foi reembolsado parcialmente. Há mais detalhes abaixo para sua referência:

en: We look forward to fulfilling your order soon.
pt_BR: Estamos ansiosos para concluir o seu pedido em breve.

en: As a reminder, here are your order details:
pt_BR: Para a sua referência, aqui estão os detalhes do seu pedido:

en: We look forward to seeing you soon.
pt_BR: Estamos ansiosos para atende-lo(a) em breve.

note: translators: %s Order date translators: %s: Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
pt_BR: Aqui estão os detalhes do seu pedido feito em %s:

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
pt_BR: Obrigado por criar uma conta em %1$s. O seu nome de usuário é %2$s. Você pode acessar sua conta para ver pedidos, alterar sua senha e muito mais em: %3$s

en: The following note has been added to your order:
pt_BR: A seguinte observação foi adicionada ao seu pedido:

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link translators: %1$s: Site title, %2$s: Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your order details are below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
pt_BR: Um pedido foi criado para você em %1$s. Os detalhes do seu pedido estão abaixo, com um link para fazer o pagamento quando estiver pronto: %2$s

note: translators: %s: Customer billing full name
en: You’ve received the following order from %s:
pt_BR: Você recebeu o seguinte pedido de %s:

en: Thanks for shopping with us.
pt_BR: Agradecemos por comprar conosco.

note: translators: %s = merchant name translators: %s: Customer first name translators: %s: Customer username
en: Hi %s,
pt_BR: Olá, %s.

en: Hopefully they’ll be back. Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
pt_BR: Espero que eles voltem. Leia mais sobre <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">solução de problemas de pagamentos com falha</a>.

en: Thanks for reading.
pt_BR: Obrigado por ler.

en: New Order: #{order_number}
pt_BR: Novo pedido: #{order_number}

en: Order Failed: #{order_number}
pt_BR: Pedido malsucedido: #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
pt_BR: [{site_title}]: Pedido #{order_number} falhou

en: Order Refunded: {order_number}
pt_BR: Pedido reembolsado: {order_number}

en: Partial Refund: Order {order_number}
pt_BR: Reembolso parcial: Pedido {order_number}

en: action ignored
pt_BR: ação ignorada

en: Action Group
pt_BR: Grupo de ação

en: No actions found in trash
pt_BR: Nenhuma ação foi encontrada na lixeira

en: No actions found
pt_BR: Nenhuma ação encontrada

en: Search Scheduled Actions
pt_BR: Pesquisar ações agendadas

en: This function should not be called before plugins_loaded.
pt_BR: Esta função não pode ser chamada antes de plugins_loaded.

note: translators: %s: Default class name
en: The class attached to the "woocommerce_queue_class" does not implement the WC_Queue_Interface interface. The default %s class will be used instead.
pt_BR: A classe anexada a "woocommerce_queue_class" não implementa a interface WC_Queue_Interface. Por padrão, a classe %s devera ser utilizada no lugar.

en: View Action
pt_BR: Visualizar ação

en: New Scheduled Action
pt_BR: Nova ação agendada

en: Edit Scheduled Action
pt_BR: Editar ação agendada

en: Add New Scheduled Action
pt_BR: Adicionar nova ação agendada

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
pt_BR: Ações agendadas

en: Scheduled Action
pt_BR: Ação agendada

note: translators: %s: count
en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Em progresso <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Em progresso <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: In-Progress
pt_BR: Em progresso

[ctx: post]
en: Failed
pt_BR: Malsucedido

en: Invalid action ID. No status found.
pt_BR: ID inválido de ação. Nenhum status encontrado.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
pt_BR: Incapaz de marcar a ação %s como malsucedida. Erro no banco de dados.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
pt_BR: Incapaz de desbloquear a reivindicação na ação %s. Erro no banco de dados.

note: translators: %s: claim ID
en: Unable to unlock claim %s. Database error.
pt_BR: Incapaz de desbloquear a reivindicação %s. Erro no banco de dados.

en: Unable to claim actions. Database error.
pt_BR: Incapaz de reivindicar ações. Erro no banco de dados.

note: translators: %d refers to the total number of tasks completed
en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
pt_BR[0]: %d tarefa agendada concluída.
pt_BR[1]: %d tarefas agendadas concluídas.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error running the action scheduler: %s
pt_BR: Houve um erro ao executar o agendador de ações: %s

note: translators: %d refers to the total number of batches executed
en: %d batch executed. | %d batches executed.
pt_BR[0]: %d lote executado.
pt_BR[1]: %d lotes executados.

note: translators: %d refers to how many scheduled tasks were found to run
en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
pt_BR[0]: Encontrada %d tarefa agendada
pt_BR[1]: Encontradas %d tarefas agendadas

en: Attempting to reduce used memory...
pt_BR: Tentando reduzir a memória utilizada...

note: translators: %s refers to the action ID
en: Started processing action %s
pt_BR: Iniciado o processo da ação %s

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
pt_BR: A reivindicação foi perdida. Abortando o lote atual.

note: translators: %d: amount of actions
en: Running %d action | Running %d actions
pt_BR[0]: Executando %d ação
pt_BR[1]: Executando %d ações

en: There are too many concurrent batches.
pt_BR: Existem muitos lotes simultâneos.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
pt_BR: Há muitos lotes simultâneos, mas a execução foi forçada a continuar.

en: Canceled
pt_BR: Cancelado

en: Failed
pt_BR: Malsucedido

en: In-progress
pt_BR: Em processo

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Invalid schedule. Cannot save action.
pt_BR: Agendamento inválido. Não é possível salvar a ação.

en: Every minute
pt_BR: A cada minuto

en: Search hook, args and claim ID
pt_BR: Pesquisar ganchos, argumentos e IDs de reivindicados

note: translators: %s: date interval
en:  (%s ago)
pt_BR:  (%s atrás)

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully processed change for action: %s
pt_BR: Mudança processada com sucesso para ação: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully canceled action: %s
pt_BR: Ação cancelada com sucesso: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully executed action: %s
pt_BR: Ação executada com sucesso: %s

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
pt_BR: A cada %s

en: Now!
pt_BR: Agora!

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
pt_BR[0]: %s segundo
pt_BR[1]: %s segundos

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
pt_BR[0]: %s minuto
pt_BR[1]: %s minutos

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
pt_BR[0]: %s hora
pt_BR[1]: %s horas

note: translators: %s is a number of days. translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
pt_BR[0]: %s dia
pt_BR[1]: %s dias

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
pt_BR[0]: %s semana
pt_BR[1]: %s semanas

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
pt_BR[0]: %s mês
pt_BR[1]: %s meses

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
pt_BR[0]: %s ano
pt_BR[1]: %s anos

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
pt_BR: Cancele a ação agora para evitar que ela seja executada no futuro

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
pt_BR: Processe a ação agora como se fosse executada como parte de uma fila

en: Run
pt_BR: Executar

en: Claim ID
pt_BR: ID atribuído

en: Log
pt_BR: Registro

en: Scheduled Date
pt_BR: Data agendada

en: Recurrence
pt_BR: Recorrência

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Arguments
pt_BR: Argumentos

en: Hook
pt_BR: Gancho

en: Scheduled Actions
pt_BR: Ações agendadas

note: translators: %s: exception message
en: action failed: %s
pt_BR: ação malsucedida: %s

en: action reset
pt_BR: redefinir ação

en: action complete
pt_BR: ação concluída

note: translators: %s: error message translators: %s: action error message translators: %s is an error message.
en: Error saving action: %s
pt_BR: Erro ao salvar ação: %s

note: translators: %s: group name(s) translators: %s is the group name
en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
pt_BR[0]: O grupo "%s" não existe.

en: action started
pt_BR: ação iniciada

en: action canceled
pt_BR: ação cancelada

en: action created
pt_BR: ação criada

note: translators: 1: action ID 2: exception message
en: Error processing action %1$s: %2$s
pt_BR: Erro ao processar ação %1$s: %2$s

en: Unable to save action.
pt_BR: Impossível de salvar a ação.

en: Enter a different address
pt_BR: Digite um endereço diferente

en: Enter your address to view shipping options.
pt_BR: Digite seu endereço para ver as opções de entrega.

en: Change address
pt_BR: Mudar endereço

en: Sort by latest
pt_BR: Ordenar por mais recente

en: Stock levels increased:
pt_BR: Os níveis de estoque aumentaram:

note: translators: %s item name.
en: Unable to restore stock for item %s.
pt_BR: Não é possível restaurar o estoque para o item %s.

en: Stock levels reduced:
pt_BR: Níveis de estoque reduzidos:

note: translators: %s item name.
en: Unable to reduce stock for item %s.
pt_BR: Não é possível reduzir o estoque para o item %s.

note: Translators: $s shipping destination.
en: No shipping options were found for %s.
pt_BR: Nenhuma opção de entrega foi encontrada para %s.

en: Password Reset Request
pt_BR: Solicitação de redefinição de senha

en: Password Reset Request for {site_title}
pt_BR: Solicitação de redefinição de senha em {site_title}

note: translators: 1: action ID 2: arguments
en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
pt_BR: Ação [%1$s] tem argumentos inválidos. Não pode ser JSON decodificado para um array. $args = %2$s

note: translators: 1: error message 2: filename 3: line
en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
pt_BR: desligamento inesperado: Erro fatal no PHP %1$s em %2$s na linha %3$s

note: translators: 1: action HTML 2: action ID 3: error message
en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
pt_BR: Não foi possível processar a mudança para a ação: "%1$s" (ID: %2$d). Erro: %3$s

note: translators: %s: amount of claims
en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
pt_BR[0]: Máximo de lotes simultâneos já em andamento (%s fila). Nenhuma ação será processada até que os lotes atuais sejam concluídos.
pt_BR[1]: Máximo de lotes simultâneos já em andamento (%s filas). Nenhuma ação será processada até que os lotes atuais sejam concluídos.

en: Non-repeating
pt_BR: Não recorrente

en: Scheduled actions are hooks triggered on a certain date and time.
pt_BR: Ações agendadas são ganchos acionados em uma determinada data e hora.

en: Limit result set to products with specified stock status.
pt_BR: Limita o resultado para produtos com um status de estoque específico.

en: Order Cancelled: #{order_number}
pt_BR: Pedido cancelado: #{order_number}

en: File ID.
pt_BR: ID do arquivo.

en: Attributes totals.
pt_BR: Totais de atributos.

en: Tags totals.
pt_BR: Totais de tags.

en: Categories totals.
pt_BR: Totais de categorias.

en: Reviews totals.
pt_BR: Totais de avaliações.

en: Coupons totals.
pt_BR: Totais de cupons.

en: Customers totals.
pt_BR: Totais de clientes.

en: Products totals.
pt_BR: Totais de produtos.

en: Orders totals.
pt_BR: Totais de pedidos.

en: Controls the stock status of the product.
pt_BR: Controla o status do estoque do produto.

en: Amount of reviews.
pt_BR: Quantidade de avaliações.

en: Review type name.
pt_BR: Nome do tipo de avaliação.

en: Amount of products.
pt_BR: Quantidade de produtos.

en: Product type name.
pt_BR: Nome do tipo de produto.

en: Amount of orders.
pt_BR: Quantidade de pedidos.

en: Order status name.
pt_BR: Nome do status de pedido.

en: Amount of customers.
pt_BR: Quantidade de clientes.

en: Customer type name.
pt_BR: Nome do tipo de cliente.

en: Non-paying customer
pt_BR: Cliente não pagante

en: Paying customer
pt_BR: Cliente pagante

en: Amount of coupons.
pt_BR: Quantidade de cupons.

en: Coupon type name.
pt_BR: Nome do tipo de cupom.

en: Full name of currency.
pt_BR: Nome da moeda.

en: There are no currencies matching these parameters.
pt_BR: Não há moedas que correspondam a esses parâmetros.

en: ISO4217 currency code.
pt_BR: Código ISO4217 da moeda.

en: Data resource description.
pt_BR: Descrição dos recursos de dados.

en: Data resource ID.
pt_BR: Id dos recursos de dados.

en: List of supported currencies.
pt_BR: Lista de moedas suportadas.

en: List of supported states in a given country.
pt_BR: Lista de estados suportados em um determinado país.

en: The unit weights are defined in for this country.
pt_BR: As unidades de pesos estão definidas para este país.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
pt_BR: Separador de milhares para preços exibidos neste país.

en: Full name of state.
pt_BR: Nome do estado.

en: List of states in this country.
pt_BR: Lista de estados neste país.

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
pt_BR: Número de casas decimais para preços exibidos neste país.

en: Full name of country.
pt_BR: Nome do país.

en: The unit lengths are defined in for this country.
pt_BR: As unidades de medidas estão definidas para este país.

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
pt_BR: Separador decimal para preços exibidos neste país.

en: Currency symbol position for this country.
pt_BR: Posição do símbolo de moeda para este país.

en: 2 character continent code.
pt_BR: Código do continente com 2 caracteres.

en: Full name of continent.
pt_BR: Nome do continente.

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
pt_BR: Padrão ISO4127 alpha-3 de código de moeda para o pais.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
pt_BR: Código ISO3166 alpha-2 de país.

en: List of countries on this continent.
pt_BR: Lista de países neste continente.

en: There are no locations matching these parameters.
pt_BR: Não há locais que correspondam a esses parâmetros.

en: WooCommerce Customer Data
pt_BR: WooCommerce - Dados do cliente

en: WooCommerce Customer Payment Tokens
pt_BR: WooCommerce - Tokens de pagamento do cliente

en: WooCommerce Customer Orders
pt_BR: WooCommerce - Pedidos do cliente

en: Your {site_title} account has been created!
pt_BR: Sua conta em {site_title} foi criada!

en: Your {site_title} order has been received!
pt_BR: Seu pedido em {site_title} foi recebido!

en: Your {site_title} order is now complete
pt_BR: Seu pedido em {site_title} foi concluído

note: translators: %1$s: field name, %2$s finder.eircode.ie URL
en: %1$s is not valid. You can look up the correct Eircode <a target="_blank" href="%2$s">here</a>.
pt_BR: %1$s não é válido. Você pode procurar pelo Eircode correto <a target="_blank" href="%2$s">aqui</a>.

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock translators: %s: product name
en: Sorry, we do not have enough "%1$s" in stock to fulfill your order (%2$s available). We apologize for any inconvenience caused.
pt_BR: Desculpe, não temos a quantidade suficiente de "%1$s" em estoque para atender o seu pedido (temos apenas %2$s em estoque). Pedimos desculpas por qualquer inconveniente causado.

en: An identifier for the group this setting belongs to.
pt_BR: Um identificador para o grupo ao qual esta configuração pertence.

en: Variation status.
pt_BR: Status de variação.

en: Invalid review ID.
pt_BR: ID de avaliação inválido.

en: Limit result set to reviews assigned a specific status.
pt_BR: Limita o resultado para avaliações atribuídas a um status específico.

en: Limit result set to that from a specific author email.
pt_BR: Limita o resultado para um e-mail de um autor específico.

en: Limit result set to reviews assigned to specific user IDs.
pt_BR: Limita o resultado para avaliações atribuídas a IDs de usuários em específico.

en: Limit result set to reviews assigned to specific product IDs.
pt_BR: Limita o resultado para avaliações atribuídas a IDs de produtos específicos.

en: The object cannot be deleted.
pt_BR: O objeto não pode ser excluído.

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
pt_BR: O campo "review" excede o comprimento máximo permitido.

en: Cannot create existing product review.
pt_BR: Não é possível criar avaliação já existente.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
pt_BR: Sem permissão para alterar o tipo de comentário.

en: Invalid review content.
pt_BR: Conteúdo inválido de avaliação.

en: Updating review failed.
pt_BR: Atualização de avaliação malsucedida.

note: translators: %s: force=true
en: The object does not support trashing. Set '%s' to delete.
pt_BR: O objeto não suporta lixeira. Defina '%s' para excluir.

en: Updating review status failed.
pt_BR: Atualização de status de avaliação malsucedida.

en: If you copied over a template file to change something, then you will need to copy the new version of the template and apply your changes again.
pt_BR: Se você copiou um arquivo de modelo para alterar algo, então você precisará copiar a nova versão do modelo e aplicar as alterações novamente.

note: translators: %d: avatar image size in pixels
en: Avatar URL with image size of %d pixels.
pt_BR: URL do avatar com imagem no tamanho de %d píxeis.

en: Status of the review.
pt_BR: Status da avaliação.

en: Unique identifier for the product.
pt_BR: Identificador exclusivo do produto.

en: Avatar URLs for the object reviewer.
pt_BR: URLs de avatar do avaliador.

en: View affected templates
pt_BR: Visualizar modelos afetados

en: The object has already been trashed.
pt_BR: O objeto já esta na lixeira.

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
pt_BR: Atualize seu tema para a versão mais recente. Se nenhuma atualização estiver disponível, entre em contato com o autor do seu tema perguntando sobre a compatibilidade com a versão atual do WooCommerce.

en: Thanks for shopping with us
pt_BR: Obrigado por comprar conosco

en: List of supported continents, countries, and states.
pt_BR: Lista de continentes, países e estados suportados.

en: Ensure result set excludes reviews assigned to specific user IDs.
pt_BR: Certifique-se de que os resultados excluem avaliações atribuídas a IDs de usuários específicos.

en: Shipping instance ID.
pt_BR: ID de instância de entrega.

en: Limit response to reviews published before a given ISO8601 compliant date.
pt_BR: Limita resposta para avaliações publicados depois de uma data especifica no formato ISO8601.

en: Limit response to resources created after a given ISO8601 compliant date.
pt_BR: Limita resposta para recursos publicados depois de uma data especifica no formato ISO8601.

en: Unique identifier for the product that the review belongs to.
pt_BR: Identificador exclusivo para o produto ao qual a avaliação pertence.

en: Supported features for this payment gateway.
pt_BR: Recursos suportados para este sistema de pagamento.

en: WooCommerce Customer Downloads
pt_BR: Downloads de clientes do WooCommerce

en: Order note author.
pt_BR: Autor da observação do pedido.

en: If true, this note will be attributed to the current user. If false, the note will be attributed to the system.
pt_BR: Se verdadeiro, esta observação será atribuída ao usuário atual. Se falso, a observação será atribuída ao sistema.

en: Details for order #{order_number} on {site_title}
pt_BR: Detalhes do pedido nº{order_number} no {site_title}

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
pt_BR: Quando lidando com uma %s, devem ser mantidos ou removidos os dados pessoais dentro de pedidos?

en: Which product category should be exported?
pt_BR: Qual categoria de produto deve ser exportada?

en: Enter attachment ID or URL to an image
pt_BR: Digite o ID de um anexo ou URL de uma imagem

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
pt_BR: Esse é o ID do anexo ou URL da imagem, usados como imagens substitutas no catálogo de produtos. Produtos sem imagem usarão esta imagem.

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: The "%s" payment method is currently enabled
pt_BR: O método de pagamento "%s" esta ativado no momento

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: The "%s" payment method is currently disabled
pt_BR: O método de pagamento "%s" esta desativado no momento

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Set up the "%s" payment method
pt_BR: Configure o método de pagamento "%s"

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Move up
pt_BR: Mover pra cima

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Move down
pt_BR: Mover pra baixo

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Move the "%s" payment method up
pt_BR: Mover o método de pagamento "%s" pra cima

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Move the "%s" payment method down
pt_BR: Mover o método de pagamento "%s" pra baixo

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Manage the "%s" payment method
pt_BR: Gerenciar o método de pagamento "%s"

en: Export all categories
pt_BR: Exportar todas as categorias

en: WooCommerce Services icon
pt_BR: Ícone do WooCommerce Services

en: ShipStation icon
pt_BR: Ícone do ShipStation

en: Low stock amount
pt_BR: Quantidade baixa de estoque

en: Set up PayPal for me using this email:
pt_BR: Configure o PayPal pra mim utilizando este e-mail:

en: Set up Stripe for me using this email:
pt_BR: Configure o Stripe pra mim utilizando este e-mail:

note: translators: %1$s: weight unit dropdown, %2$s: dimension unit dropdown
en: We'll use %1$s for product weight and %2$s for product dimensions.
pt_BR: Iremos utilizar %1$s como unidade de peso e %2$s como unidade de dimensão de produtos.

en: Enter a number to set stock quantity at the variation level. Use a variation's 'Manage stock?' check box above to enable/disable stock management at the variation level.
pt_BR: Digite um número para definir a quantidade em estoque no nível de variação. Utilize a opção "Gerenciar estoque?" de uma variação na caixa de seleção acima para ativar e desativar o gerenciamento de estoque no nível de variação.

en: A live rate is the exact cost to ship an order, quoted directly from the shipping carrier.
pt_BR: Uma taxa ao vivo é o custo exato para enviar um pedido, cotado diretamente da transportadora.

note: translators: %1$s: live rates tooltip text, %2$s: shipping extensions URL
en: If you'd like to offer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">live rates</span> from a specific carrier (e.g. UPS) you can find a variety of extensions available for WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
pt_BR: Se você gostaria de oferecer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">taxas ai vivo</span>  from a specific carrier (por exemplo o UPS) você pode encontrar uma variedade de extensões disponíveis para WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">aqui</a>.

note: translators: %s: theme name
en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. Suggestions to fix this:
pt_BR: <strong>Seu tema (%s) contém copia de arquivos de modelo desatualizados do WooCommerce.</strong> Esses arquivos podem precisar de atualização para garantir que sejam compatíveis com a versão atual do WooCommerce. Sugestões de correção:

note: translators: %s: country name including the 'the' prefix if needed
en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
pt_BR: Criamos duas áreas de entrega, uma para %s e outra para o resto do mundo. Abaixo você pode configurar taxa fixas de entrega para essas áreas ou oferecer entrega gratuita.

en: We recommend using ShipStation to save time at the post office by printing your shipping labels at home. Try ShipStation free for 30 days.
pt_BR: Recomendamos o uso do ShipStation para economizar tempo na agência imprimindo suas etiquetas de entrega em casa. Experimente o ShipStation gratuitamente por 30 dias.

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
pt_BR: Quando lidando com uma %s, os acessos aos arquivos baixáveis devem ser revogados e os registros de download apagados?

en: Placeholder image
pt_BR: Imagem de marcação

en: Yards
pt_BR: Jardas

en: Inches
pt_BR: Polegadas

en: Millimeters
pt_BR: Milímetros

en: Centimeters
pt_BR: Centímetros

en: Meters
pt_BR: Metros

en: Ounces
pt_BR: Onças

en: Pounds
pt_BR: Libras

en: Grams
pt_BR: Gramas

en: Kilograms
pt_BR: Quilogramas

en: Item moved up
pt_BR: Item movido pra cima

en: Item moved down
pt_BR: Item movido pra baixo

en: You may need to manually restore the item's stock.
pt_BR: Pode ser necessário restaurar manualmente o estoque do item.

en: Are you sure you want to remove the selected items?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover os itens selecionados?

note: translators: %d: count
en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
pt_BR[0]: %d chave API revogada permanentemente.
pt_BR[1]: %d chaves API revogadas permanentemente.

en: Apartment, suite, unit, etc.
pt_BR: Apartamento, suíte, unidade, etc.

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
pt_BR: Não é possível definir atributos devido ao produto ascendente ser inválido.

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
pt_BR: Esta ação não pode ser revertida. Tem certeza de que deseja remover dados pessoais dos pedidos selecionados?

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number
en: Shipping %d
pt_BR: Entrega %d

en: Shipping Address
pt_BR: Endereço de entrega

en: Shipping Address 1
pt_BR: Endereço de entrega

en: MySQL version string.
pt_BR: Versão do MySQL.

note: translators: 1: Link to tax rates sample file 2: Closing link.
en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
pt_BR: Seu arquivo CSV precisa incluir colunas em uma ordem específica. %1$sClique aqui para baixar um exemplo%2$s.

en: Payer PayPal address
pt_BR: Endereço PayPal do pagador

en: Payer last name
pt_BR: Último nome do pagador

en: Payer first name
pt_BR: Primeiro do pagador

en: Billing Address
pt_BR: Endereço de cobrança

en: Billing Address 1
pt_BR: Endereço de cobrança 1

en: privacy policy
pt_BR: política de privacidade

en: United States (US) dollar
pt_BR: Dólar americano

en: terms and conditions
pt_BR: termos e condições

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
pt_BR: Será assim que seu nome será exibido na seção da conta e nos comentários

note: translators: 1: last 4 digits
en: eCheck ending in %1$s
pt_BR: Cheque eletrônico terminando em %1$s

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
pt_BR: PayPal nos permite enviar um endereço. Se você estiver usando o PayPal para etiquetas de entrega, talvez prefira enviar o endereço de entrega no lugar do o de cobrança. A desativação desta opção pode impedir a aplicação da proteção do vendedor do PayPal.

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
pt_BR: Outras localizações

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
pt_BR: sobre,um,são,como,em,ser,por,com,para,de,em,é,ele,de,ou,que,o,este,era,foi,que,quando,onde,quem,será,www

en: Required
pt_BR: Obrigatório

note: Translators: %s field name.
en: %s field
pt_BR: Campo "%s"

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
pt_BR: Veja a <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">Política de privacidade do PayPal</a> para mais detalhes.

note: translators: %s: Link to WC system status page
en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
pt_BR: O PayPal Standard redireciona os clientes para o PayPal para inserir suas informações de pagamento.

en: Account details:
pt_BR: Detalhes da conta:

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
pt_BR: Opcionalmente, adicione algum texto para a caixa de seleção de termos que os clientes devem aceitar.

en: Highlight required fields with an asterisk
pt_BR: Realce os campos obrigatórios com um asterisco

en: No page set
pt_BR: Nenhuma página definida

note: translators: %s terms and conditions page name and link
en: I have read and agree to the website %s
pt_BR: Li e concordo com o(s) %s do site

note: Translators: %1$s shipping method name.
en: Any &quot;%1$s&quot; method
pt_BR: Qualquer método de &quot;%1$s&quot;

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
pt_BR: Aceite pagamentos pessoalmente por BACS. Mais conhecido como transferência bancária direta.

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
pt_BR: Essas opções permitem alterar a aparência da finalização de compra no WooCommerce.

note: Translators: %s: page name.
en: %s page
pt_BR: Página %s

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
pt_BR: Aceite pagamentos pessoalmente por meio de cheques. Este sistema de pagamento off-line também pode ser útil para testar compras.

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
pt_BR: Aceitamos pagamentos por PayPal. Ao processar os pagamentos, algumas de suas informações serão passadas para o PayPal, incluindo informações obrigatórias para processar o pagamento, como o valor total da compra e as informações de cobrança.

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
pt_BR: Nesta subseção, você deve listar quais processadores de pagamento de terceiros você está usando para receber pagamentos em sua loja, pois eles podem manipular dados de clientes. Incluímos o PayPal como exemplo, mas você deve removê-lo se não estiver usando o PayPal.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
pt_BR: Compartilhamos informações com terceiros que nos ajudam a fornecer nossos pedidos e armazenar serviços para você, por exemplo --

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
pt_BR: Nesta seção, você deve listar com quem você está compartilhando dados e com que finalidade. Isso pode incluir, mas não pode se limitar a, análises, marketing, sistemas de pagamento, provedores de entrega e mídia incorporada de terceiros.

en: Who on our team has access
pt_BR: Quem em nossa equipe tem acesso

en: What we share with others
pt_BR: O que nós compartilhamos com outros

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
pt_BR: Os membros da nossa equipe têm acesso a essas informações para ajudar a atender pedidos, processar reembolsos e oferecer suporte a você.

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
pt_BR: Os membros da nossa equipe têm acesso às informações que você nos fornece. Por exemplo, os administradores e gerentes de loja podem acessar:

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
pt_BR: Informações de pedidos, como o que foi comprado, quando foi comprado e para onde deve ser enviado, e

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
pt_BR: Também armazenaremos comentários ou avaliações, se você optar por deixá-los.

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
pt_BR: Geralmente, armazenamos informações sobre você enquanto precisarmos das informações para os fins para os quais as coletamos e usamos, e não somos legalmente obrigados a continuar a mantê-las. Por exemplo, armazenaremos informações de pedidos por XXX anos para fins fiscais e contábeis. Isso inclui seu nome, endereço de e-mail e endereços de cobrança e entrega.

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
pt_BR: Informações do cliente, como seu nome, endereço de e-mail e informações de cobrança e entrega.

en: Set up your account for our store
pt_BR: Configure uma conta em nossa loja

en: Process payments and prevent fraud
pt_BR: Processa de pagamentos e previne fraudes

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
pt_BR: Se você criar uma conta, nós armazenaremos seu nome, endereço, e-mail e número de telefone, e estes dados serão usados para preencher a página de finalização da compra em pedidos futuros.

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
pt_BR: Responder às suas requisições, incluindo estornos e reclamações

en: Improve our store offerings
pt_BR: Melhore nossas ofertas

en: Send you information about your account and order
pt_BR: Enviar para você informações sobre sua conta e pedido

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
pt_BR: Enviar para você mensagens de marketing, se você optar por recebê-las

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
pt_BR: Cumprir com todas as obrigações legais que tenhamos, como o cálculo de impostos

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
pt_BR: Quando você compra de nós, solicitamos que forneça informações, incluindo seu nome, endereço de cobrança, endereço para entrega, endereço de e-mail, número de telefone, detalhes do cartão de crédito/pagamento e informações opcionais da conta, como nome de usuário e senha. Usaremos estas informações para fins, como:

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
pt_BR: Observação: convém detalhar sua política de cookies e vincular a essa seção a partir daqui.

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
pt_BR: Também usaremos cookies para acompanhar o conteúdo do carrinho enquanto você navega no nosso site.

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
pt_BR: Endereço de entrega: solicitaremos que você insira isso para que possamos estimar as taxas de entrega antes de fazer um pedido e enviar o pedido para você!

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
pt_BR: Localização, endereço IP e tipo de navegador: usaremos isso para estimar impostos e a entrega

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
pt_BR: Produtos que você viu: usaremos isso para, por exemplo, mostrar para você os produtos que você visualizou recentemente

en: What we collect and store
pt_BR: O que nós coletamos e armazenamos

en: While you visit our site, we’ll track:
pt_BR: Enquanto você visita nosso site, nós rastreamos:

en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
pt_BR: Este exemplo inclui o básico sobre quais dados pessoais sua loja pode coletar, armazenar e compartilhar, assim como quem pode ter acesso a esses dados. Dependendo de quais configurações estão ativadas e quais plugins adicionais são usados, as informações específicas compartilhadas por sua loja podem variar. Recomendamos consultar um advogado ao decidir quais informações divulgar em sua política de privacidade.

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
pt_BR: Nós coletamos informações sobre você durante o processo de finalização de compra em nossa loja.

en: Payment Tokens
pt_BR: Tokens de pagamento

en: Browser User Agent
pt_BR: Agente de usuário do navegador

en: Items Purchased
pt_BR: Itens comprados

en: Order Number
pt_BR: Número do pedido

en: Access granted
pt_BR: Acesso concedido

en: User email
pt_BR: E-mail do usuário

en: Download count
pt_BR: Contagem de downloads

note: Translators: %s Prop name.
en: Removed payment token "%d"
pt_BR: Token de pagamento "%d" removido

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Shop manager
pt_BR: Gerente da loja

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Personal data removed.
pt_BR: Dados pessoais removidos.

en: Shipping State
pt_BR: Estado para entrega

en: Shipping Postal/Zip Code
pt_BR: CEP para entrega

en: Shipping City
pt_BR: Cidade para entrega

en: Shipping Company
pt_BR: Empresa para entrega

en: Shipping Last Name
pt_BR: Sobrenome para entrega

en: Shipping First Name
pt_BR: Nome para entrega

en: Phone Number
pt_BR: Número de telefone

en: Customer Data
pt_BR: Dados do cliente

en: optional
pt_BR: opcional

en: Display name
pt_BR: Nome de exibição

en: Cloning is forbidden.
pt_BR: A clonagem é proibida.

note: Translators: %s Order number.
en: Personal data within order %s has been retained.
pt_BR: Dados pessoais no pedido %s foram retidos.

note: Translators: %s Prop name.
en: Removed customer "%s"
pt_BR: Cliente removido "%s"

en: Error during status transition.
pt_BR: Erro durante a transição de status.

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
pt_BR: O nome de exibição não pode ser alterado para o endereço de e-mail devido à preocupação com a privacidade.

en: Unable to create order.
pt_BR: Não é possível criar um pedido.

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
pt_BR: As instâncias de desserialização dessa classe são proibidas.

en: URL to edit the order
pt_BR: URL para editar o pedido

en: If the payment was refunded via the API.
pt_BR: Se o pagamento foi reembolsado por meio da API.

en: Blog id of the record on the multisite.
pt_BR: Id do blog gravado no multisite.

note: translators: %s: documentation URL
en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
pt_BR: Parece que sua loja não está utilizando uma conexão segura. Recomendamos fortemente que seu site esteja todo em HTTPS para manter os dados do usuário seguros. <a href="%s">Leia mais aqui.</a>

note: translators: %1$s: product name. %2$s product permalink
en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
pt_BR: %1$s foi removido do carrinho pois foi modificado. Você pode adicionar-lo novamente <a href="%2$s">clicando aqui</a>.

note: Translators: %s Order number.
en: Removed personal data from order %s.
pt_BR: Dados pessoais removidos do pedido %s.

en: Order total formatted for locale
pt_BR: Total do pedido formatado para localidade

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
pt_BR: Leia e aceite os termos e condições para prosseguir com o seu pedido.

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
pt_BR: Esta ferramenta excluirá todos os dados da sessão do cliente do banco de dados, incluindo os carrinhos atuais e os carrinhos salvos no banco de dados.

en: Name of the customer for the order
pt_BR: Nome do cliente para o pedido

en: Payment complete event failed.
pt_BR: Evento malsucedido de pagamento completo.

en: Update status event failed.
pt_BR: Evento malsucedido de status de atualização.

note: translators: %d: amount of permissions
en: %d permissions deleted
pt_BR: %d permissões excluídas

note: translators: %d: amount of sessions
en: Deleted all active sessions, and %d saved carts.
pt_BR: Todas as sessões ativas e %d carrinhos salvos foram excluídos.

en: Removed access to downloadable files.
pt_BR: Acesso removido a arquivos baixáveis.

en: Limit result set to products with a specific attribute. Use the taxonomy name/attribute slug.
pt_BR: Limita o conjunto de resultados para produtos com um atributo específico. Use o slug do nome/atributo de taxonomia.

en: Used-up download permissions
pt_BR: Permissões de download utilizadas

en: Clean up download permissions
pt_BR: Limpar as permissões de download

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
pt_BR: Esta ferramenta excluirá permissões de download expiradas e permissões com nenhum download restante.

en: Customer download permissions have been retained.
pt_BR: As permissões de download do cliente foram retidas.

note: translators: This is the headline for a list of downloads purchased from the store for a given user.
en: Purchased Downloads
pt_BR: Downloads comprados

note: translators: This is the headline for a list of access logs for downloads purchased from the store for a given user.
en: Access to Purchased Downloads
pt_BR: Acesso a downloads comprados

en: Download ID
pt_BR: ID do download

en: Billing State
pt_BR: Estado de cobrança

en: Billing Postal/Zip Code
pt_BR: CEP de cobrança

en: Billing City
pt_BR: Cidade de cobrança

en: Billing Company
pt_BR: Empresa de cobrança

en: Billing Last Name
pt_BR: Sobrenome de cobrança

en: Billing First Name
pt_BR: Nome de cobrança

en: WooCommerce pages
pt_BR: Páginas do WooCommerce

en: WooCommerce database version
pt_BR: Versão do banco de dados do WooCommerce

en: WordPress version
pt_BR: Versão do WordPress

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
pt_BR: Pagamentos

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: WooCommerce version
pt_BR: Versão do WooCommerce

en: Retain cancelled orders
pt_BR: Reter pedidos cancelados

en: Retain completed orders
pt_BR: Reter pedidos concluídos

en: WordPress memory limit
pt_BR: Limite de memória do WordPress

en: External object cache
pt_BR: Cache de objeto externo

en: WordPress debug mode
pt_BR: Modo de depuração do WordPress

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
pt_BR: Exibe se o WordPress está ou não utilizando um objeto de cache externo.

note: Translators: %1$s: Current version, %2$s: New version
en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
pt_BR: %1$s - Há uma nova versão do WordPress disponível (%2$s)

en: Account endpoints
pt_BR: Endpoints da conta

en: Legacy API
pt_BR: API antiga

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
pt_BR: Manter os dados de pedidos concluídos por um tempo antes de tornar-los anônimos.

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
pt_BR: Pedidos cancelados ficarão como pendente e podem ser cancelados pelo dono da loja ou pelo cliente. Eles serão excluídos após o prazo determinado.

en: Enable coupons
pt_BR: Ativar cupons

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
pt_BR: Pedidos pendentes não foram pagos e podem ter sidos abandonados pelo cliente. Eles serão deletados após a duração especificada.

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
pt_BR: Pedidos malsucedidos ficarão como pendente e podem ter sido abandonados pelo cliente. Eles serão excluídos após o prazo determinado.

en: Retain failed orders
pt_BR: Reter pedidos malsucedidos

en: Secure checkout
pt_BR: Finalização de compra segura

en: Enable tax rates and calculations
pt_BR: Ativar taxas e cálculos de impostos

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
pt_BR: Tarifas serão configuradas e os impostos serão calculadas durante a finalização de compra.

en: Allowed emails
pt_BR: E-mails permitidos

en: Personal data retention
pt_BR: Retenção de dados pessoais

en: Remove personal data
pt_BR: Remover dados pessoais

en: Privacy policy
pt_BR: Política de privacidade

en: Use previous column mapping preferences?
pt_BR: Usar as preferências salvas de mapeamento de colunas?

en: Registration privacy policy
pt_BR: Política de privacidade de cadastro

en: Accounts &amp; Privacy
pt_BR: Contas e privacidade

en: Account erasure requests
pt_BR: Solicitações de remoção de contas

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
pt_BR: Contas inativas são aquelas que não fizeram log in, não fizeram pedidos, por um tempo determinado. Elas serão deletadas. Qualquer pedido será convertido em pedido de visitante.

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
pt_BR: Escolha por quanto tempo manter dados pessoais quando não são necessários para processamento. Deixe as seguintes opções em branco para manter os dados por tempo indeterminado.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
pt_BR: Opcionalmente, adicione um texto sobre a política de privacidade da sua loja para ser exibida em formulários de cadastro.

note: translators: %s privacy policy page name and link
en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
pt_BR: Seus dados pessoais serão usados para aprimorar a sua experiência em todo este site, para gerenciar o acesso a sua conta e para outros propósitos, como descritos em nossa %s.

note: translators: %s privacy policy page name and link
en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
pt_BR: Os seus dados pessoais serão utilizados para processar a sua compra, apoiar a sua experiência em todo este site e para outros fins descritos na nossa %s.

en: Retain inactive accounts
pt_BR: Reter contas inativas

en: Retain pending orders
pt_BR: Reter pedidos pendentes

en: Filter by registered customer
pt_BR: Filtrar por cliente cadastrado

en: privacy page
pt_BR: página de privacidade

note: translators: %s: privacy page link.
en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
pt_BR: Esta sessão controla a exibição da política de privacidade do seu site. Os alertas de privacidade a seguir não serão exibidos a menos que uma %s seja definida.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
pt_BR: Opcionalmente, adicione um texto sobre a política de privacidade da sua loja para ser exibida durante a finalização de compra.

en: Checkout privacy policy
pt_BR: Política de privacidade da finalização de compra

note: translators: %d: orders count translators: %s: orders count
en: Removed personal data from %s order. | Removed personal data from %s orders.
pt_BR[0]: Remover dados pessoais de %s pedido.
pt_BR[1]: Remover dados pessoais de %s pedidos.

en: List of allowed billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
pt_BR: Lista de e-mails de cobrança permitidos para verificar quando um pedido é feito. Separe endereços de e-mails com vírgulas. Você também pode usar um asterisco (*) para corresponder partes de um e-mail. Por exemplo, "*@gmail.com" corresponderia a todos os endereços do Gmail.

en: You can also:
pt_BR: Você também pode:

en: Create some products
pt_BR: Crie alguns produtos

en: Review Settings
pt_BR: Revisar configurações

en: Continue with WooCommerce Services
pt_BR: Continuar com serviços do WooCommerce

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
pt_BR: Conectar sua loja para ativar os serviços do WooCommerce

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
pt_BR: Obrigado por utilizar o Jetpack! Sua loja está quase pronta: para ativar serviços como %s, apenas conecte sua loja.

en: Storefront icon
pt_BR: Icone do Storefront

en: View &amp; Customize
pt_BR: Ver e personalizar

en: You're ready to add products to your store.
pt_BR: Você está pronto para adicionar produtos a sua loja.

en: Visit Dashboard
pt_BR: Visitar painel de controle

en: Mailchimp for WooCommerce
pt_BR: Mailchimp para WooCommerce

en: Mailchimp icon
pt_BR: Ícone do Mailchimp

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
pt_BR: Junte-se aos 16 milhões de clientes que utilizam Mailchimp. Sincronize listas e armazene dados para enviar e-mails automáticos e campanhas segmentadas.

en: Save time and errors with automated tax calculation and collection at checkout. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.
pt_BR: Economize tempo e reduza erros com o cálculo automático de impostos na finalização de compra. Oferecido por WooCommerce Services and Jetpack.

en: automated taxes icon
pt_BR: ícone de impostos automatizados

note: translators: %s: theme name.
en: Design your store with deep WooCommerce integration. If toggled on, we’ll install <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, and your current theme <em>%s</em> will be deactivated.
pt_BR: Crie sua loja com integração profunda com o WooCommerce. Se ativado, instalaremos o <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, e seu tema atual <em>%s</em> será desativado.

en: Enhance your store with these recommended free features.
pt_BR: Melhore sua loja com esses recursos gratuitos recomendados.

en: Recommended for All WooCommerce Stores
pt_BR: Recomendado para todas as lojas feitas com WooCommerce

en: The PayFast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs.
pt_BR: A extensão do PayFast para WooCommerce lhe permite aceitar pagamentos por cartão de crédito e EFT por um dos sistemas de pagamento mais populares na Africa do Sul. Sem nenhuma taxa de configuração ou cobranças recorrentes.

en: Klarna Payments for WooCommerce
pt_BR: Klarna Payments para WooCommerce

en: Klarna Checkout for WooCommerce
pt_BR: Klarna Checkout para WooCommerce

en: The following plugins will be installed and activated for you:
pt_BR: Os seguintes plugins serão instalados e ativados para você:

en: The eWAY extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
pt_BR: A extensão eWay para WooCommerce lhe permite aceitar pagamentos por cartão de crédito diretamente em sua loja sem redirecionar o cliente para sites de terceiros para realizar o pagamento.

en: What currency do you accept payments in?
pt_BR: Em que moeda você aceita pagamentos?

en: Choose a state&hellip;
pt_BR: Selecione um estado&hellip;

en: Recommended
pt_BR: Recomendado

en: Year(s)
pt_BR: Ano(s)

en: Month(s)
pt_BR: Mês(es)

en: Week(s)
pt_BR: Semana(s)

en: Day(s)
pt_BR: Dia(s)

en: You don&#8217;t have permission to do this.
pt_BR: Você não tem permissão para fazer isto.

en: Insufficient privileges to import products.
pt_BR: Privilégios insuficientes para importar produtos.

en: Insufficient privileges to export products.
pt_BR: Privilégios insuficientes para exportar produtos.

en: Loading network orders
pt_BR: Carregando pedidos em toda rede

en: You do not have permission to edit API Keys
pt_BR: Você não tem permissão para editar chaves de API

en: REST API
pt_BR: API REST

en: No keys found.
pt_BR: Nenhuma chave foi encontrada.

en: Return to payments
pt_BR: Retornar para pagamentos

en: WooCommerce Network Orders
pt_BR: Pedidos do WooCommerce em toda rede

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
pt_BR: Ajude o WooCommerce a melhorar ativando o rastreamento de uso.

en: Profile &rarr;
pt_BR: Perfil &rarr;

en: Image size used for products in the catalog.
pt_BR: Tamanho das imagens utilizados para os produtos no catálogo.

note: translators: 1: tools URL 2: regen thumbs url
en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
pt_BR: Após publicar suas alterações, novos tamanhos de imagem podem não serem exibidos até terminar o processo de geração de miniaturas. Você pode fazer isso na <a href="%1$s" target="_blank">sessão de ferramentas no WooCommerce</a> ou usando um plugin como o <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.

note: translators: %s: regen thumbs url
en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
pt_BR: Após publicar suas alterações, novos tamanhos de imagens podem não ser mostrados até você <a href="%s" target="_blank">gerar novamente as miniaturas</a>.

en: Edit this order
pt_BR: Editar este pedido

en: Change order status to on-hold
pt_BR: Mudar o status do pedido para aguardando

en: Change order status to processing
pt_BR: Mudar o status do pedido para processando

en: Change order status to completed
pt_BR: Mudar o status do pedido para concluído

en: Cancel thumbnail regeneration
pt_BR: Cancelar a geração de miniaturas

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
pt_BR: A geração de miniaturas está funcionando em segundo plano. Dependendo da quantidade de imagens na sua loja, isso pode levar algum tempo.

en: Regenerate
pt_BR: Gerar

en: Regenerate shop thumbnails
pt_BR: Gerar as miniaturas da loja

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
pt_BR: Após publicar suas mudanças, novos tamanhos de imagens serão gerados automaticamente.

en: Cancelled product image regeneration job.
pt_BR: A geração de imagens dos produtos foi cancelada.

note: translators: %s: taxonomy term name
en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
pt_BR: Tornar &#8220;%s&#8221; a categoria padrão

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
pt_BR: A geração de miniaturas foi agendada para funcionar em segundo plano.

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
pt_BR: Isto irá gerar novamente todas as miniaturas da loja para corresponder as configurações de imagens do seu tema.

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
pt_BR: Esta é a categoria padrão e não pode ser deletada. Ela será designada para todos os produtos sem categoria.

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
pt_BR: Excluir uma categoria não excluirá os produtos pertencentes à categoria. No lugar, os produtos pertencentes somente à categoria excluída serão definidos para a categoria "%s".

note: translators: %s: Quantity.
en: %s quantity
pt_BR: %s quantidade

en: Pay for this order
pt_BR: Pagar por este pedido

en: Sandbox API signature
pt_BR: Assinatura da Sandbox API

en: Sandbox API password
pt_BR: Senha da Sandbox API

en: Sandbox API username
pt_BR: Nome de usuário da Sandbox API

en: Live API signature
pt_BR: Assinatura da Live API

en: Live API password
pt_BR: Senha da Live API

en: Live API username
pt_BR: Nome de usuário da Live API

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
pt_BR: Enviar notificações quando uma notificação de pagamento (IPN) for recebida do PayPal indicando reembolso, rejeição ou cancelamento.

note: translators: %s: Link to PayPal sandbox testing guide page
en: SANDBOX ENABLED. You can use sandbox testing accounts only. See the <a href="%s">PayPal Sandbox Testing Guide</a> for more details.
pt_BR: SANDBOX HABILITADO. Você pode utilizar apenas contas de teste do sandbox. Veja o <a href="%s">Guia de testes do PayPal Sandbox</a> para mais detalhes.

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
pt_BR: As imagens serão exibidas na proporção em que foram enviadas

en: Uncropped
pt_BR: Não cortado

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
pt_BR: As imagens serão cortadas para o tamanho personalizado escolhido

en: Main image width
pt_BR: Largura da imagem principal

en: Product Images
pt_BR: Imagens de produtos

en: How many rows of products should be shown per page?
pt_BR: Quantas linhas de produtos devem ser exibidas por página?

en: Rows per page
pt_BR: Linhas por página

en: How many products should be shown per row?
pt_BR: Quantos produtos devem ser exibidos por linha?

en: Products per row
pt_BR: Produtos por linha

en: Choose what to display on product category pages.
pt_BR: Escolha o que deseja exibir na página de categoria de produto.

en: Category display
pt_BR: Exibição da categoria

en: Choose what to display on the main shop page.
pt_BR: Escolha o que exibir na página principal da loja.

en: Enable store notice
pt_BR: Ativar aviso da loja

en: Store Notice
pt_BR: Aviso da loja

note: translators: %s: Product title
en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Selecione as opções para &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Product title
en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
pt_BR: Ver produtos no grupo &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Product title
en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Comprar &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
pt_BR: Sem categoria

note: translators: %d: Setting value
en: The maximum allowed setting is %d
pt_BR: O máximo permitido nesta configuração é %d

note: translators: %d: Setting value
en: The minimum allowed setting is %d
pt_BR: O mínimo permitido nesta configuração é %d

en: Completed product image regeneration job.
pt_BR: Concluída a tarefa de regeneração de imagens de produto.

en: How should products be sorted in the catalog by default?
pt_BR: Como os produtos devem ser ordenados no catálogo por padrão?

note: translators: %s: ID of the attachment.
en: Regenerating images for attachment ID: %s
pt_BR: Regenerando imagens para o anexo com ID: %s

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
pt_BR: Se ativado, este texto será mostrado em todo o site. Você pode usá-lo para mostrar eventos ou promoções aos visitantes!

en: Enable IPN email notifications
pt_BR: Ativar notificações de pagamento por e-mail (IPN)

en: Images will be cropped into a square
pt_BR: As imagens serão cortadas no formato de um quadrado

en: Product Catalog
pt_BR: Catálogo de produtos

en: Invalid webhook.
pt_BR: Webhook inválido.

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
pt_BR: Tamanho de imagem usado para a imagem principal de páginas de produtos simples. Estas imagens ficarão sem recorte.

en: IPN email notifications
pt_BR: Notificações de pagamentos por e-mail (IPN)

en: Thumbnail cropping
pt_BR: Recorte da miniatura

en: Thumbnail width
pt_BR: Largura da miniatura

en: Unable to insert download log entry in database.
pt_BR: Não foi possível inserir o registro de downloads no banco de dados.

en: Invalid download log: no ID.
pt_BR: Registro de downloads inválido: sem ID.

en: Invalid download log: not found.
pt_BR: Registro de downloads inválido: não encontrado.

en: Invalid permission ID.
pt_BR: ID de permissão inválido.

note: translators: %s: field name
en: %s is not a valid postcode / ZIP.
pt_BR: %s não é um CEP válido.

en: Error processing refund. Please try again.
pt_BR: Erro ao processar o reembolso. Tente novamente.

en: Search logs
pt_BR: Registros de pesquisa

en: Filter by user
pt_BR: Filtrar por usuário

en: Filter by order
pt_BR: Filtrar por pedido

en: Filter by file
pt_BR: Filtrar por arquivo

en: Filter by product
pt_BR: Filtrar por produto

en: Permission ID
pt_BR: ID de permissão

en: File ID
pt_BR: ID do arquivo

en: Permission #%d not found.
pt_BR: Permissão #%d não encontrada.

en: Confirm navigation
pt_BR: Confirmar navegação

en: View report
pt_BR: Ver relatório

en: Copy link
pt_BR: Copiar link

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
pt_BR: Falha ao copiar para a área de transferência. Utilize o botão direito e copie.

en: Date created:
pt_BR: Data de criação:

note: translators: 1: date 2: time
en: Paid on %1$s @ %2$s
pt_BR: Pago em %1$s às %2$s

en: Filter by stock status
pt_BR: Filtrar por status do estoque

en: On backorder
pt_BR: Sob encomenda

en: Set Status - On backorder
pt_BR: Configurar status - Sob encomenda

en: Shop pages
pt_BR: Páginas da loja

en: Municipality / District
pt_BR: Município/distrito

note: translators: %1$s: open link, %2$s: close link
en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
pt_BR: Este link do relatório expirou. %1$sClique aqui para ver o relatório%2$s.

en: Filter by IP address
pt_BR: Filtrar por endereço IP

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
pt_BR: Limita o resultado para produtos com SKU(s) específicos. Utilize vírgulas para separar.

note: translators: WooCommerce link to setting up shipping zones
en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
pt_BR: CEPs que contenham curingas (p. ex. 170*) ou intervalos numéricos (ex. <code>17000000...17099999</code>) também são suportados. Veja a <a href="%s" target="_blank">documentação</a> sobre áreas de entrega para mais informações.

en: Customer download log
pt_BR: Registro de downloads do cliente

en: No customer downloads found.
pt_BR: Não foram encontrados downloads do cliente.

en: Download ID.
pt_BR: ID do download.

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: On-hold
pt_BR: Aguardando

en: Payment via
pt_BR: Pagamento via

en: Change status to on-hold
pt_BR: Mudar status para aguardando

en: Change status to processing
pt_BR: Mudar status para processando

en: Create your first coupon
pt_BR: Crie seu primeiro cupom

en: M j, Y
pt_BR: j \d\e F \d\e Y

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: Change status to completed
pt_BR: Mudar status para concluído

note: translators: 1: subscriptions docs 2: subscriptions docs
en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
pt_BR: Para receber atualizações e suporte para esta extensão, você precisa <strong>comprar</strong> uma nova assinatura ou consolidar suas extensões em uma conta conectada por <strong><a href="%1$s" title="Documentação de como compartilhar">compartilhamento</a> ou <a href="%2$s" title="Documentação de como transferir">transferir</a></strong> esta extensão para sua conta conectada.

en: Change status:
pt_BR: Mudar status:

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
pt_BR: Produtos existentes que correspondam o ID ou ao SKU serão atualizados. Produtos que não existem serão ignorados.

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
pt_BR: O plugin WooCommerce Helper não é mais necessário. <a href="%s">Gerencie assinaturas</a> através da aba de extensões.

note: translators: %s: webhook name
en: Delete "%s" permanently
pt_BR: Excluir "%s" permanentemente

en: Continue with Jetpack
pt_BR: Continuar com Jetpack

en: payment setup
pt_BR: configuração de pagamento

en: Reasons you'll love Jetpack
pt_BR: Razões para você amar o Jetpack

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
pt_BR: Tópico de webhook desconhecido. Selecione um tópico válido.

en: payment setup and automated taxes
pt_BR: configurar pagamento e impostos automatizados

en: Email address to receive payments
pt_BR: E-mail para receber pagamentos

en: Direct payments to email address:
pt_BR: Direcionar pagamentos para o endereço de e-mail:

note: translators: %s: URL
en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
pt_BR: Escolha o pagamento que deseja, pague agora, pague mais tarde ou divida. Sem números de cartão de crédito, sem senhas, sem preocupações. <a href="%s" target="_blank">Aprenda mais sobre Klarna</a>.

note: translators: %s: URL
en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
pt_BR: Aceite cartões de crédito e débito de forma segura e com baixas taxas, sem taxas surpresas (taxas personalizadas estão disponíveis). Venda on-line ou em uma loja física e rastreie vendas e estoque em apenas um lugar. <a href="%s" target="_blank">Aprenda mais sobre Square</a>.

en: I will also be selling products or services in person.
pt_BR: Também venderei produtos ou serviços pessoalmente.

en: Revision restored.
pt_BR: Revisão restaurada.

note: translators: %s: URL
en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
pt_BR: Aceite cartões de débito e crédito em mais de 135 moedas, métodos como o Alipay e pagamento de um toque com a Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Aprenda mais</a>.

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
pt_BR: Se você quiser, pode inserir estruturas personalizadas para os URLs do seu produto aqui. Por exemplo, utilizando <code>loja</code> deve fazer com que os links de produtos se pareçam com <code>%sloja/produto-de-amostra/</code>. Esta configuração afeta apenas URLs do produto, e não tem qualquer efeito em outras coisas como categorias de produtos.

note: translators: %s: URL
en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
pt_BR: Experiência de finalização de compra completa com pagar agora, pagar mais tarde e pagar em prestação. Sem números de cartão de crédito, senhas ou preocupações. <a href="%s" target="_blank">Aprenda mais sobre Klarna</a>.

en: Customer downloads
pt_BR: Downloads do cliente

note: translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
pt_BR: Mover &#8220;%s&#8221; para a lixeira

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
pt_BR: Este produto gerou vendas e pode estar vinculado a pedidos existentes. Tem certeza de que deseja excluí-lo?

note: translators: %s: Product title
en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Leia mais sobre &ldquo;%s&rdquo;

en: Determines how this attribute's values are displayed.
pt_BR: Determina como os valores deste atributo são exibidos.

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
pt_BR: Os atributos permitem definir dados adicionais aos produtos, como tamanho ou cor. Você pode usar esses atributos na barra lateral da loja usando os widgets de "navegação em camadas".

en: Belarusian ruble (old)
pt_BR: Rublo bielorrusso (antigo)

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
pt_BR: Novos meios de pagamento só podem ser adicionados durante a finalização de compra. Fale conosco se você precisar de assistência.

en: End date of sale price, as GMT.
pt_BR: Data final do preço promocional, em GMT.

en: Define if the variation is visible on the product's page.
pt_BR: Define se a variação deve ser visível na página do produto.

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
pt_BR: Esta chave é inválida ou já foi usada. Defina sua senha novamente, se necessário.

en: Resend new order notification
pt_BR: Reenviar notificação de novo pedido

en: Order updated and sent.
pt_BR: Pedido atualizado e enviado.

en: A list of your store's top-rated products.
pt_BR: Uma lista dos produtos mais bem avaliados da sua loja.

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
pt_BR: Exibir uma lista dos produtos vistos recentemente por um cliente.

en: Display a list of recent reviews from your store.
pt_BR: Exibir uma lista de avaliações recentes da sua loja.

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
pt_BR: Exibir uma lista de classificações de estrelas para filtrar produtos em sua loja.

en: Filter Products by Rating
pt_BR: Filtrar produtos por classificação

en: A list of your store's products.
pt_BR: Uma lista dos produtos da sua loja.

en: Product Tag Cloud
pt_BR: Nuvem de tags de produto

en: A search form for your store.
pt_BR: Um formulário de pesquisa para sua loja.

en: Maximum depth
pt_BR: Profundidade máxima

en: Filter Products by Price
pt_BR: Filtrar produtos por preço

en: Display a slider to filter products in your store by price.
pt_BR: Exibir um controle deslizante para filtrar produtos em sua loja por preço.

en: Filter Products by Attribute
pt_BR: Filtrar produtos por atributo

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
pt_BR: Exibir uma lista de atributos para filtrar produtos em sua loja.

en: Active Product Filters
pt_BR: Filtros ativos de produto

en: Display a list of active product filters.
pt_BR: Exibir uma lista de filtros ativos de produtos.

en: Display the customer shopping cart.
pt_BR: Exibir o carrinho de compras do cliente.

note: translators: 1: wc_load_cart 2: woocommerce_init translators: 1: class::method 2: plugins_loaded
en: %1$s should not be called before the %2$s action.
pt_BR: A função %1$s não deve ser chamada antes da ação %2$s.

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
pt_BR: Desculpe, o pedido não pôde ser encontrado. Entre em contato conosco se tiver dificuldades em encontrar os detalhes do seu pedido.

note: translators: %s: product name
en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
pt_BR: Desculpe, "%s" não está mais em estoque, portanto este pedido não pode ser pago. Pedimos desculpas por qualquer inconveniente causado.

note: translators: 1: WC_Logger::log 2: level
en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
pt_BR: %1$s foi chamado com um nível inválido "%2$s".

note: translators: 1: class name 2: WC_Log_Handler_Interface
en: The provided handler %1$s does not implement %2$s.
pt_BR: O manipulador fornecido %1$s não tem implementado %2$s.

en: Unable to add payment method to your account.
pt_BR: Não foi possível adicionar o método de pagamento à sua conta.

en: Payment method successfully added.
pt_BR: Método de pagamento adicionado com sucesso.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
pt_BR: Desculpe, este cupom não é aplicável aos produtos selecionados.

en: Invalid discount amount
pt_BR: Valor de desconto inválido

en: Create account password
pt_BR: Criar uma senha para sua conta

en: Fee has already been added.
pt_BR: A tarifa já foi adicionada.

note: translators: 1: class name 2: woocommerce_logging_class 3: WC_Logger_Interface
en: The class %1$s provided by %2$s filter must implement %3$s.
pt_BR: A classe %1$s fornecida pelo filtro %2$s deve implementar %3$s.

en: Recent Product Reviews
pt_BR: Avaliações recentes de produtos

en: Relevance
pt_BR: Relevância

en: Please, provide an attribute name.
pt_BR: Forneça um nome de atributo.

en: Please enter a valid email address
pt_BR: Digite um endereço de e-mail válido

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
pt_BR: Não existem métodos de entrega disponíveis. Certifique-se de que o seu endereço foi preenchido corretamente, ou entre em contato conosco se precisar de ajuda.

en: Product Search
pt_BR: Pesquisar produto

en: A cloud of your most used product tags.
pt_BR: Uma nuvem de suas tags de produtos mais usadas.

en: Invalid payment gateway.
pt_BR: Sistema de pagamento inválido.

en: unknown
pt_BR: desconhecido

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
pt_BR: Termos e condições

en: Update now
pt_BR: Atualizar agora

en: Store Address
pt_BR: Endereço da loja

note: translators: %s fee amount
en: %s fee
pt_BR: %s de taxa

en: Create pages
pt_BR: Criar páginas

en: Clear customer sessions
pt_BR: Limpar sessões de clientes

en: WooCommerce transients
pt_BR: Transientes do WooCommerce

en: Database Index Size
pt_BR: Tamanho do índice do banco de dado

en: Database Data Size
pt_BR: Tamanho dos dados do banco de dados

en: Total Database Size
pt_BR: Tamanho total do banco de dados

en: The postal code, if any, in which your business is located.
pt_BR: O código postal, se houver, no qual sua empresa está localizada.

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
pt_BR: O país e estado, se houver, em que sua empresa está localizada.

en: The city in which your business is located.
pt_BR: A cidade em que sua empresa está localizada.

en: An additional, optional address line for your business location.
pt_BR: Uma linha opcional de endereço adicional para a localização da sua empresa.

en: The street address for your business location.
pt_BR: O endereço onde sua empresa esta localizada.

note: translators: %s: version number
en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
pt_BR: Os seguintes plugins ativos não declararam compatibilidade com o WooCommerce %s, eles devem ser atualizados e examinados antes de prosseguir:

en: Tested up to WooCommerce version
pt_BR: Testado para o WooCommerce na versão

note: translators: %s: version number
en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
pt_BR: <strong>Atenção!</strong> As versões dos seguintes plugins que você está utilizando não foram testadas com o WooCommerce %s. Atualize-os ou confirme a compatibilidade antes de atualizar o WooCommerce, ou você pode enfrentar problemas:

en: Country / State
pt_BR: País / estado

en: Create default WooCommerce pages
pt_BR: Criar as páginas padrão do WooCommerce

note: Translators: %s: function name.
en: %s failed. Contact your hosting provider.
pt_BR: %s malsucedido. Entre em contato com seu provedor de hospedagem.

en: Post Type Counts
pt_BR: Números dos tipos de post

en: Delete tax rates
pt_BR: Excluir taxas de imposto

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
pt_BR: Esta opção irá excluir TODAS as taxas de imposto, utilize com cuidado. Esta ação não pode ser revertida.

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
pt_BR: Aqui é onde sua empresa está localizada. Taxas de imposto e custos de entrega utilizarão este endereço.

note: translators: 1: X-Accel-Redirect 2: X-Sendfile 3: mod_xsendfile
en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
pt_BR: Forçar downloads manterá os URLs ocultos, mas alguns servidores podem servir arquivos grandes de maneira não confiável. caso suportado, %1$s / %2$s pode ser utilizado para servir transferência no lugar (servidor requer %3$s).

en: Upload a new file
pt_BR: Enviar um novo arquivo

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
pt_BR: O arquivo está vazio ou usando uma codificação diferente do UTF-8, tente novamente com um novo arquivo.

en: Add shipping
pt_BR: Adicionar entrega

note: translators: 1: refund id 2: refund date 3: username
en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
pt_BR: Reembolso #%1$s - %2$s por %3$s

en: Position
pt_BR: Posição

en: Choose an action...
pt_BR: Selecione uma ação...

en: Lifetime Subscription
pt_BR: Assinatura vitalícia

en: Sort by:
pt_BR: Ordenar por:

note: translators: 1: product ID 2: quantity in stock
en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
pt_BR: O estoque não foi atualizado porque o valor mudou desde a última edição. O produto %1$d tem %2$d unidades em estoque.

en: Order details manually sent to customer.
pt_BR: Detalhes do pedido enviados manualmente para o cliente.

note: translators: Introduction to list of WooCommerce.com extensions the merchant has subscriptions for.
en: Below is a list of extensions available on your WooCommerce.com account. To receive extension updates please make sure the extension is installed, and its subscription activated and connected to your WooCommerce.com account. Extensions can be activated from the <a href="%s">Plugins</a> screen.
pt_BR: Abaixo está uma lista de extensões disponíveis na sua conta WooCommerce.com. Para receber atualizações de extensão, certifique-se de que a extensão esteja instalada, e sua assinatura ativada e conectada à sua conta WooCommerce.com. As extensões podem ser ativadas na tela <a href="%s">Plugins</a>.

en: Send order details to customer
pt_BR: Enviar detalhes do pedido ao cliente

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
pt_BR: Transfira produtos existentes para sua nova loja, basta importar um arquivo CSV.

en: Update Available
pt_BR: Atualização disponível

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Expiring Soon
pt_BR: Expirando em breve

note: translators: 1: WooCommerce 2:: five stars
en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
pt_BR: Se você gosta do %1$s, deixe-nos uma avaliação com %2$s. Desde já nosso obrigado!

en: Import products
pt_BR: Importar produtos

en: Create a product
pt_BR: Criar um produto

en: Have an existing store?
pt_BR: Já possui uma loja?

en: Yes please!
pt_BR: Sim, por favor!

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
pt_BR: Estamos aqui para você. Obtenha dicas, atualizações de produtos e inspiração direto no no seu e-mail.

en: You're ready to start selling!
pt_BR: Você está pronto para vender!

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
pt_BR: Seu site pode estar em uma rede privada. O Jetpack pode apenas se conectar a sites públicos. Certifique-se de que seu site esteja visível pela internet e tente conectar-se novamente 🙏.

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
pt_BR: Desculpa! Não podemos contactar com Jetpack agora 😭. Certifique-se de que o seu site seja visível através da internet e que aceite pedidos recebidos e enviados por meio de cURL. Você também pode tentar se conectar ao Jetpack novamente e se você entrar em mais problemas, entre em contato com o suporte.

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
pt_BR: Desculpa! Nós tentamos, mas não conseguimos instalar o Jetpack para você 😭. Acesse a aba de plugins para instalá-lo e terminar de configurar sua loja.

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
pt_BR: Desculpa! Nós tentamos, mas não conseguimos conectar o Jetpack agora 😭. Acesse a aba plugins para conectar o Jetpack, para que você possa terminar a configuração da sua loja.

en: Store monitoring
pt_BR: Monitoramento da loja

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
pt_BR: Compartilhe novos itens nas redes sociais no momento em que forem publicados em sua loja.

en: Product promotion
pt_BR: Publicidade de produtos

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
pt_BR: Receba um alerta se a sua loja estiver fora do ar, mesmo por alguns minutos.

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
pt_BR: Obtenha informações sobre o desempenho da sua loja, incluindo vendas totais, produtos mais vendidos e muito mais.

en: Finish setting up your store
pt_BR: Concluir a configuração da sua loja

en: Better security
pt_BR: Melhor segurança

en: Store stats
pt_BR: Estatísticas da loja

en: Connect your store to Jetpack
pt_BR: Conecte sua loja com o Jetpack

en: Protect your store from unauthorized access.
pt_BR: Proteja sua loja contra acesso não autorizado.

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
pt_BR: Além que você vai adorar o Jetpack

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
pt_BR: Ao conectar seu site, você concorda com os nossos fascinantes <a href="%1$s" target="_blank">termos de serviço</a> e para <a href="%2$s" target="_blank">compartilhar detalhes</a> com WordPress.com

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
pt_BR: Sua loja esta quase pronta! Para ativar serviços como %s, você deve conectar com o Jetpack.

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
pt_BR: Desculpe, não conseguimos conectar sua loja ao Jetpack

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
pt_BR: Conecte sua loja ao Jetpack para ativar recursos extras

en: automated taxes
pt_BR: impostos automatizados

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
pt_BR: configuração de pagamento, impostos automatizados e etiquetas de entrega com desconto

en: Stripe email address
pt_BR: Endereço de e-mail no Stripe

en: Stripe email address:
pt_BR: Endereço de e-mail no Stripe:

en: Storefront Theme
pt_BR: Tema Storefront

en: Collect payments from customers offline.
pt_BR: Coletar pagamentos off-line de clientes.

note: translators: %s: Link
en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
pt_BR: WooCommerce pode aceitar pagamentos on-line e off-line. <a href="%s" target="_blank">Métodos de pagamento adicionais</a> podem ser instalados mais tarde.

en: PayPal email address:
pt_BR: Endereço de e-mail no PayPal:

en: Automated Taxes
pt_BR: Impostos automatizados

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
pt_BR: O assistente de configuração a seguir irá ajudá-lo a configurar sua loja e você poderá começar rapidamente.

en: Shipping Method
pt_BR: Método de entrega

en: Shipping Zone
pt_BR: Área de entrega

en: Don't charge for shipping.
pt_BR: Não cobrar entrega.

en: Flat Rate
pt_BR: Taxa fixa

en: I plan to sell digital products
pt_BR: Eu planejo vender produtos digitais

en: I plan to sell physical products
pt_BR: Eu planejo vender produtos físicos

en: Store setup
pt_BR: Configuração da loja

en: Terms and Conditions Page
pt_BR: Página de termos e condições

en: My Account Page
pt_BR: Página minha conta

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Shop Page
pt_BR: Página da loja

en: Cart Page
pt_BR: Página do carrinho

en: What type of products do you plan to sell?
pt_BR: Que tipo de produtos você planeja vender?

en: I plan to sell both physical and digital products
pt_BR: Eu planejo vender produtos físicos e digitais

en: Checkout Page
pt_BR: Página de finalização de compra

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
pt_BR: O que você gostaria de cobrar pela taxa fixa de entrega?

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
pt_BR: Defina um preço fixo para cobrir os custos de entrega.

en: Invalid coupon
pt_BR: Cupom inválido

note: translators: %s: date
en: Coupon scheduled for: %s.
pt_BR: Cupom agendado para: %s.

note: translators: %s: date
en: Order scheduled for: %s.
pt_BR: Pedido agendado para: %s.

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
pt_BR: Insira um valor fixo ou porcentagem para aplicar como uma taxa.

note: translators: %s: extensions count
en: Extensions %s
pt_BR: Extensões %s

note: translators: %s: $key Key to check
en: Generic add/update/get meta methods should not be used for internal meta data, including "%s". Use getters and setters.
pt_BR: Metadados genéricos com métodos add/update/get não devem ser utilizados para metadados internos, incluindo "%s". Use os getters e setters.

note: translators: %s: image URL
en: Unable to use image "%s".
pt_BR: Não é possível usar a imagem "%s".

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
pt_BR: Produtos que o cupom será aplicado, ou que precisam estar no carrinho para que o "Desconto fixo de carrinho" seja aplicado.

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
pt_BR: Produtos que o cupom não será aplicado, ou que não podem estar no carrinho para que o "Desconto fixo de carrinho" seja aplicado.

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
pt_BR: Categorias de produtos que o cupom não será aplicado, ou que não podem estar no carrinho para que o "Desconto fixo de carrinho" seja aplicado.

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
pt_BR: Categorias de produtos que o cupom será aplicado, ou que precisam estar no carrinho para que o "Desconto fixo de carrinho" seja aplicado.

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
pt_BR: A área de entrega "Locais não cobertos por suas outras áreas de entrega" não pode ser atualizada.

en: Search results only
pt_BR: Apenas nos resultados de pesquisa

note: translators: 1: rating 2: rating count translators: %1$s is referring to the average rating value, %2$s is referring to the number of ratings
en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
pt_BR[0]: Avaliado como %1$s de 5, com baseado em %2$s avaliação de cliente
pt_BR[1]: Avaliado como %1$s de 5, com baseado em %2$s avaliações de clientes

en: Shop only
pt_BR: Apenas na loja

en: Shop and search results
pt_BR: Loja e resultados de pesquisa

en: Subject (paid)
pt_BR: Assunto (pago)

en: Invalid customer query.
pt_BR: Consulta inválida de cliente.

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
pt_BR: Faça login na sua conta abaixo para continuar no formulário de pagamento.

en: A product with this ID already exists.
pt_BR: Um produto com este ID já existe.

note: translators: %s: image URL
en: Not able to attach "%s".
pt_BR: Não é possível anexar "%s".

note: translators: %d: product ID
en: Invalid product ID %d.
pt_BR: ID %d de produto inválido.

en: Invalid product type.
pt_BR: Tipo de produto inválido.

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: All Products
pt_BR: Todos os produtos

note: translators: use local order of street name and house number.
en: House number and street name
pt_BR: Nome da rua e número da casa

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
pt_BR: Chave de API gerada com sucesso. Certifique-se de copiar suas novas chaves agora, porque a chave secreta será escondida assim que você sair desta página.

en: No matching product exists to update.
pt_BR: Não existe nenhum produto correspondente para atualizar.

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
pt_BR: A variação não pode ser importada: Faltando o ID do produto ascendente ou o ascendente não existe.

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
pt_BR: Este pedido não pôde ser pago. Entre em contato conosco se você precisar de ajuda.

en: A product with this SKU already exists.
pt_BR: Um produto com esta SKU já existe.

en: List of upsell products IDs.
pt_BR: Lista de IDs de produtos para upsell.

note: translators: %s: Available placeholders for use translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
pt_BR: Conteúdos de marcação disponíveis: %s

en: Star ratings should be required, not optional
pt_BR: Classificação com estrela deve ser obrigatório, não opcional

en: Enable star rating on reviews
pt_BR: Ativar classificação com estrelas em avaliações

en: Reviews can only be left by "verified owners"
pt_BR: Avaliações podem ser feitas apenas com "compradores verificados"

en: Enable product reviews
pt_BR: Ativar avaliações de produto

note: Translators: %s: page name.
en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
pt_BR: O URL da sua página %s (junto com o ID da página).

en: Generate CSV
pt_BR: Gerar CSV

en: Yes, export all custom meta
pt_BR: Sim, exportar todos os metadados personalizados

en: Export custom meta?
pt_BR: Exportar metadados personalizados?

en: Product variations
pt_BR: Variações de produto

en: Export all products
pt_BR: Exportar todos os produtos

en: Which product types should be exported?
pt_BR: Quais tipos de produtos devem ser exportados?

en: Export all columns
pt_BR: Exportar todas as colunas

en: Which columns should be exported?
pt_BR: Quais colunas devem ser exportadas?

en: Export products to a CSV file
pt_BR: Exportar produtos em um arquivo CSV

en: Export Products
pt_BR: Exportar produtos

en: Product restored
pt_BR: Produto restaurado

en: Order restored
pt_BR: Pedido restaurado

en: Coupon restored
pt_BR: Cupom restaurado

en: Set Status - Out of stock
pt_BR: Configurar status - Fora de estoque

en: Set Status - In stock
pt_BR: Configurar status - Em estoque

en: The homepage URL of your site.
pt_BR: O URL da página inicial do seu site.

en: Locations not covered by your other zones
pt_BR: Locais não cobertos por suas outras áreas

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
pt_BR: Esta ferramenta permite você gerar e baixar um arquivo CSV contendo uma lista de todos os produtos.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
pt_BR: Tipo de arquivo inválido. O importador suporta apenas os formatos CSV e TXT.

en: Connect
pt_BR: Conectar

note: translators: Email address of person who shared the subscription.
en: Shared by %s
pt_BR: Compartilhado por %s

note: translators: %1$d: sites active, %2$d max sites active
en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
pt_BR: Assinatura: Não disponível - %1$d de %2$d já em utilização

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
pt_BR: Estoque

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: My Subscriptions
pt_BR: Minhas assinaturas

en: Connected to WooCommerce.com
pt_BR: Conectado ao WooCommerce.com

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
pt_BR: Estamos tornando as coisas mais simples e fáceis de serem gerenciadas. De agora em diante você pode gerenciar todas as suas compras no WooCommerce.com diretamente da página "Extensões" no próprio plugin do WooCommerce. <a href="%s">Veja e gerencie</a> suas extensões agora.

en: Show advanced options
pt_BR: Exibir opções avançadas

en: Hide advanced options
pt_BR: Esconder opções avançadas

en: CSV Delimiter
pt_BR: Delimitador do CSV

en: Update existing products
pt_BR: Atualizar produtos existentes

en: Choose a CSV file from your computer:
pt_BR: Escolha um arquivo CSV do seu computador:

en: Your products are now being imported...
pt_BR: Seus produtos estão sendo importados...

en: Importing
pt_BR: Importando

en: Run the importer
pt_BR: Executar o importador

en: Do not import
pt_BR: Não importar

en: Sample:
pt_BR: Amostra:

en: Map to field
pt_BR: Mapear para o campo

en: Column name
pt_BR: Nome da coluna

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
pt_BR: Selecione os campos a partir do seu arquivo CSV para mapear contra os campos dos produto, ou ignorar, durante a importar.

en: Map CSV fields to products
pt_BR: Mapear campos do CSV para produtos

en: Import Products
pt_BR: Importar produtos

en: Reason for failure
pt_BR: Motivo do fracasso

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
pt_BR: Importação concluída!

en: View import log
pt_BR: Ver registro da importação

note: translators: %d: products count
en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
pt_BR[0]: Falha ao importar %s produto
pt_BR[1]: Falha ao importar %s produtos

note: translators: %d: products count
en: %s product was skipped | %s products were skipped
pt_BR[0]: %s produto foi ignorado
pt_BR[1]: %s produtos foram ignorados

note: translators: %d: products count
en: %s product updated | %s products updated
pt_BR[0]: %s produto atualizado
pt_BR[1]: %s produtos atualizados

note: translators: %d: products count
en: %s product imported | %s products imported
pt_BR[0]: %s produto importado
pt_BR[1]: %s produtos importados

en: Default attribute
pt_BR: Atributo padrão

en: Attribute visibility
pt_BR: Visibilidade do atributo

en: Is a global attribute?
pt_BR: É um atributo global?

en: Attribute value(s)
pt_BR: Valores de atributos

en: Attribute name
pt_BR: Nome do atributo

en: External product
pt_BR: Produto externo

note: translators: %d: Meta number translators: %s: meta data name
en: Meta: %s
pt_BR: Metadado: %s

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d default
pt_BR: Atributo padrão %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d global
pt_BR: Atributo global %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d visible
pt_BR: Visibilidade do atributo %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d value(s)
pt_BR: Valores do atributo %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d name
pt_BR: Nome do atributo %d

en: External URL
pt_BR: URL externa

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Allow customer reviews?
pt_BR: Permitir avaliações de clientes?

en: Backorders allowed?
pt_BR: São permitidas encomendas?

en: Date sale price ends
pt_BR: Data de preço promocional termina em

en: Date sale price starts
pt_BR: Data de preço promocional começa em

en: Short description
pt_BR: Descrição curta

en: Visibility in catalog
pt_BR: Visibilidade no catálogo

en: Is featured?
pt_BR: Em destaque?

en: Published
pt_BR: Publicado

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
pt_BR: O arquivo esta vazio, Faça envio de algo mais substancial. Este erro pode ser também causado por uploads sendo desativados no seu arquivo php.ini ou por post_max_size sendo definido com um valor menor do que upload_max_filesize no php.ini.

en: Done!
pt_BR: Concluído!

en: Column mapping
pt_BR: Mapeamento de colunas

en: Upload CSV file
pt_BR: Fazer upload de arquivo CSV

en: Browse Extensions
pt_BR: Navegar por extensões

en: Installed Extensions without a Subscription
pt_BR: Extensões instaladas sem uma assinatura

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Subscription: Unlimited
pt_BR: Assinatura: Ilimitada

note: translators: %1$d: sites active, %2$d max sites active
en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
pt_BR: Assinatura: Utilizando %1$d de %2$d sites disponíveis

en: Expires on:
pt_BR: Expira em:

en: Expiring soon!
pt_BR: Expirando em breve!

en: Auto renews on:
pt_BR: Renova automaticamente em:

en: Expired :(
pt_BR: Expirado :(

en: Subscriptions
pt_BR: Assinaturas

en: WooCommerce Extensions
pt_BR: Extensões do WooCommerce

en: Product Title
pt_BR: Título do produto

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
pt_BR: Gerencie suas assinaturas, receba notificações importantes sobre produtos e atualizações, tudo no conforto do painel do seu WooCommerce

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
pt_BR: Alternativamente, digite o caminho para um arquivo CSV no seu servidor:

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
pt_BR: Esta ferramenta lhe permite importar (ou fundir) dados de produtos para a sua loja a partir de um arquivo CSV ou TXT.

en: Parent SKU
pt_BR: SKU ascendente

en: Download expiry days
pt_BR: Dias para expirar o download

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d name
pt_BR: Nome do download %d

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d URL
pt_BR: URL do download %d

en: Download name
pt_BR: Nome do download

en: Download URL
pt_BR: URL de download

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
pt_BR: Não foi possível encontrar nenhuma assinatura na sua conta WooCommerce.com

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
pt_BR: Após a conexão, suas compras no WooCommerce.com serão listadas aqui.

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
pt_BR: Esta assinatura esta expirada. Entre em contato com o proprietário para <strong>renovar</strong> a assinatura para receber atualizações e e ter disponível o suporte.

en: Looking for the WooCommerce Helper?
pt_BR: Procurando pelo WooCommerce Helper?

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
pt_BR: Esta assinatura esta expirando em breve. <strong>Renove</strong> para continuar recebendo atualizações e suporte.

en: Renew
pt_BR: Renovar

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
pt_BR: Esta assinatura esta expirada. <strong>Renove</strong> para receber atualizações e suporte.

en: This is a featured product
pt_BR: Este é um produto em destaque

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
pt_BR: Esta configuração determina qual páginas da loja os produtos serão listados.

note: translators: %s: version number
en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
pt_BR: A versão %s está <strong>disponível</strong>. Para ativar esta atualização você precisa <strong>comprar</strong> uma nova assinatura.

en: Enable auto-renew
pt_BR: Ativar renovação automática

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
pt_BR: Assinatura está <strong>expirando</strong> em breve.

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
pt_BR: Para ativar esta atualização você precisa <strong>comprar</strong> uma nova assinatura.

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
pt_BR: Para ativar esta atualização você precisa <strong>ativar</strong> esta assinatura.

note: translators: %s: version number
en: Version %s is <strong>available</strong>.
pt_BR: A versão %s está <strong>disponível</strong>.

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
pt_BR: Cache de autenticação e assinatura atualizado com sucesso.

note: translators: %1$s: product name, %2$s: plugins screen url
en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
pt_BR: Um erro ocorreu enquanto desativando a extensão %1$s. Vá até a <a href="%2$s">página de plugins</a> para desativar manualmente.

note: translators: %s: product name
en: The extension %s has been deactivated successfully.
pt_BR: A extensão %s foi desativada com sucesso.

note: translators: %s: product name
en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
pt_BR: Um erro ocorreu enquanto desativando sua assinatura para %s. Tente novamente mais tarde.

note: translators: %s: product name
en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
pt_BR: A assinatura para %s foi desativada com sucesso. Você não receberá mais atualizações para este produto.

note: translators: %s: product name
en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao ativar %s. Tente novamente mais tarde.

note: translators: %s: product name
en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
pt_BR: %s ativado com sucesso. Você receberá atualizações para este produto.

en: Create a new webhook
pt_BR: Cria um novo webhook

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
pt_BR: Pagamentos seguros usando cartões de crédito ou a conta PayPal do seu cliente.

en: Import products from a CSV file
pt_BR: Importar produtos de um arquivo CSV

en: Filter by product type
pt_BR: Filtrar por tipo de produto

en: Filter by category
pt_BR: Filtrar por categoria

en: Sorting
pt_BR: Ordenação

note: translators: %1$s: product name, %2$s: deactivate url
en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
pt_BR: A assinatura para %1$s foi desativada com sucesso. Você não receberá mais atualizações para este produto. <a href="%2$s">Clique aqui</a> caso você também deseja desativar o plugin.

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
pt_BR: Webhooks são notificações de eventos enviados para URLs de sua escolha. Eles podem ser utilizados para integrar com serviços de terceiros que tenham suporte para isso.

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
pt_BR: Você conectou sua loja com sucesso ao WooCommerce.com

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
pt_BR: Você desconectou sua loja do WooCommerce.com com sucesso

note: translators: %1$s: helper url, %2$d: number of extensions
en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
pt_BR[0]: Observação: No momento, você tem <a href="%1$s">%2$d extensão paga</a> que precisa primeiro ser atualizada antes de atualizar o WooCommerce.
pt_BR[1]: Observação: No momento, você tem <a href="%1$s">%2$d extensões pages</a> que precisam primeiro ser atualizadas antes de atualizar o WooCommerce.

en: Copy from billing address
pt_BR: Copiar do endereço de cobrança

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
pt_BR: Importar <strong>produtos</strong> para sua loja com um arquivo CSV.

en: WooCommerce products (CSV)
pt_BR: Produtos do WooCommerce (CSV)

en: Product Import
pt_BR: Importar produto

en: Product Export
pt_BR: Exportar produto

en: Custom Link
pt_BR: Link personalizado

en: Back to Attributes
pt_BR: Voltar para os atributos

en: Are you sure you want to delete this log?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir este registro?

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Import
pt_BR: Importar

en: Create an API key
pt_BR: Criar uma chave de API

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
pt_BR: A API REST do WooCommerce permite aplicativos externos visualizar e gerenciar os dados da sua loja. O acesso é concedido apenas para aqueles que possuem uma chave de API valida.

en: WooCommerce Endpoint
pt_BR: Endpoint do WooCommerce

en: WooCommerce Services
pt_BR: Serviços do WooCommerce

note: translators: %s: logout url
en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
pt_BR: Você tem certeza que deseja sair? <a href="%s">Confirmar e sair</a>

en: Unknown request method.
pt_BR: Método de requisição desconhecido.

en: Create
pt_BR: Criar

en: Value (required)
pt_BR: Valor (obrigatório)

en: Name (required)
pt_BR: Nome (obrigatório)

en: Zone ID.
pt_BR: ID da área.

en: Recalculate
pt_BR: Recalcular

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
pt_BR: Recalcular os totais? Isso irá calcular os impostos com base no país dos consumidores (ou no país do local da loja) e atualizar os totais.

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
pt_BR: Todas as páginas do WooCommerce que faltavam foram instaladas com sucesso

en: Terms in the product visibility taxonomy.
pt_BR: Termos na taxonomia de visibilidade de produto.

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
pt_BR: Uma lista de termos de taxonomia usados para a visibilidade do produto.

en: Taxonomies: Product visibility
pt_BR: Taxonomias: Visibilidade de produto

note: translators: %s contains the name of the original product.
en: %s (Copy)
pt_BR: %s (cópia)

en: Invalid product ID
pt_BR: ID de produto inválido

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
pt_BR: Aumente o preço atual em (valor fixo ou %):

en: Active plugins
pt_BR: Plugins ativados

en: Parent theme author URL
pt_BR: URL do autor do tema ascendente

en: Parent theme version
pt_BR: Versão do tema ascendente

en: Parent theme name
pt_BR: Nome do tema ascendente

en: Sorry, you cannot edit this resource.
pt_BR: Sem permissão para editar este recurso.

en: Customer sales
pt_BR: Vendas por clientes

en: cURL version
pt_BR: Versão do cURL

en: Max upload size
pt_BR: Tamanho máximo de upload

en: MySQL version
pt_BR: Versão do MySQL

en: PHP version
pt_BR: Versão do PHP

en: Server info
pt_BR: Informações do servidor

en: Number of decimals
pt_BR: Número de casas decimais

en: Shipping method
pt_BR: Método de entrega

en: Decimal separator
pt_BR: Separador decimal

en: Thousand separator
pt_BR: Separador de milhares

en: Currency position
pt_BR: Posição da moeda

en: Customer provided note:
pt_BR: Observação fornecida pelo cliente:

note: translators: 1: reviews count 2: product name
en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
pt_BR[0]: %1$s avaliação para %2$s
pt_BR[1]: %1$s avaliações para %2$s

en: Awaiting product image
pt_BR: Aguardando imagem do produto

en: Next (arrow right)
pt_BR: Próximo (seta da direita)

en: Previous (arrow left)
pt_BR: Anterior (seta da esquerda)

en: Zoom in/out
pt_BR: Ampliar/reduzir (zoom)

en: Toggle fullscreen
pt_BR: Expandir tela

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Close (Esc)
pt_BR: Fechar (Esc)

en: Search products&hellip;
pt_BR: Pesquisar produtos&hellip;

note: translators: 1: credit card type 2: last 4 digits translators: %1$s is referring to the payment method brand, %2$s is referring to the last 4 digits of the payment card.
en: %1$s ending in %2$s
pt_BR: %1$s termina em %2$s

note: translators: 1: formatted order total 2: total order items
en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
pt_BR[0]: %1$s de %2$s item
pt_BR[1]: %1$s de %2$s itens

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
pt_BR: Olá, %1$s (não é %1$s? <a href="%2$s">Sair</a>)

note: translators: 1: Orders URL 2: Addresses URL 3: Account URL.
en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
pt_BR: A partir do painel de controle de sua conta, você pode ver suas <a href="%1$s">compras recentes</a>, gerenciar seus <a href="%2$s">endereços de entrega e cobrança</a>, e <a href="%3$s">editar sua senha e detalhes da conta</a>.

note: translators: %s location.
en: (estimated for %s)
pt_BR: (estimado para %s)

note: Translators: %1$s App name, %2$s scope.
en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
pt_BR: Isso possibilitará "%1$s" acessar %2$s, o que o permitirá:

note: translators: %s: maximum price
en: Max %s
pt_BR: Máximo %s

note: translators: %s: minimum price
en: Min %s
pt_BR: Minimo %s

en: Invalid refund amount.
pt_BR: O valor do reembolso é inválido.

en: Iranian toman
pt_BR: Toman iraniano

en: Fixed product discount
pt_BR: Desconto fixo de produto

en: Fixed cart discount
pt_BR: Desconto fixo de carrinho

en: Percentage discount
pt_BR: Desconto em porcentagem

note: translators: %s template
en: %s does not exist.
pt_BR: %s não existe.

note: translators: %s: coupon code translators: %s Coupon code.
en: Coupon: %s
pt_BR: Cupom: %s

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number
en: Shipping
pt_BR: Entrega

en: The payment gateway for this order does not exist.
pt_BR: O sistema de pagamento deste pedido não existe.

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
pt_BR: O sistema de pagamento deste pedido não oferece reembolso automático.

en: Your password has been reset successfully.
pt_BR: Sua senha foi redefinida com êxito.

en: Specific countries
pt_BR: Países específicos

en: Free shipping
pt_BR: Frete grátis

en: This method should not be called before plugins_loaded.
pt_BR: Esse método não deve ser chamado antes de plugins_loaded.

note: translators: %s: Site name
en: Visit %s admin area:
pt_BR: Visite o painel de administração para %s:

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
pt_BR[0]: Você recebeu a seguinte mensagem do log do WooCommerce:
pt_BR[1]: Você recebeu as seguintes mensagens do log do WooCommerce:

note: translators: 1: Site name 2: Maximum level 3: Log count
en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
pt_BR[0]: [%1$s] %2$s: %3$s mensagem do log do WooCommerce
pt_BR[1]: [%1$s] %2$s: %3$s mensagens do log do WooCommerce

note: translators: 1: credit card type 2: last 4 digits 3: expiry month 4: expiry year
en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
pt_BR: %1$s com final %2$s (expira em %3$s/%4$s)

en: Product properties should not be accessed directly.
pt_BR: As propriedades do produto não devem ser acessadas diretamente.

en: Image url
pt_BR: URL da imagem

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
pt_BR: Opcionalmente, digite o URL para uma imagem de 150x50px a ser exibida como seu logo no canto superior esquerdo das páginas de finalização de compra do PayPal.

note: translators: %s: URL
en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
pt_BR: O sandbox do PayPal pode ser usada para pagamentos de teste. Faça login com uma <a href="%s">conta de desenvolvedor</a>.

note: translators: %s: order link.
en: Payment for cancelled order %s received
pt_BR: Pagamento para pedido cancelado %s recebido

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
pt_BR: Pagamento autorizado. Mude o status do pagamento para processando ou completo para captar fundos.

note: translators: 1: Amount, 2: Authorization ID, 3: Transaction ID
en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
pt_BR: O pagamento de %1$s foi capturado - ID de autenticação: %2$s, ID da transação: %3$s

note: translators: %s: order ID.
en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
pt_BR: O pedido #%s foi definido como pago pelo IPN do PayPal, mas o pedido já tinha sido cancelado anteriormente. A manipulação por administrador é necessária.

note: translators: 1: Authorization ID, 2: Payment status
en: Payment could not be captured - Auth ID: %1$s, Status: %2$s
pt_BR: Não foi possível capturar o pagamento. ID de autenticação: %1$s, situação: %2$s

note: translators: %s: Paypal gateway error message
en: Payment could not be captured: %s
pt_BR: Não foi possível capturar o pagamento: %s

en: Bank
pt_BR: Banco

note: translators: 1: Path to template file 2: Path to theme folder
en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
pt_BR: Para substituir e editar este modelo de e-mail, copie %1$s para a pasta do tema: %2$s.

en: Invalid payment token.
pt_BR: Token de pagamento inválido.

en: Invalid or missing payment token fields.
pt_BR: Campos de token de pagamento inválidos ou ausentes.

en: Invalid customer.
pt_BR: Cliente inválido.

en: Output just the id when the operation is successful.
pt_BR: Gera apenas o ID quando a operação for concluída com sucesso.

en: Invalid coupon.
pt_BR: Cupom inválido.

note: translators: 1: Number of database updates performed 2: Database version number
en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
pt_BR: %1$d atualizações concluídas. A versão do banco de dados é %2$s

en: Invalid download.
pt_BR: Download inválido.

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
pt_BR: Tenha certeza de incluir a flag --user com uma conta que tenha permissão para essa ação.

en: Render response in a particular format.
pt_BR: Renderiza a resposta em um formato determinado.

en: Get the value of an individual field.
pt_BR: Obtém o valor de um campo individual.

en: The id for the resource.
pt_BR: O ID para o recurso.

note: translators: %s: Route to a given WC-API endpoint
en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
pt_BR: O título do esquema não foi encontrado para %s, ignorar o registro de comando REST.

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: Trashed
pt_BR: Na lixeira

en: External products cannot be backordered.
pt_BR: Os produtos externos não podem ser encomendados.

en: External products cannot be stock managed.
pt_BR: Os produtos externos não podem ter estoque gerenciável.

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
pt_BR: Limita resposta para campos específicos. Padrão para todos os campos.

[ctx: Product Attribute]
note: translators: %s: attribute name
en: Product %s
pt_BR: Atributo "%s" de produto

en: Product shipping classes
pt_BR: Classes de entrega do produto

en: No tags found
pt_BR: Nenhuma tags foi encontrada

en: Choose from the most used tags
pt_BR: Escolher das tags mais usadas

en: Add or remove tags
pt_BR: Adicionar ou remover tags

en: Separate tags with commas
pt_BR: Separar as tags com vírgulas

en: Popular tags
pt_BR: Tags populares

en: New tag name
pt_BR: Novo nome da tag

en: Add new tag
pt_BR: Adicionar nova tag

en: Update tag
pt_BR: Atualizar tag

en: Edit tag
pt_BR: Editar tag

en: All tags
pt_BR: Todas as tags

en: Search tags
pt_BR: Pesquisar tags

en: No categories found
pt_BR: Nenhuma categoria foi encontrada

en: New category name
pt_BR: Novo nome da categoria

en: Add new category
pt_BR: Adicionar nova categoria

en: Update category
pt_BR: Atualizar categoria

en: Edit category
pt_BR: Editar categoria

en: All categories
pt_BR: Todas as categorias

en: Search categories
pt_BR: Pesquisar categorias

en: Invalid variation ID
pt_BR: ID inválido da variação

note: translators: %s: new order status
en: Order status set to %s.
pt_BR: Status do pedido definido para %s.

en: Invalid product
pt_BR: Produto inválido

en: Parent category:
pt_BR: Categoria ascendente:

en: Parent category
pt_BR: Categoria ascendente

en: Category | Categories
pt_BR[0]: Categoria
pt_BR[1]: Categorias

en: Invalid tax class
pt_BR: Classe de impostos inválida

en: Visit premium customer support
pt_BR: Visite o suporte ao cliente premium

note: translators: %d item count
en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
pt_BR[0]: O item %d do seu pedido anterior não está disponível no momento e não pôde ser adicionado ao carrinho.
pt_BR[1]: Os itens %d do seu pedido anterior não estão disponíveis no momento e não puderam ser adicionados ao carrinho.

note: translators: %s: Attribute name.
en: Invalid value posted for %s
pt_BR: Valor inválido postado para %s

en: Invalid data store.
pt_BR: Armazenamento de dados inválido.

en: Invalid role
pt_BR: Função inválida

en: Invalid email address
pt_BR: Endereço de e-mail inválido

en: Invalid email address restriction
pt_BR: Restrição inválida de endereço de e-mail

en: Invalid discount type
pt_BR: Tipo de desconto inválido

en: Street address
pt_BR: Endereço

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
pt_BR: Apartamento, suíte, sala, etc. (opcional)

note: translators: 1: product name 2: items in stock
en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
pt_BR: %1$s esta com estoque baixo. Ainda há %2$d.

en: Invalid billing email address
pt_BR: E-mail de cobrança inválido

note: translators: %s: product name
en: You cannot add another "%s" to your cart.
pt_BR: Você não pode adicionar outro "%s" em seu carrinho.

en: View cart
pt_BR: Ver carrinho

en: Invalid order
pt_BR: Pedido inválido

note: translators: 1: key 2: URL
en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add %1$s to the "Ignored Query Strings" option in <a href="%2$s">W3 Total Cache settings</a>.
pt_BR: Para que o <strong>cache do banco de dados</strong> funcione com o WooCommerce você deve adicionar %1$s à opção "Ignored Query Strings" nas <a href="%2$s">configurações do W3 Total Cache</a>.

en: The date of the customer last order, as GMT.
pt_BR: A data da última compra do cliente, em GMT.

en: The date the customer was created, as GMT.
pt_BR: A data em que o cliente foi cadastrado, em GMT.

en: The product review cannot be deleted.
pt_BR: A avaliação do produto não pode ser excluída.

en: The comment has already been trashed.
pt_BR: O comentário já foi movido para a lixeira.

en: The product review does not support trashing.
pt_BR: Avaliação de produtos não suporta lixeira.

en: Invalid product review ID.
pt_BR: ID inválido de avaliação de produto.

en: Updating product review failed.
pt_BR: Falha ao atualizar a avaliação do produto.

en: Invalid resource ID.
pt_BR: ID inválido do recurso.

en: Could not update the attribute.
pt_BR: Não foi possível atualizar o atributo.

en: Creating product review failed.
pt_BR: Falha ao criar avaliação de produto.

en: This resource cannot be created.
pt_BR: Este recurso não pode ser criado.

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
pt_BR: A data que o webhook foi modificado pela última vez, em GMT.

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
pt_BR: A data em que a entrega do webhook foi realizada, em GMT.

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
pt_BR: Ocorreu um erro ao chamar essa ferramenta. Não há nenhum callback presente.

note: translators: %d: amount of orphaned variations
en: %d orphaned variations deleted
pt_BR: %d variações órfãs excluídas

en: Tool return message.
pt_BR: Mensagem de retorno da ferramenta.

en: Did the tool run successfully?
pt_BR: A ferramenta funcionou com sucesso?

en: Tool description.
pt_BR: Descrição da ferramenta.

en: What running the tool will do.
pt_BR: O que a ferramenta fará.

en: Tool name.
pt_BR: Nome da ferramenta.

en: Invalid tool ID.
pt_BR: ID inválido da ferramenta.

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
pt_BR: Essa ferramenta instalará todas as páginas ausentes do WooCommerce. As páginas que já foram definidas e configuradas não serão substituídas.

en: A unique identifier for the tool.
pt_BR: Um identificador exclusivo para a ferramenta.

en: The date the webhook was created, as GMT.
pt_BR: A data em que o webhook foi criado, em GMT.

en: Tool ran.
pt_BR: Ferramenta executada com sucesso!

en: Security.
pt_BR: Segurança.

en: Currency.
pt_BR: Moeda.

en: Settings.
pt_BR: Configurações.

en: Theme.
pt_BR: Tema.

en: Database prefix.
pt_BR: Prefixo do banco de dados.

en: Database.
pt_BR: Banco de dados.

en: Delete orphaned variations
pt_BR: Excluir variações órfãs

en: Orphaned variations
pt_BR: Variações órfãs

en: WooCommerce pages.
pt_BR: Páginas do WooCommerce.

en: Hide errors from visitors?
pt_BR: Esconder erros dos visitantes?

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
pt_BR: Termos de taxonomia para status de produto/pedido.

en: Geolocation enabled?
pt_BR: Geolocalização ativada?

en: Currency symbol.
pt_BR: Símbolo monetário.

en: SSL forced?
pt_BR: Forçando HTTPS?

en: Template overrides.
pt_BR: Modelos sobrescritos.

en: Does this theme have outdated templates?
pt_BR: Este tema contém modelos desatualizados?

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
pt_BR: O tema tem um arquivo woocommerce.php?

en: Does the theme declare WooCommerce support?
pt_BR: O tema declarou compatibilidade com o WooCommerce?

en: Is this theme a child theme?
pt_BR: Este tema é um tema filho?

en: Theme author URL.
pt_BR: URL do autor do tema.

en: Latest version of theme.
pt_BR: Última versão do tema.

en: Theme version.
pt_BR: Versão do tema.

en: Theme name.
pt_BR: Nome do tema.

en: Database tables.
pt_BR: Tabelas do banco de dados.

en: Remote GET response.
pt_BR: Resposta tipo GET remoto.

en: Remote GET successful?
pt_BR: GET remoto realizado com sucesso?

en: Remote POST response.
pt_BR: Resposta tipo POST remota.

en: Remote POST successful?
pt_BR: POST remoto realizado com sucesso?

en: Is mbstring enabled?
pt_BR: Mbstring está habilitado?

en: This tool will delete all variations which have no parent.
pt_BR: Essa ferramenta excluir todas as variações que não têm um produto ascendente.

en: PHP max input vars.
pt_BR: Máximo de entrada de variáveis (max input vars) do PHP.

en: PHP post max size.
pt_BR: Tamanho máximo para post no PHP.

en: Site URL.
pt_BR: URL do site.

en: Home URL.
pt_BR: URL da página inicial.

en: Settings group ID.
pt_BR: ID do grupo de configurações.

en: Is GZip enabled?
pt_BR: GZip está ativado?

en: Is DomDocument class enabled?
pt_BR: Classe DomDocument está habilitada?

en: Is SoapClient class enabled?
pt_BR: Classe SoapClient está habilitada?

en: Is fsockopen/cURL enabled?
pt_BR: Fsockopen/cURL está habilitado?

en: Default timezone.
pt_BR: Fuso horário padrão.

en: Is SUHOSIN installed?
pt_BR: SUHOSIN está instalado?

en: PHP max execution time.
pt_BR: Tempo máximo de execução do PHP.

en: WordPress language.
pt_BR: Idioma do WordPress.

en: Are WordPress cron jobs enabled?
pt_BR: Cron jobs do WordPress estão habilitados?

en: Is WordPress debug mode active?
pt_BR: Modo de depuração do WordPress está ativo?

en: WordPress memory limit.
pt_BR: Limite de memória do WordPress.

en: Is WordPress multisite?
pt_BR: WordPress é multisite?

en: WordPress version.
pt_BR: Versão do WordPress.

en: Is log directory writable?
pt_BR: O diretório de logs permite escrita?

en: Log directory.
pt_BR: Diretório de logs.

en: WooCommerce version.
pt_BR: Versão do WooCommerce.

en: Environment.
pt_BR: Ambiente.

en: Shipping zone order.
pt_BR: Ordem da área de entrega.

en: Shipping zone name.
pt_BR: Nome da área de entrega.

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
pt_BR: O recurso não pôde ser criado. Verifique se "order" e "name" estão presentes.

en: Shipping method settings.
pt_BR: Configurações do método de entrega.

en: Shipping method enabled status.
pt_BR: Status de ativação do método de entrega.

en: Shipping method sort order.
pt_BR: Ordem do método de entrega.

en: Shipping method customer facing title.
pt_BR: Título de método de entrega para o cliente.

en: Shipping method instance ID.
pt_BR: ID de instância do método de entrega.

en: Resource cannot be created.
pt_BR: O recurso não pôde ser criado.

en: Shipping zone location type.
pt_BR: Tipo de localização da área de entrega.

en: Shipping zone location code.
pt_BR: Código de localização da área de entrega.

en: Shipping method description.
pt_BR: Descrição do método de entrega.

en: Shipping method title.
pt_BR: Título do método de entrega.

en: Method ID.
pt_BR: ID do método.

en: Array of options (key value pairs) for inputs such as select, multiselect, and radio buttons.
pt_BR: Lista de opções (pares de valores e chaves) para entradas como select, multiselect e botões do tipo radio.

en: Invalid setting.
pt_BR: Configurações inválidas.

en: Invalid setting group.
pt_BR: Configuração de grupo inválida.

en: IDs for settings sub groups.
pt_BR: IDs para subgrupos de configurações.

en: ID of parent grouping.
pt_BR: ID do grupo de produto.

en: No setting groups have been registered.
pt_BR: Nenhum grupo de configurações foi registrado.

en: Limit result set to products based on a maximum price.
pt_BR: Limita o resultado para produtos baseados em um preço máximo.

en: Limit result set to products based on a minimum price.
pt_BR: Limita o resultado para produtos baseados em um preço mínimo.

en: Limit result set to products on sale.
pt_BR: Limita o resultado para produtos à venda.

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
pt_BR: Limita o resultado para produtos em estoque e fora de estoque.

en: Unique ID for the instance.
pt_BR: ID exclusivo para a instância.

en: Unique ID for the zone.
pt_BR: ID exclusivo para a área.

en: Unique ID for the resource.
pt_BR: ID exclusivo para o recurso.

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
pt_BR: Um identificador exclusivo que pode ser usado para vincular configurações em conjunto.

en: Shipping zones do not support trashing.
pt_BR: Áreas de entrega não suportam lixeira.

en: Limit result set to products with a specific tax class.
pt_BR: Limita o conjunto de resultados para produtos com uma classe de impostos específica.

en: Shipping methods do not support trashing.
pt_BR: Métodos de entrega não suportam lixeira.

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
pt_BR: Número de vezes que os arquivos podem ser baixados depois da compra.

en: The date the review was created, as GMT.
pt_BR: A data que a avaliação foi criada, em GMT.

en: Additional help text shown to the user about the setting.
pt_BR: Texto de ajuda adicional mostrado ao usuário sobre a configuração.

en: Type of setting.
pt_BR: Tipo de configuração.

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
pt_BR: Uma descrição legível para a configuração, usada em interfaces.

en: A human readable label for the setting used in interfaces.
pt_BR: Um rótulo legível para a configuração, usado em interfaces.

en: The date the image was last modified, as GMT.
pt_BR: A data que a imagem foi modificada pela última vez, em GMT.

en: The date the image was created, as GMT.
pt_BR: A data em que a imagem foi criada, em GMT.

en: The date the product was last modified, as GMT.
pt_BR: A data em que o produto foi modificado pela última vez, em GMT.

en: The date the product was created, as GMT.
pt_BR: A data em que o produto foi cadastrado, em GMT.

en: End date of sale price, in the site's timezone.
pt_BR: Data de termino do preço promocional, no fuso horário do site.

en: Start date of sale price, as GMT.
pt_BR: Data do início do preço promocional, em GMT.

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
pt_BR: Data do início do preço promocional, no fuso horário do site.

en: The date the order was completed, as GMT.
pt_BR: A data em que o pedido foi completado, em GMT.

en: The date the order was paid, as GMT.
pt_BR: A data em que o pedido foi pago, em GMT.

en: List of variations IDs.
pt_BR: Lista de IDs de variações.

en: Default value for the setting.
pt_BR: Valor padrão para a configuração.

en: Setting value.
pt_BR: Valor da configuração.

en: Limit result set to featured products.
pt_BR: Limita o resultado para produtos em destaque.

en: The content of the review.
pt_BR: O conteúdo da avaliação.

en: A unique identifier for the setting.
pt_BR: Um identificador exclusivo para a configuração.

en: Payment gateway ID.
pt_BR: ID do sistema de pagamento.

en: Payment gateway title on checkout.
pt_BR: Título do sistema de pagamento na página de finalização de compra.

en: Payment gateway description on checkout.
pt_BR: Descrição do sistema de pagamento na página de finalização de compra.

en: Payment gateway sort order.
pt_BR: Ordem dos sistemas de pagamento.

en: Payment gateway enabled status.
pt_BR: Status da ativação do sistema de pagamento.

en: Payment gateway method description.
pt_BR: Descrição do método do sistema de pagamento.

en: Payment gateway method title.
pt_BR: Título do método do sistema de pagamento.

en: Payment gateway settings.
pt_BR: Configurações do sistema de pagamento.

en: Number of days until access to downloadable files expires.
pt_BR: Número de dias até que o acesso dos arquivos baixáveis expire.

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
pt_BR: Texto de marcação a ser exibido nas entradas de texto.

en: Version of WooCommerce which last updated the order.
pt_BR: Versão do WooCommerce que atualizou o pedido pela última vez.

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
pt_BR: Lista de IDs de usuários (ou endereços de e-mail de visitantes) que poderão utilizar o cupom.

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
pt_BR: Caso seja verdadeiro, este cupom não será aplicado para itens em promoção.

en: How many times the coupon can be used in total.
pt_BR: Total de vezes que este cupom pode ser utilizado.

en: The date the customer was last modified, as GMT.
pt_BR: A última vez em que o cliente foi modificado, em GMT.

en: The date the order refund was created, as GMT.
pt_BR: A data em que o reembolso foi feito, em GMT.

en: The date the order was last modified, as GMT.
pt_BR: A data em que o pedido foi modificado pela última vez, em GMT.

en: The date the order was created, as GMT.
pt_BR: A data em que o pedido foi criado, em GMT.

en: Meta data.
pt_BR: Metadados.

en: User ID of user who created the refund.
pt_BR: ID do usuário que criou o reembolso.

en: Is the customer a paying customer?
pt_BR: É um cliente pagador?

en: Meta ID.
pt_BR: ID do metadado.

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
pt_BR: Caso seja verdadeiro e exista um método de entrega que requer cupom, este cupom irá ativar a entrega gratuita.

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
pt_BR: Quando verdadeiro, a API do sistema de pagamento é utilizada para gerar o reembolso.

en: The date when download access expires, as GMT.
pt_BR: A data em que o acesso para baixar expira, em GMT.

en: The date the order note was created, as GMT.
pt_BR: A data em que a observação do pedido foi criada, em GMT.

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
pt_BR: Se verdadeiro, a observação será exibida para clientes e eles serão notificados. Se falso a observação será exibida apenas no painel administrativo para referência.

en: Limit result to customers or internal notes.
pt_BR: Limitar resultado para clientes ou observações internas.

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
pt_BR: Caso seja verdadeiro, o cupom poderá apenas ser utilizado individualmente. Outros cupons aplicados serão removidos do carrinho.

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
pt_BR: O valor do desconto. Deve ser sempre um valor numérico, mesmo se for indicar um valor em porcentagem.

en: The date the coupon expires, as GMT.
pt_BR: A data em que o cupom expira, em GMT.

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que cupom expira, no fuso horário do site.

en: The date the coupon was created, as GMT.
pt_BR: A data em que o cupom foi criado, em GMT.

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
pt_BR: A data em que o cupom foi modificado pela última vez, em GMT.

en: From %1$s to %2$s
pt_BR: De %1$s até %2$s

note: translators: %s: amount of errors
en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
pt_BR[0]: %s parâmetro OAuth ausente
pt_BR[1]: %s parâmetros OAuth ausentes

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
pt_BR: Configurar para diminuir o preço em (valor fixo ou %):

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
pt_BR: Diminuir o preço de promocional existente em (valor fixo ou %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
pt_BR: Aumentar o preço promocional em (valor fixo ou %):

en: Learn how to update
pt_BR: Aprenda como atualizar

en: Outdated templates
pt_BR: Modelos desatualizados

note: Translators: %1$s: Template name, %2$s: Template version, %3$s: Core version.
en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
pt_BR: %1$s versão %2$s está desatualizado. A versão do core é %3$s

en: — No change —
pt_BR: — Sem alteração —

note: Translators: %s: docs link.
en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
pt_BR: A visibilidade da página deve ser <a href="%s" target="_blank">pública</a>

note: Translators: %s: page name.
en: Edit %s page
pt_BR: Editar página %s

en: Taxonomies: Product types
pt_BR: Taxonomias: Tipos de produto

en: Error messages should not be shown to visitors.
pt_BR: Mensagens de erro não devem ser mostradas para visitantes.

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
pt_BR: Mensagens de erro podem conter informações confidenciais sobre o ambiente da sua loja. Elas devem ficar ocultas para visitantes não confiáveis.

en: Hide errors from visitors
pt_BR: Esconder erros para visitantes

note: Translators: %s: docs link.
en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
pt_BR: Sua loja não está usando HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais sobre HTTPS e certificados SSL</a>.

en: Is the connection to your store secure?
pt_BR: A conexão da sua loja está segura?

en: Secure connection (HTTPS)
pt_BR: Conexão segura (HTTPS)

en: Security
pt_BR: Segurança

note: Translators: %1$s: Database prefix, %2$s: Docs link.
en: How to update your database table prefix
pt_BR: Como atualizar seu prefixo das tabelas do banco de dados

note: Translators: %1$s: Database prefix, %2$s: Docs link.
en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
pt_BR: %1$s - Recomendamos usar um prefixo com menos de 20 caracteres. Veja: %2$s

en: Database prefix
pt_BR: Prefixo do banco de dados

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
pt_BR: Tem certeza de que deseja limpar todos os logs do banco de dados?

en: Flush all logs
pt_BR: Limpar todos os logs

en: Delete log
pt_BR: Excluir log

en: Legacy API v3 (deprecated)
pt_BR: Legacy API v3 (obsoleto)

en: REST API version used in the webhook deliveries.
pt_BR: A versão da API REST usada nas entregas do webhook.

note: translators: %d: rest api version number
en: WP REST API Integration v%d
pt_BR: Integração com o WP REST API v%d

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
pt_BR: %1$s de %2$s

en: Search for a user&hellip;
pt_BR: Buscar um usuário&hellip;

en: Zone regions
pt_BR: Regiões da área

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir esta área? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Debug mode
pt_BR: Modo de depuração

en: Enable debug mode
pt_BR: Ativar modo de depuração

en: Shipping zones
pt_BR: Áreas de entrega

en: Never show quantity remaining in stock
pt_BR: Nunca exibir a quantidade restante em estoque

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
pt_BR: Apenas exibir a quantidade restante em estoque quando o estoque estiver baixo, por exemplo "Apenas 2 em estoque"

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
pt_BR: Sempre mostra a quantidade restante em estoque, por exemplo "12 em estoque"

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
pt_BR: Isto controla como a quantidade em estoque é exibida na loja.

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
pt_BR: Quando o estoque do produto alcançar essa quantidade, o status do estoque mudará para "fora de estoque" e você será notificado por e-mail. Esta configuração não afeta os produtos "em estoque".

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
pt_BR: Quando o estoque do produto alcançar esta quantidade você será notificado por e-mail.

note: translators: %s: default color
en: The main body text color. Default %s.
pt_BR: Cor do texto principal. O padrão é %s.

note: translators: %s: default color
en: The main body background color. Default %s.
pt_BR: A cor do fundo do corpo principal. O padrão é %s.

note: translators: %s: default color
en: The background color for WooCommerce email templates. Default %s.
pt_BR: A cor de fundo para modelos de e-mail do WooCommerce. O padrão é %s.

note: translators: %s: default color
en: The base color for WooCommerce email templates. Default %s.
pt_BR: A cor base para modelos de e-mail do WooCommerce. O padrão é %s.

note: Translators: %s Page contents.
en: Page contents: [%s]
pt_BR: Conteúdo da página: [%s]

en: Choose a product to view stats
pt_BR: Escolha um produto para ver as estatísticas

note: translators: 1: total refunds 2: total refunded orders 3: refunded items
en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
pt_BR[0]: %1$s reembolso de %2$d pedido (%3$d item)
pt_BR[1]: %1$s reembolsos de %2$d pedidos (%3$d itens)

en: Choose a category to view stats
pt_BR: Escolha uma categoria para ver as estatísticas

note: translators: 1: total items sold 2: category name
en: %1$s sales in %2$s
pt_BR: %1$s vendas em %2$s

note: translators: WooCommerce dimension unit
en: Dimensions (%s)
pt_BR: Dimensões (%s)

en: Add file
pt_BR: Adicionar arquivo

en: Enter an optional description for this variation.
pt_BR: Insira uma descrição opcional para esta variação.

en: Length x width x height in decimal form
pt_BR: Comprimento x largura x altura em forma decimal

note: translators: %s: Weight unit translators: %s: weight unit translators: %s: weight
en: Weight (%s)
pt_BR: Peso (%s)

note: translators: %s: currency symbol
en: Sale price (%s)
pt_BR: Preço promocional (%s)

note: translators: %s: currency symbol
en: Regular price (%s)
pt_BR: Preço (%s)

note: translators: %s: attribute label
en: Any %s&hellip;
pt_BR: Qualquer %s&hellip;

note: translators: WooCommerce attribute label
en: No default %s&hellip;
pt_BR: Sem %s padrão&hellip;

en: This lets you choose which products are part of this group.
pt_BR: Permite você escolher quais produtos fazem parte deste grupo.

note: translators: 1: refund id 2: refund date
en: Refund #%1$s - %2$s
pt_BR: Reembolso #%1$s - %2$s

note: translators: refund amount
en: Refund %s manually
pt_BR: Reembolsar %s manualmente

note: translators: refund amount, gateway name
en: Refund %1$s via %2$s
pt_BR: Reembolso %1$s por %2$s

en: Grouped products
pt_BR: Grupo de produtos

en: Coupon(s)
pt_BR: Cupom(ns)

note: translators: %s: variation id
en: %s (No longer exists)
pt_BR: %s (não existe mais)

en: Note type
pt_BR: Tipo de observação

en: Address:
pt_BR: Endereço:

en: View other orders &rarr;
pt_BR: Ver outros pedidos &rarr;

en: Customer payment page &rarr;
pt_BR: Página de pagamento do cliente &rarr;

note: translators: %s: IP address
en: Customer IP: %s
pt_BR: IP do cliente: %s

note: translators: 1: order type 2: order number
en: %1$s #%2$s details
pt_BR: Detalhes do %1$s #%2$s

en: Apply to all qualifying items in cart
pt_BR: Aplicar a todos os itens elegíveis no carrinho

en: Unlimited usage
pt_BR: Uso ilimitado

en: Copy billing address
pt_BR: Copiar endereço de cobrança

note: translators: %s: tax rates count
en: Import complete - imported %s tax rates.
pt_BR: Importação concluída - %s taxas do imposto importadas.

en: Tool does not exist.
pt_BR: A ferramenta não existe.

note: translators: %s: URL
en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
pt_BR: Pagamentos seguros e protegidos usando cartões de crédito ou a conta do PayPal do cliente. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais</a>.

en: Address line 2
pt_BR: Endereço linha 2

en: Address line 1
pt_BR: Endereço linha 1

note: translators: %s: URL to read more about the shop page.
en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
pt_BR: Esta é a página da loja WooCommerce. A página da loja é um arquivo especial que lista seus produtos. <a href="%s">Você pode ler mais sobre isso aqui</a>.

en: All sources
pt_BR: Todas as origens

en: Filter by source
pt_BR: Filtrar por origem

en: Source
pt_BR: Origem

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Level
pt_BR: Nível

en: Timestamp
pt_BR: Marca temporal

en: All levels
pt_BR: Todos os níveis

en: Filter by level
pt_BR: Filtrar por nível

en: Debug
pt_BR: Depuração

en: Info
pt_BR: Informação

en: Notice
pt_BR: Nota

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Critical
pt_BR: Crítico

en: Alert
pt_BR: Alerta

en: Emergency
pt_BR: Emergência

en: System status
pt_BR: Status do sistema

note: translators: %s: review author
en: reviewed by %s
pt_BR: avaliado por %s

note: translators: %s: rating
en: %s out of 5
pt_BR: %s de 5

note: translators: %s: net sales
en: %s net sales this month
pt_BR: %s líquido em vendas deste mês

en: (Public)
pt_BR: (Público)

en: Enable archives?
pt_BR: Ativar arquivos?

note: translators: 1: last access date 2: last access time translators: %1$s: note date %2$s: note time translators: 1 - Product review date, 2: Product review time.
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: Shipping is disabled.
pt_BR: Entregas estão desabilitadas.

en: Sindh
pt_BR: Sind

en: Islamabad Capital Territory
pt_BR: Território da Capital Islamabad

en: Gilgit Baltistan
pt_BR: Gilgit-Baltistão

en: FATA
pt_BR: Território Federal das Áreas Tribais (FATA)

en: Azad Kashmir
pt_BR: Caxemira Livre

en: Balochistan
pt_BR: Baluchistão

note: translators: %s: Class method name. translators: %s: Method name
en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
pt_BR: O método "%s" não foi implementado. Deve ser substituído na subclasse.

en: An invalid setting value was passed.
pt_BR: Um valor de configuração inválido foi passado.

en: Invalid catalog visibility option.
pt_BR: Opção de visibilidade do catálogo inválida.

en: Invalid currency code
pt_BR: Código da moeda inválido

en: Invalid parent ID
pt_BR: ID inválido do pedido matriz

en: L'Aquila
pt_BR: Áquila

en: Invalid or duplicated SKU.
pt_BR: SKU inválido ou duplicado.

en: To manipulate product variations you should use the /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; endpoint.
pt_BR: Para manipular variações do produto, você deve usar o endpoint /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt;.

en: Invalid product tax status.
pt_BR: Status do imposto do produto inválido.

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Webhook delivery URL.
pt_BR: URL de entrega do webhook.

en: Email of the reviewer.
pt_BR: E-mail do avaliador.

en: Name of the reviewer.
pt_BR: Nome do avaliador.

en: Review content.
pt_BR: Conteúdo da avaliação.

en: The order ID.
pt_BR: O ID do pedido.

en: New user username.
pt_BR: Novo nome de usuário.

en: Name for the resource.
pt_BR: Nome para o recurso.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
pt_BR: Garante que os resultados excluem um grupo de IDs específicos.

en: New user password.
pt_BR: Nova senha de usuário.

en: New user email address.
pt_BR: Novo e-mail de usuário.

en: ID to reassign posts to.
pt_BR: ID para reatribuir posts.

en: Limit result set to specific IDs.
pt_BR: Limita o resultado para um conjunto de IDs específicos.

en: Unique identifier for the webhook.
pt_BR: Identificador exclusivo para o webhook.

en: Unique slug for the resource.
pt_BR: Slug exclusivo para o recurso.

en: Unique identifier for the attribute of the terms.
pt_BR: Identificador exclusivo para o atributo dos termos.

en: Unique identifier for the variation.
pt_BR: Identificador exclusivo para a variação.

en: Unique identifier for the variable product.
pt_BR: Identificador exclusivo para o produto variável.

en: Order note content.
pt_BR: Conteúdo da observação do pedido.

note: translators: %s: attachment id translators: %s: attachment ID translators: %s: image ID
en: #%s is an invalid image ID.
pt_BR: #%s é um ID de imagem inválido.

en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: Installed
pt_BR: Instalado

en: WooCommerce extensions
pt_BR: Extensões do WooCommerce

note: Translators: %s Docs URL.
en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
pt_BR: Forçar SSL (HTTPS) nas páginas de finalização de compra (<a href="%s" target="_blank">é necessário ter um certificado SSL instalado no servidor</a>).

en: Invalid email type.
pt_BR: Tipo de e-mail inválido.

en: If the variation is visible.
pt_BR: Se a variação é visível.

en: No shipping methods offered to this zone.
pt_BR: Não há métodos de entrega para esta área.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
pt_BR: Escolha o método de entrega que você deseja adicionar. Apenas métodos de entrega que suportam áreas estão listados aqui.

note: translators: %s: error message
en: Error: %s.
pt_BR: Erro: %s.

en: Everywhere
pt_BR: Em toda parte

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
pt_BR: Ative o modo de depuração de entrega para mostrar as áreas de entrega e ignorar o cache dos custos de entrega.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
pt_BR: Os endpoints são anexados aos URLs de páginas para executar ações específicas das páginas de contas. Devem ter um valor exclusivo e para desativá-los basta deixar o valor em branco.

en: North Korean won
pt_BR: Won norte-coreano

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
pt_BR: Utilize <code>[qty]</code> para o número de itens, <br/><code>[cost]</code> para o custo total dos itens e <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> para taxas percentuais (min_fee = percentual mínimo, max_fee = percentual máximo).

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
pt_BR: Endpoint para a página "Minha conta &rarr; Pedidos".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
pt_BR: Endpoint para a página "Minha conta &rarr; Downloads".

en: Password reset email has been sent.
pt_BR: O e-mail de redefinição de senha foi enviado.

note: translators: 1: order number 2: order date 3: order status
en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
pt_BR: O pedido #%1$s foi realizado em %2$s e atualmente está %3$s.

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: No order has been made yet.
pt_BR: Nenhum pedido foi feito ainda.

en: No saved methods found.
pt_BR: Nenhum método salvo foi encontrado.

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
pt_BR: Um e-mail de redefinição de senha foi enviada para o endereço de e-mail da sua conta, mas pode levar alguns minutos para aparecer na sua caixa de entrada. Aguarde pelo menos 10 minutos antes de tentar novamente ou verifique sua caixa de spam.

en: No downloads available yet.
pt_BR: Não há downloads disponíveis ainda.

note: translators: %s: product count translators: %s number of products.
en: %s product | %s products
pt_BR[0]: %s produto
pt_BR[1]: %s produtos

en: Tajikistani somoni
pt_BR: Somoni tajiquistanês

en: Turkmenistan manat
pt_BR: Manat turcomano

en: Tunisian dinar
pt_BR: Dinar tunisiano

en: Tongan pa&#x2bb;anga
pt_BR: Pa&#039;anga de Tonga

en: Trinidad and Tobago dollar
pt_BR: Dólar de Trinidad e Tobago

en: New Taiwan dollar
pt_BR: Novo dólar taiwanês

en: Tanzanian shilling
pt_BR: Xelim tanzaniano

en: Ugandan shilling
pt_BR: Xelim ugandês

en: Uruguayan peso
pt_BR: Peso uruguaio

en: Uzbekistani som
pt_BR: Som uzbeque

en: Venezuelan bol&iacute;var
pt_BR: Bolívar venezuelano

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
pt_BR: Dong vietnamita

en: Vanuatu vatu
pt_BR: Vatu de Ni-Vanuatu

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
pt_BR: Tala samoana

en: Central African CFA franc
pt_BR: Franco CFA da África Central

en: East Caribbean dollar
pt_BR: Dólar do Caribe Oriental

en: West African CFA franc
pt_BR: Franco CFA da África Ocidental

en: CFP franc
pt_BR: Franco CFP

en: Yemeni rial
pt_BR: Rial iemenita

en: Zambian kwacha
pt_BR: Kwacha zambiano

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
pt_BR: URL inválida %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote image %s.
pt_BR: Erro ao obter a imagem remota %s.

en: Solomon Islands dollar
pt_BR: Dólar das Ilhas Salomão

en: Seychellois rupee
pt_BR: Rúpia seichelense

en: Sudanese pound
pt_BR: Libra sudanesa

en: Saint Helena pound
pt_BR: Libra de Santa Helena

en: Sierra Leonean leone
pt_BR: Leone de Serra Leoa

en: Somali shilling
pt_BR: Xelim somaliano

en: Surinamese dollar
pt_BR: Dólar do Suriname

en: South Sudanese pound
pt_BR: Libra sul-sudanesa

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
pt_BR: Dobra de São Tomé

en: Syrian pound
pt_BR: Libra síria

en: Swazi lilangeni
pt_BR: Lilangeni swazi

note: translators: 1: param 2: type
en: %1$s is not of type %2$s
pt_BR: %1$s não é do tipo %2$s

en: Nepalese rupee
pt_BR: Rúpia nepalesa

en: Omani rial
pt_BR: Rial omanense

en: Panamanian balboa
pt_BR: Balboa panamenho

en: Papua New Guinean kina
pt_BR: Kina de Papua Nova Guiné

en: Polish z&#x142;oty
pt_BR: Zloty polonês

en: Transnistrian ruble
pt_BR: Rublo da Transnístria

en: Paraguayan guaran&iacute;
pt_BR: Guarani paraguaio

en: Qatari riyal
pt_BR: Rial do Qatar

en: Serbian dinar
pt_BR: Dinar sérvio

en: Rwandan franc
pt_BR: Franco ruandês

en: Mozambican metical
pt_BR: Metical moçambicano

en: Namibian dollar
pt_BR: Dólar namibiano

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
pt_BR: Córdoba nicaraguense

en: Kuwaiti dinar
pt_BR: Dinar kuwaitiano

en: Cayman Islands dollar
pt_BR: Dólar caimanês

en: Kazakhstani tenge
pt_BR: Tenge cazaquistanês

en: Lebanese pound
pt_BR: Libra libanesa

en: Sri Lankan rupee
pt_BR: Rúpia cingalesa

en: Liberian dollar
pt_BR: Dólar liberiano

en: Lesotho loti
pt_BR: Loti do Basotho

en: Libyan dinar
pt_BR: Dinar líbio

en: Moroccan dirham
pt_BR: Dirham marroquino

en: Moldovan leu
pt_BR: Leu moldavo

en: Malagasy ariary
pt_BR: Ariary malgaxe

en: Macedonian denar
pt_BR: Dinar macedônio

en: Burmese kyat
pt_BR: Kyat birmanês

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
pt_BR: Tughrik mongol

en: Macanese pataca
pt_BR: Pataca de Macau

en: Mauritanian ouguiya
pt_BR: Ouguiya mauritano

en: Mauritian rupee
pt_BR: Rupia mauriciana

en: Maldivian rufiyaa
pt_BR: Rufiyaa maldiva

en: Malawian kwacha
pt_BR: Kwacha malawiana

en: Haitian gourde
pt_BR: Gourde haitiano

en: Israeli new shekel
pt_BR: Shekel israelense

en: Manx pound
pt_BR: Libra da Ilha de Man

en: Iraqi dinar
pt_BR: Dinar iraquiano

en: Iranian rial
pt_BR: Rial iraniano

en: Icelandic kr&oacute;na
pt_BR: Coroa islandesa

en: Jersey pound
pt_BR: Libra de Jersey

en: Jamaican dollar
pt_BR: Dólar jamaicano

en: Jordanian dinar
pt_BR: Dinar jordaniano

en: Kyrgyzstani som
pt_BR: Som quirguistanês

en: Cambodian riel
pt_BR: Riel cambojano

en: Comorian franc
pt_BR: Franco comorense

en: Georgian lari
pt_BR: Lari georgiano

en: Guernsey pound
pt_BR: Libra de Guernsey

en: Ghana cedi
pt_BR: Cedi ganês

en: Gibraltar pound
pt_BR: Libra de Gibraltar

en: Gambian dalasi
pt_BR: Dalasi gambiano

en: Guinean franc
pt_BR: Franco guineense

en: Guatemalan quetzal
pt_BR: Quetzal guatemalteco

en: Guyanese dollar
pt_BR: Dólar guianense

en: Honduran lempira
pt_BR: Lempira hondurenha

en: Costa Rican col&oacute;n
pt_BR: Colón costarriquenho

en: Cuban convertible peso
pt_BR: Peso conversível cubano

en: Cuban peso
pt_BR: Peso cubano

en: Cape Verdean escudo
pt_BR: Escudo caboverdiano

en: Djiboutian franc
pt_BR: Franco djibutiano

en: Algerian dinar
pt_BR: Dinar argelino

en: Eritrean nakfa
pt_BR: Nakfa eritreana

en: Ethiopian birr
pt_BR: Birr etíope

en: Fijian dollar
pt_BR: Dólar fijiano

en: Falkland Islands pound
pt_BR: Libra das Malvinas

en: Congolese franc
pt_BR: Franco congolês

en: Bahraini dinar
pt_BR: Dinar baremita

en: Burundian franc
pt_BR: Franco burundês

en: Bermudian dollar
pt_BR: Dólar bermudense

en: Brunei dollar
pt_BR: Dólar bruneano

en: Bolivian boliviano
pt_BR: Bolíviano da Bolívia

en: Bahamian dollar
pt_BR: Dólar bahamense

en: Bhutanese ngultrum
pt_BR: Ngultrum butanês

en: Botswana pula
pt_BR: Pula botsuano

en: Belarusian ruble
pt_BR: Rublo bielorrusso

en: Belize dollar
pt_BR: Dólar belizenho

en: Optional cost for local pickup.
pt_BR: Custo opcional para retirada local.

en: Current page of the collection.
pt_BR: Página atual da coleção.

en: Maximum number of items to be returned in result set.
pt_BR: Número máximo de itens que retornaram no conjunto do resultado.

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
pt_BR: Escopo sob o qual a requisição é feita, determina quais campos estão presentes na resposta.

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment
pt_BR: Aguardando compensação do cheque

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
pt_BR: Permite cobrar uma taxa fixa de entrega.

en: A minimum order amount
pt_BR: Um valor mínimo de pedido

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
pt_BR: Uma vez desabilitado, este método antigo não ficará mais disponível.

en: The date you provided is invalid.
pt_BR: A data que você forneceu é inválida.

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Expires
pt_BR: Expira em

en: Afghan afghani
pt_BR: Afegane afegão

en: Albanian lek
pt_BR: Lek albanês

en: Armenian dram
pt_BR: Dram armênio

en: Netherlands Antillean guilder
pt_BR: Florim holandês

en: Angolan kwanza
pt_BR: Kwanza angolano

en: Aruban florin
pt_BR: Florim arubano

en: Azerbaijani manat
pt_BR: Novo manat azeri

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
pt_BR: Marco conversível bósnio

en: Barbadian dollar
pt_BR: Dólar barbadiano

en: Make default
pt_BR: Definir como padrão

en: Local pickup (legacy)
pt_BR: Retirada no local (antigo)

en: Local delivery (legacy)
pt_BR: Entrega local (antigo)

en: International flat rate (legacy)
pt_BR: Taxa fixa internacional (antigo)

en: Free shipping (legacy)
pt_BR: Frete grátis (antigo)

note: translators: %s: Admin shipping settings URL
en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
pt_BR: Este método foi descontinuado na versão 2.6.0 e será removido em futuras versões. Recomendamos desabilitá-lo e em seu lugar, configurar um novo método em <a href="%s">Áreas de entrega</a>.

en: Flat rate (legacy)
pt_BR: Taxa fixa (antigo)

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
pt_BR: Frete grátis é um método especial que pode ser acionado com cupons de descontos e com o valor mínimo do pedido.

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
pt_BR: A cada %d minutos

en: Limit results to those matching a string.
pt_BR: Limita resultados que combinam com uma palavra.

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
pt_BR: Permite que clientes busquem os pedidos eles mesmos. Por padrão, quando utilizada a retirada, os impostos serão aplicados com base na localização da loja independentemente do endereço do cliente.

en: Go to shop
pt_BR: Ir para a loja

en: Return to shop
pt_BR: Retornar para a loja

en: Undo?
pt_BR: Desfazer?

en: This payment method was successfully set as your default.
pt_BR: Este método de pagamento foi definido como padrão com sucesso.

en: List of sales reports.
pt_BR: Lista de relatórios de vendas.

en: List of top sellers products.
pt_BR: Lista de produtos mais vendidos.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
pt_BR: Um identificador alfanumérico do recurso.

en: A human-readable description of the resource.
pt_BR: Uma descrição legível do recurso.

en: Country ISO 3166 code.
pt_BR: Código do pais em ISO 3166.

en: State code.
pt_BR: Código do estado.

en: Whether or not this is a compound rate.
pt_BR: Se é ou não uma taxa composta.

en: Indicates the order that will appear in queries.
pt_BR: Indica a ordem que irá aparecer nas consultas.

en: The delivery duration, in seconds.
pt_BR: A duração da entrega, em segundos.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
pt_BR: Um sumário amigável da resposta incluindo códigos HTTP da resposta, mensagem e corpo.

en: The URL where the webhook was delivered.
pt_BR: URL de onde o webhook foi entregue.

en: Request headers.
pt_BR: Cabeçalhos da requisição.

en: Request body.
pt_BR: Corpo da requisição.

en: The HTTP response code from the receiving server.
pt_BR: O código HTTP da resposta que foi recebido do servidor.

en: The HTTP response message from the receiving server.
pt_BR: A mensagem HTTP da resposta que foi recebido pelo servidor.

en: Array of the response headers from the receiving server.
pt_BR: Consulto dos cabeçalhos da respostas recebidos pelo servidor.

en: The response body from the receiving server.
pt_BR: O corpo da resposta que foi recebida pelo servidor.

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que a entrega do webhook foi registrada, no fuso horário do site.

en: Webhook topic is required and must be valid.
pt_BR: O tópico do webhook é obrigatório e precisa ser válido.

en: Webhook topic must be valid.
pt_BR: O tópico do webhook precisa ser válido.

en: A friendly name for the webhook.
pt_BR: Um nome amigável para o webhook.

en: Webhook status.
pt_BR: Status do webhook.

en: Webhook topic.
pt_BR: Tópico do webhook.

en: Webhook resource.
pt_BR: Recurso do webhook.

en: Webhook event.
pt_BR: Evento do webhook.

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
pt_BR: Nomes de ações do WooCommerce associados com o webhook.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o webhook foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o webhook foi modificado pela última vez, no fuso horário do site.

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
pt_BR: Limita o resultado para webhooks atribuídos a um status especifico.

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
pt_BR: Nenhum &quot;%s&quot; foi encontrado

en: Insert into product
pt_BR: Inserir no produto

en: Uploaded to this product
pt_BR: Enviado para este produto

en: Filter products
pt_BR: Filtrar produtos

en: Products navigation
pt_BR: Navegação de produtos

en: Products list
pt_BR: Lista de produtos

en: Filter orders
pt_BR: Filtrar pedidos

en: Orders navigation
pt_BR: Navegação de pedidos

en: Orders list
pt_BR: Lista de pedidos

en: Filter coupons
pt_BR: Filtrar cupons

en: Coupons navigation
pt_BR: Navegação de cupons

en: Coupons list
pt_BR: Lista de cupons

note: translators: %s: page
en: Orders (page %d)
pt_BR: Pedidos (página %d)

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
pt_BR[0]: %s e %d outras regiões
pt_BR[1]: %s e %d outras regiões

en: Order on-hold
pt_BR: Pedido aguardando

en: Zone
pt_BR: Área

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
pt_BR: Chave secreta para gerar um hash dos dados entregue pelo webhook e disponibilizado no cabeçalho da requisição. Por padrão será um hash MD5 criado a partir do ID|nome de usuário atual, caso não seja fornecido.

en: Payment method deleted.
pt_BR: Método de pagamento excluído.

en: Return to emails
pt_BR: Retornar para e-mails

en: Invalid webhook ID.
pt_BR: ID de webhook inválido.

en: Postcode / ZIP.
pt_BR: CEP.

note: translators: 1: plugin name, 2: URL to WP plugin page.
en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
pt_BR: %1$s foi instalado mas não foi possível ativá-lo. <a href="%2$s">Ative-o manualmente clicando aqui.</a>

note: translators: 1: plugin name, 2: error message, 3: URL to install plugin manually. translators: 1: theme slug, 2: error message, 3: URL to install theme
en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
pt_BR: %1$s não pode ser instalado (%2$s). <a href="%3$s">Instale manualmente clicando aqui.</a>

en: Please enter an address to continue.
pt_BR: Informe um endereço para continuar.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
pt_BR: O URL para onde será disparado o webhook.

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
pt_BR: O URL de entrega do webhook precisa ser válido e começando com http:// ou https://.

en: Taxes do not support trashing.
pt_BR: Impostos não têm suporte à lixeira.

en: Tax rate.
pt_BR: Taxa de imposto.

en: Tax class name.
pt_BR: Nome da classe de impostos.

en: Tax rate name.
pt_BR: Nome da taxa de imposto.

en: Tax priority.
pt_BR: Prioridade do imposto.

en: Sort by tax class.
pt_BR: Ordenar por classe de impostos.

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
pt_BR: Nenhum método de entrega foi selecionado. Verifique novamente o seu endereço ou entre em contato conosco se precisar de ajuda.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
pt_BR: Se é ou não uma taxa de imposto que deve ser aplicada à entrega.

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation height (%s).
pt_BR: Altura da variação (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation width (%s).
pt_BR: Largura da variação (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation length (%s).
pt_BR: Comprimento da variação (%s).

en: Variation dimensions.
pt_BR: Dimensões da variação.

note: translators: %s: weight unit
en: Variation weight (%s).
pt_BR: Peso da variação (%s).

en: Shows if the variation is on backordered.
pt_BR: Mostra se a variação está na lista de encomendas.

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
pt_BR: Controla se a variação é listada como "em estoque" ou "fora de estoque" no site.

en: Stock management at variation level.
pt_BR: Gerenciamento de estoque a nível de variação.

en: If the variation is downloadable.
pt_BR: Se a variação é baixável.

en: If the variation is virtual.
pt_BR: Se a variação é virtual.

en: Shows if the variation can be bought.
pt_BR: Mostra se a variação pode ser comprada.

en: Shows if the variation is on sale.
pt_BR: Mostra se a variação está a venda.

en: Variation sale price.
pt_BR: Preço promocional da variação.

en: Variation regular price.
pt_BR: Preço da variação.

en: Current variation price.
pt_BR: Preço atual da variação.

en: Variation URL.
pt_BR: URL da variação.

en: Attribute ID.
pt_BR: ID do atributo.

en: Selected attribute term name.
pt_BR: Nomes de termos de atributos selecionados.

en: Image data.
pt_BR: Dados da imagem.

en: Refund total.
pt_BR: Total reembolsado.

en: Refund reason.
pt_BR: Motivo do reembolso.

en: Refund ID.
pt_BR: ID do reembolso.

en: List of refunds.
pt_BR: Lista de reembolsos.

en: Menu order, used to custom sort the resource.
pt_BR: Ordem do menu, usado na classificação personalizada do recurso.

en: Order status.
pt_BR: Status do pedido.

en: Currency the order was created with, in ISO format.
pt_BR: Moeda em que o pedido foi criado, em formato ISO.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o pedido foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o pedido foi pela última vez modificado, no fuso horário do site.

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
pt_BR: ID do usuário que é dono do pedido. 0 para convidados.

en: Total discount amount for the order.
pt_BR: Montante total de desconto para o pedido.

en: Total shipping amount for the order.
pt_BR: Valor total de entrega do pedido.

en: Grand total.
pt_BR: Total geral.

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
pt_BR: Código do país no formato ISO 3166-1 alpha-2.

en: Shipping address.
pt_BR: Endereço de entrega.

en: Payment method ID.
pt_BR: ID do método de pagamento.

en: Payment method title.
pt_BR: Título do método de pagamento.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
pt_BR: Define se o pedido foi pago. Irá mudar o status para processando e reduzir os itens em estoque.

en: User agent of the customer.
pt_BR: Agente de usuário do cliente.

en: Shows where the order was created.
pt_BR: Mostra onde o pedido foi criado.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o pedido foi concluído, no fuso horário do site.

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
pt_BR: Um hash MD5 dos itens do carrinho para garantir que o pedido não foi modificado.

en: Shipping lines data.
pt_BR: Linhas de dados de entrega.

en: Shipping method name.
pt_BR: Nome do método de entrega.

en: Fee lines data.
pt_BR: Linhas de dados de taxas.

en: Fee name.
pt_BR: Nome da taxa.

en: Coupons line data.
pt_BR: Linhas de dados de cupons.

en: Discount total.
pt_BR: Total do desconto.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
pt_BR: Limita o resultado para pedidos atribuídos a um status especifico.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
pt_BR: Limita o resultado para pedidos atribuídos a um cliente especifico.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
pt_BR: Limita o resultado para pedidos atribuídos a um produto especifico.

en: Term name.
pt_BR: Nome do termo.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
pt_BR: Um identificador alfanumérico para o recurso exclusivo para o seu tipo.

en: Number of published products for the resource.
pt_BR: Número de produtos publicados neste recurso.

en: Type of attribute.
pt_BR: Tipo do atributo.

en: Default sort order.
pt_BR: Ordenação padrão.

en: Enable/Disable attribute archives.
pt_BR: Ativar/desativar arquivos de atributos.

en: Category name.
pt_BR: Nome da categoria.

en: HTML description of the resource.
pt_BR: Descrição em HTML do recurso.

en: Attribute name.
pt_BR: Nome do atributo.

en: Category archive display type.
pt_BR: Tipo de exibição do arquivo de categoria.

en: Image URL.
pt_BR: URL da imagem.

en: The date the review was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que a avaliação foi criada, no fuso horário do site.

en: Review rating (0 to 5).
pt_BR: Classificação de avaliações (de 0 até 5).

en: Reviewer name.
pt_BR: Nome do avaliador.

en: Reviewer email.
pt_BR: E-mail do avaliador.

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
pt_BR: Mostra se o avaliador comprou o produto ou não.

en: Shipping class name.
pt_BR: Nome da classe de entrega.

en: Tag name.
pt_BR: Nome da tag.

en: Product slug.
pt_BR: Slug do produto.

en: Product URL.
pt_BR: URL do produto.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o produto foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o produto foi modificado pela última vez, no fuso horário do site.

en: Product type.
pt_BR: Tipo de produto.

en: Product status (post status).
pt_BR: Status do produto (status do post).

en: Featured product.
pt_BR: Produto destacado.

en: Catalog visibility.
pt_BR: Visibilidade do catálogo.

en: Product description.
pt_BR: Descrição do produto.

en: Product short description.
pt_BR: Breve descrição do produto.

en: Current product price.
pt_BR: Preço atual do produto.

en: Product regular price.
pt_BR: Preço do produto.

en: Product sale price.
pt_BR: Preço promocional do produto.

en: Start date of sale price.
pt_BR: Data inicial do preço promocional.

en: Price formatted in HTML.
pt_BR: Preço formatado em HTML.

en: Shows if the product is on sale.
pt_BR: Mostra se o produto está em promoção.

en: Shows if the product can be bought.
pt_BR: Mostra se o produto pode ser comprado.

en: Amount of sales.
pt_BR: Quantidade de vendas.

en: If the product is virtual.
pt_BR: Se o produto é virtual.

en: If the product is downloadable.
pt_BR: Se o produto é baixável.

en: Product external URL. Only for external products.
pt_BR: URL externa do produto. Apenas para produtos externos.

en: Product external button text. Only for external products.
pt_BR: Texto do botão do produto externo. Apenas para produtos externos.

en: Stock management at product level.
pt_BR: Gerenciamento de estoque no nível de produto.

en: Stock quantity.
pt_BR: Quantidade em estoque.

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
pt_BR: Caso esteja gerenciando estoque, isto irá controlar se é permitido encomendas.

en: Shows if backorders are allowed.
pt_BR: Mostra se encomendas são permitidas.

en: Shows if the product is on backordered.
pt_BR: Mostra se o produto tem encomendas.

en: Allow one item to be bought in a single order.
pt_BR: Permite que apenas um item seja comprando em um pedido.

note: translators: %s: weight unit
en: Product weight (%s).
pt_BR: Peso do produto (%s).

en: Product dimensions.
pt_BR: Dimensões do produto.

note: translators: %s: dimension unit
en: Product length (%s).
pt_BR: Comprimento do produto (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Product width (%s).
pt_BR: Largura do produto (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Product height (%s).
pt_BR: Altura do produto (%s).

en: Shows if the product need to be shipped.
pt_BR: Mostra se o produto precisa ser enviado.

en: Shipping class slug.
pt_BR: Slug da classe de entrega.

en: Shipping class ID.
pt_BR: ID da classe de entrega.

en: Allow reviews.
pt_BR: Permitir avaliações.

en: Reviews average rating.
pt_BR: Média de classificações de avaliações.

en: Amount of reviews that the product have.
pt_BR: Quantidade de avaliações que o produto tem.

en: List of related products IDs.
pt_BR: Lista de IDs des produtos relacionados.

en: List of up-sell products IDs.
pt_BR: Lista de IDs de produtos aumenta venda.

en: List of cross-sell products IDs.
pt_BR: Lista de IDs de produtos para venda cruzada.

en: List of categories.
pt_BR: Lista das categorias.

en: Category ID.
pt_BR: ID da categoria.

en: Category slug.
pt_BR: Slug da categoria.

en: List of tags.
pt_BR: Lista de tags.

en: Tag ID.
pt_BR: ID da tag.

en: Tag slug.
pt_BR: Slug da tag.

en: List of images.
pt_BR: Lista de imagens.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
pt_BR: Posição da imagem. 0 significa que a imagem é destacada.

en: List of attributes.
pt_BR: Lista de atributos.

en: Image ID.
pt_BR: ID da imagem.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que a imagem foi criada, no fuso horário do site.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que a imagem foi modificada pela última vez, no fuso horário do site.

en: Image name.
pt_BR: Nome da imagem.

en: Image alternative text.
pt_BR: Texto alternativo da imagem.

en: Attribute position.
pt_BR: Posição do atributo.

en: Define if the attribute can be used as variation.
pt_BR: Define se o atributo pode ser usado como variação.

en: List of available term names of the attribute.
pt_BR: Lista de nomes de termos disponíveis do atributo.

en: Defaults variation attributes.
pt_BR: Atributos padrões da variação.

en: List of variations.
pt_BR: Lista de variações.

en: Variation ID.
pt_BR: ID da variação.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que a variação foi criada, no fuso horário do site.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
pt_BR: A data que a variação foi modificada pela última vez, no fuso horário do site.

en: Variation image data.
pt_BR: Dados da imagem da variação.

en: Menu order, used to custom sort products.
pt_BR: Ordenação, usado para personalizar a ordem dos produtos.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um status especifico.

en: Limit result set to products assigned a specific type.
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um tipo especifico.

en: Limit result set to products with a specific attribute.
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um atributo especifico.

en: Gross sales in the period.
pt_BR: Vendas brutas no período.

en: Net sales in the period.
pt_BR: Vendas liquidas no período.

en: Average net daily sales.
pt_BR: Média diária de vendas liquidas.

en: Total of orders placed.
pt_BR: Total de pedidos feitos.

en: Total of items purchased.
pt_BR: Total de itens comprados.

en: Total charged for shipping.
pt_BR: Total cobrado por entrega.

en: Total of refunded orders.
pt_BR: Total de pedidos reembolsados.

en: Total of coupons used.
pt_BR: Total de cupons utilizados.

en: Group type.
pt_BR: Tipo de grupo.

en: Totals.
pt_BR: Totais.

en: Report period.
pt_BR: Período do relatório.

note: translators: %s: date format
en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
pt_BR: Retorna vendas para uma data inicial especifica, a data precisa ser no formato %s.

note: translators: %s: date format
en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
pt_BR: Retorna vendas para uma data final especifica, a data precisa ser no formato %s.

en: Total number of purchases.
pt_BR: Número total de compras.

en: Variation ID, if applicable.
pt_BR: ID da variação, se aplicável.

en: Quantity ordered.
pt_BR: Quantidade encomendada.

en: Product price.
pt_BR: Preço do produto.

en: Line subtotal (before discounts).
pt_BR: Subtotal (antes dos descontos).

en: Line total (after discounts).
pt_BR: Total (depois dos descontos).

en: Number of decimal points to use in each resource.
pt_BR: Número de pontos decimais que serão utilizados em cada recurso.

en: Customer ID is invalid.
pt_BR: ID do cliente é inválido.

en: Fee name is required.
pt_BR: O nome da taxa é obrigatório.

en: Coupon code is required.
pt_BR: O código do cupom é obrigatório.

en: Order item ID provided is not associated with order.
pt_BR: O ID de item de pedido fornecido não esta associado com nenhum pedido.

en: Limit result set to products with a specific slug.
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um slug especifico.

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um ID de termo de atributo especifico (obrigatório a atribuição de um atributo).

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um ID de classe de entrega especifico.

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um ID de tag especifico.

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um ID de categoria especifico.

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
pt_BR: Define se o atributo será mostrado na aba "Informações adicionais" na página do produto.

en: Invalid product.
pt_BR: Produto inválido.

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o pedido foi pago, no fuso horário do site.

en: End date of sale price.
pt_BR: Data final do preço promocional.

en: Product parent ID.
pt_BR: ID do produto ascendente.

en: The ID for the parent of the resource.
pt_BR: O ID para o ascendente do recurso.

en: Parent order ID.
pt_BR: ID do pedido ascendente.

en: Unique identifier.
pt_BR: Identificador exclusivo.

en: Unique transaction ID.
pt_BR: ID exclusivo da transação.

en: Customer's IP address.
pt_BR: Endereço IP do cliente.

en: List of grouped products ID.
pt_BR: Lista de ID dos grupos de produtos.

en: Limit result set to products with a specific SKU.
pt_BR: Limita o resultado para produtos atribuídos a um SKU especifico.

en: Product ID or SKU is required.
pt_BR: ID ou SKU do produto são obrigatórios.

en: Tax class of product.
pt_BR: Classe de impostos do produto.

en: Line subtotal tax (before discounts).
pt_BR: Imposto do subtotal da linha (antes dos descontos).

en: Tax subtotal.
pt_BR: Subtotal de impostos.

en: True the prices included tax during checkout.
pt_BR: Verdadeiro quando os preços incluem impostos durante a finalização de compra.

en: Line total tax (after discounts).
pt_BR: Imposto do total da linha (depois dos descontos).

en: Line taxes.
pt_BR: Impostos da linha.

en: Tax total.
pt_BR: Total de impostos.

en: Total discount tax amount for the order.
pt_BR: Valor total do imposto de desconto para o pedido.

en: Sum of line item taxes only.
pt_BR: Soma apenas dos impostos do item da linha.

en: Sum of all taxes.
pt_BR: Soma de todos os impostos.

en: Tax lines data.
pt_BR: Dados da linha de impostos.

en: Tax rate code.
pt_BR: Código da taxa de imposto.

en: Tax rate label.
pt_BR: Rótulo da taxa de imposto.

en: Show if is a compound tax rate.
pt_BR: Mostra se é uma taxa de imposto composta.

en: Tax class of fee.
pt_BR: Classe de impostos da taxa.

en: Tax status of fee.
pt_BR: Status do imposto da taxa.

en: Discount total tax.
pt_BR: Imposto total do desconto.

en: Tax status.
pt_BR: Status do imposto.

en: List of downloadable files.
pt_BR: Lista de arquivos baixáveis.

en: Total charged for taxes.
pt_BR: Total cobrado de impostos.

en: Shipping tax total.
pt_BR: Total do imposto de entrega.

en: Tax total (not including shipping taxes).
pt_BR: Total de impostos (não incluindo impostos de entrega).

en: Total shipping tax amount for the order.
pt_BR: Valor total do imposto de entrega para o pedido.

en: Shipping method ID is required.
pt_BR: O ID do método de entrega é obrigatório.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
pt_BR: Mostra se a entrega do produto é tributável ou não.

en: Shipping method ID.
pt_BR: ID do método de entrega.

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
pt_BR: Tipo de download, isto controla o schema na interface.

en: Line item meta data.
pt_BR: Metadados do item.

en: Meta key.
pt_BR: Chave do metadado.

en: Meta label.
pt_BR: Rótulo do metadado.

en: Meta value.
pt_BR: Valor do metadado.

en: Note left by customer during checkout.
pt_BR: Observação deixada pelo cliente durante a finalização de compra.

en: Optional note to send the customer after purchase.
pt_BR: Observação opcional a ser enviada ao cliente após a compra.

en: Billing address.
pt_BR: Endereço de cobrança.

en: Setup shipping zones
pt_BR: Configurar áreas de entrega

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
pt_BR: Os clientes não serão capazes de comprar produtos físicos na sua loja até que um método de entrega esteja disponível.

en: Invalid timestamp.
pt_BR: Timestamp inválido.

en: The API key provided does not have read permissions.
pt_BR: A chave de API fornecida não tem permissão de leitura.

en: The API key provided does not have write permissions.
pt_BR: A chave de API fornecida não tem permissão de escrita.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
pt_BR: Se necessário, ignorar lixeira e forçar a exclusão.

en: The coupon code cannot be empty.
pt_BR: O código do cupom não pode estar vazio.

en: Coupon code.
pt_BR: Código do cupom.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o cupom foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o cupom foi modificado pela última vez, no fuso horário do site.

en: Coupon description.
pt_BR: Descrição do cupom.

en: UTC DateTime when the coupon expires.
pt_BR: Data e temp no formato UTC em que o cupom expira.

en: Number of times the coupon has been used already.
pt_BR: Número de vezes que o cupom já foi utilizado.

en: How many times the coupon can be used per customer.
pt_BR: Quantas vezes o cupom pode ser utilizado por um cliente.

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
pt_BR: Número máximo de itens no carrinho em que o cupom pode ser aplicado.

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
pt_BR: Valor mínimo de pedido necessário para que o cupom seja aplicado no carrinho.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
pt_BR: Valor máximo do pedido permitido quando usado o cupom.

en: List of email addresses that can use this coupon.
pt_BR: Lista de endereços de e-mails de clientes que podem utilizar este cupom.

en: Limit result set to resources with a specific code.
pt_BR: Limita o resultado para recursos atribuídos a um código especifico.

en: Downloadable product ID.
pt_BR: ID do produto baixável.

en: Downloadable file name.
pt_BR: Nome do arquivo baixável.

en: Order ID.
pt_BR: ID do pedido.

en: Order key.
pt_BR: Chave do pedido.

en: File details.
pt_BR: Detalhes do arquivo.

en: File name.
pt_BR: Nome do arquivo.

en: File URL.
pt_BR: URL do arquivo.

en: Cannot create existing resource.
pt_BR: Não pode criar recursos existentes.

en: Invalid resource id.
pt_BR: ID de curso inválido.

en: Email address is invalid.
pt_BR: O endereço de e-mail é inválido.

en: Username isn't editable.
pt_BR: O nome de usuário não é editável.

en: Customers do not support trashing.
pt_BR: Clientes não tem suporte a lixeira.

en: Invalid resource id for reassignment.
pt_BR: ID de recurso inválido para reatribuição.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o cliente foi criado, no fuso horário do site.

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o cliente modificado pela última vez, no fuso horário do site.

en: The email address for the customer.
pt_BR: Endereço de e-mail do cliente.

en: Customer first name.
pt_BR: Nome do cliente.

en: Customer last name.
pt_BR: Sobrenome do cliente.

en: Customer login name.
pt_BR: Nome de login do cliente.

en: Customer password.
pt_BR: Senha do cliente.

en: Last order data.
pt_BR: Dados do último pedido.

en: Last order ID.
pt_BR: ID do último pedido.

en: Quantity of orders made by the customer.
pt_BR: Quantidade de pedidos feitos pelo cliente.

en: Total amount spent.
pt_BR: Valor total gasto.

en: Avatar URL.
pt_BR: URL do avatar.

en: First name.
pt_BR: Nome.

en: Last name.
pt_BR: Sobrenome.

en: Company name.
pt_BR: Nome da empresa.

en: Address line 1.
pt_BR: Endereço linha 1.

en: Address line 2.
pt_BR: Endereço linha 2.

en: ISO code of the country.
pt_BR: Código ISO do país.

en: Email address.
pt_BR: Endereço de e-mail.

en: Phone number.
pt_BR: Número de telefone.

en: City name.
pt_BR: Cidade.

en: ISO code or name of the state, province or district.
pt_BR: Código ISO ou o nome do estado, província ou distrito.

en: List of shipping address data.
pt_BR: Lista de dados de endereço de entrega.

en: Limit result set to resources with a specific email.
pt_BR: Limita o resultado para recursos atribuídos a um e-mail especifico.

en: Limit result set to resources with a specific role.
pt_BR: Limita o resultado para recursos atribuídos a uma função especifica.

en: Webhooks do not support trashing.
pt_BR: Webhook não tem suporte a lixeira.

en: Invalid order ID.
pt_BR: ID do pedido inválido.

en: Invalid order refund ID.
pt_BR: ID de reembolso de pedido inválido.

en: Order is invalid
pt_BR: O pedido é inválido

en: Refund amount must be greater than zero.
pt_BR: O valor do reembolso precisa ser maior do que zero.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o reembolso foi criado, no fuso horário do site.

en: Refund amount.
pt_BR: Valor do reembolso.

en: Reason for refund.
pt_BR: Motivo do reembolso.

en: Line items data.
pt_BR: Linhas de dados de itens.

en: Item ID.
pt_BR: ID do item.

en: Product name.
pt_BR: Nome do produto.

en: Determines the type of discount that will be applied.
pt_BR: Determina o tipo de desconto que será aplicado.

en: Invalid order item.
pt_BR: Item de pedido inválido.

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
pt_BR: Lista de IDs de categorias em que o cupom não pode ser aplicado.

en: List of category IDs the coupon applies to.
pt_BR: Lista de IDs de categorias em que o cupom pode ser aplicado.

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
pt_BR: Lista de IDs de produtos em que o cupom não pode ser utilizado.

en: List of product IDs the coupon can be used on.
pt_BR: Lista de IDs de produtos em que o cupom pode ser utilizado.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
pt_BR: Assinatura inválida - a assinatura fornecida não corresponde.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
pt_BR: Assinatura inválida, o método da assinatura é inválido.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
pt_BR: Assinatura inválida - falha na ordenação dos parâmetros.

en: Consumer key is invalid.
pt_BR: Consumer key inválida.

en: Add shipping methods &amp; zones
pt_BR: Adicionar métodos de entrega e áreas

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
pt_BR: As entregas estão ativadas, mas você ainda não adicionou nenhum método de entrega para as suas áreas de entrega.

en: Cannot create order refund, please try again.
pt_BR: Não foi possível criar o reembolso do pedido, tente novamente.

en: Unique identifier for the object.
pt_BR: Identificador exclusivo do objeto.

en: Unique identifier for the resource.
pt_BR: Identificador exclusivo do recurso.

en: Learn more about shipping zones
pt_BR: Aprenda mais sobre áreas de entrega

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
pt_BR: Código nonce inválido, esse nonce já foi utilizado.

en: WooCommerce database update
pt_BR: Atualização de dados do WooCommerce

en: Postal code.
pt_BR: Código postal.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
pt_BR: Um erro ocorreu ao tentar criar o reembolso utilizando a API do sistema de pagamento.

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que o acesso para baixar expira, no fuso horário do site.

en: Download file URL.
pt_BR: URL do arquivo para baixar.

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
pt_BR: Os métodos de entrega antigos (taxa fixa, taxa fixa internacional, retirada no local, entrega local e frete grátis) estão obsoletos, mas por enquanto permanecerão funcionando. <b><em>Eles serão removidos em versões futuras do WooCommerce</em></b>. Recomendamos que assim que possível desativar os métodos antigos e criar novos métodos de acordo com as áreas de entrega.

en: Download ID (MD5).
pt_BR: ID do download (MD5).

en: Number of downloads remaining.
pt_BR: Número de downloads restantes.

en: Cannot create order note, please try again.
pt_BR: Não foi possível criar a observação do pedido, tente novamente.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que a observação de pedido foi criada, no fuso horário do site.

en: Order note.
pt_BR: Observação do pedido.

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
pt_BR: Mostra/define se a observação é apenas para referência ou para o cliente (o usuário será notificado).

en: List of billing address data.
pt_BR: Lista de dados de endereço de cobrança.

en: New:
pt_BR: Novo:

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
pt_BR: um grupo de regiões que pode ser relacionado a diferentes métodos de entrega e taxas.

en: For example:
pt_BR: Por exemplo:

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
pt_BR: Adicione quantas áreas você precisa. Os clientes irão ver apenas os métodos disponíveis para os endereços deles.

en: List 1 postcode per line
pt_BR: Listar 1 CEP por linha

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
pt_BR: Exibe se os Cron Job do WordPress esta ativado ou não.

en: The version of cURL installed on your server.
pt_BR: A versão do cURL instalado no seu servidor.

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
pt_BR: O seu servidor não suporta a função %s, isto é necessário para utilizar o banco de dados GeoIP da MaxMind.

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: Add shipping zone
pt_BR: Adicionar área de entrega

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
pt_BR: CEP para esta regra. Ponto e vírgula (;) separa múltiplos valores. Deixe em branco para aplicar para todas as áreas. Curingas (*) e intervalos de CEPs (ex. 01311300...01399999) também podem ser utilizados.

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
pt_BR: O seu tema tem um arquivo woocommerce.php, você não será capaz de sobrescrever o arquivo woocommerce/archive-product.php, desde que a prioridade é para o arquivo woocommerce.php. Este aviso destina-se apenas a prevenir problemas de exibição.

en: MaxMind GeoIP database.
pt_BR: Banco de dados GeoIP do  MaxMind.

en: cURL version.
pt_BR: Versão do cURL.

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
pt_BR: A chave secreta é utilizada para gerar um hash com dados entregues pelo webhook e é disponibilizada no cabeçalho da requisição.

en: Archive template
pt_BR: Modelo de arquivo

note: Translators: %1$s: MySQL version, %2$s: Recommended MySQL version.
en: WordPress requirements
pt_BR: Requerimentos do WordPress

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
pt_BR: Entrega internacional na Europa = Qualquer pais na Europa = Taxa fixa

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
pt_BR: Entrega nacional = Todos os estados brasileiros = Taxa fixa

en: Limit to specific ZIP/postcodes
pt_BR: Limitar para CEPs específicos

en: Page ID is set, but the page does not exist
pt_BR: O ID da página foi definido, mas a página não existe

en: Rest of the world
pt_BR: Resto do mundo

en: Add shipping method
pt_BR: Adicionar método de entrega

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
pt_BR: Você pode adicionar múltiplos métodos de entrega dentro desta área. Apenas clientes dentro desta área serão capazes de vê-los.

en: Close modal panel
pt_BR: Fechar janela

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
pt_BR: Uma área de entrega é uma região geográfica onde certos métodos de entregas e taxas serão aplicados.

en: Region(s)
pt_BR: Região(ões)

en: This shipping method does not have any settings to configure.
pt_BR: Este método de entrega não exige nenhuma configuração.

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
pt_BR: Desativar entrega e cálculo de entrega

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
pt_BR: Esta opção determina a localização padrão dos clientes. O banco de dados GeoLite da MaxMind será baixado periodicamente para seu o diretório wp-content se você utilizar geolocalização.

en: No location by default
pt_BR: Nenhuma localização por padrão

en: Show categories
pt_BR: Mostrar categorias

en: Show categories &amp; products
pt_BR: Mostrar categorias e produtos

en: Show subcategories &amp; products
pt_BR: Mostrar subcategorias e produtos

en: Calculations
pt_BR: Cálculos

en: Default to customer shipping address
pt_BR: Por padrão para o endereço de entrega do cliente

en: Zone does not exist!
pt_BR: A área não existe!

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
pt_BR: Deseja salvar as alterações antes? As alterações serão descartadas caso você opte por cancelar.

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
pt_BR: Arraste e solte para ordenar as suas áreas personalizadas. Esta será a ordem que irão combinar com o endereço do cliente.

en: Sell to all countries, except for&hellip;
pt_BR: Vender para todos os países, exceto para&hellip;

en: Zone name
pt_BR: Nome da área

en: Add shipping class
pt_BR: Adicionar classe de entrega

en: Product count
pt_BR: Total de produtos

en: Default customer location
pt_BR: Localização padrão do cliente

en: Ship to specific countries
pt_BR: Enviar para países específicos

en: Shipping location(s)
pt_BR: Locais de entrega

en: Sell to specific countries
pt_BR: Vender para países específicos

en: Set default payment method
pt_BR: Definir método de pagamento padrão

en: Payment methods
pt_BR: Métodos de pagamento

en: Delete payment method
pt_BR: Excluir método de pagamento

en: Your changes were not saved. Please retry.
pt_BR: As suas mudanças não foram salvas. Tente novamente.

en: Edit failed. Please try again.
pt_BR: Edição malsucedida. Tente novamente.

en: No shipping classes have been created.
pt_BR: Nenhuma classe de entrega foi criada.

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
pt_BR: Endpoint para a página de configuração de método de pagamento padrão.

en: Endpoint for the delete payment method page.
pt_BR: Endpoint para a página de exclusão de método de pagamento.

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
pt_BR: Endpoint para a página "Minha conta &rarr; Métodos de pagamento".

en: Shipping method could not be added. Please retry.
pt_BR: O método de entrega não pode ser adicionado. Tente novamente.

en: Addresses
pt_BR: Endereços

en: Force shipping to the customer billing address
pt_BR: Forçar entrega para o endereço de cobrança do cliente

en: Default to customer billing address
pt_BR: Padrão para o endereço de cobrança do cliente

en: This order is no longer editable.
pt_BR: Este pedido não é mais editável.

en: Edit item
pt_BR: Editar item

en: Add item(s)
pt_BR: Adicionar itens

en: Delete item
pt_BR: Excluir item

en: Customer download link
pt_BR: Link de download do cliente

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
pt_BR: Observação: o motivo do reembolso ficará visível para o cliente.

en: Stock quantity
pt_BR: Quantidade em estoque

en: Tax status
pt_BR: Status do imposto

en: When you receive a new order, it will appear here.
pt_BR: Os pedidos irão aparecer aqui quando você recebê-los.

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
pt_BR: Cupons são uma boa maneira de oferecer descontos e recompensas para os seus clientes. Eles irão aparecer aqui uma vez que forem criados.

en: Ready to start selling something awesome?
pt_BR: Pronto para começar a vender algo incrível?

note: translators: %s: items limit
en: Unable to accept more than %s items for this request.
pt_BR: Não é possível aceitar mais do que %s itens para esta solicitação.

en: List of created resources.
pt_BR: Lista de recursos criados.

en: List of updated resources.
pt_BR: Lista de recursos atualizados.

en: List of delete resources.
pt_BR: Lista de recursos excluídos.

en: Help &amp; Support
pt_BR: Ajuda e suporte

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
pt_BR: Aceite pagamentos pelo PayPal usando o saldo da conta ou cartão de crédito.

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
pt_BR: Desculpe, você não possui permissão para criar recursos.

en: ID is invalid.
pt_BR: O ID é inválido.

note: translators: %s: post type
en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
pt_BR: Desculpe, você não possui permissão para excluir %s.

note: translators: %s: post type
en: The %s does not support trashing.
pt_BR: %s não tem suporte a lixeira.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
pt_BR: Desculpe, você não possui permissão para editar este recurso.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
pt_BR: Desculpe, você não possui permissão para excluir este recurso.

note: translators: %s: post type
en: Cannot create existing %s.
pt_BR: Não foi possível criar %s existente.

note: translators: %s: post type
en: The %s has already been deleted.
pt_BR: O %s já foi excluído.

en: Limit result set to specific ids.
pt_BR: Limita o resultado para IDs especificos.

en: Offset the result set by a specific number of items.
pt_BR: Começar o resultado depois de um número de itens especifico.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
pt_BR: Utilize argumentos WP Query para alterar a resposta, variáveis de consultas privadas necessitam de autorização apropriada.

en: Resource does not support trashing.
pt_BR: Recurso não tem suporte a lixeira.

en: The resource cannot be deleted.
pt_BR: O recurso não pode ser excluído.

en: Sort collection by resource attribute.
pt_BR: Ordenar coleção por atributos de recurso.

en: Order sort attribute ascending or descending.
pt_BR: Ordenar atributo de forma ascendente ou descendente.

en: Sort collection by object attribute.
pt_BR: Ordenar conjunto pelo atributo do objeto.

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
pt_BR: Requerido para ser true, desde que o recurso não tem suporte a lixeira.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
pt_BR: Se deve ocultar recursos não atribuídos a nenhum produto.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
pt_BR: Limita o resultado para recursos atribuídos a um produto especifico.

en: Limit result set to resources with a specific slug.
pt_BR: Limita o resultado para recursos atribuídos a um slug especifico.

en: Items
pt_BR: Itens

en: Learn more about orders
pt_BR: Aprenda mais sobre pedidos

en: Learn more about coupons
pt_BR: Aprenda mais sobre cupons

note: translators: %s: post type
en: The %s cannot be deleted.
pt_BR: O %s não pode ser excluído.

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
pt_BR: Desculpe, você não possui permissão para manipular em massa este recurso.

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
pt_BR: Cheque

en: Community forum
pt_BR: Fórum da comunidade

en: Bank transfer (BACS) payments
pt_BR: Transferência bancária

en: Resource does not exist.
pt_BR: Recurso inexistente.

en: Taxonomy does not exist.
pt_BR: Taxonomia inexistente.

en: Invalid post ID.
pt_BR: ID de post inválido.

en: Invalid ID.
pt_BR: ID inválido.

en: Save to account
pt_BR: Salvar na conta

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
pt_BR: Não foi possível definir o ascendente do recurso, a taxonomia não é hierárquica.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
pt_BR: Limita o resultado para todos os itens, exceto para os com um ID de ascendente em particular.

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
pt_BR: Limita o resultado para aqueles com IDs de ascendente em particular.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
pt_BR: Limita resposta para recursos publicados depois de uma data especifica no formato ISO8601.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
pt_BR: Limita resposta para recursos publicados antes de uma data especifica no formato ISO8601.

en: Sorry, you cannot delete this resource.
pt_BR: Sem permissão para excluir este recurso.

en: Sorry, you cannot update resource.
pt_BR: Sem permissão para atualizar este recurso.

en: Sorry, you cannot create new resource.
pt_BR: Sem permissão para criar um novo recurso.

en: Sorry, you cannot view this resource.
pt_BR: Sem permissão para ver este recurso.

en: Sorry, you cannot list resources.
pt_BR: Sem permissão para listar recursos.

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
pt_BR: Um sistema de pagamento off-line simples que lhe permite aceitar cheques como método de pagamento.

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
pt_BR: Um sistema de pagamento off-line simples que lhe permite receber pagamentos por transferência bancária.

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
pt_BR: Um sistema de pagamento off-line simples que lhe permite aceitar pagamentos em dinheiro na entrega.

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir essa observação? Esta ação não poderá ser desfeita.

en: Africa
pt_BR: África

en: Asia
pt_BR: Ásia

en: Europe
pt_BR: Europa

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: South America
pt_BR: América do Sul

en: United States (US) Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes, Estados Unidos da América (EUA)

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
pt_BR: Não foi possível copiar. Pressione Ctrl/Cmd+C para copiar.

en: Saudi riyal
pt_BR: Rial saudita

en: Please enter a stronger password.
pt_BR: Digite uma senha segura.

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
pt_BR: E-mails de pedidos cancelados são enviados para destinatário(s) selecionado(s) quando os pedidos forem marcados como cancelados (se eles estavam em processamento ou aguardando).

note: translators: %s: order link.
en: Payment for order %s refunded
pt_BR: O pagamento do pedido %s foi devolvido

note: translators: %s is product title
en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Seja o primeiro a avaliar &ldquo;%s&rdquo;

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
pt_BR: Infelizmente o seu pedido não pode ser processado, seu banco (ou operadora) não aprovou seu pagamento. Tente sua compra novamente.

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
pt_BR: O pagamento para o pedido #%1$s de %2$s foi malsucedido. O pedido foi o seguinte:

en: Kenyan shilling
pt_BR: Shilling queniano

en: Hide empty categories
pt_BR: Esconder categorias vazias

note: translators: %s: taxes translators: %s: tax amount
en: (includes %s)
pt_BR: (inclui %s)

en: Pakistani rupee
pt_BR: Rúpia paquistanesa

en: Invalid product ID.
pt_BR: ID de produto inválido.

en: Failed order
pt_BR: Pedido malsucedido

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
pt_BR: [{site_title}]: Novo pedido #{order_number}

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
pt_BR: Selecione uma das opções do produto antes de adicioná-lo ao carrinho.

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
pt_BR: A atualização do WooCommerce está concluída. Obrigado por atualizar para a última versão!

note: translators: error message
en: Error: Delivery URL returned response code: %s
pt_BR: Erro: URL de entrega retornou um código de resposta: %s

note: translators: error message
en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
pt_BR: Erro: URL de entrega não pode ser acessado: %s

en: State / Zone
pt_BR: Estado

en: Standard rate
pt_BR: Taxas padrão

en: Tax class already exists
pt_BR: Classe de impostos já existe

note: Translators: %1$s: Memory limit, %2$s: Docs link.
en: Increasing memory allocated to PHP
pt_BR: Acrescentando memória alocada para o PHP

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
pt_BR: Multibyte String (mbstring) é usado para converter a codificação de caracteres, como em e-mails ou converter frases para ter letras minúsculas.

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
pt_BR: Seu servidor não suporta funções %s - elas são necessárias para uma melhor codificação dos caracteres. Alguns recursos alternativos serão utilizados no lugar.

note: Translators: %1$s: MySQL version, %2$s: Recommended MySQL version.
en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
pt_BR: %1$s - Nós recomendamos utilizar pelo menos a versão 5.6 do MySQL. Mais informações: %2$s

note: Translators: %1$s: Memory limit, %2$s: Docs link.
en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
pt_BR: %1$s - Nós recomendamos configurar pelo menos 64MB de memória. Mais informações: %2$s

note: Translators: %s classname and link.
en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
pt_BR: O seu servidor não possui a classe %s ativada - alguns plugins de sistemas de pagamento que usam SOAP podem não funcionar como esperado.

en: Last page
pt_BR: Última página

en: Next page
pt_BR: Próxima página

en: First page
pt_BR: Primeira página

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: Tax rate ID: %s
pt_BR: ID da taxa de imposto: %s

en: No matching tax rates found.
pt_BR: Nenhum imposto correspondente foi encontrado.

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
pt_BR: Os seus dados alterados serão perdidos se você sair desta página sem salvar.

en: Search&hellip;
pt_BR: Pesquisar&hellip;

en: Loading&hellip;
pt_BR: Carregando&hellip;

en: "%s" tax rates
pt_BR: Taxas de imposto "%s"

en: Manually sent
pt_BR: Enviar manualmente

en: Content type
pt_BR: Tipo de conteúdo

en: Body text color
pt_BR: Cor do texto no corpo

en: Body background color
pt_BR: Cor de fundo do corpo

en: Footer text
pt_BR: Texto do rodapé

note: translators: %s: Nonced email preview link
en: This section lets you customize the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>.
pt_BR: Esta seção permite personalizar os e-mails do WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Clique para visualizar o modelo de e-mail</a>.

note: translators: %s: help description with link to WP Mail logging and support page.
en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
pt_BR: As notificações por e-mail enviadas pelo WooCommerce estão listadas abaixo. Clique em um e-mail para configurá-lo.<br>%s

en: "From" address
pt_BR: Endereço "De"

en: Paste the URL of an image you want to show in the email header. Upload images using the media uploader (Media > Add New).
pt_BR: Cole o URL de uma imagem que você deseja mostrar no cabeçalho do e-mail. Carregue imagens usando o carregador de mídia (Mídia > Adicionar novo).

en: Email notifications
pt_BR: Notificações por e-mail

en: Average gross sales amount
pt_BR: Média montante de vendas brutas

note: translators: %s: average total sales
en: %s average gross daily sales
pt_BR: %s média diária de vendas brutas

note: translators: %s: average total sales
en: %s average gross monthly sales
pt_BR: %s média mensal de vendas brutas

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
pt_BR: Caso você precise acessar o assistente de configuração novamente, clique no botão a seguir.

en: Setup wizard
pt_BR: Assistente de configuração

en: Product permalinks
pt_BR: Links permanentes de produtos

en: Malacca (Melaka)
pt_BR: Malaca

en: Buy now
pt_BR: Compre agora

en: Show more details
pt_BR: Mostrar mais detalhes

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
pt_BR: Arraste e solte ou clique para definir a ordem das variações no painel administrativo

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
pt_BR: Digite os destinatários (separados por vírgula) que irão receber esta notificação.

note: Translators: %s Product title. translators: %s: title of the formatting control
en: %s removed.
pt_BR: %s removido.

en: Monthly
pt_BR: Mensal

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
pt_BR: Pedido

en: You have not set up this type of address yet.
pt_BR: Você não preencheu este tipo de endereço ainda.

en: l jS \o\f F Y, h:ia
pt_BR: l j \d\e F \d\e Y, h:ia

en: Order ID
pt_BR: ID do pedido

en: Found in your order confirmation email.
pt_BR: Encontrado no seu e-mail de confirmação do pedido.

en: Track
pt_BR: Rastrear

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Search for:
pt_BR: Pesquisar por:

en: This product is currently out of stock and unavailable.
pt_BR: Este produto está fora de estoque e indisponível.

en: %s customer review | %s customer reviews
pt_BR[0]: %s avaliação de cliente
pt_BR[1]: %s avaliações de clientes

en: verified owner
pt_BR: comprador verificado

en: You may also like&hellip;
pt_BR: Você também pode gostar de&hellip;

en: There are no reviews yet.
pt_BR: Não há avaliações ainda.

note: translators: %s is product title
en: Add a review
pt_BR: Adicionar uma avaliação

note: translators: %s is product title
en: Leave a Reply to %s
pt_BR: Deixar uma resposta para %s

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Rate&hellip;
pt_BR: Avaliar&hellip;

en: Perfect
pt_BR: Perfeito

en: Good
pt_BR: Bom

en: Average
pt_BR: Razoável

en: Not that bad
pt_BR: Nada mal

[ctx: submit button]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Order number.
pt_BR: Número do pedido.

en: Your review
pt_BR: Sua avaliação sobre o produto

en: Very poor
pt_BR: Muito ruim

en: Your rating
pt_BR: Sua avaliação

en: Related products
pt_BR: Produtos relacionados

en: Order details
pt_BR: Detalhes do pedido

en: Order again
pt_BR: Comprar novamente

en: Order updates
pt_BR: Atualizações do pedido

en: Recent orders
pt_BR: Pedidos recentes

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
pt_BR: Para acompanhar o seu pedido, digite o ID do pedido na caixa abaixo e pressione o botão "Rastrear". O ID do pedido foi informado em sua fatura e está no e-mail de confirmação que você deve ter recebido.

en: Category: | Categories:
pt_BR[0]: Categoria:
pt_BR[1]: Categorias:

en: Your review is awaiting approval
pt_BR: A sua avaliação está aguardando aprovação

en: Email you used during checkout.
pt_BR: E-mail utilizado durante a finalização de compra.

en: Available downloads
pt_BR: Downloads disponíveis

note: translators: %s product name
en: %s download remaining | %s downloads remaining
pt_BR[0]: %s download restante
pt_BR[1]: %s downloads restantes

en: Note:
pt_BR: Observação:

en: Billing email
pt_BR: E-mail de cobrança

note: Description of the plugin
en: An ecommerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
pt_BR: Um conjunto de ferramentas de e-commerce que ajuda a vender qualquer coisa. Lindamente.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
pt_BR: Apenas clientes conectados que compraram este produto podem deixar uma avaliação.

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Log in
pt_BR: Acessar

en: Password reset is not allowed for this user
pt_BR: Não é permitida a redefinição de senha para este usuário

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: This product is protected and cannot be purchased.
pt_BR: Esse produto está protegido e não pode ser comprado.

en: and
pt_BR: e

en: Coupon:
pt_BR: Cupom:

en: Free shipping coupon
pt_BR: Cupom de frete grátis

en: [Remove]
pt_BR: [Remover]

note: translators: %s: Order date
en: Order &ndash; %s
pt_BR: Pedido &ndash; %s

en: South African rand
pt_BR: Rand Sul-africano

en: This function should not be called before woocommerce_init.
pt_BR: Esta função não deveria ser chamada antes de woocommerce_init.

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
pt_BR: Pedido cancelado por falta de pagamento - tempo limite ultrapassado.

note: translators: %s: Order date
en: Refund &ndash; %s
pt_BR: Reembolso &ndash; %s

note: translators: %s: page number
en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt_BR: &nbsp;&ndash; Página %s

en: Default sorting
pt_BR: Ordenação padrão

en: Sort by popularity
pt_BR: Ordenar por popularidade

en: Sort by average rating
pt_BR: Ordenar por média de classificação

en: Sort by price: low to high
pt_BR: Ordenar por preço: menor para maior

en: Sort by price: high to low
pt_BR: Ordenar por preço: maior para menor

note: translators: %s: reviews count
en: Reviews (%d)
pt_BR: Avaliações (%d)

en: Choose an option
pt_BR: Escolha uma opção

en: Select a category
pt_BR: Selecione uma categoria

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Paused
pt_BR: Pausado

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Hide if cart is empty
pt_BR: Esconder o carrinho se estiver vazio

note: translators: %s: minimum price translators: %s: maximum price translators: %s: rating
en: Remove filter
pt_BR: Remover filtro

en: Filter by
pt_BR: Filtrar por

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: List
pt_BR: Lista

en: Query type
pt_BR: Tipo de consulta

en: AND
pt_BR: E

en: OR
pt_BR: OU

note: translators: %s: taxonomy name
en: Any %s
pt_BR: Qualquer %s

en: Filter by price
pt_BR: Filtrar por preço

en: Min price
pt_BR: Preço mínimo

en: Max price
pt_BR: Preço máximo

en: Price:
pt_BR: Preço:

en: Show product counts
pt_BR: Exibir contagem de produtos

en: Show hierarchy
pt_BR: Exibir hierarquia

en: Only show children of the current category
pt_BR: Mostrar apenas as subcategorias da categoria atual

en: No product categories exist.
pt_BR: Não existem categorias de produtos.

en: Number of products to show
pt_BR: Número de produtos para exibir

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Sales
pt_BR: Vendas

en: Hide free products
pt_BR: Ocultar produtos gratuitos

en: Number of reviews to show
pt_BR: Número de avaliações a exibir

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Deny
pt_BR: Negar

en: Username or email address
pt_BR: Nome de usuário ou e-mail

en: Password
pt_BR: Senha

en: Your cart is currently empty.
pt_BR: Seu carrinho está vazio.

note: translators: %s: Quantity.
en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: You may be interested in&hellip;
pt_BR: Você pode se interessar por&hellip;

en: No products in the cart.
pt_BR: Nenhum produto no carrinho.

en: Create an account?
pt_BR: Criar uma conta?

en: Your order
pt_BR: Seu pedido

en: Have a coupon?
pt_BR: Você tem um cupom de desconto?

en: Click here to enter your code
pt_BR: Clique aqui e informe o código do seu cupom de desconto

en: Click here to login
pt_BR: Clique aqui para entrar

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt_BR: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para sua região. Entre em contato conosco se você precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Pay for order
pt_BR: Pagar pedido

en: Update totals
pt_BR: Atualizar

en: Thank you. Your order has been received.
pt_BR: Obrigado. Seu pedido foi recebido.

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
pt_BR: Usuário: %s

en: Click here to reset your password
pt_BR: Clique aqui para redefinir sua senha

en: Shipping address
pt_BR: Endereço de entrega

note: translators: %s: Order link.
en: View order: %s
pt_BR: Ver pedido: %s

en: Username or email
pt_BR: Nome de usuário ou e-mail

en: Remember me
pt_BR: Lembre-me

en: Lost your password?
pt_BR: Perdeu sua senha?

en: No products were found matching your selection.
pt_BR: Nenhum produto foi encontrado para a sua seleção.

en: Email address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt_BR: Perdeu sua senha? Digite seu nome de usuário ou endereço de e-mail. Você receberá um link por e-mail para criar uma nova senha.

en: Enter a new password below.
pt_BR: Digite uma nova senha abaixo.

en: New password
pt_BR: Nova senha

en: Re-enter new password
pt_BR: Digite sua senha novamente

[ctx: slug]
en: uncategorized
pt_BR: sem categoria

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
pt_BR: entrega

[ctx: breadcrumb]
en: Home
pt_BR: Início

[ctx: Sorting order]
en: Order
pt_BR: Pedido

en: Use a new payment method
pt_BR: Utilizar um novo método de pagamento

en: United Arab Emirates dirham
pt_BR: Dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: Argentine peso
pt_BR: Peso argentino

en: Australian dollar
pt_BR: Dólar australiano

en: Bangladeshi taka
pt_BR: Taka bengalês

en: Brazilian real
pt_BR: Real brasileiro

en: Bulgarian lev
pt_BR: Lev búlgaro

en: Canadian dollar
pt_BR: Dólar canadense

en: Chilean peso
pt_BR: Peso chileno

en: Chinese yuan
pt_BR: Yuan chinês

en: Colombian peso
pt_BR: Peso colombiano

en: Czech koruna
pt_BR: Coroa tcheca

en: Danish krone
pt_BR: Coroa dinamarquesa

en: Dominican peso
pt_BR: Peso dominicano

en: Hong Kong dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: Croatian kuna
pt_BR: Kuna croata

en: Hungarian forint
pt_BR: Florim húngaro

en: Indonesian rupiah
pt_BR: Rúpia indonésia

en: Indian rupee
pt_BR: Rupia indiana

en: Japanese yen
pt_BR: Yen japonês

en: Lao kip
pt_BR: Kip laosiano

en: South Korean won
pt_BR: Won da Coréia do Sul

en: Malaysian ringgit
pt_BR: Ringgit malaio

en: Mexican peso
pt_BR: Peso mexicano

en: Nigerian naira
pt_BR: Naira nigeriano

en: Norwegian krone
pt_BR: Coroa norueguesa

en: New Zealand dollar
pt_BR: Dólar neozelandês

en: Philippine peso
pt_BR: Peso filipino

en: Pound sterling
pt_BR: Libra esterlina

en: Romanian leu
pt_BR: Leu romeno

en: Russian ruble
pt_BR: Rublo russo

en: Singapore dollar
pt_BR: Dólar de Singapura

en: Swedish krona
pt_BR: Coroa sueca

en: Swiss franc
pt_BR: Franco suíço

en: Thai baht
pt_BR: Baht tailandês

en: Turkish lira
pt_BR: Lira turca

en: Ukrainian hryvnia
pt_BR: Grívnia ucraniana

en: Egyptian pound
pt_BR: Libra egípcia

en: Save address
pt_BR: Salvar endereços

en: Confirm new password
pt_BR: Confirmar nova senha

en: New password (leave blank to leave unchanged)
pt_BR: Nova senha (deixe em branco para não alterar)

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
pt_BR: Senha atual (deixe em branco para não alterar)

en: Password change
pt_BR: Alteração de senha

en: Return to cart
pt_BR: Retornar para o carrinho

en: Calculate shipping
pt_BR: Calcular entrega

en: Update cart
pt_BR: Atualizar carrinho

en: Apply coupon
pt_BR: Aplicar cupom

en: Cart totals
pt_BR: Total no carrinho

en: Application authentication request
pt_BR: Requisição de autenticação de aplicação

en: Recent reviews
pt_BR: Avaliações recentes

en: On-sale products
pt_BR: Produtos em promoção

en: Featured products
pt_BR: Produtos em destaque

en: All products
pt_BR: Todos os produtos

en: Category order
pt_BR: Ordem de categoria

en: Additional information
pt_BR: Informação adicional

note: translators: %s: search query
en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Resultados da pesquisa por: &ldquo;%s&rdquo;

en: Continue shopping
pt_BR: Continuar comprando

en: Order fully refunded
pt_BR: Pedido totalmente reembolsado

en: Invalid username or email.
pt_BR: Nome de usuário ou e-mail inválido.

en: Enter a username or email address.
pt_BR: Informe um nome de usuário ou endereço de e-mail.

en: Order number:
pt_BR: Número do pedido:

en: My account
pt_BR: Minha conta

en: Recently Viewed Products
pt_BR: Produtos vistos recentemente

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
pt_BR: Informe os dados acima para ver os meios de pagamento disponíveis.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
pt_BR: Já existe uma conta com este nome de usuário. Escolha outro.

en: Please enter a valid order ID
pt_BR: Informe um ID de pedido válido

note: translators: %s: order status
en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
pt_BR: Este pedido tem o status como &ldquo;%s&rdquo;&mdash;não pode ser pago. Entre em contato conosco caso precise de assistência.

en: Shipping Address 2
pt_BR: Endereço (complemento) para entrega

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
pt_BR: Existem alguns problemas com os itens em seu carrinho. Volte para a página do carrinho e resolva estes problemas antes de finalizar o pedido.

note: translators: $1 and $2 opening and closing emphasis tags respectively
en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
pt_BR: Seu navegador não suporta JavaScript ou ele está desativado. Certifique-se de clicar no botão %1$sAtualizar totais%2$s antes de finalizar o seu pedido. Você poderá ser cobrado mais do que a quantidade indicada acima, se não fizer isso.

en: Sale!
pt_BR: Oferta!

note: translators: Filter: verb "to filter"
en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Active filters
pt_BR: Filtros ativos

en: Showing the single result
pt_BR: Exibindo um único resultado

en: Top rated products
pt_BR: Produtos bem avaliados

en: IP Address
pt_BR: Endereço IP

en: Show hidden products
pt_BR: Mostrar produtos ocultos

en: Register
pt_BR: Cadastre-se

note: Translators: %s App name. translators: %s: app name
en: %s would like to connect to your store
pt_BR: %s quer se conectar à sua loja

note: translators: %s: product name
en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
pt_BR[0]: %s foi adicionado ao seu carrinho.
pt_BR[1]: %s foram adicionados ao seu carrinho.

en: Returning customer?
pt_BR: Já é cliente?

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
pt_BR: Os endereços a seguir serão usados na página de finalização de compra por padrão.

en: You must be logged in to checkout.
pt_BR: Você precisa estar conectado para finalizar a compra.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
pt_BR: Esse pedido é inválido e não pode ser pago.

note: translators: URL follows
en: To set your password, visit the following address:
pt_BR: Para definir sua senha, visite o seguinte endereço:

en: Checkout
pt_BR: Finalização de compra

en: Place order
pt_BR: Finalizar pedido

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
pt_BR: O total do pedido foi atualizado. Confirme o seu pedido clicando no botão "Finalizar pedido" na parte inferior da página.

en: Proceed to checkout
pt_BR: Continuar para Finalização

en: Ship to a different address?
pt_BR: Entregar em um endereço diferente?

en: A list or dropdown of product categories.
pt_BR: Uma lista ou um menu suspenso de categorias de produtos.

en: Show as dropdown
pt_BR: Mostrar como menu suspenso

en: Dropdown
pt_BR: Suspenso

en: Billing Address 2
pt_BR: Linha 2 do endereço de cobrança

en: Billing address
pt_BR: Endereço de cobrança

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
pt_BR: Caso você já tenha comprado com a gente antes, digite seus dados abaixo. Caso você seja um novo cliente, vá para a seção de "cobrança".

en: Billing &amp; Shipping
pt_BR: Cobrança &amp; Entrega

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
pt_BR: cobrança

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt_BR: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para sua região. Entre em contato conosco se você precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

note: translators: 1: total results 2: sorted by
en: Showing all %1$d result | Showing all %1$d results
pt_BR[0]: Mostrando todos os %1$d resultados
pt_BR[1]: Mostrando todos os %1$d resultados

en: Please provide a valid account username.
pt_BR: Forneça um nome de usuário de conta válido.

note: Translators: %s display name.
en: Logged in as %s
pt_BR: Conectado como %s

note: translators: %1$s: app name, %2$s: URL
en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
pt_BR: Para se conectar com %1$s você precisa estar conectado. Entre na sua loja abaixo ou <a href="%2$s">cancele e retorne para %1$s</a>

en: Select options
pt_BR: Ver opções

note: translators: %s: order number translators: %s: order ID translators: %s: Order ID.
en: Order #%s
pt_BR: Pedido #%s

en: Cancelled order
pt_BR: Pedido cancelado

en: Recipient(s)
pt_BR: Destinatário(s)

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Email type
pt_BR: Tipo do e-mail

en: Choose which format of email to send.
pt_BR: Escolha o formato de e-mail para enviar.

en: Completed order
pt_BR: Pedido concluído

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
pt_BR: E-mails de pedidos completos são enviados para o cliente quando o pedido é marcado como concluído e geralmente indica que o pedido foi enviado.

en: New account
pt_BR: Nova conta

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
pt_BR: Observação adicionada por {site_title} ao seu pedido realizado em {order_date}

en: A note has been added to your order
pt_BR: Uma nota foi adicionada ao seu pedido

en: Processing order
pt_BR: Processando pedido

en: Thank you for your order
pt_BR: Obrigado pelo seu pedido

en: Refunded order
pt_BR: Pedido reembolsado

en: Reset password
pt_BR: Redefinir senha

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
pt_BR: E-mails de redefinição de senha são enviados para os clientes para eles redefinirem suas senhas.

en: New order
pt_BR: Novo pedido

en: Plain text
pt_BR: Texto simples

en: Multipart
pt_BR: Multipart (MIME)

en: Template file copied to theme.
pt_BR: Arquivo de modelo copiado para o tema.

en: Template file deleted from theme.
pt_BR: Arquivo de modelo excluído do tema.

en: HTML template
pt_BR: Modelo em HTML

en: Plain text template
pt_BR: Modelo em texto simples

en: Delete template file
pt_BR: Excluir arquivo de modelo

en: Copy file to theme
pt_BR: Copiar o arquivo para o tema

en: File was not found.
pt_BR: O arquivo não foi encontrado.

en: Hide template
pt_BR: Esconder modelo

en: Are you sure you want to delete this template file?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este arquivo de modelo?

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pt_BR: Isto controla o título que o usuário vê durante a finalização da compra.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
pt_BR: Descrição do método de pagamento que o cliente verá na finalização da compra.

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: BIC / Swift
pt_BR: Identificação - BIC / Swift

en: Title
pt_BR: Título

en: Remove selected account(s)
pt_BR: Remover conta(s) selecionada(s)

en: BIC
pt_BR: BIC (SWIFT)

en: Awaiting BACS payment
pt_BR: Aguardando pagamento em conta

en: Payment method description that the customer will see on your website.
pt_BR: Descrição do método de pagamento que o cliente verá no website.

en: Pay with cash upon delivery.
pt_BR: Pagar em dinheiro na entrega.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
pt_BR: Instruções que serão adicionados à página de agradecimento.

en: Enable for shipping methods
pt_BR: Ativar para os métodos de entrega

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
pt_BR: Se o pagamento na entrega está disponível apenas para determinados métodos, informe-os aqui. Caso contrário, deixe em branco para ativar para todos os métodos.

en: Select shipping methods
pt_BR: Selecione os métodos de entrega

en: Accept for virtual orders
pt_BR: Aceito para pedidos virtuais

en: Accept COD if the order is virtual
pt_BR: Aceito para pagamento na entrega se o pedido é virtual

en: Payment to be made upon delivery.
pt_BR: O pagamento será efetuado no momento da entrega.

en: What is PayPal?
pt_BR: O que é PayPal?

note: translators: %s: currency code.
en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
pt_BR: Erro na validação: A moeda da loja e do PayPal não são iguais (code %s).

note: translators: %s: Amount.
en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
pt_BR: Erro de validação: As quantidades no PayPal não conferem (total %s).

note: translators: %s: email address .
en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
pt_BR: Erro de validação: Na resposta do IPN do PayPal consta um endereço de e-mail diferente (%s).

en: IPN payment completed
pt_BR: IPN de pagamento concluído

note: translators: %s: payment status.
en: Payment %s via IPN.
pt_BR: Pagamento %s via IPN.

note: translators: %s: order link.
en: Reversal cancelled for order #%s
pt_BR: A devolução do pedido #%s foi cancelada

note: translators: 1: Payment amount
en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
pt_BR: Erro de validação: As quantidades no PayPal não conferem (qtde. %s)

en: PDT payment completed
pt_BR: PDT pagamento concluído

note: translators: %s: Order shipping method
en: Shipping via %s
pt_BR: Entrega via %s

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
pt_BR: Pague com PayPal; você pode pagar com o seu cartão de crédito caso você não tenha uma conta no PayPal.

en: Enable logging
pt_BR: Ativar logs

en: Advanced options
pt_BR: Opções avançadas

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
pt_BR: Se o seu endereço de e-mail principal do PayPal é diferente do e-mail digitado acima é possível digitar o endereço de e-mail principal do PayPal aqui. Isto é utilizado para validar notificações de pagamento.

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
pt_BR: Ativar "address_override" para prevenir que as informações de endereço sejam alteradas.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
pt_BR: PayPal verifica os endereços portanto essa configuração pode causar erros (recomendamos manter desabilitado).

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
pt_BR: Escolha se deseja capturar o pagamento imediatamente ou somente obter a pré-autorização e comandar a captura do pagamento manualmente depois pelo site do PayPal (obs: nem todos os cartões nacionais funcionam com pré-autorização, este recurso é mais utilizado para serviços, como encomendas de trabalhos manuais com matéria prima irrecuperável ou para reserva de fundos para cobertura de franquia de seguros em reservas de hotel e locação de automóveis).

en: Capture
pt_BR: Captura

en: Authorize
pt_BR: Autorizar

en: Get your API credentials from PayPal.
pt_BR: Consiga as suas credenciais de API no PayPal.

en: Credit card
pt_BR: Cartão de crédito

en: Availability
pt_BR: Disponibilidade

en: All allowed countries
pt_BR: Todos os países permitidos

en: Select some countries
pt_BR: Selecione alguns países

en: Method availability
pt_BR: Método disponível

en: A minimum order amount OR a coupon
pt_BR: Valor mínimo de pedido OU um cupom

en: A minimum order amount AND a coupon
pt_BR: Valor mínimo de pedido E um cupom

en: Selected countries
pt_BR: Países selecionados

en: Excluding selected countries
pt_BR: Excluindo países selecionados

en: How to calculate delivery charges
pt_BR: Como calcular taxas de entrega

en: Fixed amount
pt_BR: Quantia fixa

en: Percentage of cart total
pt_BR: Porcentagem do total de carrinho

en: Fixed amount per product
pt_BR: Quantia fixa por produto

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
pt_BR: Qual a taxa que você deseja cobrar para entrega local, desconsiderando a opção de frete grátis. Deixe em branco para desabilitar.

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
pt_BR: Quais CEPs estão disponíveis para a entrega local?

note: translators: %s: order link.
en: Payment for order %s reversed
pt_BR: O pagamento do pedido %s foi devolvido

en: Could not write to template file.
pt_BR: Impossível escrever no arquivo de modelo.

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
pt_BR: E-mails de novo pedido são enviados para os destinatários selecionados quando um novo pedido é recebido.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
pt_BR: Esta é uma notificação do pedido que é enviada para o cliente contendo os detalhes do pedido após o pagamento.

en: View template
pt_BR: Ver modelo

en: Proceed to PayPal
pt_BR: Fechar compra no PayPal

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
pt_BR: Os usuários terão que gastar este montante para poder utilizar frete grátis (caso esteja habilitado acima).

en: A valid free shipping coupon
pt_BR: Um cupom válido com frete grátis

en: Allowed ZIP/post codes
pt_BR: CEPs permitidos

en: Delivery fee
pt_BR: Taxa de entrega

en: Fee type
pt_BR: Tipo de taxa

en: Minimum order amount
pt_BR: Valor mínimo do pedido

en: Free shipping requires...
pt_BR: Frete grátis requer...

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
pt_BR: Nome da opção | Custo adicional [+- Percentual%] | Forma de cálculo (order, class ou item)

en: Additional rates
pt_BR: Taxas adicionais

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
pt_BR: Por classe - Cobrar frete por cada classe de entrega individualmente

en: Calculation type
pt_BR: Tipo de cálculo

en: No shipping class cost
pt_BR: Custo para quando não possui classe de entrega

en: Shipping class costs
pt_BR: Custos por classe de entrega

en: Method title
pt_BR: Título do método

en: Flat rate
pt_BR: Taxa fixa

note: translators: %s: URL
en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
pt_BR: Entre com as suas credenciais de API do PayPal para processar reembolsos pelo PayPal. Aprenda mais como acessar as suas <a href="%s">credenciais de API do PayPal</a>.

en: API credentials
pt_BR: Credenciais da API

en: Payment action
pt_BR: Ação do pagamento

en: Address override
pt_BR: Sobrescrever endereço

en: Invoice prefix
pt_BR: Prefixo da fatura

en: PayPal identity token
pt_BR: Token de identificação do PayPal

en: Receiver email
pt_BR: E-mail do destinatário

en: Debug log
pt_BR: Registro de depuração

en: PayPal sandbox
pt_BR: Sandbox do PayPal

en: PayPal email
pt_BR: E-mail da conta no PayPal

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: reason code.
en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
pt_BR: O pedido #%1$s foi marcado como aguardando devido a um reembolso - Código do motivo do PayPal: %2$s

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: reason code.
en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
pt_BR: O pedido #%1$s foi marcado como reembolsado - Código do motivo do PayPal: %2$s

note: translators: %s: pending reason. translators: 1: Pending reason
en: Payment pending (%s).
pt_BR: Pagamento pendente (%s).

note: translators: 1: Refund amount, 2: Refund ID
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
pt_BR: Reembolsado %1$s - ID do reembolso: %2$s

en: PayPal acceptance mark
pt_BR: Marca de aceitação do PayPal

en: Branch code
pt_BR: Código da filial

en: Bank code
pt_BR: Código do banco

en: Branch sort
pt_BR: Ramo

en: Bank transit number
pt_BR: Numero de transação bancária

en: Our bank details
pt_BR: Nossos dados bancários

en: + Add account
pt_BR: + Adicionar conta

en: Bank name
pt_BR: Nome do banco

en: Account number
pt_BR: Número da conta

en: Account name
pt_BR: Nome da conta

en: Account details
pt_BR: Detalhes da conta

en: Sort code
pt_BR: Agência

note: translators: %s: Path to template file
en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
pt_BR: Esse modelo foi sobrescrito por seu tema e pode ser encontrado em: %s.

en: Partial refund email heading
pt_BR: Cabeçalho do e-mail de reembolso parcial

en: Full refund email heading
pt_BR: Cabeçalho do e-mail de reembolso total

en: Partial refund subject
pt_BR: Assunto para reembolso parcial

en: Full refund subject
pt_BR: Assunto para reembolso total

en: Email heading (paid)
pt_BR: Cabeçalho do e-mail (pago)

en: Email heading
pt_BR: Cabeçalho do e-mail

note: translators: %s: admin email translators: %s: WP admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
pt_BR: Informe os destinatários (separados por vírgula) para este e-mail. O padrão é %s.

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
pt_BR: E-mails de pedido reembolsado são enviados ao cliente quando os pedidos forem marcados como reembolsados.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
pt_BR: Informe um prefixo para seus números de fatura. Se você usa sua conta do PayPal para várias lojas, certifique-se que este prefixo é exclusivo pois o PayPal não permitirá pedidos com o mesmo número de fatura.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
pt_BR: Informe o seu endereço de e-mail PayPal, é necessário para receber o pagamento.

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: order link.
en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
pt_BR: O pedido #%1$s teve uma devolução cancelada. Verifique o status do pagamento e atualize o pedido de acordo por aqui: %2$s

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
pt_BR: Envie seu cheque para Nome da loja, Rua da loja, Cidade da loja, Estado/País da loja, CEP da loja.

en: Enable PayPal sandbox
pt_BR: Ativar PayPal sandbox

en: Enable PayPal Standard
pt_BR: Ativar o PayPal

en: Enable check payments
pt_BR: Ativar cheque

en: Enable bank transfer
pt_BR: Ativar transferência bancária

en: Enable this email notification
pt_BR: Ativar esse e-mail de notificação

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
pt_BR: Opcionalmente ative "Transferência de dados do pagamento" (Perfil > Minhas ferramentas de venda > Configurações da página de pagamentos) e então copie o seu token de autenticação aqui. Isto permitirá que pagamentos sejam verificados sem a necessidade da IPN do PayPal.

note: translators: %s: number of orders translators: %s: count
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Malsucedido <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Malsucedido <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: Order ID.
en: [Order #%s]
pt_BR: [Pedido #%s]

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
pt_BR: Seu pedido #{order_number} em {site_title} foi reembolsado

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
pt_BR: Seu pedido #{order_number} em {site_title} foi parcialmente reembolsado

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
pt_BR: Por pedido: Cobrar a entrega pela classe de entrega com o maior valor

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
pt_BR: Um por linha: Nome da opção | Custo adicional [+- Percentual] | Tipo de custo (order, class, ou item) Exemplo: <code>Entrega prioritária | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
pt_BR: Separe os códigos com virgula. São aceitos caracteres curingas, ex: <code>013*</code> irá combinar com o CEP 01310000. Também aceita padrões, ex.: <code>030_____</code>

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
pt_BR: E-mails de pedidos malsucedido são enviados para os destinatários selecionados quando um pedido é marcado como malsucedido (caso esteja antes com o status de pendente ou aguardando).

note: translators: %s: Admin shipping settings URL
en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
pt_BR: Estes custos podem opcionalmente ser adicionados baseados nas <a href="%s">classes de entrega de produtos</a>.

note: translators: %s: shipping class name
en: "%s" shipping class cost
pt_BR: Custo da classe de entrega "%s"

en: PayPal Standard does not support your store currency.
pt_BR: O PayPal Standard não oferece suporte à moeda da sua loja.

en: Direct bank transfer
pt_BR: Transferência bancária

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
pt_BR: E-mails de "nova conta" de clientes são enviado para os clientes quando eles se cadastram na finalização de compra ou na página de conta.

en: Welcome to {site_title}
pt_BR: Boas-vindas ao {site_title}

en: Routing number
pt_BR: Numero da agência

en: This controls the description which the user sees during checkout.
pt_BR: Isto controla a descrição que o usuário vê durante a finalização de compra.

en: Enable/Disable
pt_BR: Ativar/Desativar

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
pt_BR: Instruções a serem adicionadas na página e em e-mails de agradecimento.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
pt_BR: Faça seu pagamento diretamente para nossa conta bancária. Se possível informe o ID do seu pedido como identificação do seu depósito ou transferência. Seu pedido não será enviado enquanto o pagamento não for compensado em nossa conta.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
pt_BR: Digite o custo (sem impostos) ou a soma, exemplo. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Gateway disabled
pt_BR: Sistema desabilitado

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
pt_BR: Quais CEPs estão disponíveis para retirada no local?

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
pt_BR: Estas taxas são as opções de entrega extra com custos adicionais (baseados em taxa fixa).

en: Shipping costs updated.
pt_BR: O custo de entrega foi atualizado.

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
pt_BR: Aceita os seguintes conteúdos de marcação: <code>[qty]</code> = número de itens, <code>[cost]</code> = custo dos itens, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = taxas em percentual (min_fee = taxa mínima).

en: Customer note
pt_BR: Observação do cliente

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
pt_BR: E-mails de observações são enviados aos clientes quando você adicionar uma observação ao pedido.

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
pt_BR: Enviar detalhes de entrega para o PayPal em vez dos detalhes de cobrança.

en: Order detail emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
pt_BR: E-mails com detalhes do pedido podem ser enviados aos clientes contendo informações do pedido e links de pagamento.

en: Invalid refund amount
pt_BR: Valor do reembolso inválido

en: Permissions is missing.
pt_BR: Estão faltando as permissões.

en: API Key updated successfully.
pt_BR: Chave de API atualizada com sucesso.

en: Dismiss this notice.
pt_BR: Esconder esta mensagem.

en: View coupons
pt_BR: Ver cupons

en: View customers
pt_BR: Ver clientes

en: View orders and sales reports
pt_BR: Ver pedidos e relatórios de vendas

en: View products
pt_BR: Ver produtos

en: Create webhooks
pt_BR: Criar webhooks

en: Create coupons
pt_BR: Criar cupons

en: Create customers
pt_BR: Criar clientes

en: Create orders
pt_BR: Criar pedidos

en: Create products
pt_BR: Criar produtos

note: translators: %s: scope
en: Invalid scope %s
pt_BR: O %s escopo é inválido

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
pt_BR: Um erro ocorreu na sua requisição e no momento é impossível enviar os dados do cliente

en: Invalid nonce verification
pt_BR: Verificação de nonce inválida

en: Error 404
pt_BR: Erro 404

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

note: translators: %d: page number translators: %d: Page number. translators: %d is the page number (1, 2, 3...).
en: Page %d
pt_BR: Página %d

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
pt_BR: Um item que não está mais disponível foi removido de seu carrinho.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
pt_BR: Você não deveria recuperar o carrinho antes da chamada da ação wp_loaded.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
pt_BR: Desculpe, este produto não pode ser comprado.

note: translators: %s: product name
en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
pt_BR: Você não pode adicionar &quot;%s&quot; ao carrinho porque o produto está em falta.

en: Account username
pt_BR: Nome de usuário da conta

en: Invalid payment method.
pt_BR: Método de pagamento inválido.

en: the
pt_BR: o

en: Town / City
pt_BR: Cidade

en: State / County
pt_BR: Estado

en: Postcode / ZIP
pt_BR: CEP

en: Suburb
pt_BR: Bairro

en: District
pt_BR: Estado

en: Province
pt_BR: Província

en: Region
pt_BR: Região

en: Town / District
pt_BR: Cidade / Estado

en: County
pt_BR: País

en: Prefecture
pt_BR: Prefeitura

en: Municipality
pt_BR: Município

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Coupon code applied successfully.
pt_BR: Código de cupom aplicado com sucesso.

en: Coupon code removed successfully.
pt_BR: Código de cupom removido com sucesso.

en: Coupon is not valid.
pt_BR: Cupom inválido.

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon "%s" does not exist!
pt_BR: O cupom "%s" não existe!

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
pt_BR: Desculpe, mas parece que o cupom "%s" é inválido - e foi agora retirado de seu pedido.

en: Coupon code already applied!
pt_BR: Código de cupom já aplicado!

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
pt_BR: Desculpe, o cupom "%s" já foi aplicado e não pode ser usado em conjunto com outros cupons.

en: Coupon usage limit has been reached.
pt_BR: O limite de uso do cupom foi alcançado.

en: This coupon has expired.
pt_BR: Este cupom expirou.

note: translators: %s: coupon minimum amount
en: The minimum spend for this coupon is %s.
pt_BR: O valor mínimo do pedido para este cupom é %s.

note: translators: %s: coupon maximum amount
en: The maximum spend for this coupon is %s.
pt_BR: O valor máximo que pode ser gasto para este cupom é de %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
pt_BR: Desculpe, este cupom não é aplicável ao conteúdo do seu carrinho.

note: translators: %s: products list
en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
pt_BR: Desculpe, esse cupom não é válido para os produtos: %s.

note: translators: %s: categories list
en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
pt_BR: Desculpe, esse cupom não é válido para as categorias: %s.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
pt_BR: Desculpe, este cupom não é válido para itens em promoção.

en: Coupon does not exist!
pt_BR: Código de desconto informado não existe!

en: Invalid order.
pt_BR: Pedido inválido.

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Log in to Download Files
pt_BR: Entre para baixar os arquivos

en: No file defined
pt_BR: Nenhum arquivo definido

en: File not found
pt_BR: Arquivo não encontrado

en: Customer details
pt_BR: Dados do cliente

en: Product low in stock
pt_BR: Produto com estoque baixo

en: Product out of stock
pt_BR: Produto não disponível

note: translators: %s: product name
en: %s is out of stock.
pt_BR: %s está sem estoque.

en: Address changed successfully.
pt_BR: Endereço alterado com sucesso.

en: This email address is already registered.
pt_BR: Este endereço de e-mail já está registrado.

en: Your current password is incorrect.
pt_BR: Sua senha atual está incorreta.

en: New passwords do not match.
pt_BR: As novas senhas não são iguais.

en: Account details changed successfully.
pt_BR: Detalhes da conta modificados com sucesso.

note: Translators: %s Product title.
en: You can only have 1 %s in your cart.
pt_BR: Você pode ter apenas 1 %s em seu carrinho.

en: Cart updated.
pt_BR: Carrinho atualizado.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
pt_BR: Os itens do seu pedido anterior foram inseridos no seu carrinho atual.

en: Order cancelled by customer.
pt_BR: Pedido cancelado pelo cliente.

en: Your order was cancelled.
pt_BR: Seu pedido foi cancelado.

en: Error
pt_BR: Erro

en: Username is required.
pt_BR: Nome de usuário é obrigatório.

en: Passwords do not match.
pt_BR: As senhas não coincidem.

en: required
pt_BR: obrigatório

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
pt_BR: Pesquisar %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
pt_BR: Todos %s

note: translators: %s: attribute name translators: %s: Address title
en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
pt_BR: Atualizar %s

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
pt_BR: Novo %s

en: Set product image
pt_BR: Definir imagem do produto

en: Remove product image
pt_BR: Remover imagem do produto

en: Use as product image
pt_BR: Usar como imagem do produto

en: This is where store orders are stored.
pt_BR: Este é o local onde os pedidos são armazenados.

en: Refunds
pt_BR: Reembolsos

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
pt_BR: Este é o local onde você pode adicionar novos cupons para seus clientes usarem na sua loja.

note: translators: %s: number of orders
en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Processando <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Processando <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: number of orders
en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Concluído <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Concluído <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: number of orders
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: number of orders
en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Page slug]
en: shop
pt_BR: loja

[ctx: Page slug]
en: cart
pt_BR: carrinho

[ctx: Page slug]
en: checkout
pt_BR: finalizar-compra

[ctx: Page slug]
en: my-account
pt_BR: minha-conta

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Admin menu name]
en: Products
pt_BR: Produtos

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
pt_BR: Cupons

[ctx: Order status]
en: Processing
pt_BR: Processando

[ctx: Order status]
en: Completed
pt_BR: Concluído

[ctx: Order status]
en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

[ctx: Order status]
en: Refunded
pt_BR: Reembolsado

note: translators: 1: product quantity 2: product name 3: order number
en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
pt_BR: %1$s unidades de %2$s foram encomendadas no pedido #%3$s.

note: translators: %s: search term
en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Resultados da pesquisa para &ldquo;%s&rdquo;

en: View and manage products
pt_BR: Ver e gerenciar produtos

en: View and manage orders and sales reports
pt_BR: Ver e gerenciar pedidos e relatórios de vendas

en: View and manage customers
pt_BR: Ver e gerenciar clientes

en: View and manage coupons
pt_BR: Ver e gerenciar cupons

note: translators: %s: tag name
en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Posts marcados com a tag &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Produtos marcados com a tag &ldquo;%s&rdquo;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
pt_BR: Selecione um produto para adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
pt_BR: Escolha as opções do produto&hellip;

note: translators: %s: number of orders
en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Aguardando <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Aguardando <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: On hold
pt_BR: Aguardando

note: translators: %s: number of orders
en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Pagamento pendente <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Pagamento pendente <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Pending payment
pt_BR: Pagamento pendente

en: No coupons found in trash
pt_BR: Nenhum cupom encontrado na lixeira

en: No coupons found
pt_BR: Nenhum cupom encontrado

en: Search coupons
pt_BR: Pesquisar cupons

en: View coupon
pt_BR: Ver cupom

en: New coupon
pt_BR: Novo cupom

en: Edit coupon
pt_BR: Editar cupom

en: Add new coupon
pt_BR: Adicionar novo cupom

en: Add coupon
pt_BR: Adicionar cupom

en: Parent orders
pt_BR: Pedidos principais

en: No orders found in trash
pt_BR: Nenhum pedido encontrado na lixeira

en: No orders found
pt_BR: Nenhum pedido encontrado

en: Search orders
pt_BR: Pesquisar pedidos

en: Edit order
pt_BR: Editar pedido

en: Add new order
pt_BR: Adicionar novo pedido

en: Add order
pt_BR: Adicionar pedido

en: Product image
pt_BR: Imagem do produto

en: Parent product
pt_BR: Produto principal

en: No products found in trash
pt_BR: Nenhum produto encontrado na lixeira

en: No products found
pt_BR: Nenhum produto encontrado

en: Search products
pt_BR: Pesquisar produtos

en: View product
pt_BR: Ver produto

en: New product
pt_BR: Novo produto

en: Edit product
pt_BR: Editar produto

en: Add new product
pt_BR: Adicionar novo produto

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
pt_BR: Adicionar novo(a) %s

en: New shipping class Name
pt_BR: Nome da nova classe de entrega

en: Add new shipping class
pt_BR: Adicionar nova classe de entrega

en: Update shipping class
pt_BR: Atualizar classe de entrega

en: Edit shipping class
pt_BR: Editar classe de entrega

en: All shipping classes
pt_BR: Todas as classes de entrega

en: Search shipping classes
pt_BR: Pesquisar classes de entrega

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
pt_BR: Classes de entrega

en: Premium support
pt_BR: Suporte premium

en: API docs
pt_BR: Documentação da API

en: View WooCommerce API docs
pt_BR: Ver a documentação da API do WooCommerce

en: View WooCommerce documentation
pt_BR: Ver a documentação do WooCommerce

en: View WooCommerce settings
pt_BR: Ver as configurações do WooCommerce

en: Product backorder
pt_BR: Encomenda de produto

en: Company name
pt_BR: Nome da empresa

note: translators: 1: state field 2: valid states
en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
pt_BR: %1$s não é válido. Informe algum dos seguintes: %2$s

note: translators: %s: email address translators: %s: Email address.
en: %s is not a valid email address.
pt_BR: %s não é um endereço de e-mail válido.

note: translators: %s: phone number translators: %s: Phone number.
en: %s is not a valid phone number.
pt_BR: %s não é um número de telefone válido.

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
pt_BR: Digite um CEP válido.

note: translators: %s: field name translators: %s: Field name.
en: %s is a required field.
pt_BR: %s é um campo obrigatório.

note: translators: 1: quantity in stock 2: current quantity
en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
pt_BR: Você não pode adicionar esta quantidade ao seu carrinho, temos em estoque %1$s e você já tem em seu carrinho %2$s.

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock
en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
pt_BR: Você não pode adicionar a quantidade de &quot;%1$s&quot;, porque a quantidade em estoque não é suficiente (restando %2$s).

note: translators: %s: error message
en: Access denied
pt_BR: Acesso negado

en: Product tags
pt_BR: Tags de produto

en: The callback_url needs to be over SSL
pt_BR: O callback_url precisa ser usado com SSL

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
pt_BR: Desculpe, este produto não está disponível. Escolha uma combinação diferente.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
pt_BR: Desculpe, nenhum produto atende sua seleção. Escolha uma combinação diferente.

en: Please select a rating
pt_BR: Selecione uma classificação

en: Please enter your password.
pt_BR: Informe sua senha.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
pt_BR: Selecione a quantidade de itens que você deseja adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
pt_BR: O seu pedido não pode ser mais cancelado. Entre em contato conosco caso você precise de assistência.

en: Please re-enter your password.
pt_BR: Informe sua senha novamente.

en: Please enter your current password.
pt_BR: Digite sua senha atual.

en: Please fill out all password fields.
pt_BR: Preencha todos os campos de senha.

en: Please provide a valid email address.
pt_BR: Informe um endereço de e-mail válido.

en: Please enter a coupon code.
pt_BR: Informe o código do cupom.

en: Please rate the product.
pt_BR: Avalie o produto.

note: translators: %s: shipping location (prefix e.g. 'to' + ISO 3166-1 alpha-2 country code)
en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
pt_BR: Infelizmente <strong>não entregamos em %s</strong>. Informe um endereço de entrega alternativo.

en: We were unable to process your order, please try again.
pt_BR: Não foi possível processar seu pedido, tente novamente.

note: translators: %s: product name
en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
pt_BR: Desculpe, mas "%s" está em falta no estoque. Edite seu carrinho de compras e tente novamente. Desculpe-nos por qualquer inconveniente causado.

note: translators: %s: product name
en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
pt_BR: %s foi removido do seu carrinho porque não pode ser mais comprado. Entre em contato conosco caso precise de assistência.

en: Parent shipping class:
pt_BR: Classe de entrega ascendente:

en: Parent shipping class
pt_BR: Classe de entrega ascendente

en: No webhooks found.
pt_BR: Nenhum webhook foi encontrado.

note: translators: 1: product ID 2: old stock level 3: new stock level
en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
pt_BR: Estoque do item #%1$s foi aumentado de %2$s para %3$s.

[ctx: Order status]
en: Failed
pt_BR: Malsucedido

en: Refund failed.
pt_BR: Reembolso malsucedido.

en: You do not have permission to access this page
pt_BR: Você não tem permissão para acessar esta página

note: translators: %s number of products in cart. translators: %d is the count of products.
en: %d product | %d products
pt_BR[0]: %d produto
pt_BR[1]: %d produtos

note: translators: %s: Attribute name.
en: %s is a required field | %s are required fields
pt_BR[0]: %s é um campo obrigatório
pt_BR[1]: %s são campos obrigatórios

note: translators: %s: url
en: The %s is not a valid URL
pt_BR: %s não é um URL válido

en: Sorry, your session has expired.
pt_BR: Sua sessão expirou.

en: Coupon has been removed.
pt_BR: O cupom foi removido.

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
pt_BR: Houve um problema ao tentar remover este cupom.

note: translators: %s: shop cart url
en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
pt_BR: Sua sessão expirou. <a href="%s" class="wc-backward">Voltar para a página inicial</a>

note: translators: %s: attribute name
en: Parent %s:
pt_BR: %s ascendente:

note: translators: %s: attribute name
en: Parent %s
pt_BR: %s ascendente

en: Coupon | Coupons
pt_BR[0]: Cupom
pt_BR[1]: Cupons

en: Parent coupon
pt_BR: Cupom ascendente

en: (incl. tax)
pt_BR: (incl. imposto)

en: (ex. tax)
pt_BR: (ex. imposto)

en: You must be logged in to download files.
pt_BR: Você precisa entrar na sua conta para baixar os arquivos.

en: Invalid shipping method!
pt_BR: Método de entrega inválido!

en: Invalid download link.
pt_BR: Link para download inválido.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
pt_BR: Você atingiu o limite de downloads para este arquivo

en: Sorry, this download has expired
pt_BR: Este download expirou

en: This is not your download link.
pt_BR: Este não é o seu link de download.

en: Description is missing.
pt_BR: Está faltando a descrição.

en: User is missing.
pt_BR: Está faltando o usuário.

en: VAT
pt_BR: Imposto

en: (incl. VAT)
pt_BR: (incl. imposto)

en: Product Category
pt_BR: Categoria de produto

en: Note
pt_BR: Observação

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
pt_BR: Observações sobre seu pedido, ex.: observações especiais sobre entrega.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
pt_BR: A versão do WooCommerce instalado em seu site.

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
pt_BR: Diversas extensões do WooCommerce podem gerar arquivos de log/registro tornando a depuração bem mais fácil. O diretório deve ter permissão de escrita para que isso aconteça.

en: The version of WordPress installed on your site.
pt_BR: A versão do Wordpress instalado em seu site.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
pt_BR: A quantidade máxima de memória (RAM) que seu site pode usar de uma só vez.

en: Language
pt_BR: Idioma

en: The current language used by WordPress. Default = English
pt_BR: O idioma usado pelo Wordpress: Padrão = Inglês

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
pt_BR: Informações sobre o servidor que esta hospedando atualmente o seu site.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
pt_BR: A versão do PHP instalado no servidor de hospedagem.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
pt_BR: O maior tamanho de arquivo que pode conter em um post.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
pt_BR: Quantidade de tempo (em segundos) que o seu site vai gastar em uma única operação antes do tempo limite (para evitar travamentos de servidor)

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
pt_BR: A versão do MySQL instalado no seu servidor de hospedagem.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
pt_BR: O maior tamanho de arquivo que pode ser enviado para sua instalação WordPress.

en: The default timezone for your server.
pt_BR: O fuso horário padrão do seu servidor.

note: Translators: %s: default timezone..
en: Default timezone is %s - it should be UTC
pt_BR: O fuso horário padrão é %s - deve ser UTC

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
pt_BR: Alguns webservices, como de entrega utilizam SOAP para obter informações de servidores remotos, por exemplo, Cálculo de frete do FedEx exige SOAP para ser instalado.

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
pt_BR: Suhosin é um sistema de proteção avançada para instalações PHP. Ele foi projetado para proteger seus servidores contra uma série de problemas bem conhecidos em aplicações PHP e contra potenciais vulnerabilidades desconhecidas dentro dessas aplicações ou o próprio núcleo do PHP. Se ativado em seu servidor, Suhosin pode precisar ser configurado para aumentar seus limites de envio de dados.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
pt_BR: GZip (gzopen) é utilizado para abrir o banco de dados GEOIP do MaxMind.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
pt_BR: PayPal usa esta forma de comunicação quando envia de volta notificações de  transações.

note: translators: %s: error message translators: %s is an error message.
en: Error: %s
pt_BR: Erro: %s

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
pt_BR: Plugins do WooCommerce usam este método de comunicação durante a verificação sobre atualizações de plugins.

en: Database
pt_BR: Banco de dados

en: Table does not exist
pt_BR: Esta tabela não existe

en: Visit plugin homepage
pt_BR: Visitar a página do plugin

en: Force SSL
pt_BR: Forçar SSL

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
pt_BR: Seu site força o uso de um Certificado SSL para transações?

en: The position of the currency symbol.
pt_BR: A posição do símbolo monetário.

en: The thousand separator of displayed prices.
pt_BR: O separador de milhar exibido em preços.

en: The decimal separator of displayed prices.
pt_BR: O separador decimal exibido em preços.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
pt_BR: O número de casas decimais exibidos em preços.

en: API Version
pt_BR: Versão da API

en: Page not set
pt_BR: Página não definida

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
pt_BR: Uma lista de taxonomias que podem ser usadas no que diz respeito à status de produtos e pedidos.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: The name of the current active theme.
pt_BR: O nome do tema atualmente ativo.

en: Version
pt_BR: Versão

en: The installed version of the current active theme.
pt_BR: A versão instalada do tema atualmente ativo.

note: translators: %s: parent theme latest version
en: %s is available
pt_BR: %s está disponível

en: Author URL
pt_BR: URL do autor

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
pt_BR: Exibe se o tema atual é ou não um tema filho.

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
pt_BR: Exibe se o tema ativo oferece suporte ao WooCommerce ou não.

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Overrides
pt_BR: Substituições

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: — No Change —
pt_BR: — Sem mudanças —

en: Change to:
pt_BR: Alterar para:

en: Enter price (%s)
pt_BR: Digite o preço (%s)

en: Sale
pt_BR: Oferta

en: L/W/H
pt_BR: C/L/A

note: translators: %s: Length unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: length
en: Length (%s)
pt_BR: Comprimento (%s)

note: translators: %s: Width unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: width
en: Width (%s)
pt_BR: Largura (%s)

note: translators: %s: Height unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: Height
en: Height (%s)
pt_BR: Altura (%s)

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: In stock?
pt_BR: Em estoque?

en: Backorders?
pt_BR: Encomendas?

en: Run the Setup Wizard
pt_BR: Rodar o assistente de configuração

en: Custom:
pt_BR: Personalizado:

[ctx: Page setting]
en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Invalid coupon code
pt_BR: Código de cupom inválido

en: The coupon code already exists
pt_BR: O código de cupom já existe

note: translators: %s item name.
en: Deleted %s
pt_BR: %s excluídos

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
pt_BR: Exibe se o WordPress esta funcionando em Modo de Depuração ou não.

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
pt_BR: O seu servidor não possui a class %s ativada - Os e-mails HTML/Multipart e algumas extensões não irão funcionar sem DOMDocument.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
pt_BR: Esta seção mostra todos os arquivos que estão substituindo as páginas de modelos padrões do WooCommerce.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
pt_BR: E-mails HTML/Multipart utilizam DOMDocument para gerar o CSS inline dentro dos modelos.

en: Enter sale price (%s)
pt_BR: Digite o preço promocional (%s)

en: Active plugins.
pt_BR: Plugins ativos.

en: WC database version.
pt_BR: Versão do banco de dados do WooCommerce.

en: MySQL version.
pt_BR: Versão do MySQL.

en: Max upload size.
pt_BR: Tamanho máximo para upload.

en: PHP version.
pt_BR: Versão do PHP.

en: Server info.
pt_BR: Informação sobre o servidor.

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
pt_BR: API do WooCommerce. Utilize um consumer key no campo de nome de usuário e um consumer secret no campo de senha.

en: Learn more about templates
pt_BR: Aprenda mais sobre modelos

en: Skip setup
pt_BR: Pular configuração

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
pt_BR: Diminuir existente preço em (valor fixo ou %):

en: Not declared
pt_BR: Não declarado

en: Child theme
pt_BR: Tema filho

[ctx: Page setting]
en: My account
pt_BR: Minha conta

[ctx: Page setting]
en: Shop base
pt_BR: Base da loja

en: Remote get
pt_BR: Requisição remota do tipo GET

en: Remote post
pt_BR: Requisição remota do tipo POST

en: Default timezone is UTC
pt_BR: O fuso horário padrão é UTC

en: SUHOSIN installed
pt_BR: SUHOSIN instalado

en: PHP max input vars
pt_BR: Máximo de entrada de variáveis (max input vars) do PHP

en: PHP time limit
pt_BR: Limite de tempo do PHP

en: PHP post max size
pt_BR: Tamanho máximo para post no PHP

en: Server environment
pt_BR: Ambiente do servidor

en: Log directory writable
pt_BR: Diretório gravável de registros

en: WordPress environment
pt_BR: Ambiente do WordPress

en: Copy for support
pt_BR: Copiar para suporte

en: Understanding the status report
pt_BR: Entendendo o relatório de status

en: Catalog &amp; search
pt_BR: Catálogo e pesquisa

en: Parent theme author URL.
pt_BR: URL do autor do tema ascendente.

en: Parent theme version.
pt_BR: Versão do tema ascendente.

en: Parent theme name.
pt_BR: Nome do tema ascendente.

en: The installed version of the parent theme.
pt_BR: A versão instalada do tema ascendente.

en: The name of the parent theme.
pt_BR: O nome do tema ascendente.

note: Translators: %s docs link.
en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
pt_BR: Recomendamos você utilizar um tema filho no caso de você estiver personalizando o WooCommerce em um tema ascendente. Veja <a href="%s" target="_blank">como criar um tema filho</a>

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
pt_BR: O número máximo de variáveis que seu servidor pode usar em uma única função para evitar sobrecargas.

en: File does not exist
pt_BR: Arquivo não existe

en: Sold individually?
pt_BR: Vendido individualmente?

en: WooCommerce support
pt_BR: Suporte ao WooCommerce

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
pt_BR: <strong>Boas-vindas ao WooCommerce</strong> &#8211; Você está quase pronto para começar a vender :)

en: The parent theme developers URL.
pt_BR: O URL dos desenvolvedores do tema ascendente.

en: The theme developers URL.
pt_BR: O URL dos desenvolvedores do tema.

en: The root URL of your site.
pt_BR: O URL base do seu site.

[ctx: Page setting]
en: Checkout
pt_BR: Finalização de compra

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page does not contain the %s shortcode.
pt_BR: A página não contém o shortcode %s.

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
pt_BR: Sistemas de pagamento podem usar cURL para se comunicar com servidores remotos para autorizar pagamentos, outros plugins também podem usá-lo durante a comunicação com serviços remotos.

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
pt_BR: Qual moeda é usada no catálogo e em qual moeda os sistemas de pagamento irão receber.

note: translators: %s: parameter
en: Missing parameter %s
pt_BR: Está faltando o parâmetro %s

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
pt_BR: No caso de você ter ou não o WordPress Multisite ativo.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
pt_BR: O seu servidor não possuí o fsockopen e o cURL ativos. O IPN do PayPal e outros scripts que se comunicam com outros servidores não vão funcionar. Entre em contato com o seu provedor de hospedagem.

en: Network enabled
pt_BR: Rede ativada

en: Placeholder
pt_BR: Conteúdo de marcação

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
pt_BR: Cupons podem ser aplicados no carrinho e na página de finalização de compra.

en: Calculate coupon discounts sequentially
pt_BR: Calcular cupom de descontos sequencialmente

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
pt_BR: Ao aplicar vários cupons, aplique o primeiro para o preço total, o segundo para o preço com desconto e assim por diante.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
pt_BR: Essas páginas precisam ser informadas para que o WooCommerce saiba para onde enviar os usuários para finalizar a compra.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
pt_BR: Se você definir uma página de "Termos de uso" o cliente será perguntado se ele aceita os termos antes de finalizar a compra.

en: Pay
pt_BR: Pagar

en: Emails
pt_BR: E-mails

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
pt_BR: Esta opção permite que você limite para quais países deseja vender.

en: Specific Countries
pt_BR: Países específicos

en: Shop base address
pt_BR: Endereço base da loja

en: Geolocate
pt_BR: Geolocalização

en: Geolocate (with page caching support)
pt_BR: Geolocalização (com suporte para cache de página)

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
pt_BR: Esta é uma loja de demonstração para fins de teste - As compras realizadas não são válidas.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
pt_BR: As opções a seguir afetam como os preços são exibidos no site.

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: This controls the position of the currency symbol.
pt_BR: Isto controla a posição do simbolo monetário.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
pt_BR: Isto define o simbolo que separa a casa das milhares nos preços.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
pt_BR: Isto define o simbolo exibido na casa decimal nos preços.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
pt_BR: Isto define o número de casas decimais mostrado nos preços apresentados.

en: Integration
pt_BR: Integração

note: translators: %s: URL to settings.
en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
pt_BR: A página base também pode ser usada nos seus <a href="%s">links permanentes de produtos</a>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
pt_BR: Isto define a página base da sua loja - é o lugar onde o seu arquivo de produto estará.

en: Show products
pt_BR: Exibir produtos

en: Show subcategories
pt_BR: Exibir subcategorias

en: Default sorting (custom ordering + name)
pt_BR: Ordenação padrão (ordenação personalizada + nome)

en: Popularity (sales)
pt_BR: Popularidade (vendas)

en: Sort by most recent
pt_BR: Ordenar por mais recentes

en: Sort by price (asc)
pt_BR: Ordenar por preço (ASC)

en: Sort by price (desc)
pt_BR: Ordenar por preço (DESC)

en: Add to cart behaviour
pt_BR: Comportamento da ação de adicionar produto ao carrinho

en: Redirect to the cart page after successful addition
pt_BR: Redirecionar ao carrinho após uma adição bem-sucedida

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Hide out of stock items from the catalog
pt_BR: Ocultar os produtos fora de estoque do catálogo

en: This setting does not apply to guest purchases.
pt_BR: Esta configuração não se aplica para compras de visitantes.

en: Measurements
pt_BR: Medidas

en: This controls what unit you will define lengths in.
pt_BR: Isto controla qual unidade de tamanho será utilizada.

en: This controls which shipping address is used by default.
pt_BR: Isto controla qual endereço de entrega é usado por padrão.

en: Ship to all countries you sell to
pt_BR: Enviar para todas as localidades que você vende

en: Ship to specific countries only
pt_BR: Enviar apenas para países específicos

en: Friendly name for identifying this key.
pt_BR: Nome amigável para identificar esta chave.

en: Owner of these keys.
pt_BR: Proprietário desta chaves.

en: Select the access type of these keys.
pt_BR: Selecione o tipo de acesso destas chaves.

en: Copied!
pt_BR: Copiado!

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
pt_BR: Um código de 2 dígitos do país, por exemplo: BR. Deixe em branco para aplicar a todos.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
pt_BR: Definir cidades para essa configuração. Ponto e vírgula (;) para separar múltiplos valores. Deixe em branco para aplicar em todas as cidades.

en: Rate&nbsp;%
pt_BR: Taxa&nbsp;%

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Compound
pt_BR: Composto

en: Insert row
pt_BR: Inserir linha

en: Remove selected row(s)
pt_BR: Remover linha(s) selecionada(s)

en: Import CSV
pt_BR: Importar CSV

en: No row(s) selected
pt_BR: Nenhuma linha selecionada

en: Method
pt_BR: Método

note: translators: %s: date
en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
pt_BR: Nome amigável para identificar este webhook, o padrão é Webhook criado em %s.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
pt_BR: As opções disponíveis são &quot;Ativado&quot; (entregando), &quot;Pausado&quot;  (não esta entregando) ou &quot;Desabilitado&quot; (não esta entregando por causa de falhas na entrega).

en: Select when the webhook will fire.
pt_BR: Selecione quando o webhook será disparado.

en: Action
pt_BR: Ação

en: Secret
pt_BR: Segredo

en: Created at
pt_BR: Criado em

en: Updated at
pt_BR: Atualizado em

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
pt_BR: Esta opção é importante, já que afetará como você insere os preços. Alterando isso não atualizará produtos existentes.

en: Customer shipping address
pt_BR: Endereço de entrega do cliente

en: Rounding
pt_BR: Arredondamento

en: As a single total
pt_BR: Um único total

en: Itemized
pt_BR: Por item

en: Free
pt_BR: Grátis

en: There are currently no logs to view.
pt_BR: Atualmente não há logs para visualização.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
pt_BR: Escolha quais países você deseja enviar ou para todas as localidades que você vende.

en: Number of decimals.
pt_BR: Número de casas decimais.

en: Shipping method(s)
pt_BR: Método(s) de entrega

en: Get system report
pt_BR: Obter relatório do sistema

en: Price display suffix
pt_BR: Sufixo exibido no preço

en: Display prices in the shop
pt_BR: Exibição dos preços na loja

en: Save webhook
pt_BR: Salvar webhook

en: Webhook actions
pt_BR: Ações do webhook

en: Enter the action that will trigger this webhook.
pt_BR: Indique qual ação será utilizada para disparar este webhook.

en: Action event
pt_BR: Evento de ação

en: Product deleted
pt_BR: Produto excluído

en: Product updated
pt_BR: Produto atualizado

en: Product created
pt_BR: Produto criado

en: Order deleted
pt_BR: Pedido excluído

en: Order updated
pt_BR: Pedido atualizado

en: Order created
pt_BR: Pedido criado

en: Customer deleted
pt_BR: Cliente excluído

en: Customer updated
pt_BR: Cliente atualizado

en: Customer created
pt_BR: Cliente criado

en: Coupon deleted
pt_BR: Cupom excluído

en: Coupon updated
pt_BR: Cupom atualizado

en: Coupon created
pt_BR: Cupom criado

en: Webhook data
pt_BR: Dados do webhook

en: State code
pt_BR: Código do estado

en: Country code
pt_BR: Código do país

en: Country&nbsp;code
pt_BR: Código do país

en: Revoke key
pt_BR: Revogar chave

en: Generate API key
pt_BR: Gerar uma chave de API

en: Key details
pt_BR: Detalhes da chave

note: translators: $s tax rate section name
en: %s rates
pt_BR: %s taxas

en: Shipping destination
pt_BR: Destino da entrega

en: Product ratings
pt_BR: Avaliações de produto

en: Dimensions unit
pt_BR: Unidades de medida

en: Weight unit
pt_BR: Unidade de peso

en: Access restriction
pt_BR: Restrição de acesso

en: Stock display format
pt_BR: Formato de exibição do estoque

en: Out of stock visibility
pt_BR: Visibilidade dos produtos fora de estoque

en: Out of stock threshold
pt_BR: Limiar de fora de estoque

en: Low stock threshold
pt_BR: Limiar de estoque baixo

en: Notification recipient(s)
pt_BR: Destinatários da notificação

en: Manage stock
pt_BR: Gerenciar estoque

en: Average rating
pt_BR: Classificação média

en: Default product sorting
pt_BR: Padrão de ordenação de produtos

en: Shop page display
pt_BR: Exibir página da loja

en: Shop page
pt_BR: Página da loja

en: Currency options
pt_BR: Opções de moeda

en: Store notice
pt_BR: Notificação da loja

en: Sell to all countries
pt_BR: Vender para todos os países

en: Selling location(s)
pt_BR: Locais de venda

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Base color
pt_BR: Cor de base

en: Header image
pt_BR: Imagem de cabeçalho

en: Email template
pt_BR: Modelo do e-mail

en: Email sender options
pt_BR: Opções do e-mail do remetente

en: Email options
pt_BR: Opções de e-mail

en: Add payment method
pt_BR: Adicionar método de pagamento

en: Order received
pt_BR: Pedido recebido

en: Terms and conditions
pt_BR: Termos e condições

en: Cart page
pt_BR: Página do carrinho

en: Show "verified owner" label on customer reviews
pt_BR: Exibir "comprador verificado" nas avaliações de clientes

en: Enable out of stock notifications
pt_BR: Ativar notificações de item em falta no estoque

en: Enable low stock notifications
pt_BR: Ativar notificações de baixo estoque

en: Enable stock management
pt_BR: Ativar gestão de estoque

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
pt_BR: Ativar botão para comprar utilizando AJAX nas páginas de arquivo

en: This controls what unit you will define weights in.
pt_BR: Isto controla qual unidade de peso será utilizada.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
pt_BR: Um código de 2 dígitos do estado, por exemplo: SP. Deixe em branco para aplicar a todos.

note: translators: %s: Available placeholders for use
en: The text to appear in the footer of all WooCommerce emails.
pt_BR: O texto que aparece no rodapé de todos e-mails enviados pelo WooCommerce.

en: IP address
pt_BR: Endereço IP

en: Redirect only
pt_BR: Redirecionar apenas

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
pt_BR: Copie e cole esta informação em seu tíquete quando entrar em contato com o suporte:

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Standard rates
pt_BR: Taxas padrão

en: Enable the use of coupon codes
pt_BR: Ativar o uso de códigos de cupons

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
pt_BR: Endpoint para a página "Finalização de compra &rarr; Adicionar método de pagamento".

en: URL where the webhook payload is delivered.
pt_BR: URL no qual o payload do webhook será entregue.

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
pt_BR: Endpoint para página "Finalização de compra &rarr; Pedido recebido".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
pt_BR: Endpoint para a pagina "Finalização de compra &rarr; Pagar".

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
pt_BR: Os endpoints são anexados aos URLs de páginas para executar ações específicas das páginas de finalização de compra. Devem ter um valor exclusivo.

en: Checkout endpoints
pt_BR: Endpoint da página de finalização de compra

en: Display prices during cart and checkout
pt_BR: Exibição dos preços no carrinho e na finalização de compra

en: Checkout page
pt_BR: Página de finalização de compra

en: Force HTTP when leaving the checkout
pt_BR: Forçar HTTP ao sair da finalização de compra

en: Force secure checkout
pt_BR: Forçar finalização de compra segura

en: "From" name
pt_BR: Nome "De"

en: Tax options
pt_BR: Opções de impostos

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
pt_BR: Digite uma taxa de imposto (porcentagem) de até 4 casas decimais.

en: Enter a name for this tax rate.
pt_BR: Digite um nome para esta taxa de imposto.

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
pt_BR: Escolha uma prioridade para esta taxa de imposto. Apenas 1 taxa correspondente pode ser usada. Para definir múltiplas taxas de imposto para uma única área que você precisa especificar uma prioridade diferente por taxa.

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
pt_BR: Escolha se essa é ou não uma taxa composta. Taxas de imposto compostas são aplicadas acima de outras taxas de imposto.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
pt_BR: Escolha se esta taxa de imposto será aplicada ou não à entrega.

en: Tax name
pt_BR: Nome do imposto

en: Tax rate ID.
pt_BR: ID da taxa de imposto.

en: Enable taxes
pt_BR: Ativar impostos

en: Prices entered with tax
pt_BR: Preços inseridos com imposto

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
pt_BR: Sim, eu vou digitar os preços incluindo o imposto

en: No, I will enter prices exclusive of tax
pt_BR: Não, eu vou digitar os preços excluindo o imposto

en: Calculate tax based on
pt_BR: Calcular o imposto com base em

en: This option determines which address is used to calculate tax.
pt_BR: Esta opção determina qual endereço é usado para calcular os impostos.

en: Shipping tax class
pt_BR: Classe do imposto de entrega

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
pt_BR: Arredondar imposto no subtotal em vez de arredondar a cada linha

en: Additional tax classes
pt_BR: Classes de impostos adicionais

en: Including tax
pt_BR: Incluindo imposto

en: Excluding tax
pt_BR: Excluindo imposto

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
pt_BR: Defina um texto a mostrar após os preços dos produtos. Pode ser, por exemplo, "incl. imposto" para explicar seu preço. Você também pode substituir os preços aqui usando um dos seguintes: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Display tax totals
pt_BR: Exibição do total de impostos

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
pt_BR: Isto controla qual moeda será listada no catálogo e utilizada nos sistemas de pagamento.

en: Enable the shipping calculator on the cart page
pt_BR: Ativar a calculadora de entrega na página de carrinho

en: Hide shipping costs until an address is entered
pt_BR: Esconder os custos de entrega até que o endereço seja digitado

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
pt_BR: Opcionalmente, controle qual classe de imposto a entrega recebe ou deixe para que o imposto de entrega seja baseado nos próprios itens do carrinho.

en: Shipping tax class based on cart items
pt_BR: Classe de imposto de entrega com base em itens do carrinho

en: File download method
pt_BR: Método de download de arquivo

en: Force downloads
pt_BR: Forçar downloads

en: Downloads require login
pt_BR: O download requer autenticação

en: Grant access to downloadable products after payment
pt_BR: Conceder acesso aos produtos baixáveis após o pagamento

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
pt_BR: Ative esta opção para permitir acesso aos downloads nos pedidos com status "processando", em vez de "concluído".

en: Hold stock (minutes)
pt_BR: Reter estoque (minutos)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
pt_BR: Retém o estoque (para pedidos não pagos) por x minutos. Quando esse limite é atingido, o pedido pendente será cancelado. Deixe em branco para desativar.

en: Ship to all countries
pt_BR: Entregar em todos os países

en: Allows customers to checkout without an account.
pt_BR: Permite que os clientes finalizem a compra sem uma conta.

en: Customer billing address
pt_BR: Endereço de cobrança do cliente

en: Payment Gateways
pt_BR: Gateways de pagamento

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
pt_BR: Se estiver gerenciando estoque esta opção irá controlar se é possível fazer encomendas. Se ativada a quantidade de estoque pode ser menor do que 0.

en: Stock status
pt_BR: Status do estoque

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
pt_BR: Controla se o produto é listado na loja como "em estoque" ou "não disponível".

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Weight in decimal form
pt_BR: Peso na forma decimal

en: Dimensions
pt_BR: Dimensões

en: Length
pt_BR: Comprimento

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: LxWxH in decimal form
pt_BR: (CxLxA) Comprimento, Largura e Altura na forma decimal

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
pt_BR: Digite uma nota opcional para enviar ao cliente após a compra.

en: Menu order
pt_BR: Ordem do menu

en: Custom ordering position.
pt_BR: Posição de ordenação personalizada.

en: Default Form Values
pt_BR: Valores padrão do formulário

en: Delete all variations
pt_BR: Apagar todas as variações

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Learn more
pt_BR: Aprenda mais

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
pt_BR: Alternar &quot;Ativado&quot;

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
pt_BR: Alternar &quot;Baixável&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
pt_BR: Alternar &quot;Virtual&quot;

en: Pricing
pt_BR: Preços

en: Set regular prices
pt_BR: Configurar preços

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
pt_BR: Aumentar preços (valor fixo ou porcentagem)

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
pt_BR: Diminuir preços (valor fixo ou porcentagem)

en: Set scheduled sale dates
pt_BR: Configurar datas de oferta

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
pt_BR: Alternar &quot;Gerenciar estoque&quot;

en: Downloadable products
pt_BR: Produtos baixáveis

en: Go
pt_BR: Ir

note: translators: variations count
en: %s item | %s items
pt_BR[0]: %s item
pt_BR[1]: %s itens

en: Go to the first page
pt_BR: Ir para a primeira página

en: Go to the previous page
pt_BR: Ir para a página anterior

en: Select Page
pt_BR: Selecionar página

en: Current page
pt_BR: Página atual

en: Go to the next page
pt_BR: Ir para a próxima página

en: Go to the last page
pt_BR: Ir para a última página

en: Delete image
pt_BR: Apagar imagem

en: Add to gallery
pt_BR: Adicionar na galeria

en: Add product gallery images
pt_BR: Adicionar galeria de imagens do produto

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
pt_BR[0]: Baixado %s vez
pt_BR[1]: Baixado %s vezes

en: Variation ID:
pt_BR: ID de variação:

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Qty
pt_BR: Qtd

en: Refunded
pt_BR: Reembolsado

en: Refund
pt_BR: Reembolso

en: Add product(s)
pt_BR: Adicionar produto(s)

en: Add fee
pt_BR: Adicionar taxa

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Restock refunded items
pt_BR: Repor os itens reembolsados

en: Amount already refunded
pt_BR: O montante já reembolsado

en: Total available to refund
pt_BR: Total disponível para reembolso

en: Refund amount
pt_BR: Total reembolsado

en: Add products
pt_BR: Adicionar produtos

en: Rate name
pt_BR: Nome da taxa

en: Rate code
pt_BR: Código da taxa

en: Rate %
pt_BR: % da taxa

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Add new
pt_BR: Adicionar novo

en: Choose file
pt_BR: Escolher arquivo

en: Remove this image
pt_BR: Remover esta imagem

en: Upload an image
pt_BR: Subir uma imagem

en: Variation price (required)
pt_BR: Preço da variação (obrigatório)

en: Cancel schedule
pt_BR: Cancelar agendamento

note: translators: %s: discount amount
en: %s discounts in total
pt_BR: %s descontos no total

en: Year
pt_BR: Ano

en: Filter by coupon
pt_BR: Filtrar por cupom

en: Choose coupons&hellip;
pt_BR: Escolher cupons&hellip;

en: All coupons
pt_BR: Todos os cupons

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: No used coupons found
pt_BR: Nenhum cupom usado foi encontrado

en: No coupons found in range
pt_BR: Nenhum cupom encontrado no período

en: Export CSV
pt_BR: Exportar CSV

en: Number of coupons used
pt_BR: Número de cupons usados

en: Discount amount
pt_BR: Quantidade de desconto

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: No customers found.
pt_BR: Nenhuma cliente foi encontrado.

note: translators: single or plural number of orders
en: %s previous order linked | %s previous orders linked
pt_BR[0]: %s pedido anterior vinculado
pt_BR[1]: %s pedidos anteriores vinculados

note: translators: User display name
en: Refreshed stats for %s
pt_BR: Atualizar estatísticas para %s

en: Search customers
pt_BR: Pesquisar clientes

en: Refresh stats
pt_BR: Atualizar estatísticas

en: View orders
pt_BR: Ver pedidos

en: Link previous orders
pt_BR: Vincular pedidos anteriores

en: Name (Last, First)
pt_BR: Nome (último, primeiro)

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Location
pt_BR: Localização

en: Last order
pt_BR: Último pedido

note: translators: %s: signups amount
en: %s signups in this period
pt_BR: %s cadastros neste período

en: customer orders
pt_BR: pedidos de clientes

en: guest orders
pt_BR: pedidos de visitantes

en: Signups
pt_BR: Cadastros

en: new users
pt_BR: novos usuários

en: No low in stock products found.
pt_BR: Nenhum produto com estoque baixo foi encontrado.

en: No out of stock products found.
pt_BR: Nenhum produto sem estoque foi encontrado.

en: Select categories&hellip;
pt_BR: Selecionar categorias&hellip;

en: None
pt_BR: Nenhum

note: translators: %s: total sales
en: %s gross sales in this period
pt_BR: %s vendas brutas neste período

note: translators: %s: total orders
en: %s orders placed
pt_BR: %s pedidos feitos

note: translators: %s: total items
en: %s items purchased
pt_BR: %s itens comprados

note: translators: %s: total coupons
en: %s worth of coupons used
pt_BR: %s no valor dos cupons usados

en: Number of items sold
pt_BR: Número de itens vendidos

en: Number of orders
pt_BR: Número de pedidos

note: translators: %s: total items sold
en: %s sales for the selected items
pt_BR: %s vendas para os itens selecionados

note: translators: %s: total items purchased
en: %s purchases for the selected items
pt_BR: %s compras para os itens selecionados

en: Showing reports for:
pt_BR: Exibindo relatórios de:

en: No products found in range
pt_BR: Nenhum produto foi encontrado nesse período

note: translators: Reset button text for filters.
en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Sales amount
pt_BR: Quantidade de vendas

en: Units in stock
pt_BR: Unidades em estoque

en: Rate
pt_BR: Taxa

en: Period
pt_BR: Período

en: Net profit
pt_BR: Lucro líquido

en: Totals
pt_BR: Total

en: Logout
pt_BR: Sair

[ctx: number of pages]
en: of
pt_BR: de

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
pt_BR: Aumentar preços promocionais (valor fixo ou porcentagem)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
pt_BR: Diminuir preços promocionais (valor fixo ou porcentagem)

en: Regular price
pt_BR: Preço

en: Sale price
pt_BR: Preço promocional

en: Sale start date
pt_BR: Data de início da oferta

en: Sale end date
pt_BR: Data final da oferta

note: translators: %s: coupons amount
en: %s coupons used in total
pt_BR: %s cupons utilizados no total

en: Save attributes
pt_BR: Salvar atributos

en: Cross-sells
pt_BR: Venda cruzada

en: Access expires
pt_BR: Acesso expira em

en: Product ID.
pt_BR: ID do produto.

en: General options
pt_BR: Opções gerais

en: Account creation
pt_BR: Criação de conta

en: Lost password
pt_BR: Senha perdida

en: Edit account
pt_BR: Editar conta

en: View order
pt_BR: Ver pedido

en: My account page
pt_BR: Página minha conta

en: Account pages
pt_BR: Páginas da conta

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
pt_BR: Esta é a soma do campo "Total dos pedidos" de seus pedidos.

en: Total sales
pt_BR: Total de vendas

en: Top earners
pt_BR: Mais lucrativos

en: Top freebies
pt_BR: Melhores itens gratuitos

en: Top sellers
pt_BR: Mais vendidos

en: Product search
pt_BR: Pesquisar produto

en: Gross sales amount
pt_BR: Total de vendas brutas

en: Guest orders
pt_BR: Pedidos de visitantes

en: Customer orders
pt_BR: Pedidos de clientes

en: Guest sales
pt_BR: Vendas para visitantes

en: Money spent
pt_BR: Dinheiro gasto

en: Most discount
pt_BR: Maiores descontos

en: Most popular
pt_BR: Mais popular

en: Last 7 days
pt_BR: Últimos 7 dias

en: This month
pt_BR: Este mês

en: Last month
pt_BR: Mês passado

note: translators: 1: total income 2: days
en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
pt_BR: Foram vendidos %1$s itens nos últimos %2$d dias

en: Variation description.
pt_BR: Descrição da variação.

note: translators: %s dimension unit
en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
pt_BR: Dimensões (C&times;L&times;A) (%s)

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: Reason for refund (optional):
pt_BR: Razão do reembolso (opcional):

en: Fee name
pt_BR: Nome da taxa

en: Revoke access
pt_BR: Cancelar acesso

en: Add images to product gallery
pt_BR: Adicionar imagens à galeria do produto

note: translators: 1: variation id 2: product name
en: Variation #%1$s of %2$s
pt_BR: Variação #%1$s de %2$s

en: Shipping classes
pt_BR: Classes de entrega

en: Same as parent
pt_BR: Igual ao ascendente

en: Order Total
pt_BR: Total do pedido

en: Enable this option to enable stock management at variation level
pt_BR: Ative essa opção para ativar o gerenciamento de estoque em nível de variação

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
pt_BR: Ative esta opção caso o produto não é entregue ou não tem custos de entrega

en: Enable reviews
pt_BR: Ativar avaliações

en: Set sale prices
pt_BR: Definir preços promocionais

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
pt_BR: Esta é a soma dos campos "Total de entrega" dos seus pedidos.

en: Customer role.
pt_BR: Função do cliente.

note: translators: 1: total items sold 2: days
en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
pt_BR[0]: Foi vendido %1$d item nos últimos %2$d dias
pt_BR[1]: Foram vendidos %1$d itens nos últimos %2$d dias

en: Number of orders.
pt_BR: Número de pedidos.

en: Net sales amount
pt_BR: Total de vendas líquidas

en: Average net sales amount
pt_BR: Média montante de vendas líquidas

note: translators: %s: net sales
en: %s net sales in this period
pt_BR: %s vendas líquidas neste período

note: translators: %s: average sales
en: %s average net monthly sales
pt_BR: %s média mensal de vendas líquidas

note: translators: %s: average sales
en: %s average net daily sales
pt_BR: %s média diária de vendas líquidas

en: Sold individually
pt_BR: Vendido individualmente

en: Product SKU.
pt_BR: SKU do produto.

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
pt_BR: Para editar este pedido altere o status de volta para "pagamento pendente"

en: Parent
pt_BR: Ascendente

en: No products found.
pt_BR: Nenhum produto encontrado.

en: Insert file URL
pt_BR: Inserir o URL do arquivo

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
pt_BR: Endpoint para a ação de sair da conta. Você pode adicionar este aos seus menus através de um link personalizado: seusite.com/?customer-logout=true

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
pt_BR: Endpoint para página "Minha conta &rarr; Senha perdida".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
pt_BR: Endpoint para a página "Minha conta &rarr; Endereços".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
pt_BR: Endpoint para a página "Minha conta &rarr; Editar conta".

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
pt_BR: Endpoint para página "Minha conta &rarr; Ver pedido".

en: After pre-tax discounts.
pt_BR: Depois dos descontos pré-impostos.

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Add tax
pt_BR: Adicionar imposto

en: Tax class
pt_BR: Classe de imposto

en: Or, enter tax rate ID:
pt_BR: Ou, adicione o ID da taxa de imposto:

en: Tax class.
pt_BR: Classe de imposto.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
pt_BR: Esta é a soma dos totais do pedido depois de qualquer reembolso incluindo entrega e impostos.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
pt_BR: Esta é a soma dos totais do pedido depois de qualquer reembolso excluindo entrega e impostos.

en: Tax amount
pt_BR: Total de impostos

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
pt_BR: Esta é a soma do valor dos impostos de "Linhas de impostos" dos seus pedidos.

en: Total tax
pt_BR: Total de impostos

en: No taxes found in this period
pt_BR: Nenhum imposto foi encontrado nesse período

en: Payment gateway
pt_BR: Sistema de pagamento

note: translators: refund amount
en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
pt_BR: Você precisará fazer um reembolso manualmente pelo seu sistema de pagamento depois de usar isto.

note: translators: 1: Downloadable file, 2: List of allowed filetypes.
en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
pt_BR: O arquivo baixável %1$s não pode ser utilizado, uma vez que não é tipo de arquivo permitido. Tipos de arquivos permitidos: %2$s

en: No shipping class
pt_BR: Nenhuma classe de entrega

en: Shipping class
pt_BR: Classe de entrega

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
pt_BR: Classes de entrega são utilizadas por certos métodos de entrega para agrupar produtos semelhantes.

en: Shipping name
pt_BR: Nome da entrega

en: Shipping methods
pt_BR: Métodos de entrega

note: translators: %s: total shipping
en: %s charged for shipping
pt_BR: %s cobrado para a entrega

en: Shipping amount
pt_BR: Valor de entrega

en: Shipping tax amount
pt_BR: Valor de impostos de entrega

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
pt_BR: Essa é a soma do valor do imposto de entrega das "linhas de impostos" em seus pedidos.

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
pt_BR: Este é o total de impostos no preço final (impostos de entrega + impostos de produto).

en: Total shipping
pt_BR: Total de entrega

en: Total sales minus shipping and tax.
pt_BR: Total de vendas menos entrega e impostos.

en: Download limit
pt_BR: Limite de downloads

en: Download expiry
pt_BR: Validade do download

en: Downloads remaining
pt_BR: Downloads restantes

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
pt_BR: Ative esta opção se será dado acesso a um arquivo baixável após a compra de um produto

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
pt_BR: Upsells são produtos que você recomenda em vez do produto visualizado no momento, por exemplo, produtos que são mais lucrativos, de melhor qualidade ou mais caros.

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
pt_BR: Vendas cruzadas são produtos que você promove no carrinho com base nos produtos atuais.

en: Enabled
pt_BR: Ativo

en: orders | orders
pt_BR[0]: pedido
pt_BR[1]: pedidos

en: Add&nbsp;meta
pt_BR: Adicionar metadado

en: All
pt_BR: Todas

en: Purchase note
pt_BR: Observação de compra

en: Offline Payments
pt_BR: Pagamentos offline

en: Enable cash on delivery
pt_BR: Ativar pagamento na entrega

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Learn More
pt_BR: Aprenda mais

en: Terms successfully recounted
pt_BR: Termos recalculados com sucesso

note: translators: %s: callback string
en: There was an error calling %s
pt_BR: Houve um erro chamando %s

en: Your changes have been saved.
pt_BR: Suas modificações foram salvas.

en: Clear transients
pt_BR: Excluir transientes

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
pt_BR: Esta ferramenta irá limpar o cache de transientes de produtos/loja.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
pt_BR: Esta ferramenta irá limpar TODOS os transientes expirados no WordPress.

en: Term counts
pt_BR: Contagem de termos

en: Recount terms
pt_BR: Recontar termos

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
pt_BR: Essa ferramenta irá recontar os termos dos produtos - útil quando são alteradas as configurações de forma que os produtos ficam escondidos do catálogo.

en: Capabilities
pt_BR: Capacidades

en: Reset capabilities
pt_BR: Redefinir capacidades

en: Display type
pt_BR: Tipo de exibição

en: Subcategories
pt_BR: Subcategorias

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Use image
pt_BR: Usar imagem

en: Topic
pt_BR: Tópico

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Delivery URL
pt_BR: URL de entrega

note: translators: %s: date
en: Webhook created on %s
pt_BR: Webhook criado em %s

en: Webhook updated successfully.
pt_BR: Webhook atualizado com sucesso.

en: Webhook created successfully.
pt_BR: Webhook criado com sucesso.

en: Docs
pt_BR: Documentação

en: Thanks :)
pt_BR: Obrigado :)

en: Thank you for selling with WooCommerce.
pt_BR: Obrigado por vender com WooCommerce.

en: The CSV is invalid.
pt_BR: O arquivo CSV é inválido.

en: All done!
pt_BR: Tudo feito!

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pt_BR: Antes de poder realizar o upload do arquivo de importação, você deve corrigir os seguintes erros:

en: Choose a file from your computer:
pt_BR: Selecione um arquivo no seu computador:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
pt_BR: Tamanho máximo: %s

en: Delimiter
pt_BR: Delimitador

en: Upload file and import
pt_BR: Enviar arquivo e importar

en: Sorry, there has been an error.
pt_BR: Desculpe, ocorreu um erro.

en: General
pt_BR: Geral

en: Discount type
pt_BR: Tipo de desconto

en: Value of the coupon.
pt_BR: Valor total do cupom.

en: Coupon expiry date
pt_BR: Data de expiração do cupom

en: Minimum spend
pt_BR: Gasto mínimo

en: No minimum
pt_BR: Nenhum valor mínimo

en: Maximum spend
pt_BR: Gasto máximo

en: No maximum
pt_BR: Nenhum máximo

en: Individual use only
pt_BR: Uso individual apenas

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
pt_BR: Selecione esta caixa se o cupom não poderá ser usado em conjunto com outros cupons.

en: Exclude sale items
pt_BR: Excluir itens em oferta

en: Exclude products
pt_BR: Excluir produtos

en: Product categories
pt_BR: Categorias de produto

en: Any category
pt_BR: Qualquer categoria

en: Exclude categories
pt_BR: Excluir categorias

en: No categories
pt_BR: Nenhuma categoria

en: No restrictions
pt_BR: Sem restrições

en: Usage limit per coupon
pt_BR: Limite de uso por cupom

en: How many times this coupon can be used before it is void.
pt_BR: Quantas vezes esse cupom pode ser usado antes de expirar.

en: Limit usage to X items
pt_BR: Limitar o uso para X itens

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
pt_BR: Número máximo de itens individuais aos quais este cupom poderá ser aplicado quando o usuário o utilizar. Deixe em branco caso queira que o cupom seja aplicado a todos os itens no carrinho.

en: Usage limit per user
pt_BR: Limite de uso por cliente

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
pt_BR: Já existe um cupom com esse código - os clientes usarão o último cupom criado com este código.

note: translators: Submit button text for filters.
en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Phone
pt_BR: Telefone

note: translators: %s: payment method
en: Payment via %s
pt_BR: Pagamento via %s

en: Customer:
pt_BR: Cliente:

en: Other
pt_BR: Outro

en: Transaction ID
pt_BR: ID da transação

en: Load shipping address
pt_BR: Carregar endereço de entrega

en: No shipping address set.
pt_BR: Nenhum endereço de entrega adicionado.

note: translators: file name. translators: %d file count
en: File %d
pt_BR: Arquivo %d

note: translators: %s: plugin author translators: %s: note author translators: %s: Comment author.
en: by %s
pt_BR: por %s

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Product Type
pt_BR: Tipo de produto

en: Linked Products
pt_BR: Produtos relacionados

en: Variations
pt_BR: Variações

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Stock Keeping Unit
pt_BR: Unidade de manutenção de estoque

en: Product URL
pt_BR: URL do produto

en: Enter the external URL to the product.
pt_BR: Informe o URL externo para o produto.

en: Button text
pt_BR: Texto do botão

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
pt_BR: Este texto será mostrado no botão que leva ao produto externo.

en: Schedule
pt_BR: Programar

en: File URL
pt_BR: URL do Arquivo

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Taxable
pt_BR: Tributável

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Manage stock?
pt_BR: Gerenciar estoque?

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
pt_BR: Estoque disponível. Se este produto contiver variações, o valor será usado para controlar o estoque de todas as variações, a menos que você defina o estoque no nível da variação.

en: Do not allow
pt_BR: Não permitir

en: Allow, but notify customer
pt_BR: Permitir, mas informar o cliente

[ctx: posts]
note: translators: %s: count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: placeholder]
en: Buy product
pt_BR: Comprar produto

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
pt_BR: De&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
pt_BR: Para&hellip;

[ctx: Tax status]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Search for a product&hellip;
pt_BR: Pesquisar um produto&hellip;

en: Search for a downloadable product&hellip;
pt_BR: Pesquisar um produto baixável&hellip;

en: Roles successfully reset
pt_BR: Funções redefinidas com sucesso

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
pt_BR: Esta ferramenta irá redefinir as funções do administrador, dos clientes e do gerente da loja para o padrão. Utilize caso seus usuários não consigam acessar todas as páginas administrativas do WooCommerce.

en: Sale price dates
pt_BR: Datas do preço promocional

en: Allow backorders?
pt_BR: Permitir encomendas?

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
pt_BR: Escolha uma classe de taxa para este produto. Classes de taxa são usadas para aplicar diferentes taxas para certos tipos de produtos.

en: Stock qty
pt_BR: Quantidade em estoque

en: Grant access
pt_BR: Conceder acesso

en: Shipping details
pt_BR: Detalhes de entrega

en: Customer ID.
pt_BR: ID do cliente.

en: Usage limits
pt_BR: Limites de uso

en: Usage restriction
pt_BR: Restrição de uso

en: Search webhooks
pt_BR: Pesquisar webhooks

en: Add webhook
pt_BR: Adicionar webhook

note: translators: %d: count
en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
pt_BR[0]: %d webhook excluído permanentemente.
pt_BR[1]: %d webhooks excluídos permanentemente.

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar a lixeira

en: Move to Trash
pt_BR: Mover para lixeira

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
pt_BR: As categorias de produtos da sua loja podem ser gerenciadas aqui. Para alterar a ordem das categorias na frente do site você pode arrastar e soltá-los. Para ver mais categorias clique em "opções de tela" no topo da página.

en: Expired transients
pt_BR: Transientes expirados

note: translators: %d: amount of expired transients
en: %d transients rows cleared
pt_BR: %d linhas de transientes excluídas

en: Product transients cleared
pt_BR: Excluídos os transientes de produto

en: Cash on delivery
pt_BR: Pagamento na entrega

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
pt_BR: Marque esta caixa se o cupom não se aplica aos itens em oferta. Cupons por item irão funcionar apenas quando o item não está em oferta. Cupons por carrinho irão funcionar apenas quando não houver itens em oferta no carrinho.

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
pt_BR: Produtos virtuais não são tangíveis, portanto, não são enviados.

en: Next step
pt_BR: Próximo passo

en: You do not have permission to edit Webhooks
pt_BR: Você não tem permissões para editar Webhooks

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
pt_BR: Este campo permite que você defina o valor mínimo necessário para utilizar o cupom.

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
pt_BR: Este campo permite definir o valor máximo permitido quando estiver usando o cupom.

en: You do not have permission to update Webhooks
pt_BR: Você não tem permissões para atualizar Webhooks

en: The file does not exist, please try again.
pt_BR: O arquivo não existe, tente novamente.

en: Order Date
pt_BR: Data do pedido

en: Order Status
pt_BR: Status do pedido

en: Allow free shipping
pt_BR: Permitir frete grátis

en: OR enter path to file:
pt_BR: OU informe o caminho para o arquivo:

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
pt_BR: Produtos baixáveis dão acesso a um ou mais arquivos mediante pagamento.

en: N/A
pt_BR: Não aplicável

note: translators: %s: number of orders
en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Rascunho <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Rascunhos <span class="count">(%s)</span>

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
pt_BR: SKU se refere a Unidade de Manutenção de Estoque, uma identificação exclusiva para cada produto distinto ou serviço que possa ser adquirido.

note: translators: $1: Date created, $2 Time created
en: added on %1$s at %2$s
pt_BR: adicionado em %1$s às %2$s

note: translators: %1$s: callback string, %2$s: error message
en: There was an error calling %1$s: %2$s
pt_BR: Houve um erro ao chamar %1$s: %2$s

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
pt_BR: Este é o URL ou o caminho absoluto para o arquivo que os clientes terão acesso. URLs inseridos já devem ser codificadas.

en: Inventory
pt_BR: Estoque

en: Tax rates successfully deleted
pt_BR: Taxas de impostos excluídas com sucesso

en: Delete WooCommerce tax rates
pt_BR: Excluir taxas de imposto do WooCommerce

en: View tax rates
pt_BR: Ver taxas de imposto

en: Import tax rates
pt_BR: Importar taxas de imposto

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
pt_BR: Olá! Envie um arquivo CSV contendo as taxas de imposto que serão aplicadas em sua loja. Escolha um arquivo .csv para fazer o envio, então clique em "Enviar arquivo e importar".

en: Regenerate download permissions
pt_BR: Gerar novamente permissões de transferência

en: Downloadable files
pt_BR: Arquivos baixáveis

en: Shipping only
pt_BR: Somente entrega

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
pt_BR: Define ou não se um produto será inteiro tributável ou se apenas o custo de entrega.

en: Shipping
pt_BR: Entrega

en: This is the name of the download shown to the customer.
pt_BR: Este é o nome do download exibido para o cliente.

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
pt_BR: Deixe em branco para permitir downloads ilimitados.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
pt_BR: Digite o número de dias antes do link de download expirar ou deixe em branco.

en: Address | Addresses
pt_BR[0]: Endereço
pt_BR[1]: Endereços

note: translators: %s: URL to free shipping document.
en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
pt_BR: Marque esta caixa se o cupom conceder frete grátis. Um <a href="%s" target="_blank">método de frete grátis</a> deve estar ativo em sua área de entrega e configurado para aceitar "um cupom válido com frete grátis" (veja as configurações "Frete grátis requer").

en: Standard product
pt_BR: Produto padrão

en: Remove image
pt_BR: Remover a imagem

en: Upload/Add image
pt_BR: Enviar/Adicionar imagem

en: Add File
pt_BR: Adicionar arquivo

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
pt_BR: Os termos dos atributos podem ser atribuídos aos produtos e variações.<br/><br/><b>Observação</b>: Excluir um termo irá removê-lo de todos os produtos e variações aos quais ele foi atribuído. Recriá-lo não irá automaticamente atribuí-lo aos produtos.

en: Delete note
pt_BR: Excluir observação

en: Customer provided note
pt_BR: Observação fornecida pelo cliente

en: Customer notes about the order
pt_BR: Observação do cliente sobre o pedido

en: There are no notes yet.
pt_BR: Não há nenhuma observação ainda.

en: Add note
pt_BR: Adicionar observação

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
pt_BR: Adicionar uma observação para sua referência ou adicionar uma observação de cliente (o usuário será notificado).

en: Private note
pt_BR: Observação privada

en: Note to customer
pt_BR: Observação para o cliente

en: Billing details
pt_BR: Detalhes de cobrança

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
pt_BR: Quantas vezes este cupom pode ser usado por um cliente. Utilize e-mail de cobrança para os clientes não cadastrados, e ID de usuário para clientes cadastrados.

en: Load billing address
pt_BR: Carregar endereço de cobrança

en: No billing address set.
pt_BR: Nenhum endereço de cobrança adicionado.

en: Product Categories
pt_BR: Categorias de produto

en: Custom field deleted.
pt_BR: Campo personalizado excluído.

en: Product updated.
pt_BR: Produto atualizado.

en: Product saved.
pt_BR: Produto salvo.

en: M j, Y @ G:i
pt_BR: j \d\e F \d\e Y @ H:i

en: Order updated.
pt_BR: Pedido atualizado.

en: Order saved.
pt_BR: Pedido salvo.

en: Order submitted.
pt_BR: Pedido enviado.

en: Order draft updated.
pt_BR: Rascunho de pedido atualizado.

en: Coupon updated.
pt_BR: Cupom atualizado.

en: Coupon saved.
pt_BR: Cupom salvo.

en: Coupon submitted.
pt_BR: Cupom enviado.

en: Coupon draft updated.
pt_BR: Rascunho de cupom atualizado.

note: translators: %s: product count
en: %s product updated. | %s products updated.
pt_BR[0]: %s produto atualizado.
pt_BR[1]: %s produtos atualizados.

note: translators: %s: product count
en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
pt_BR[0]: %s produto não atualizado, alguém esta editando.
pt_BR[1]: %s produtos não atualizados, alguém esta editando.

note: translators: %s: product count
en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
pt_BR[0]: %s produto excluído permanentemente.
pt_BR[1]: %s produtos excluídos permanentemente.

note: translators: %s: product count
en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
pt_BR[0]: %s produto movido para a lixeira.
pt_BR[1]: %s produtos movidos para a lixeira.

note: translators: %s: product count
en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
pt_BR[0]: %s produto restaurado da lixeira.
pt_BR[1]: %s produtos restaurados da lixeira.

note: translators: %s: order count
en: %s order updated. | %s orders updated.
pt_BR[0]: %s pedido atualizado.
pt_BR[1]: %s pedidos atualizados.

note: translators: %s: order count
en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
pt_BR[0]: %s pedido não atualizado, alguém esta editando.
pt_BR[1]: %s pedidos não atualizados, alguém esta editando.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
pt_BR[0]: %s pedido excluído permanentemente.
pt_BR[1]: %s pedidos excluídos permanentemente.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
pt_BR[0]: %s pedido movido para a lixeira.
pt_BR[1]: %s pedidos movidos para a lixeira.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
pt_BR[0]: %s pedido restaurado da lixeira.
pt_BR[1]: %s pedidos restaurados da lixeira.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
pt_BR[0]: %s cupom atualizado.
pt_BR[1]: %s cupons atualizados.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
pt_BR[0]: %s cupom não atualizado, alguém esta editando.
pt_BR[1]: %s cupons não atualizados, alguém esta editando.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
pt_BR[0]: %s cupom excluído permanentemente.
pt_BR[1]: %s cupons excluídos permanentemente.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
pt_BR[0]: %s cupom movido para a lixeira.
pt_BR[1]: %s cupons movidos para a lixeira.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
pt_BR[0]: %s cupom restaurado da lixeira.
pt_BR[1]: %s cupons restaurados da lixeira.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Code
pt_BR: Código

en: Coupon type
pt_BR: Tipo de cupom

en: Coupon amount
pt_BR: Valor do cupom

en: Stock
pt_BR: Estoque

en: Price
pt_BR: Preço

en: Date
pt_BR: Data

en: Product IDs
pt_BR: ID do produto

en: Usage / Limit
pt_BR: Uso / Limite

en: Expiry date
pt_BR: Data de validade

en: Ship to
pt_BR: Enviar para

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Toggle featured
pt_BR: Alternar destaque

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: No
pt_BR: Não

note: Translators: %s Payment gateway name.
en: Yes
pt_BR: Sim

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: View
pt_BR: Visualizar

note: translators: Review date format. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: Y/m/d
pt_BR: d/m/Y

en: Guest
pt_BR: Visitante

en: Processing
pt_BR: Processando

en: Complete
pt_BR: Concluído

en: Order status changed by bulk edit:
pt_BR: Status do pedido alterado por edição em massa:

en: Grouped product
pt_BR: Grupo de produto

en: External/Affiliate product
pt_BR: Produto externo/afiliado

en: Variable product
pt_BR: Produto variável

en: Simple product
pt_BR: Produto simples

en: Show all types
pt_BR: Exibir todos os tipos

en: Product name
pt_BR: Nome do produto

en: Coupon code
pt_BR: Código do cupom

en: Description (optional)
pt_BR: Descrição (opcional)

en: Catalog
pt_BR: Catálogo

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: Catalog visibility:
pt_BR: Visibilidade no catálogo:

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: First name
pt_BR: Nome

en: Last name
pt_BR: Sobrenome

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Postcode
pt_BR: CEP

en: State/County
pt_BR: Estado

en: Email
pt_BR: E-mail

en: City
pt_BR: Cidade

en: Sales by date
pt_BR: Vendas por data

en: Sales by product
pt_BR: Vendas por produto

en: Sales by category
pt_BR: Vendas por categoria

en: Coupons by date
pt_BR: Cupons por data

en: Customers
pt_BR: Clientes

en: Low in stock
pt_BR: Estoque baixo

en: Your settings have been saved.
pt_BR: Suas configurações foram salvas.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt_BR: As alterações feitas serão perdidas se você sair desta página.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
pt_BR: As configurações deste tamanho de imagem estão desativados, pois seus valores estão sendo substituídas por um filtro.

en: Select a page&hellip;
pt_BR: Selecione uma página&hellip;

en: Select all
pt_BR: Selecionar todos

en: Select none
pt_BR: Selecione nenhum

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Ready!
pt_BR: Pronto!

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
pt_BR: WooCommerce &rsaquo; Assistente de configuração

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Skip this step
pt_BR: Pular esta etapa

en: Choose a currency&hellip;
pt_BR: Escolha uma moeda&hellip;

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Left with space
pt_BR: Esquerda com espaço

en: Right with space
pt_BR: Direita com espaço

en: State
pt_BR: Estado

[ctx: Page title]
en: Shop
pt_BR: Loja

[ctx: Page title]
en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Decimal separator.
pt_BR: Separador decimal.

en: Thousand separator.
pt_BR: Separador de milhar.

en: Currency position.
pt_BR: Posição da moeda.

[ctx: Page title]
en: My account
pt_BR: Minha conta

en: Let's go!
pt_BR: Vamos lá!

en: Page setup
pt_BR: Página de instalação

en: Hard crop?
pt_BR: Forçar recorte?

en: Customer list
pt_BR: Lista de clientes

en: Customers vs. guests
pt_BR: Clientes x visitantes

en: State / County or state code
pt_BR: Estado

en: Delete permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

note: translators: %s: product url
en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
pt_BR: Rascunho de produto atualizado. <a target="_blank" href="%s">Ver produto</a>

note: translators: %s: product url
en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
pt_BR: Produto cadastrado. <a target="_blank" href="%s">Ver produto</a>

en: Product description
pt_BR: Descrição do produto

en: Purchase
pt_BR: Comprar

en: Not right now
pt_BR: Agora não

note: translators: 1: date 2: product url
en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
pt_BR: Produto programado para: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Ver produto</a>

en: Most stocked
pt_BR: Estoque alto

en: Where is your store based?
pt_BR: Onde está baseada a sua loja?

en: Product Tag
pt_BR: Tag de produto

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Custom field updated.
pt_BR: Campo personalizado atualizado.

[ctx: Page title]
en: Checkout
pt_BR: Finalização de compra

en: Order | Orders
pt_BR[0]: Pedido
pt_BR[1]: Pedidos

en: Taxes
pt_BR: Impostos

en: Taxes by code
pt_BR: Impostos por código

en: Taxes by date
pt_BR: Impostos por data

en: Downloadable
pt_BR: Baixável

en: Delete this review permanently
pt_BR: Excluir esta avaliação permanentemente

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Sample
pt_BR: Amostra

en: PayPal email address
pt_BR: Endereço de e-mail do Paypal

en: Order notes
pt_BR: Observações do pedido

en: Billing
pt_BR: Cobrança

en: Restore this review from the Trash
pt_BR: Restaurar este comentário da Lixeira

en: Move this review to the Trash
pt_BR: Mover este comentário para o Lixo

en: Description
pt_BR: Descrição

en: User
pt_BR: Usuário

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: View/Edit
pt_BR: Ver/Editar

en: Revoke
pt_BR: Revogar

en: Read
pt_BR: Ler

en: Write
pt_BR: Escrever

en: Read/Write
pt_BR: Ler/Escrever

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Enter a value
pt_BR: Informe um valor

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
pt_BR: Order no menu de variações (determina a posição na lista de variações)

en: Enter a value (fixed or %)
pt_BR: Entre com um valor (fixo ou %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir todas as variações? Isso não poderá ser desfeito.

en: Last warning, are you sure?
pt_BR: Último aviso, você tem certeza?

en: Choose an image
pt_BR: Escolher uma imagem

en: Set variation image
pt_BR: Configurar imagem da variação

en: Are you sure you want to remove this variation?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover essa variação?

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
pt_BR: Data inicial da oferta (no formato YYYY-MM-DD ou deixe em branco)

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
pt_BR: Data de termino da oferta (no formato YYYY-MM-DD ou deixe em branco)

en: Save changes before changing page?
pt_BR: Salvar alterações antes de mudar de página?

en: %qty% variations
pt_BR: %qty% variações

en: Select an option&hellip;
pt_BR: Selecione uma opção&hellip;

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
pt_BR: Você esta certo que deseja excluir este reembolso? Esta operação não pode ser desfeita.

en: Name
pt_BR: Nome

note: translators: Remove chip.
en: Remove
pt_BR: Remover

en: Click to toggle
pt_BR: Clique para alterar

en: Value(s)
pt_BR: Valor(es)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
pt_BR: Digite algo ou atributos usando pipe (|) como separador.

en: Visible on the product page
pt_BR: Visível na página de produto

en: Used for variations
pt_BR: Usado para variações

en: Enter a name for the new attribute term:
pt_BR: Informe um nome para o novo atributo:

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt_BR: Carregar informações de entrega do cliente? Isto irá remover qualquer informação de entrega existente.

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: No customer selected
pt_BR: Nenhum cliente selecionado

en: Attribute updated successfully
pt_BR: Atributos atualizados com sucesso

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
pt_BR: Nome do atributo (mostrado no site).

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Default sort order
pt_BR: Ordem de classificação padrão

en: Custom ordering
pt_BR: Ordenação personalizada

en: Name (numeric)
pt_BR: Nome (numérico)

en: Term ID
pt_BR: ID do termo

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
pt_BR: Determina a ordem que os termos aparecem nas páginas de produto de loja. Se estiver usando a ordenação personalizada, você pode arrastar e soltar os termos neste atributo.

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Order by
pt_BR: Ordenar por

en: Terms
pt_BR: Termos

en: Configure terms
pt_BR: Configurar termos

en: No attributes currently exist.
pt_BR: Não existem atributos definidos.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este atributo?

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
pt_BR[0]: <strong>%s pedido</strong> pendente
pt_BR[1]: <strong>%s pedidos</strong> pendentes

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
pt_BR[0]: <strong>%s pedido</strong> em espera
pt_BR[1]: <strong>%s pedidos</strong> em espera

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Delete
pt_BR: Excluir

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
pt_BR[0]: <strong>%s produto</strong> com estoque baixo
pt_BR[1]: <strong>%s produtos</strong> com estoque baixo

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
pt_BR[0]: <strong>%s produto</strong> sem estoque
pt_BR[1]: <strong>%s produtos</strong> sem estoque

en: There are no product reviews yet.
pt_BR: Este produto ainda não recebeu avaliações.

en: Make a duplicate from this product
pt_BR: Duplicar este produto

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Copy to a new draft
pt_BR: Copiar para rascunho

en: No product to duplicate has been supplied!
pt_BR: Não foi informado um produto para ser duplicado!

en: PayPal Standard
pt_BR: PayPal padrão

en: Free Shipping
pt_BR: Frete grátis

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Coupons
pt_BR: Cupons

en: Found a bug?
pt_BR: Encontrou um problema?

en: Report a bug
pt_BR: Reportar um bug

en: For more information:
pt_BR: Para mais informações:

en: About WooCommerce
pt_BR: Sobre o WooCommerce

note: translators: accessibility text for the settings landmark region.
en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Visit Store
pt_BR: Visitar loja

en: Rating
pt_BR: Avaliação

en: Reviews
pt_BR: Avaliações

en: Product attribute base
pt_BR: Base de atributos de produto

en: Default
pt_BR: Padrão

en: In stock
pt_BR: Em estoque

en: Out of stock
pt_BR: Fora de estoque

en: Fee
pt_BR: Taxa

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pt_BR: Nenhuma combinação foi encontrada

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pt_BR: O carregando falhou

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pt_BR: Você pode apenas selecionar 1 item

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pt_BR: Você pode apenas selecionar %qty% itens

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pt_BR: Carregando mais resultados&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pt_BR: Procurando&hellip;

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
pt_BR: Pedidos

[ctx: slug]
en: product-category
pt_BR: categoria-produto

[ctx: slug]
en: product
pt_BR: produto

[ctx: default-slug]
en: shop
pt_BR: loja

[ctx: default-slug]
en: product
pt_BR: produto

en: Armed Forces (AE)
pt_BR: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt_BR: Forças Armadas (AP)

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Comunidade das Ilhas Marianas Setentrionais

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Eastern Cape
pt_BR: Cabo Oriental

en: Free State
pt_BR: Estado Livre

en: Northern Cape
pt_BR: Cabo Norte

en: North West
pt_BR: Noroeste

en: Western Cape
pt_BR: Cabo Ocidental

en: Backordered
pt_BR: Encomendado

en: Free!
pt_BR: Grátis!

en: Discount:
pt_BR: Desconto:

en: Expiry (MM/YY)
pt_BR: Validade (MM/AA)

en: MM / YY
pt_BR: MM / AA

en: Read more
pt_BR: Leia mais

note: translators: %s: stock amount
en: Only %s left in stock
pt_BR: Apenas %s em estoque

en: (can be backordered)
pt_BR: (pode ser encomendado)

note: translators: %s: stock amount
en: %s in stock
pt_BR: %s em estoque

en: Available on backorder
pt_BR: Disponível por encomenda

note: translators: %s: average rating translators: %s: rating translators: %s is referring to rating value. Example: Rated 4 out of 5. translators: %s is referring to the average rating value translators: %s is the rating value wrapped in HTML strong tags.
en: Rated %s out of 5
pt_BR: Avaliação %s de 5

note: translators: 1: old order status 2: new order status
en: Order status changed from %1$s to %2$s.
pt_BR: Status do pedido alterado de %1$s para %2$s.

[ctx: slug]
en: product-tag
pt_BR: produto-tag

en: Custom base
pt_BR: Base personalizada

en: Coupon data
pt_BR: Dados do cupom

note: Translators: %s order type name.
en: %s actions
pt_BR: Ações do %s

en: Downloadable product permissions
pt_BR: Permissões de produto baixáveis

en: %s items
pt_BR: Itens do %s

note: Translators: %s order type name.
en: %s data
pt_BR: Dados do %s

en: Product gallery
pt_BR: Galeria de imagens do produto

en: Product data
pt_BR: Dados do produto

en: Product short description
pt_BR: Breve descrição sobre o produto

en: Add to menu
pt_BR: Adicionar ao menu

en: WooCommerce settings
pt_BR: Configurações do WooCommerce

en: Sales reports
pt_BR: Relatórios de venda

en: Official extensions
pt_BR: Extensões oficiais

en: WordPress.org project
pt_BR: Projeto no WordPress.org

note: translators: %s: Documentation URL
en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
pt_BR: Se você precisar de ajuda para compreender, usar ou estender o WooCommerce, <a href="%s">leia nossa documentação</a>. Você vai encontrar todos os tipos de recursos, incluindo snippets, tutoriais e muito mais.

en: Local delivery
pt_BR: Entrega local

note: translators: %s: product id
en: Product creation failed, could not find original product: %s
pt_BR: Falha ao tentar criar o produto, não foi possível encontrar o produto original: %s

note: translators: 1: top seller product title 2: top seller quantity
en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
pt_BR: %1$s mais vendido neste mês (vendido %2$d)

en: WooCommerce status
pt_BR: Status do WooCommerce

en: Add attribute
pt_BR: Adicionar atributo

en: Add new attribute
pt_BR: Adicionar novo atributo

en: Edit attribute
pt_BR: Editar atributo

en: Search key
pt_BR: Pesquisar chave

en: Add key
pt_BR: Adicionar chave

en: Revoke API key
pt_BR: Revogar chave de API

en: API key
pt_BR: Chave de API

en: Last access
pt_BR: Último acesso

en: Consumer key ending in
pt_BR: Consumer key termina com

en: Card code
pt_BR: Código do cartão

en: Card number
pt_BR: Número do cartão

en: Payment method:
pt_BR: Método de pagamento:

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
pt_BR: Insira uma base customizada para ser utilizada. A base deve ser configurada, caso contrário o WordPress irá utilizar uma base padrão.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
pt_BR: O slug "%s" já está em uso. Escolha outro.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
pt_BR: O slug "%s" não é permitido porque é um termo reservado. Escolha outro.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
pt_BR: O slug "%s" muito longo (máximo: 28 caracteres). Diminua.

en: Please select some items.
pt_BR: Selecione alguns itens.

en: Please enter in a value less than the regular price.
pt_BR: Informe um valor menor do que o preço original.

en: Please enter in country code with two capital letters.
pt_BR: Informe o código do país usando duas letras maiúsculas.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pt_BR: Exclua %qty% caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pt_BR: Exclua 1 caracter

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pt_BR: Digite %qty% ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pt_BR: Digite 1 ou mais caracteres

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
pt_BR: Ative isto se você quiser que este atributo tenha arquivos de produto na sua loja.

en: Enable Archives?
pt_BR: Ativar arquivos?

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pt_BR: Ação malsucedida. Atualize a página e tente novamente.

en: Error: non-existing attribute ID.
pt_BR: Erro: o ID do atributo não existe.

en: WooCommerce Recent Reviews
pt_BR: WooCommerce - Avaliações recentes

en: Product tag base
pt_BR: Base das tags de produtos

en: Product category base
pt_BR: Base das categorias de produtos

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
pt_BR: Slug/referência exclusiva para o atributo; pode ter no máximo 28 dígitos.

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
pt_BR: Antes de pedir ajuda, recomendamos verificar a página de status do sistema para identificar quaisquer problemas com sua configuração.

en: Shipping settings
pt_BR: Configurações de entrega

en: Shop base
pt_BR: Base loja

en: Shop base with category
pt_BR: Base loja com categoria

en: Product | Products
pt_BR[0]: Produto
pt_BR[1]: Produtos

en: WooCommerce endpoints
pt_BR: Endpoints do WooCommerce

en: You cannot add the same tax rate twice!
pt_BR: Você não pode adicionar duas vezes as mesma taxa de imposto!

en: WooCommerce tax rates (CSV)
pt_BR: Taxas de imposto do WooCommerce (CSV)

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
pt_BR: Você esta certo que deseja excluir esta coluna de imposto? Esta operação não pode ser desfeita.

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
pt_BR: Importe as <strong>taxas de imposto</strong> para sua loja com um arquivo CSV.

en: Local pickup
pt_BR: Retirada no local

en: Shipping:
pt_BR: Entrega:

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
pt_BR: Tem certeza de que quer revogar o acesso a este download?

note: translators: 1: GitHub issues URL 2: GitHub contribution guide URL 3: System status report URL
en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%1$s">GitHub issues</a>. Ensure you read the <a href="%2$s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%3$s">system status report</a>.
pt_BR: Caso você encontre algum erro no código do WooCommerce você pode criar um ticket no <a href="%1$s">fórum do Github</a>. Assegure-se de ler o <a href="%2$s">guia de contribuição</a> antes de reportar. Para nos ajudar a resolver seu problema, seja o mais descritivo possível e inclua seu <a href="%3$s">relatório de status do sistema</a>.

en: GitHub project
pt_BR: Projeto no GitHub

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
pt_BR: Você esta certo que deseja proceder com este reembolso? Esta operação não pode ser desfeita.

en: Add to cart
pt_BR: Adicionar ao carrinho

note: translators: %d: Number of variations
en: Do you want to generate all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max %d per run).
pt_BR: Você deseja gerar todas as variações? Isso criará uma nova variação para cada combinação possível de atributos de variação (máx %d por execução).

en: 1 variation added
pt_BR: 1 variação adicionada

[ctx: min_price]
en: From:
pt_BR: A partir de:

en: Official themes
pt_BR: Temas oficiais

en: Remove this item meta?
pt_BR: Remover este metadado do item?

en: Single Product
pt_BR: Produto único

note: Translators: %s order type name.
en: %s notes
pt_BR: Observações de %s

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
pt_BR: Observação: As permissões para os itens do pedido serão concedidas automaticamente quando o status do pedido estiverem como processando/concluído.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt_BR: Copiar informações de cobrança para o endereço de entrega? Isto irá remover todas as informações de endereço de entrega existentes atualmente.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
pt_BR: Carregar informações de cobrança do cliente? Isto irá remover qualquer informação de cobrança existente.

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
pt_BR: Não foi possível permitir acesso - este usuário pode já ter permissões para este arquivo ou ainda não definiu um e-mail de cobrança. Certifique-se que o e-mail de cobrança esteja definido e que o pedido tenha sido salvo.

note: translators: %s: price decimal separator
en: Please enter a value with one monetary decimal point (%s) without thousand separators and currency symbols.
pt_BR: Insira um valor com um ponto decimal monetário (%s) sem separadores de milhar e símbolos de moeda.

en: Afyon
pt_BR: Afyonkarahisar

en: Ankara
pt_BR: Ancara

en: Antalya
pt_BR: Antália

en: Hakkari
pt_BR: Hakkâri

en: Alaska
pt_BR: Alasca

en: California
pt_BR: Califórnia

en: Florida
pt_BR: Flórida

en: Hawaii
pt_BR: Havaí

en: New Hampshire
pt_BR: Nova Hampshire

en: New Jersey
pt_BR: Nova Jersey

en: New Mexico
pt_BR: Novo México

en: New York
pt_BR: Nova Iorque

en: North Carolina
pt_BR: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt_BR: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt_BR: Pensilvânia

en: South Carolina
pt_BR: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt_BR: Dakota do Sul

en: Virginia
pt_BR: Virgínia

en: West Virginia
pt_BR: Virgínia Ocidental

en: Armed Forces (AA)
pt_BR: Forças Armadas (AA)

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: District of Columbia
pt_BR: Distrito de Columbia

en: West Coast
pt_BR: Costa Oeste dos Estados Unidos

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
pt_BR: Municipalidade Metropolitana de Lima

en: British Columbia
pt_BR: Colúmbia Britânica

en: New Brunswick
pt_BR: Nova Brunswick

en: Newfoundland and Labrador
pt_BR: Terra Nova e Labrador

en: Northwest Territories
pt_BR: Territórios do Noroeste

en: Nova Scotia
pt_BR: Nova Escócia

en: Ontario
pt_BR: Ontário

en: Prince Edward Island
pt_BR: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Yukon Territory
pt_BR: Yukon

en: Hong Kong Island
pt_BR: Ilha de Hong Kong

en: New Territories
pt_BR: Novos Territórios

en: Budapest
pt_BR: Budapeste

en: Papua Barat
pt_BR: Barat da Papua

en: Ilaam (ایلام)
pt_BR: Ilam (ایلام)

en: Hamadan (همدان)
pt_BR: Hamadã (همدان)

en: Ghazvin (قزوین)
pt_BR: Qazvin (قزوین)

en: Luristan (لرستان)
pt_BR: Lorestão (لرستان)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
pt_BR: Azerbaijão Oriental (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
pt_BR: Azerbaijão Ocidental (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
pt_BR: Chahar Mahaal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
pt_BR: Coração do Sul (خراسان جنوبی)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
pt_BR: Coração Razavi (خراسان رضوی)

en: Kurdistan / کردستان)
pt_BR: Curdistão / کردستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
pt_BR: Kohkiluyeh e Buyer Ahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
pt_BR: Sistão-Baluchistão (سیستان و بلوچستان)

en: Dadra and Nagar Haveli
pt_BR: Dadrá e Nagar-Aveli

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
pt_BR: Khorasan do norte (خراسان شمالی)

en: Tehran (تهران)
pt_BR: Teerã (تهران)

en: Khuzestan (خوزستان)
pt_BR: Cuzistão (خوزستان)

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: Antarctica
pt_BR: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Bahrain
pt_BR: Barém

en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Benin
pt_BR: Benim

en: Bermuda
pt_BR: Bermudas

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Burkina Faso
pt_BR: Burquina Fasso

en: Burundi
pt_BR: Burúndi

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt_BR: República da África Central

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Christmas Island
pt_BR: Ilha Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Ilhas Cocos

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Republic
pt_BR: República Checa

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Falkland Islands
pt_BR: Ilhas Malvinas

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Feroe

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: France
pt_BR: França

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Território das Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: India
pt_BR: Índia

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Ivory Coast
pt_BR: Costa do Marfim

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Kiribati
pt_BR: Quiribáti

en: Kuwait
pt_BR: Kuweit

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Latvia
pt_BR: Látvia

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia
pt_BR: Micronésia

en: Moldova
pt_BR: Moldávia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Myanmar
pt_BR: República da União de Myanmar

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledónia

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: North Korea
pt_BR: Coréia do Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Oman
pt_BR: Omã

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palestinian Territory
pt_BR: Território Palestino

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua-Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Pitcairn
pt_BR: Ilhas Pitcairn

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Reunion
pt_BR: Reunião

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Russia
pt_BR: Rússia

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt_BR: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt_BR: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Martin (French part)
pt_BR: Ilha de São Martinho (República Francesa)

en: Saint Martin (Dutch part)
pt_BR: Saint Martin (parte Holandesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt_BR: S&atilde;o Tom&eacute; e Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Singapore
pt_BR: Cingapura

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovenia

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt_BR: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: South Korea
pt_BR: Coréia do Sul

en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suiça

en: Syria
pt_BR: Síria

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turcas e Caicos

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom (UK)
pt_BR: Reino Unido (UK)

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: Vatican
pt_BR: Vaticano

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: Wallis and Futuna
pt_BR: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: Yemen
pt_BR: Iémen

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Santa Fe
pt_BR: Santa Fé

en: Australian Capital Territory
pt_BR: Território da Capital Australiana

en: New South Wales
pt_BR: Nova Gales do Sul

en: Northern Territory
pt_BR: Território do Norte

en: South Australia
pt_BR: Austrália Meridional

en: Tasmania
pt_BR: Tasmânia

en: Western Australia
pt_BR: Austrália Ocidental

en: United States (US)
pt_BR: Estados Unidos

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt_BR: Bonaire, Santo Eustáquio e Saba
